ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη

    Μαθηματα κιθαρας η φωνητικη;

    eleonoraskyr
    19.09.2014, 22:13

    Καλησπερα! 

    Ειμαι η Ελεωνορα, 20 χρονων, και ειμαι μπερδεμενη!

    Παντα λατρευα τη μουσικη αλλα λογω της μεγαλης αποστασης του τοπου κατοικιας μου απο καποιο ωδειο, δεν καταφερα ποτε να κανω μαθηματα καποιου οργανου η φωνητικης. Τωρα πια ειμαι φοιτητρια ομως σε πολη.

    Αποφασισα πριν 3 μηνες να πιασω κιθαρα στα χερια μου, και ο,τι γινει! Εχω κανει καποια προοδο, "μπορω" να παιξω καποια κομματια (ακορντα μονο), αλλα για να πω την πικρη μου αληθεια η κιθαρα ξεκινησε για μενα μονο γιατι βαρεθηκα να ακουω μονο τη φωνη μου ολη μερα να τραγουδαει- καθως ειμαι τρελη και παλαβη με το τραγουδι.

    Μου λενε πως εχω καλη, σωστη φωνη- οσο σωστη μπορει να ειναι χωρις να εχω ιδεα απο το πως να την τοποθετησω σε ενα τραγουδι, και πως αυτο που πρεπει να κανω ειναι να κανω μαθηματα κιθαρας, ωστε να μπορω να υποστηριξω τα τραγουδια που λεω.

    Απο την αλλη εχω ακουσει τη γνωμη να συνεχισω μονη μου να προσπαθω στην κιθαρα και να δωσω βαση περισσοτερο στη φωνη μου, κανοντας μαθηματα φωνητικης. 

    Λεφτα και για τα δυο δεν υπαρχουν-ισα που καταφερα να μαζεψω για ενα απο τα δυο με την καλοκαιρινη δουλεια.

    Παραθετω και τη σελιδα μου στο soundcloud για να μπορεσετε να κρινετε κι εσεις. 

    https://soundcloud.com/eleonora-kyriakoulakou

    Γελαστε ελευθερα! Cool

    Βοηθεια! {#emotions_dlg.blink}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eleonoraskyr, 20-09-2014 16:05 ]


    STEFANOS604
    20.09.2014, 01:32

    Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχεις μάθει πρώτα τα ακόρντα Am (ΛΑ Μινόρε -Γυναικείος τόνος στα περισσότερα τραγούδια) και ίσως και τα C (NTO Ματζόρε).

    Όσον αφορά το τραγούδι και τμήμα της εκπαίδευσης σ’ αυτό (πχ τρανσπόρτο φωνής) οι όλες διαδικασίες θα πρέπει να είναι όχι μόνο άνετες αλλά και ευχάριστες.

     Εννοώ ότι θα κάνει  κακό στην καλλιέργεια της φωνής η μη σωστή κατάταξη της. {Ένας εμπειρικός κανόνας είναι πως –στο περίπου- οι γυναίκες τραγουδάνε κατά μία 4η  ή 5η  ψηλότερα. }

    Επομένως το τραγούδι θα πρέπει να το τραγουδάς όχι στην αρχική τονικότητα που το τραγουδάει κάποιος επώνυμος τραγουδιστής αλλά στην τονικότητα που εσύ νοιώθεις άνετη.

    Ένα από τα εργαλεία για να βρεις τη άνετη/σωστή τονικότητα για ένα οποιοδήποτε τραγούδι ξέροντας ΜΟΝΟ τα παραπάνω αναφερθέντα ακόρντα μινόρε/ματζόρε, είναι το ‘’καποτάστο– CAPOTASTO ή CAPO’’.

    Όταν το capo τοποθετηθεί σε ένα συγκεκριμένο τάστο και παίζετε τα ακόρντα μιας συγκεκριμένης κλίμακας (πχ ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ):στην πραγματικότητα, παίζετε σε νέα κλίμακα

    • Bbm  - ΣΙ μπεμόλ μινόρε στο  1ο τάστο ,  
    • Bm –   ΣΙ Μινόρε στο 2ο τάστο ,
    • Cm –ΝΤΟ ΜΙΝΟΡΕ στο 3ο τάστο ,
    • C#m – ΝΤΟ ΔΙΕΣΗ ΜΙΝΟΡΕ στο 4ο τάσο).

    Όταν το capo τοποθετηθεί σε ένα συγκεκριμένο τάστο και παίζετε τα ακόρντα μιας συγκεκριμένης κλίμακας (πχ C NTO MATZOPE):στην πραγματικότητα, παίζετε σε νέα κλίμακα

    • Db  - ΡΕ μπεμόλ  MATZOPE στο 1ο τάστο,
    • D  -   ΡΕ Ματζάρε στο 2ο τάστο
    • Eb  -  ΜΙ μπεμόλ  Ματζόρε στο 3ο τάστο
    • Ε  -    ΜΙ  Ματζόρε στο 4ο τάστο

     

    Σημείωση : Μπεμόλ = Ύφεση

    Οι ονομασίες είναι ίδιες αν πάρουμε αντ’ αυτών τις εναρμόνιες τους:

    • Bbm = A#m
    • C#m = Dbm
    • Db = C#
    • Eb =D#

     

    Πιθανόν να σε βοηθήσει η μελέτη το άρθρου και ειδικά ο πίνακας της νέας κλίμακας για κάθε συγκεκριμένο τάστο  : ‘’ Οδηγός για καποτάστο’’ : ΕΔΩ : και για άλλα ακόρνα που θα μάθεις στο μέλλον αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες απ΄τις οποίες διάλεξε όσες σ' ενδιαφέρουν .

     Ελπίζω να βοήθησα να βρεις τη φωνή σου σε κάθε τραγούδι και να την τοποθετείς με την καλά κουρδισμένη κιθάρα σου κιθάρα σου (αλλιώς θα παρασυρθείς). Δες στο άρθρο : ‘’Μπορώ να μάθω μόνος κιθάρα ΕΔΩ : ‘’ την ενότητα :’’Κούρδισμα κιθάρας ‘’ το Standard κούρδισμα της .

    Εδώ είμαστε να ρωτήσεις ξανά και για φωνητική , παρουσιάζοντας ένα έργο σου και να πάρεις απάντηση σίγουρη από ειδικούς του Musicheaven

     

    Ελπίζω να βοήθησα


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 20-09-2014 01:43 ]


    eleonoraskyr
    20.09.2014, 10:48
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα πάω να πάρω ένα λίαν συντόμως! Είχα κι εγώ απογοητευτεί γιατί τα ακόρντα που ταιριάζουν στη φωνή μου χωρίς να κάνω τον νταλικέρη, είναι δύσκολα προς το παρόν και δε μου άρεσε το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ πολύ!!! Τείνω προς την απόφαση να κάνω μαθήματα κιθάρας τελικά, μου φαίνονται πιο χρήσιμα...
    STEFANOS604
    20.09.2014, 11:52

    Χαίρομαι που φάνηκα χρήσιμος.

    Δείτε τι σας συμβουλεύω και τι σας προτείνω για αγορά capo και γιατί .

    Έθεσα την απάντηση ΕΔΩ για ενημέρωση και μελλοντικών αγοραστών


    freddieKrueger
    20.09.2014, 12:18
    Φίλη μου το αρχείο σου στο soundcloud δεν ανοίγει...
    eleonoraskyr
    20.09.2014, 12:26

      https://soundcloud.com/eleonora-kyriakoulakou Τώρα;;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eleonoraskyr, 20-09-2014 12:28 ]