ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.817 μέλη

    Διονύσης Σαββόπουλος: στιχουργός ή ποιητής; φαινόμενο ή συγκυρία;

    faidonalkinoos
    20.09.2014, 09:57

    Αντιγράφω από το savvopoulos.net :

    Μελωδός. Δηλαδή ερμηνευτής των δικών του στιχηρών ιδιομέλων ή τραγουδοποιός, δηλαδή ερμηνευτής της δικής του πάντα ποίησης και μουσικής.

    Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη (2/12/1944).

    Εγκατέλειψε το 1963 τις νομικές του σπουδές, χάριν της τέχνης.

    Αυτοδίδακτος και ολιγογράφος, εξέδωσε μέχρι στιγμής 14 κύκλους τραγουδιών σε δίσκους βινυλλίου και ακτίνας.

    Εξέδωσε επίσης ζωντανές ηχογραφήσεις 5 συναυλιών και εμφανίσεών του.

    Όλοι οι δίσκοι του κυκλοφορούν και στο εξωτερικό, παντού όπου υπάρχει Ελληνισμός.

    Συνελήφθη και φυλακίστηκε από την χούντα τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο του 1967.

    Ταξίδεψε πολύ, και συνεχίζει, στην Ελλάδα, σ' όλα τα Βαλκάνια, στη Μεσόγειο, τη Βόρεια Ευρώπη, την Ιαπωνία, τον Καναδά και τις H.Π.Α.

    Έγραψε μουσική για τα θέατρα της Αθήνας και για την Επίδαυρο.

    Έγραψε για τον κινηματογράφο (βραβείο μουσικής για το Happy Day το 1976, αρνήθηκε να το παραλάβει).

    Παρουσίασε στη δισκογραφία, ως μουσικός παραγωγός, νεότερους και πρωτοεμφανιζόμενους συναδέλφους του.


    .............................................................


    Τι τελικά είναι ο Δημιουργός Διονύσης Σαββόπουλος,

    που ξεκίνησε με τη Συννεφούλα του,

    στα 1964 - 1965 και φτάνει με κείνο το Φορτηγό του,

    ακμαίος δυνατός εμπνευσμένος και μάλιστα ωριμότερος από ποτέ,

    μέχρι την παρουσίαση του Μάνου Χατζιδάκι στο Ηρώδειο 1/10/2012

    και ύστερα από εξάντληση των εισιτηρίων

    στην επανάληψη της 6/10/2012 (το ίδιο κατάμεστο Ηρώδειο και στις δύο παραστάσεις),

    συνεχίζοντας μέχρι τις ημέρες του 2014,

    να μας διασκεδάζει, προβληματίζει, ερεθίζει, προκαλεί;

    Ποιος είναι ο μοναχικός ιδιόρρυθμος κιθαριστής,

    που κατέφθασε,

    έσμιξε με τα Μπουρμπούλια,

    ταξιδεύοντας,

    στο Περιβόλι του τρελλού

    με Μπάλλο πρωτοπόρο,

    στο Βρώμικο ψωμί,

    στην ιστορία της μουσικής αλλά και της πολιτικής Ελλάδας,

    για πλέον των 50 ετών;

    ...............................................................................

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η διόρθωση που έκανα αφορά ΜΟΝΟ στην κατάληξη του site

    από savvopoulos.gr

    σε savvopoulos.net


    -----------------

    ΦΑΙΔΩΝ ΑΛΚΙΝΟΟΣ - FAIDON ALKINOOS

    Συγγραφέας - Ποιητής




    [ τροποποιήθηκε από τον/την faidonalkinoos, 21-09-2014 09:23 ]


    επισυναπτόμενα: 111.jpg 
    Orfeus
    20.09.2014, 11:50

    Οπορτούνα!!! 


    faidonalkinoos
    20.09.2014, 12:23

    Κατά ποία έννοια ;


    DanaeAthanasiadou
    20.09.2014, 13:07
    Κατά όλες τις έννοιες....
    faidonalkinoos
    20.09.2014, 13:37

