ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.840 μέλη

    Οι ¨Άγριοι Φύλακες¨και κάποια τραγούδια τους...Θα θέλαμε τη γνώμη σας!!!

    VagelisTolias
    24.09.2014, 12:20

    Πιστεύουμε ότι οι μελωδίες και οι στίχοι έχουν κάτι να πουν...

    >

    >

    >

    >

    >

    >

    Και ένα με αγγλικό στίχο....

    >

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VagelisTolias, 24-09-2014 13:06 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VagelisTolias, 24-09-2014 18:08 ]


    JULIOS
    24.09.2014, 20:13

    Φιλοι μου εκτιμω το γεγονος οτι αγαπατε την μουσικη κ εχετε το θαρρος να δημοσιοποιησετε αυτα που κανετε.

    Ομως καπου εδω αρχιζουν τα δυσκολα.Νομιζω πως γνωριζετε κ εσεις οι ιδιοι το προχειρο κ ερασιτεχνικο τροπο που γραφετε την μουσικη σας.Και ενω αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο παντα στην συγκεκριμενη περιπτωση σιγουρα δε βοηθαει.

    Προσπαθησα να ακουσω οσο γινοταν,προσεκτικα,την μουσικη σας.

    Αυτο που ακουσα ομως ηταν ενας τονος,μια μελωδια,το ιδιο υφος,τις ιδιες συγχορδιες,την ιδια αρμονια ξανα κ ξανα.Το μονο που αλλαζε ηταν ο στιχος.

    Ομως αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη κ αν αγαπατε αυτο που κανετε,ελπιζω τα καλυτερα για τις μουσικες σας.


    Orfeus
    24.09.2014, 21:15

    Η πρόχειρη ηχογράφηση δεν πειράζει αν δεν υπάρχει τρόπος για κάτι καλύτερο.

    Εδώ όμως, δεν πρόκειται για πολλά τραγούδια, αλλά για ...ένα τραγούδι που κάθε φορά έχει διαφορετικά λόγια.

    Καλά το λέει ο Julios. Μόνο ο στίχος αλλάζει.

    Θέλει και λίγο φαντασία ρε παιδιά το πράγμα. Κάπου να αλλάξεις το ρυθμό, κάπου τον τόνο, να δώσεις λίγο νεύρο... Εδώ, κυριαρχεί η ατονία, η αμελωδικότητα, η ατολμία, η βαρεμάρα λες και παίζατε με το ζόρι, σα να κάνατε αγγαρεία ένα πράμα... σα να είπατε: "άντε παίζε να τελειώσουμε να φύγουμε". 

    Α... και κάτι ακόμα και ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε: Όταν τραγουδάμε παιδιά, τραγουδάμε με το στόμα ...ανοιχτό! 




    Hastaroth
    24.09.2014, 21:46

    Εντάξει,μήν είμαστε υπερβολικοί.....και η μελωδία-δηλαδή η διαδοχή τών φθόγγων-αλλάζει από τραγούδι σε τραγούδι.Απλώς παραμένει στον ίδιο τόνο,στο ίδιο ύφος,στην ίδια δυναμική.Σάν να πρόκειται γιά παραλλαγές μιάς βασικής μελωδίας.

    Ακόμη και η φωνή παραμένει στην ίδια ένταση,χωρίς εξάρσεις και ποικιλία στην εκφραστικότητα,χωρίς κάτι να κεντρίση το ενδιαφέρον τού ακροατή.Προσωπικά μού θύμισε σκηνές από παραλία την νύχτα,που μιά παρέα με δυό κιθάρες σιγοτραγουδάει γιά να μήν ξυπνήση τους ενοίκους τού διπλανού ξενοδοχείου.

    Σάν αρχικές μουσικές ιδέες,έχουν κάποιο ενδιαφέρον-χρειάζεται όμως δουλειά γιά να αναπτυχθούν και να ολοκληρωθούν.


    faidonalkinoos
    25.09.2014, 09:15

    Εσκεμμένα ή αθέλητα, εκ μέρους των δημιουργών, το είδος των τραγουδιών, ο τρόπος μουσικής αλλά και των φωνών, μου θυμίζουν έντονα Ελληνικές ταινίες 1960 - 1970 .

    Δεκάδες κομμάτια βρίσκονται σε αυτές τις νεανικές ελληνικές ταινίες της εποχής με παρόμοιο ύφος .

    δείγμα:

    >

    από το 19:56 το κομμάτι αυτό είναι το δείγμα μιας εποχής που γιατί δεν πρέπει να έχει συνέχεια;

    Είναι πάντως ένα είδος που ή αρέσει ή δεν αρέσει .

