ελληνική μουσική
    789 online   ·  210.833 μέλη

    Νέο τραγούδι από Γιώργο Ρούγκα,Contra Tempo & Γιώτα Γερογιώργη

    roubas
    19.09.2014, 10:05

    Γιώργος Ρούγκας & CONTRA tempo - "Χιόνι"
    Μουσική,ερμηνεία: Γιώργος Ρούγκας
    Στίχοι: Γιώτα Γερογιώργη

    έπαιξαν οι CONTRA tempo
    Όλγα Καφάσλα - φλάουτο
    Κατερίνα Φατούρου - ακορντεόν
    Παντελής Δευτεραίος - κιθάρα

    Η ηχογράφηση του demo έγινε στο στούντιο
    NOISYLAND RECORDINGS
    www.noisyland.gr
    Ηχοληψία: Πάνος Παπακώστας

    Οι φωτογραφίες ήταν της Αγλαϊας Δρίβα

    "Σαν τα πουλιά φθινόπωρο ταξίδια ξεκινάμε
    Άδεια αγκαλιά δάκρυ καυτό
    Και χείλη που διψάνε

    Χιόνι σκεπάζει τις καρδιές
    Τα λόγια πληγωμένα
    Η μουσική σαν βάλσαμο
    Γλυκαίνει σου το βλέμμα

    Σαν σκάλα ατέλειωτη
    Που όλο ανεβαίνει
    Έτσι μου μοιάζει κι ο καημός και γίναμε δυο ξένοι

    Σαν θάλασσα το λιόγερμα χρώματα αλλάζεις χίλια
    Μα δάκρυσαν τα μάτια μου και τίποτα δεν είδα".

    cop. Sep2014
    www.facebook.com/rougas.george

    [ τροποποιήθηκε από τον/την roubas, 19-09-2014 11:23 ]


    JULIOS
    19.09.2014, 18:18

    Μιας κ το ανεβασατε,αγαπητε Γιωργο, κ μπηκα στην διαδικασια να το ακουσω να σας πω 2 λογια.(Πιθανα δεν ειναι κ τοσο ευχαριστα,αλλα ειναι η προσωπικη μου γνωμη.)

    Οι παρατηρησεις μου θα ειναι μονο 2 μιας κ απο οτι καταλαβα η μουσικη σου επηρεαζεται απο μουσικες οπως των Χαινηδων,Θ.Παπακωνσταντινου κτλ που εγω προσωπικα εχω αρκετα χρονια να ακουσω (δεν το γραφω ως αρνητικο,απλα για να καταλαβεις πως αυτες οι μουσικες δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα πλεον)

    1.Προσωπικα δεν μου αρεσε η ηχοληψια.Αυτο φυσικα δεν εχει να κανει με σας αλλα με το studio που κανατε την δουλεια σας.Δεν λεω πως οι ανθρωποι δεν ξερουν τι κανουν ή οτι ειναι κακοι επαγγελματιες,απλα εμενα το τελικο αποτελεσμα μου ακουστηκε περισσοτερο "ερασιτεχνικο" απο οτι  περιμενα.Με αλλα λογια θα μπορουσε να ειναι μια πολυ καλη ηχογραφηση που θα κανατε εσεις οι ιδιοι σε ενα home studio.

    2.Σε καποια φαση μου φανηκε σαν να ηταν λιγο ασυνδετα τα οργανα μεταξυ τους.Για να το πω αλλιως σαν να μη συμβαδιζε το παιξιμο του ενος με του αλλο.Τουλαχιστον ετσι μου φανηκε στην πρωτη ακροαση κ γι αυτο το αναφερω.

    Κατα τα λοιπα ειναι ομορφη η προσπαθεια σας κ σας ευχομαι τα καλυτερα στο μελλον.Καλες μουσικες.

    Υ.γ.Για να μην αδικησω τους ανθρωπους του studio,μπηκα στην σελιδα τους κ ακουσα ενα παρομοιο video σαν τον δικο σας το οποιο πραγματικα ηταν αρτιο απο πλευρας τους.Αρα πιθανα αυτο που χαρακτηριζω εγω ως "ερασιτεχνικο" να ειναι αποτελεσμα του τι ακριβως ζητησατε κ θελατε κ εσεις ή του χρονου που ειχατε κ εσεις κ το studio για να κανετε την συγκεκριμενη ηχογραφηση.


    Orfeus
    19.09.2014, 19:25

    Είναι εντελώς αδιάφορο. 

    Και δεν μιλάω για τον στίχο της Γιώτας, αλλά για τη μελωδία. 

    Είναι σα να θέλησε κάποιος να του βάλει με το ζόρι μουσική για να το κάνει σώνει και καλά τραγούδι.
    Δεν έχει κάτι για να σε "πιάσει" και να σου μείνει. Πατάς το play, το ακούς, τελειώνει, το κλείνεις και το ξεχνάς.
    Δεν σου μένει στο μυαλό η μελωδία, δεν τη σφυρίζεις με το στόμα σου και προπαντός, δεν ζητάς να το ακούσεις ξανά.
    Αυτός ήταν ο στόχος του (μουσικού) δημιουργού του; Χιλιάδες τέτοια τραγούδια υπάρχουν. Τι προσφέρει λοιπόν άλλο ένα; 

    Πέραν όλων αυτών, δεν αρκεί να έχουμε σωστή φωνή, αλλά θα πρέπει να φροντίζουμε και για τον σωστό τονισμό των λέξεων. 

    Έχουμε λοιπόν δύο σημεία που ο τραγουδιστής τονίζει τις λέξεις λάθος.  

    1) Άδεια αγκαλιά δα-κρύ καυτό 

    2) Σαν θάλασσα το λιόγερμα χρω-μά-τα αλλάζεις χίλια

    Και στις δύο περιπτώσεις, θα έπρεπε να τονίζεται η προηγούμενη συλλαβή που είναι και η σωστή.
    Αυτό προκύπτει πολὐ εύκολα εάν οι σωστές συλλαβές (δα & χρω) τραγουδηθούν στην έναρξη/θέση του μέτρου και όχι στην άρση όπως κάνει τώρα.

    :) 


    roubas
    22.09.2014, 08:12

    Καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ακούσατε το τραγούδι μας και μπήκατε στη διαδικασία να μας κριτικάρετε. Την κριτική είτε θετική είτε αρνητική πρέπει πάντα να τη δεχόμαστε αυτούσια δίνοντας μεγαλύτερη βάση στα αρνητικά και όχι να κρατάμε τα θετικά σχόλια και να προχωράμε.

     Θα ήθελα μόνο να πάρω όλη την ευθύνη της εκτέλεσης και της επιμέλειας της ηχοληψίας του Πάνου Παπακώστα στο στούντιο NOISYLAND (Ιωάννινα)μιας και ηχογράφηση, μείξη και υποτυπώδες mastering διήρκησαν μιάμιση ώρα και το αποτέλεσμα του DEMO ήρθε με το OK το δικό μου.

     Έρχονται κι άλλα τραγούδια από το DEMO μας και θα χαρούμε πολύ να έχουμε και σε αυτά την άποψή σας μιας και μοναδικό στόχο έχουμε να βελτιωθούμε για να ταξιδέψουμε μέσα στη μεγάλη θάλασσα που λέγεται μουσική με όσο το δυνατόν καλύτερο βαρκάκι!!και είς άλλα με υγεία!!!