    Δηλαδή: μουσικά ; πολιτικά ; κοινωνικά ;
    -είναι ο καιροσκόπος, δηλαδή, που καταφανώς συμβιβάζεται, που περιστασιακά αλλάζει απόψεις, πεποιθήσεις, στρατόπεδα, και που επωφελείται απ` τις περιστάσεις και τις χρησιμοποιεί όσο το δυνατό καλύτερα για το συμφέρον του;
    -Μιας και ο ορισμός είναι αυτός του οπορτουνιστή,
    του δε οπορτουνισμού: η απάρνηση αρχών και πεποιθήσεων για χάρη στιγμιαίων και περιστασιακών επιτυχιών.
    -Αντέχει όμως ένας οπορτουνιστής 50 χρόνια ;
    -η έννοια έχει να κάνει με κάτι καιροσκοπικό και πρόσκαιρο ...
    στο να βουτήξει δηλαδή κάποιος την ευκαιρία.
    -αλλά, στα τόσα χρόνια, οι πολιτικοί καιροί, έχουν πολλαπλά αλλάξει, με πολυποίκιλες αλλαγές κι εναλλαγές ...
    -ποιες ήταν άλλωστε οι βασικές του ΑΡΧΕΣ , για να τις παραβιάσει κιόλας ;


    Orfeus
    20.09.2014, 13:43

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 20.09.2014, 13:37 έγραψε...

    [...]
    -ποιες ήταν άλλωστε οι βασικές του ΑΡΧΕΣ , για να τις παραβιάσει κιόλας ;



    Να "σκαρφαλώσει" με όποιο  τρόπο!!! 

    Οφείλω να παραδεχτώ, ότι με αυτό το τελευταίο, τα είπες και τα έγραψες ΟΛΑ!!! 


    -----------------

     "[...] And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 20-09-2014 13:54 ]


    kwstasagas
    20.09.2014, 15:34
    Ας πω κι εγώ με δυο μόλις λέξεις τι εστί "Διονύσης Σαββόπουλος": Διονύσης Σαββόπουλος σημαίνει, κατά την ταπεινή μου άποψη, "το επίπεδο τραγουδοποιίας, που κανένας από εμάς που ασχολούμαστε με το "άθλημα" του γραψίματος τραγουδιών [είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά, είτε από μεράκι, είτε βιοποριστικά, είτε γνωστοποιούμε τα τραγούδια μας, είτε τ' αφήνουμε κλεισμένα στο συρτάρι κλπ κλπ]ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ !!! Τέλος .......
    Hastaroth
    20.09.2014, 15:42

    Μάς χάριΣΕ ανεπανάληπτα τραγούδια-σε στίχο και μουσική.

    Αλλά μάς απογοήτευσε κιόλας.

    Θα θυμώμαστε τον Διονύση τού "Περιβολιού",τού "Μπάλλου",τού "Βρώμικου Ψωμιού",τών "Αχαρνέων",ίσως και τού "Μήν πετάξης τίποτα"-αλλά μέχρι εκεί.

    Κάτι είναι κι'αυτό.......


    kwstasagas
    20.09.2014, 15:52

    Παράθεση:


    Να "σκαρφαλώσει" με όποιο  τρόπο!!! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 20-09-2014 13:54 ]



    Εγω πιστεύω ότι ήδη απ' το 1963 το μυαλό του, το "πεύμα" του, η οξυδέρκειά του κλπ ήταν΄.... πολύυυ "σκαρφαλωμένα" και πολύ πιο πάνω απ' όσο έβλεπε ο "μέσος Έλληνας" .... Ποιος 19-20χρονος, άραγε, εκεί στο 1962/1963 είχε στο συρτάρι του στίχους όπως αυτούς που παρουσίασε με το "Φορτηγό" του ??? Πνεύμα οξυδερκές, σπινθηροβόλο, με αντίληψη πολύ μεγαλυτέρα απ' τον "μέσο όρο" .... Από κει και πέρα, το "τι άνθρωπος είναι", το "τι δηλώσεις έχει κάνει κατά καιρούς", "με ποιους κάνει παρέα και δημόσιες σχέσεις' κλπ κλπ κλπ ... ποσώς μ' ενδιαφέρει: ούτε θείος μου είναι, ούτε οικογενειακός μου φίλος, ούτε πρόκειται να συναντηθούμε ποτέ [αν και ... μια φορά πήγα, δειλά δειλά στο καμαρίνι και του χάρισα ένα αντίτυπο από κάποιο cd μου ... σαν ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όσα μου προσέφερε με τα τραγούδια του ... ] .... Η σχέση που έχω με τον κύριο Σαββόπουλο είναι, απλά, η σχέση μεταξύ "τραγουδοποιού και ακροατή" !!! Και από αυτή τη σχέση, προσωπικά, ως απλός ακροατής, έχω κερδίσει πάρα μα πάρα πολλά ..... Κι επειδή ασχολούμαι κι εγώ με την τραγουδοποιία και την ανεξάρτητη δισκογραφία, το δηλώνω : το επίπεδο της τραγουδοποιίας του δεν πρόκειται να το φτάσω ούτε στον ύπνο μου !!! Κάποια πράγματα ή τα έχεις "έμφυτα" ή δεν τα έχεις .....