    Πολλοί εκείνοι που προτιμούσαν (και προτιμούν) τα χαμηλών τόνων τραγούδια,

    πολλοί κι εκείνοι που ακολουθούσαν (και ακολουθούν) τα πιο ρυθμικά .

    Στον κινηματογράφο προσπαθώντας να έχουν "όλο" το νεανικό κοινό, έπρεπε να έχουν τραγούδια

    απ' όλα τα ρεύματα .

    Τα συγκροτήματα όμως δεν έπαιζαν όλα τα είδη .

    Επίσης να μην ξεχάσουμε και πιο υποτονικά όπως αυτό στην περίφημη ταινία

    The Party με τον Peter Sellers

    "Nothing to lose" του Henry Mancini

    >

    από το 55:40 και μετά ...

    ήτανε μια σχολή κι αυτή ... Γιατί να μην έχει συνέχεια ;

    Πιστεύω πως πολλά κρίνονται και στην ενορχήστρωση .

    Καλή συνέχεια !!!


    -----------------

    ΦΑΙΔΩΝ ΑΛΚΙΝΟΟΣ - FAIDON ALKINOOS

    Συγγραφέας - Ποιητής

    [ τροποποιήθηκε από τον/την faidonalkinoos, 25-09-2014 09:56 ]


    VagelisTolias
    25.09.2014, 10:24
    Αγαπητοί φίλοι, με εκπλήσσει,που δεν είδατε, την ιδιαιτερότητα, αυτών των τραγουδιών, που είναι μελοποιημένη ποίηση,έντεχνο ελληνικό ρόκ,τέτοιο, που δεν ξαναβγήκε ποτέ....Είναι ελληνικό ρόκ, του σήμερα και τώρα, αναδεικνύεται....Υπάρχουν ήδη, νέοι καλλιτέχνες, αλλά και παλιοί που ανακαλύπτουν, αυτόν τον ρόκ ήχο...Σύντομα, θα έχει πολλά τραγούδια του σε κυκλοφορία....
    VagelisTolias
    25.09.2014, 10:25
    Αλλά, πάνω απο ολα, μου κάνει εντύπωση, που δεν είδα αναφορές, στον ωραίο στίχο, την μελωδία, που λείπει τόσο η πρωτοτυπίά της, στις μέρες μας...Ξαναακούστε τα τραγούδια και δεν θα χάσετε!!!!
    faidonalkinoos
    25.09.2014, 11:43

    Προφανώς τα σχόλια δεν τα "ξεσκόνισες" .

    Ως εκ τούτου, αν μπορείς, κοινοποίησέ μας τους στίχους,

    ξεχωριστά, σε κείμενο ...


    VagelisTolias
    25.09.2014, 12:04

    Και βέβαια έλαβα υπόψην μου τα σχόλια...Ίσως κάποιοι να μην μπορούν να καταλάβουν τη μελωδία καθώς δεν είναι πλήρως ενορχηστρωμένα ή να τους φαίνεται ίδια αλλά δεν είναι έτσι, κάθε τραγούδι,πίστεψέ με έχει δική του ξεχωριστή μελωδία...Όσο για το στίχο έχω πάρει και διακρίσεις από τα 16 μου σε διαγωνισμούς ποίησης... Παραθέτω κάποιους στίχους τραγουδιών

    ΑΘΩΕ ΕΑΥΤΕ ΜΟΥ Εσύ νομίζεις πως πονάς, λαθός πιστεύεις πως οι άλλοι σε ζηλεύουν,

    Έχεις ξεχάσει να γελάς, έρημος είσαι τώρα, αθώε εαυτέ μου.......

    Η ομορφιά πονάει πολύ, η ομορφιά ένα κέντημα μές στην καρδιά σου,

    Γνωρίζεις πως είναι λεπτή, είναι ευάλλωτη πολύ σαν την χαρά σου....

    R:Βγάλε τα ρούχα, που κρύβουνε την ομορφιά σου, Βάλε παπούτσια καλά και νοιώσε την γή, κάτω απ’ τα βήματα σου....

    Σε περιπάτους μακρινούς, ανοίγεις φύλλο φύλλο σκέψη την φοβιά σου,

    Φοράς φακούς κρυστάλλινους, για να μην βλέπουνε οι άλλοι τα φιλιά σου,

    Κι όταν γυρνάς στην μοναξιά, πάλι αθώος μένεις, μόνε εαυτέ μου,

    Κι όμως το ξέρεις καθαρά, επιλογή σου είναι κι αυτή η φυλακή σου....

    R:Βγάλε τα ρούχα, που κρύβουνε την ομορφιά σου, Βάλε παπούτσια καλά και νοιωσε την γή, κάτω απ’ τα βήματα σου.....(2) Και μείνε ζωντανός!!! Και μείνε ζωντανός!!!

     ΑΙΘΕΡΙΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ Νύχτες φωτεινές, νύχτες λαμπερές, νύχτες τόσο όμορφες,

    για δες πως μένουν όμορφες,νύχτες σαν κι αυτές....

    Πέλαγα ουρανοί, αστέρια σ ουρανούς, Πέλαγα που χάνονται,

    βαθειά μέσα τους χάνονται, σε μπλέ ωκεανούς....

    R: Κι εσύ χαμογελάς και λές πως σεργιανάς, Σε νύχτες πάντα λαμπερές, σε πέλαγα σ ωκεανούς, Κι αλήθεια λές, πως σεργιανάς, σ αιθέριους ουρανούς...

     Στιγμές αληθινές, αιώνιες στιγμές, Στιγμές σαν μέσα σ όνειρο

    ,αυτές μένουν αθάνατες,αιώνιες στιγμές...

    Ώρες μαγικές, σ΄άχρονους καιρούς, λεπτά σπάνε τα τέταρτα,

    Φαντάζουν μόνο ψεύτικα, ανοίγεις ουρανούς.......

    R: Κι εσύ χαμογελάς και λές πως σεργιανάς, Σε νύχτες πάντα λαμπερές, σε πέλαγα σ ωκεανούς, Κι αλήθεια λές, πως σεργιανάς, (σ αιθέριους ουρανούς...

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΣ ΣΕ ΜΕΝΑ

    Αθώα και ντροπαλή, γέρνεις μές στα πλούτη σου,

    Γεμίζεις τις άδειες σου ώρες, με τη θέα....

    Που σου προσφέρουν τ’ ακριβά κι ανάγλυφα,

    τοπία και εικόνες της ζωής σου.

    Παλιές στιγμές περνούν απο τη σκέψη σου

    ποιός νά ξερε,πως θά φτανες εκεί...

    Με τόσο φως, τέτοια ζωή, ποιός πίστευε, στη μοναξιά εσύ να ξεχαστείς....

    R: Και παίρνεις δρόμους και που πας;Μαθαίνεις και να τραγουδάς, μα πάλι πίσω δεν γυρνάς, θα μείνεις εκεί πέρα;.... Και παίρνεις δρόμους και που πας; μαθαίνεις και να τραγουδάς, μα, πίσω πάλι δεν γυρνάς και δεν γυρνάς σε μένα.......

    Στα μεταξένια γάντια των χεριών σου, τριαντάφυλλου και σμύρνας μυρωδιά....

    Τα ξέχασες, το ήθελες δεν έμαθα, μα μείναν να μου κάνουν συντροφιά....

    Λεπτές αισθήσεις, μοιάζουν τόσο μ όνειρο, Αν ήρθες χτές, ή σ είχα φανταστεί..

    . Κι οι ώρες που περνούν, σε φέρνουν πιο κοντά, Απο δω λεω πάλι,θε να ξαναρθεί..

    . REF: Και παίρνεις δρόμους και που πας;...

    . ΠΑΛΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ

    Και νά μαι, λοιπόν, σαν παλιός στρατιώτης,

    Φαντάρος σ αυτή την αρχαία την γνώση,

    Νά ρχομαι πάλι, ξανά, να σου λέω, Πολύ πιο τρελά, τώρα πια πως σε θέλω!!!!!

    Σε δρόμους παλιούς και οικείους συνάμα, Βαδίζω και τώρα με την ίδια λαχτάρα,

    Ζω το παλιό και γνωστό καρδιοχτύπι, Που νοιώθουν οι άγουροι να καίει τα στήθη..

    . R:Ωωωωω!!! Πολύ την αγαπώ!!!! Και νοιώθω πως γι αυτήν μονάχα ζώ..... Ωωωω, πολύ την αγαπώ!!!! Και νοιώθω πως χωρις αυτήν δεν ζώ...

    Μαθαίνω ξανά να μιλάω με τ άστρα, Φαντάζομαι ξύλινους πύργους και κάστρα

    Και εύχομαι να μαι σςε κάθε σου σκέψη, Σαν νά μαι παιδί, που αλλοιώς δεν θα αντέξει!!!!!

    R:Ωωωωω!!! Πολύ την αγαπώ!!!! Και νοιώθω πως γι αυτήν μονάχα ζώ..... Ωωωω, πολύ την αγαπώ!!!! Και νοιώθω πως χωρις αυτήν δεν ζώ..

     Μαγνήτης γερός, τα γλυκά σου τα χείλη, Όταν είμαι κοντά σου, τίποτε δεν μου λείπει, Σκέφτομαι μόνο τρόπους για να σε βλέπω. Ένας άγριος φόβος, να μη σε χάσω!!!!!

    R:Ωωωωω!!! Πολύ την αγαπώ!!!! Και νοιώθω πως γι αυτήν μονάχα ζώ..... Ωωωω, πολύ την αγαπώ!!!! Και νοιώθω πως χωρις αυτήν δεν ζώ... (2) 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VagelisTolias, 25-09-2014 12:09 ]


    VagelisTolias
    25.09.2014, 12:43
    Γούστα είναι αυτά φίλε soundbar όσον αφορά τη μουσική...τώρα για τους στίχους τι να πω 30 χρόνια δημοσιογράφος...Έχω γράψει..χιλιάδες θέματα σε εφημερίδες. Αν εσύ δεν βγάζεις νόημα από το στίχο τότε μάλλον δεν γνωρίζεις την ελληνική φίλε μου...
    VagelisTolias
    25.09.2014, 13:08
    Οι στίχοι στην ποίηση πολλές φορές είναι μεταφορές,παρομοιώσεις και διάφορα άλλα σχήματα λόγου.Το ¨βγάλε τα ρούχα που κρύβουνε την ομορφιά σου¨ προτρέπει κάποιον να απεκδυθεί το ένδυμα κάθε υποκρισίας ή ψεύτικου ή τόσο ταπεινού που δεν αφήνει να φανεί ο πραγματικός του εαυτός.Η αμέσως επόμενη παρακίνηση είναι να βάλει τα καινούρια παπούτσια κι εδώ μεταφορικά γιατί με τα πόδια κάποιος πατάει γερά στη γη. Κι όταν λέω νιώσε τη γη κάτω απ'τα βήματα σου εννοώ να νιώσει κανείς σίγουρος για τον εαυτό του, να έχει αυτοπεποίθηση και να προχωράει κοιτώντας μπροστά.Γι'αυτο και στο τέλος λεέι ¨μείνε ζωντανος¨δλδ μην πεθαίνεις εσωτερικά...Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις κάτι...προσπάθησα...
    VagelisTolias
    25.09.2014, 14:15
    Στον παλιό στρατιώτη αφορά σ'ενα σαραντάρη που για ακόμα μια φορά συναντά τον έρωτα...Τόσο απλά.. Είναι σαν να είσαι στρατιώτης του έρωτα που ενέχει συγκεκριμένα πράγματα.Η θητεία στον έρωτα είναι υποχρεωτική αν δηλώνεις ερωτευμένος..
    VagelisTolias
    25.09.2014, 14:17
    Στο αιθέριοι ουρανοί μιλάμε για εικόνες και χρώματα μέσα από μελοποιημένη ποίηση.Δεν είναι όλα τα τραγούδια το ίδιο.Ειδικά στο έντεχνο που εμείς παίζουμε.
    Orfeus
    25.09.2014, 14:21

    @ VagelisTolias: 

    Να με συμπαθάς δάσκαλε, που δεν μπόρεσα να αντιληφθώ το μεγαλείο των στίχων σου...


    VagelisTolias
    25.09.2014, 14:36
    Δεν πειράζει οσο ρωτάει κανείς μαθαίνει...Όπως στην ποιητική άδεια που υπάρχει στην ποίηση και στο τραγούδι...
    Orfeus
    25.09.2014, 14:47

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 25.09.2014, 14:36 έγραψε...

    Δεν πειράζει οσο ρωτάει κανείς μαθαίνει...Όπως στην ποιητική άδεια που υπάρχει στην ποίηση και στο τραγούδι...



    Ναι... έχω ακούσει για αυτή την "ποιητική άδεια" όπως λες...
    Πού μπορώ να πάω να βγάλω κι εγώ μια τέτοια άδεια; Μήπως έχεις εσύ σχολή και βγάζεις;  


    JULIOS
    25.09.2014, 15:23

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 25.09.2014, 10:24 έγραψε...

    Αγαπητοί φίλοι, με εκπλήσσει,που δεν είδατε, την ιδιαιτερότητα, αυτών των τραγουδιών, που είναι μελοποιημένη ποίηση,έντεχνο ελληνικό ρόκ,τέτοιο, που δεν ξαναβγήκε ποτέ....Είναι ελληνικό ρόκ, του σήμερα και τώρα, αναδεικνύεται....Υπάρχουν ήδη, νέοι καλλιτέχνες, αλλά και παλιοί που ανακαλύπτουν, αυτόν τον ρόκ ήχο...Σύντομα, θα έχει πολλά τραγούδια του σε κυκλοφορία....