    sven
    20.09.2014, 16:20

    Μου δόθηκε η ευκαιρία στη ζωή μου να γνωρίσω από πολύ κοντά πολλούς τραγουδοποιούς, τραγουδιστές και άλλου είδους καλλιτέχνες της λεγόμενης "ελίτ" της χώρας μας αλλά ακόμα περισσότερους στενούς τους συνεργάτες από διάφορες θέσεις. Οι εμπειρίες αυτές ήταν πραγματική δοκιμασία για μένα και ακόμα, μετά από τόσα χρόνια, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν μου έκαναν καλό ή κακό...

    Πολλοί από αυτούς είναι όχι μόνο πολύ διαφορετικοί από αυτό που δείχνουν προς τα έξω, από την εικόνα που καλλιεργούν ή που εμείς οι ίδιοι πλάθουμε για αυτούς, αλλά και το ακριβώς αντίθετο, όπου η ευτέλεια, η ματαιοδοξία, ο αρρωστημένος ναρκισσισμός, η υστεροβουλία, η απουσία αρχών και η πλήρης υποταγή στο Θεό του χρήματος κάνουν πάρτι... 

    Έρχονται στιγμές που λες πως ίσως είναι καλύτερα να συνεχίσεις να ζεις έχοντας κατά νου ένα μύθο παρά να χρειαστεί να απομυθοποιήσεις πρόσωπα-πρότυπα που καθόρισαν σε σημαντικό βαθμό, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, τη ζωή σου...

    Μία μοναδική και ασύγκριτη ήταν μόνο η Μελίνα Μερκούρη…!!!


    faidonalkinoos
    21.09.2014, 09:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20.09.2014, 13:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 20.09.2014, 13:37 έγραψε...

    [...]
    -ποιες ήταν άλλωστε οι βασικές του ΑΡΧΕΣ , για να τις παραβιάσει κιόλας ;



    Να "σκαρφαλώσει" με όποιο  τρόπο!!! 

    Οφείλω να παραδεχτώ, ότι με αυτό το τελευταίο, τα είπες και τα έγραψες ΟΛΑ!!! 


    -----------------

     "[...] And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 20-09-2014 13:54 ]



    orfeus: Δεν είπα τίποτα απολύτως !!! Περιμένω απλά να μου απαντήσεις θέτοντας υπ' όψιν μου (μας) τις αρχικές του θέσεις στις οποίες πιστεύεις πως "οπορτούνισε".


    faidonalkinoos
    21.09.2014, 09:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20.09.2014, 15:42 έγραψε...

    Μάς χάριΣΕ ανεπανάληπτα τραγούδια-σε στίχο και μουσική.

    Αλλά μάς απογοήτευσε κιόλας.

    Θα θυμώμαστε τον Διονύση τού "Περιβολιού",τού "Μπάλλου",τού "Βρώμικου Ψωμιού",τών "Αχαρνέων",ίσως και τού "Μήν πετάξης τίποτα"-αλλά μέχρι εκεί.

    Κάτι είναι κι'αυτό.......



    Hastaroth: σε τι μας απαγοήτευσε;

    Αφαιρετικά θα λεγα μέχρι "Τα Τραπεζάκια Έξω" - αλλά ακολούθησαν τα θεατρικά ...


    faidonalkinoos
    21.09.2014, 09:20

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 20.09.2014, 16:20 έγραψε...