    Εφοσον μιλατε τοσο αυστηρα στα μελη (κ σε μενα προσωπικα) που μπηκαμε στον κοπο να ακουσουμε την προσπαθεια σας και σας εκπλησσει το γεγονος πως δεν ειδαμε αυτα που γραφετε οτι επρεπε να δουμε,θα σας απαντησω αλλιως.

    Στο πρωτο μου σχολιο,θεωρησα καλο κ σωστο να μην γραψω την γνωμη μου οπως θα εκανα κανονικα,για να μην σας πικρανω ή να το πω αλλιως να μην σας φανω κακος (ή κατι παρομοιο).

    Απο την στιγμη ομως που θελετε μια αυστηρη κριτικη κ μαλιστα σαν να ειστε επαγγελματιες μουσικοι/συνθετες/ερμηνευτες (εγω αυτο καταλαβα απο το "Σύντομα, θα έχει πολλά τραγούδια του σε κυκλοφορία.... ") κ μας λετε πως εμεις δεν ακουμε καλα ή σωστα (παλι αυτο καταλαβα απο τα τα σχολια σας) θα σας πω ακριβως τι πιστευω οσο κακος κ αν φανω,οχι σαν ενας ανθρωπος που ασχολειται ως μουσικος (με τον εναν ή αλλο τροπο) κοντα 30 χρονια,αλλα σαν ανθρωπος που εχει ακουσει παρα πολυ μουσικη κ εχει αναπτυξει ενα συγκεκριμενο κριτηριο για το τι (κατα την γνωμη μου παντα)ειναι καλη ή κακη μουσικη.

    Για αρχη λοιπον θα σας πω πως ολο αυτο που περιγραφετε ως "εντεχνο ελληνικο ροκ" με αφηνει παγερα αδιαφορο.Ειναι στην πλειοψηφια του επαναλβανομενες κ τυποποιημενες σειρες ακορντων,με παρομοιες μελωδιες,χωρις καμια φαντασια τοσο οσο αφορα την αρμονια,ερμηνια,ενορχηστρωση αλλα οσο αφορα κ τον τροπο που γραφονται οι στιχοι τους.

    Παρολα αυτα η κριτικη μου δεν επηρεαζεται απο αυτο που γραφω παραπανω,μιας κ οπως ειπε κ ο M.Davis,η καλη μουσικη ειναι καλη μουσικη ανεξαρτητα απο το ειδος της.

    Με λιγα λογια ακομα κ "σκυλαδικο" να ειναι ενα τραγουδι,υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να ειναι καλο τραγουδι.

    Μετα απο αυτα τα γενικα ας περασω κ στην ουσια.

    Πουθενα κ σε κανενα απο τα video που ανεβασατε,(κ τα ακουσα ολα,ενα προς ενα με την σειρα που τα εχετε ανεβασει,για να δω κ την εξελιξη σας κ εφοσον υπαρχει αυτη,σε ολα τα επιπεδα) δεν ακουσα αυτο που ονομαζετε ιδιαιτεροτητα.Για να πω την αληθεια μου οι μουσικες σας μου φερνουν στο μυαλο καποιους φιλους που ειχα μικρος,που πιανανε την κιθαρα,μαθαινανε 3 ακορντα και πανω σε αυτα κανανε "τραγουδια".Για να το πω κ αλλιως το μονο που ακουσα ειναι αυτο που πολλοι επαγγελματιες κ μη ονομαζουμε ΦΑ-ΣΟΛ-ΛΑ (δα) εξαιτιας της χρησης των ιδιων μονοτονων κ επαναλαμβανομενων συγχορδιων κ μαλιστα απο τον ιδιο (αν θυμαμαι καλα) τονο.Το ιδιο ισχυει κ για την μελωδικη γραμμη της φωνης στο καθενα απο τα τραγουδια σας.Με αλλα λογια,οχι μονο ειναι μουσικες  δεν εχουν κανενα κατα την γνωμη μου ενδιαφερον απο αποψη αρμονιας,ειναι κ επαναλαμβανομενες μεταξυ τους.Σαν να αντιγραφετε ο ιδιος,τον εαυτο σας.

    Θα αφησω απ εξω το "ερασιτεχνικο" της ηχογραφησης σας,πραγμα που εμενα προσωπικα δεν με επηρεαζει αρνητικα σε καμια περπτωση,θα συνεχισω τον σχολιασμο μου,λεγοντας πως πριν ξεκινησετε να γραφετε,τουλαχιστον θα επρεπε να κουρδισετε τις δυο κιθαρες κ στον ιδιο τονο,μιας ειναι φανερο στα video σας,πως αλλιως ειναι "κουρδισμενη" η μια κ αλλιως η αλλη.(για να μην πω πως ηταν ξεκουρδιστες κ οι δυο).Ακομα ομως κ αυτο δεν το θεωρω σοβαρο σφαλμα,υπο την εννοια οτι μπορει να ειναι αποτελεσμα αλλων παραγοντων οπως πχ θερμοκρασια.