    Μου δόθηκε η ευκαιρία στη ζωή μου να γνωρίσω από πολύ κοντά πολλούς τραγουδοποιούς, τραγουδιστές και άλλου είδους καλλιτέχνες της λεγόμενης "ελίτ" της χώρας μας αλλά ακόμα περισσότερους στενούς τους συνεργάτες από διάφορες θέσεις. Οι εμπειρίες αυτές ήταν πραγματική δοκιμασία για μένα και ακόμα, μετά από τόσα χρόνια, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν μου έκαναν καλό ή κακό...

    Πολλοί από αυτούς είναι όχι μόνο πολύ διαφορετικοί από αυτό που δείχνουν προς τα έξω, από την εικόνα που καλλιεργούν ή που εμείς οι ίδιοι πλάθουμε για αυτούς, αλλά και το ακριβώς αντίθετο, όπου η ευτέλεια, η ματαιοδοξία, ο αρρωστημένος ναρκισσισμός, η υστεροβουλία, η απουσία αρχών και η πλήρης υποταγή στο Θεό του χρήματος κάνουν πάρτι... 

    Έρχονται στιγμές που λες πως ίσως είναι καλύτερα να συνεχίσεις να ζεις έχοντας κατά νου ένα μύθο παρά να χρειαστεί να απομυθοποιήσεις πρόσωπα-πρότυπα που καθόρισαν σε σημαντικό βαθμό, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, τη ζωή σου...

    Μία μοναδική και ασύγκριτη ήταν μόνο η Μελίνα Μερκούρη…!!!



    Συμφωνώ. Αλλά, με την προϋπόθεση πως, ελλείψει προσωπικότητας πολλών ακροατών ή οπαδών (φαν)

    έρχεται μέσα τους η θεοποίηση πολλών "ειδώλων", που όταν γνωρίσουν από κοντά - άστα να πάνε ...

    Στην (ή για την) περίπτωση του Σαββόπουλου όμως, δεν απαντάει το σχόλιο ...

    Όσο για την Μελίνα Μερκούρη... και πάλι συμφωνώ ! (αν και χρειάζεται η ανάρτηση άλλου, ειδικού θέματος , για την πολύπλευρη προσωπικότητά της)

    ..........................


    Orfeus
    21.09.2014, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 20.09.2014, 13:37 έγραψε...

    [...]
    -ποιες ήταν άλλωστε οι βασικές του ΑΡΧΕΣ , για να τις παραβιάσει κιόλας ;



    Δεν είχε ποτέ καμία! Είναι συνεπέστατος (σε αυτό) από την αρχή της καριέρας του.


    -----------------

     "[...] And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 21-09-2014 14:13 ]


    DanaeAthanasiadou
    21.09.2014, 17:21

    "Κι επειδή ασχολούμαι κι εγώ με την τραγουδοποιία και την ανεξάρτητη δισκογραφία, το δηλώνω : το επίπεδο της τραγουδοποιίας του δεν πρόκειται να το φτάσω ούτε στον ύπνο μου !!!"




    Αρχικά όπως δήλωσες ασχολείσαι με την τραγουδοποιία και την ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ δισκογραφία. Ο κύριος Σαββόπουλος πότε το έκανε αυτό? ( όταν συνεργαζόταν με τη universal ή όταν ένα βιβλίο του κοστίζει 54 ευρώ στο public?)


    Δεύτερον λες ότι το επίπεδο τραγουδοποιίας του δε πρόκειται να το φτάσεις ούτε στον ύπνο σου και συμφωνώ.
    Είσαι ήδη πολύ πιο πάνω και το λέω χωρίς να έχω ακούσει τίποτε δικό σου και χωρίς καν να σε ξέρω.


    Το ότι υπάρχουν άνθρωποι που τον ακούν δε λέει τίποτα. Η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο ( βλέπε εκλογές τελευταίων 30 χρόνων).

    Οπορτουνιστής και όπου φυσούσε ο άνεμος ήταν πάντα. Έκανε 5-6 χρόνια καλή μουσική και μετά ξεπουλήθηκε εντελώς.