    Ομως οι φωνες δεν ειναι το ιδιο.Αφου καποιος θελει να τραγουδαει (κ εννοω να τραγουδα κ να εκτιθεται σε  ακροατες ανεξαρτητα απο το ποσοι κ ποιοι ειναι αυτοι),πρεπει περα απο το να εχει καλη φωνη( πραγμα σχετικο κ αναλογα τα γουστα του καθενος) τουλαχιστον να εχει μια σεβαστη εκταση  κ πανω απο ολα να τραγουδα σωστα.Περιττο να σας πω πως ουτε το ενα συμβαινει ουτε το αλλο.Αν επιλεγατε καποιον αλλον να ερμηνευσει τα τραγουδια σας ειναι πιθανο να τα ειχε αναδειξει πολυ περισσοτερο απο οτι εσεις ο ιδιος κ η φιλη σας.Αν θελετε την αποψη μου καθαρα κ ξαστερα θα σας πω πως δεν τραγουδατε.Ή να το πω αλλιως δεν εχετε την δυνατοτητα να τραγουδησετε,ουτε εσεις ουτε η φιλη σας.Και σας το λεω ξανα:ψαξτε καποιον που να μπορει να τραγουδησει κ εφοσον το θελει ξαναγραψε τα τραγουδια σας με την φωνη του.

    Οσο αφορα τον στιχο,την "ποιηση" οπως εσεις την ονομαζετε,οπως κ η μουσικη κ οι υπολοιπες τεχνες,αποτελει δημιουργια.Το πως κ τι θα καταλαβει ο καθενας ειναι κ προσωπικη του υποθεση (αφορα την παιδεια του πχ) κ δεν σημαινει πως ολοι θα καταλαβουν ή θα λαβουν το ιδιο μηνυμα που θελετε εσεις να περασετε.Ειτε γιατι δεν εχουν γνωσεις,ειτε γιατι αυτος που θελει να μεταφερει το μνμ (ο δημιουργος δλδ) το κανει με αποτυχημενο τροπο,ειτε γιατι ο ακροατης δεν εχει τις αντιστοιχες προσλαμβανουσες που απαιτουνται για να το καταλαβει κτλ.Εγω προσωπικα πανω κατω τι θελετε να πειτε με την μουσικη σας το καταλαβα.Ομως αυτο που εσεις χαρακτηριζετε ως "ιδιαιτεροτητα κ πρωτοτυπια" εγω θα χαρακτηρισω ως μια μετρια στην καλυτερη προσπαθεια να πειτε αυτο που νιωθετε/θελετε.

    Αγαπητε,για να το κλεισω καπου εδω,μπορει να ειστε πολλα χρονια δημοσιογραφος κ μαλιστα αριστος στην δουλεια σας,ομως αυτο δεν σας κανει ουτε μουσικο,ουτε τραγουδιστη κ ποσο μαλλον συνθετη.Εκτιμω κ σας θαυμαζω κ για το θαρρος σας αλλα κ το "μερακι" που εχετε.Αν μενατε σε αυτα που σας γραψαμε στην αρχη κ μας αφηνατε να σας αντιμετωπισουμε ως μια παρεα 3 ανθρωπων,που αγαπατε την μουσικη κ το τραγουδι και με τις ελαχιστες γνωσεις σας (μουσικες εννοω) προσπαθειτε να εκφρασετε αυτο που νιωθετε τοτε θα ειχα μεινει στο πρωτο μου σχολιο.Ομως επειδη ειστε αρκετα επιθετικος οπως γραφω κ παραπανω (κατα την γνωμη μου τουλαχιστον) κ δεν δεχεστε ευκολα αυτα που σας γραψαμε,με αναγκαζετε εμενα να σας γραψω σε αλλο υφος.

    Δεν κανετε τπτ πρωτοτυπο,η μουσικη σας δεν εχει ενδιαφερον,δεν μπορειτε να τραγουδησετε κ εν τελει μου δωσατε να καταλαβω πως οχι μονο δεν εχετε βασικες γνωσεις μουσικης αλλα εχετε κ λανθασμενη εντυπωση για τον εαυτο σας καθως κ για το τι πιστευετε οτι κανετε.Καλο θα ειναι να ακουτε την κριτικη που σας ασκει ο καθενας απο μας ως ακροατης της προσπαθεια σας κ οχι ως ανταγωνιστες σας (πιστεψτε με πραγματικα σε αυτο το τελευταιο) γιατι μονο μεσα απο αυτην μπορειτε να κερδισετε κ εσεις κ εμεις,εφοσον γινετε καλυτερος σε αυτο που κανετε στο μελλον.