    Επιπλέον δεν έχει ιδέα από μουσική ( το να ξέρει κάποιος 10 συγχορδίες δε τον κάνει και μουσικό). Και το ξέρω γιατί όταν μπήκε να διδάξει στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο ( τμήμα μουσικολογίας) δεν ήξερε που παν τα 4.
    Και αν δε πιστεύεις εμένα,σε προκαλώ, ψάξε οποιονδήποτε και το το εννοώ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τον είχε καθηγητή εκεί πέρα. Να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με την άγνοια που δέρνει τον κόσμο...

    Δε ψαρώνουμε από ένα όνομα. Ή δείξε μας τι ξέρεις ή τράβα στο καλό.Και αυτό ισχύει και για τον κύριο Σαββόπουλο και για οποιονδήποτε άλλο.


    Hastaroth
    21.09.2014, 22:33

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 21.09.2014, 09:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20.09.2014, 15:42 έγραψε...

    Μάς χάριΣΕ ανεπανάληπτα τραγούδια-σε στίχο και μουσική.

    Αλλά μάς απογοήτευσε κιόλας.

    Θα θυμώμαστε τον Διονύση τού "Περιβολιού",τού "Μπάλλου",τού "Βρώμικου Ψωμιού",τών "Αχαρνέων",ίσως και τού "Μήν πετάξης τίποτα"-αλλά μέχρι εκεί.

    Κάτι είναι κι'αυτό.......



    Hastaroth: σε τι μας απογοήτευσε;

    Στό ότι συγχρωτίστηκε-κι'αυτός-με το "κατεστημένο".Ανέπτυξε σχέσεις με την πολιτική ηγεσία ώστε να "παίρνη δουλειές" (ενδεικτικώς:τελετή λήξης τών Ολυμπιακών Αγώνων,σκηνοθεσία στούς "Αχαρνής"-ποιός;ο Σαββόπουλος που δέν έχει εμπειρία ούτε κάν ώς ηθοποιός;).

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 21.09.2014, 09:12 έγραψε...

    Αφαιρετικά θα λεγα μέχρι "Τα Τραπεζάκια Έξω" - αλλά ακολούθησαν τα θεατρικά ...

    Οντως,τα είχα ξεχάσει αυτά....

    Δέν λέω,ήταν απ'τους πρώτους-ίσως μάλιστα ο πρώτος-που "πάντρεψαν" το Rock με το παραδοσιακό,κι'αυτό υπήρξε σημαντικό βήμα στην εξέλιξη τής μουσικής στην Ελλάδα.Αλλά έβγαλε και την Καλομοίρα στο Ηρώδειο μέσα απ'την τούρτα (ένα φτηνό,κατά την γνώμη μου,τέχνασμα-κι'άς έλεγε ένας μουσικός συνεργάτης μου πως το έκανε επίτηδες,γιά να δείξη δηλαδή πως "καλλιτέχνες" σάν κι'αυτήν είναι μόνο γιά να βγαίνουν μέσα από τούρτες).

    Κι'όπως γράφει πιό πάνω η κα Αθανασιάδου,ο Σαββόπουλος έκανε γιά 5-6 χρόνια καλή μουσική και μετά το γύρισε στά εύπεπτα.....


    faidonalkinoos
    22.09.2014, 09:04

    Hastaroth: Και να σκεφτεί κανείς πως για να δοθεί ο χώρος του Ηρωδείου στον Μίκη Θεοδωράκη είχε γίνει πόλεμος τότε. Μέχρις απειλής του Μίκη να μεταφέρει αλλού τα πνευματικά του δικαιώματα είχαμε φτάσει ... (φυσικά εννοώ και γράφω μόνο για το γεγονός της τούρτας και όχι της συμμετοχής Σαββόπουλου στο Ηρώδειο)

    DanaeAthanasiadou: Με ποια ιδιότητα δίδαξε;

    Στο ίδιο του το βιογραφικό γράφει αυτοδίδακτος, χωρίς βεβαίως αυτό να απαγορεύει σε κάποιον να διδαχτεί αργότερα.

    Πως αξιολογείς το:  "Έκανε 5-6 χρόνια καλή μουσική"; στην αρχή η ύστερα;

    Αν στην αρχή αυτοδίδακτος (και αν εννοείς αυτά τα χρόνια) πως ύστερα μη καλός;

    Μόνο και μόνο επειδή ξεπουλήθηκε;

    Μα ο Σαββόπουλος δεν υπήρξε ποτέ του πολιτικός ή κοινωνικός ταγός.