    Τελικα μπορει σε καποιους να αρεσει αυτο που κανετε κ σε αλλους να μην αρεσει.Κρατηστε τα θετικα κ τα αρνητικα κ γινετε καλυτεροι σε αυτο που θελετε να κανετε.

    Υ.γ:Oταν απαντατε σε καλοπροαιρετη κριτικη με αυτον τον τροπο που το κανατε,να ξερετε πως εκπτωσεις δεν θα κανουμε (τουλαχιστον εγω προσωπικα).Κ εφοσον θελετε να λετε πως ειστε δημιουργος,το μονο που εχω να σας προτεινω ειναι,πριν ανεβασετε μουσικη στο youtube ή αλλου,να μελετησετε πρωτα αυτην την τεχνη κ οταν ειστε ετοιμος,να εκθεσετε τις οποιες δημιουργιες σας στο οποιο ακροατηριο.

    Υ.γ 2:Υπαρχει κ "ατεχνη ελληνικη ροκ"?Και αν ναι ποια ειναι αυτη?Γιατι εχει παραγινει το κακο με την "εντεχνη" ελληνικη μουσικη.Αυτη η ταμπελα-καραμελα πρεπει καποια στιγμη να σταματησει.

    Υ.γ 3:Μια τελευταια παρατηρηση:να ξερετε πως στο φορουμ του M.H,περα απο πολλα μελη που αγαπανε την μουσικη,γραφουν κ διαβαζουν κ πολλοι που την εχουν σπουδασει,μελετησει κ ζουν απο αυτην.Μην ειστε ετοιμος να "αρπαξετε"απο το λαιμο τον αλλον που σας γραφει δυο λογια,γιατι δεν γνωριζετε ουτε ποιος ειναι (στις περισσοτερες περιπτωσεις) ουτε ποια ειναι η σχεση του με την μουσικη.Πιθανα να βρεθουν κ ανθρωποι που ξερουν λιγα παραπανω πραγματα απο σας,οπως αντιστοιχα κ εσεις ξερετε παραπανω πραγματα απο μενα οσο αφορα την δημοσιογραφια.


    -----------------

    “you have to play a long time to be able to play like yourself.” 

     Miles Davis

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 25-09-2014 16:06 ]


    VagelisTolias
    25.09.2014, 18:29
    Πρώτα απ'όλα κάθε καλοπροαίρετη κριτική όπως λες είναι καλοδεχούμενη.Ποτέ δεν είπα ότι έχουμε κάτι επαγγελματικό σ'αυτό το ντέμο και δεν ήμουνα εγώ ο επιθετικός απο την αρχή αλλά κάποιος άλλος.Όχι μόνο δεν αμφισβητώ αλλά σέβομαι τους ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί χρόνια ολόκληρα με τη μουσική,όπως ο καθένας έχει ασχοληθεί με κάτι...Το ότι εξηγώ πως τη βλέπω δεν με κάνει επιθετικό.Μάλλον κάποιοι που τη βλέπουν ειδήμονες εκφράζονται με απρέπεια σε κάτι που μπορεί να μη τους άρεσε τους ίδιους αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη..Απο ότι κατάλαβα, εσύ επιτίθεσαι,ειδικα, όταν στην μουσική,που είναι τέχνη,δεν μπορείς να βάλεις κάποια καλούπια.... Το αν τα τραγουδια έχουν δικό τους στύλ,αλλά και ψυχή,που πολλοί που τα άκουσαν είπαν,επέτρεψε μου, να έχω μια άλλη γνώμη,μέσα απο τις γνώμες άλλων, που άκουσαν τα τραγούδια....Κι εσύ, μια άποψη είσαι....Ετσι δεν είναι;
    JULIOS
    25.09.2014, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 25.09.2014, 18:29 έγραψε...

    Πρώτα απ'όλα κάθε καλοπροαίρετη κριτική όπως λες είναι καλοδεχούμενη.Ποτέ δεν είπα ότι έχουμε κάτι επαγγελματικό σ'αυτό το ντέμο και δεν ήμουνα εγώ ο επιθετικός απο την αρχή αλλά κάποιος άλλος.Όχι μόνο δεν αμφισβητώ αλλά σέβομαι τους ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί χρόνια ολόκληρα με τη μουσική,όπως ο καθένας έχει ασχοληθεί με κάτι...Το ότι εξηγώ πως τη βλέπω δεν με κάνει επιθετικό.Μάλλον κάποιοι που τη βλέπουν ειδήμονες εκφράζονται με απρέπεια σε κάτι που μπορεί να μη τους άρεσε τους ίδιους αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη..Απο ότι κατάλαβα, εσύ επιτίθεσαι,ειδικα, όταν στην μουσική,που είναι τέχνη,δεν μπορείς να βάλεις κάποια καλούπια.... Το αν τα τραγουδια έχουν δικό τους στύλ,αλλά και ψυχή,που πολλοί που τα άκουσαν είπαν,επέτρεψε μου, να έχω μια άλλη γνώμη,μέσα απο τις γνώμες άλλων, που άκουσαν τα τραγούδια....Κι εσύ, μια άποψη είσαι....Ετσι δεν είναι;

    Οχι αγαπητε,δεν ειμαι "μια αποψη"

    Ειμαι ενας ανθρωπος που παιζει μουσικη σχεδον σε ολη του την ζωη,εχει βιοποριστει απο αυτο,την εχει μελετησει κ εξακολουθει να μελεταει μεχρι κ σημερα κ του οποιου ζητησες εσυ την γνωμη του με το που ανοιξες το θεμα κ ανεβασες τα video.

    Ειμαι ενας ανθρωπος που προσπαθησε να σου πει δυο πραγματα για αυτο που (νομιζειςοτι) κανεις,οχι για να σε κακοκαρδισει αλλα για να σε βοηθησει.

    Ειμαι ενας ανθρωπος που ξερω πολυ καλυτερα την μουσικη απο εσενα κ παρολα αυτασυ εισαι που αμφισβητεις τις γνωσεις μου.

    Ειμαι ενας ανθρωπος που ακομα κ οταν σου εγραψα σε αυστηρο τονο,χρησιμοποιησα πληθυντικο ευγενειας για να καταλαβεις πως δεν εχω τπτ μαζι σου.

    Κ ειμαι ενας ανθρωπος που θα σου πει (στον ενικο πλεον) ενα τελευταιο κ θα σε αφησει ησυχο:αν δεν σου αρεσουν οι γνωμες ανθρωπων που δεν σου χαιδευουν τα αυτια κ θες να ακους πως κανεις κατι το εξαιρετικο,να απευθυνεσαι μονο σε αυτους που με βαση οσα λες,σου τα εχουν πει αυτα.Εγω δεν θα το κανω.Απο κει κ περα μπορεις να πιστευεις οτι εισαι ο μεγαλυτερος συνθετης/στιχουργος/τραγουδιστης που εβγαλε αυτη η χωρα.Κατα την γνωμη μου εισαι απλα ασχετος με την μουσικη κ ανικανος να καταλαβεις το γεγονος αυτο αν κρινω αυτα που γραφεις.

    Υ.γ:Ο τροπος που γραφεις κ η συνταξη σου μου δειχνουν ανθρωπο που ειτε εχει πολλα νευρα ή δεν ξερει να γραφει.Φανταζομαι πως δεν ειναι το δευτερο,μιας κ δηλωνεις πως εισαι δημοσιογραφος/

    Υ,γ 2:Γραφεις πως δεν μπορω να βαλω καλουπια στην μουσικη σου αν καταλαβα καλα κ πως δεν γραφω καλοπροαίρετα.Καλουπια μπορει να μην βαζω αλλα βαζω ορια:Και αυτα ειναι η εξαιρετικη μουσικη,η καλη,η μετρια.Η δικη σου κατα την γνωμη μου ειναι κακη μουσικη.Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΣΩΣΤΑ? Μονο που δεν ειναι αποψη φιλου,γνωστου ή εχθρου αλλα αποψη ανθρωπου που ξερει απο μουσικη...


    -----------------

    “you have to play a long time to be able to play like yourself.” 

     Miles Davis

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 25-09-2014 19:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 25-09-2014 20:59 ]


    VagelisTolias
    25.09.2014, 19:14
    Απο ότι κατάλαβα,περνιέσαι για ειδήμων, οπότε,δεν με αφορά....Βλέπεις, εγώ γράφω τη δική μου μουσική και αυτή θέλω να περάσω,αν ήθελα να ευχαριστήσω εσένα, θα έγραφα αλλοιώς....Οι " Αγριοι Φύλακες" έχουν ένα δικό τους στύλ και φυσικά, για το ανάλογο κοινό....Αν μπορείς να το καταλαβεις αυτό....Αν δε, είσαι και μουσικός, κρίμα, που μιλας τόσο εμπαθώς, για ένα συνάδελφο σου,που επίσης, για 30 χρονια, γράφει τραγούδι και δεν ξεκίνησε χθές....