    Από τι - σε τι - ξεπουλήθηκε ύστερα ;

    Και τι είναι αυτό που τελικά κρατάει τον Σαββόπουλο τόσα χρόνια στην επικαιρότητα ;

    Υπήρξαν συνάδελφοί που έπραξαν όντως οπορτουνιστικά, αναμεμειγμένοι όμως και πριν, με τα πολιτικά πράγματα, που ύστερα, εξαφανίστηκαν .

    Τι κρατάει τον Σαββόπουλο ;

    Στην εποχή του Σαββόπουλου δεν υπήρχε ανεξάρτητη δισκογραφία.

    Απλά η ΛΥΡΑ ήταν μάλλον πιο δεκτική.

    Αλλά και πάλι, τι κρατάει τον Δημιουργό ακόμα και σήμερα ακμαίο, την εποχή της ανεξάρτητης δισκογραφίας.


    Στο Youtube αν εξαιρέσουμε τα - Δημοσθένους Λέξις (170.000) + Ο Κόκκορας ξυπνάει (178.000), δεν υπάρχει κομμάτι του να ξεπερνά τις 30.000 επισκέψεις με αποτέλεσμα να με βάζει σε σκέψεις η φράση :

    "Η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο" .

    Μα δεν υπάρχει πλειοψηφία.

    Κάτι άλλο είναι αυτό που τον κρατάει ...

    .....................................................................

    Καλή συνέχεια !!! (ευχαριστώ για το χρόνο και τη συμμετοχή σας)


    roubas
    22.09.2014, 09:25

    αυτό!τιποτα αλλο...


    kwstasagas
    22.09.2014, 12:22

    rougas, έπρεπε να παραθέσεις την "Επέτειο" στην "πλήρη εκδοχή του", όπως την ακούσαμε στην έναρξη του δίσκου "Ρεζέρβα" , όπου ο κος Σαββόπουλος ερμηνεύει το τραγούδι μαζί με την Αφροδίτη Μάνου !!! Εκεί, πια ... νομίζεις ότι, μέσα απ' τον διάλογο του ζευγαριού [που μιλάνε για τα πλέον καθημερινά πράγματα: στις εννιάμισι θα πάω στο γατρό / τα κλειδιά ειναι στην ψωμιέρα κλπ], νομίζεις ότι ... ξετυλίγεται ολόκληρη η ιστορία της Ελλάδας, το "σήμερα" και το "αύριο" της ..... 

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 22.09.2014, 09:04 έγραψε...

    Αλλά και πάλι, τι κρατάει τον Δημιουργό ακόμα και σήμερα ακμαίο, την εποχή της ανεξάρτητης δισκογραφίας.


    Θα μου επιτρέψεις να απαντήσω : Ως γνωστόν ο κος Σαββόπουλος τον τελευταίο προσωπικό δίσκο του τον έβγαλε το 2000 [Χρονοποιός] !!! Αλλά και σε όλη τη δεκαετία του '90 η δισκογαρφία του ήταν ισχνή [να σας πω την αλήθεια ... δεν την έχω παρακολουθήσει κιόλας] !!! Όμως ... έχει τη "μαγική ικανότητα" να παίρνει το παλιό υλικό του και, με τις συναυλίες και τις παραστάσεις του, να το προσαρμόζει στα εκάστοτε "σύγχρονα δεδομένα" !! Δλδ πηγαίνεις σε συναυλία του Σαββόπουλου, ακούς τα τραγούδια του απ' τα 60ς και τα 70ς και ... το μόνο που δεν αισθάνεσαι είναι η "νοσταλγία" !!! Ούτως ή άλλως, τα τραγούδια του είναι 'διαχρονικά", με ικανότητα να μιλήσουν "σε όλες τις γενιές' !! Παράδειγμα : Βρέθηκα τα Χριστούγεννα στο Θέατρο Παλλάς, όπου ο κος Σαββόπουλος είχε στήσει μια παράσταση με "κεντρικό άξονα" το "Περιβόλι του Τρελού" αλλά αφιερωμένη στη δεκαετία του '60 [την οποία έζησε ως νέος] !!! Στο τέλος της παράστασης ... βγήκα κι εγώ "κερδισμένος" : "όπως ο ΄Σαββόπουλος μίλησε για την εποχή του, τα 60ς, θα μιλήσω κι εγώ για τη δική μου την εποχή, που ήταν τα 80ς" !! Και, πράγματι, η τελευταία ανεξάρτητη/εκτός κυκλώματος δισκογραφική μου δουλειά ["... και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό" 2012] είχε για "κεντρικό άξονα" τις αναμνήσεις μου απ' τα παιδικά και εφηβικά χρόνια μου στα 80ς !!! Και η "ιδέα" μου να φτιάξω αυτόν τον δίσκο απο εκεί ξεκίνησε, από μια παράσταση του Σαββόπουλου !!!

    Τι θέλω να πω με αυτό ?? ότι, όσα χρόνια κι αν περάσουν, τα τραγούδια του πάντα θα δίνουν έμπνευση και διάθεση για δημιουργία στις επόμενες γενιές !!! Όσο ζει ο κος Σαββόπουλος, πάντα θα βρίσκει τρόπους να τα προσαρμόζει στα εκάστοτε "νέα δεδομένα" !! Αλλά κι οταν πεθάνει [του εύχομαι ολόψυχα να αργήσει πολύ να συμβεί], πάλι τα τραγούδια του θα μιλάνε στις επόμενες γενιές και ... όλο και θα "τσιγκλάνε" νεαρούς να πιάνουνε κιθάρες και να διηγούνται "τη δική τους ιστορία" με τραγουδια τους .... Το να γράψεις τραγούδια που θα έχουν τη δυνατότητα "να μη μείνουν εγκλωβισμένα στην εποχή που τα έγραψες" αλλά ... να μπορούν να μιλήσουν σε οποιαδήποτε γενιά και εποχή είναι ταλέντο που ή το έχεις ή δεν το έχεις ....


    Konstantinosoa
    22.09.2014, 12:55

    Ο κάθε ένας δημιουργός γυρίζοντας πίσω έχει αφήσει ένα απολογισμό.

    Ο Σαββόπουλος, "που δεν ξέρει που του πηγαίνουν τα 5", θα αφήσει, όπως και ο Ζαμπέτας λ.χ. που επίσης ήταν παντελώς άσχετος, κάποια τραγούδια, αρκετά θα έλεγα και απο διαφορετικές δεκαετίες.

    Θα αφήσει αρκετά τραγούδια και όχι μόνο από το 60΄ και το 70΄, μερικά εκ των οποίων θρυλικά.

    Ο Χατζιδάκις όταν ρωτήθηκε για την δεκαετία του 70΄ αναγνώρισε δύο προσωπικότητες ως πρωτόλειες: Τον Θάνο Μικρούτσικο και τον Διονύση Σαββόπουλο. "Οπορτούνα" μπορεί να τον θεωρεί η κάθε ΚΝΕ όπως και κάθε καλλιτέχνη που δεν πηγαίνει μέχρι τα 60-70 του στα σχετικά πολιτικά φεστιβάλ.
    Υ.Γ. 1: Χωρίς να παραγνωρίζω καθόλου την Μουσική Εκπαίδευση οι περισσότεροι που έβγαλαν το Ωδείο, δεν άφησαν ένα έργο που να μείνει στην συλλογική μνήμη. Πολλοί βέβαια έγιναν αξιόλογοι δάσκαλοι και δεξιοτέχνες, αλλά η σύνθεση είναι κάτι άλλο.

    Όπως επίσης είπε κάποτε ο Χατζιδάκις, ένα τραγούδι (του Μάνου Λοΐζου εν προκειμένω) μπορεί να αξίζει περισσότερο από μια συμφωνία ενός μέλους του Συλλόγου Ελλήνων Μουσουργών.

    Το να είσαι πρακτικός μουσικός, αποτελεί τον εύκολο λόγο για να απαξιώσει κάποιος τις τινά.

    Υ.Γ. 2: Άλλο απαξίωση και άλλο κριτική.

    Υ.Γ. 3: Σε ευχαριστούμε κ. Σαββόπουλε !