ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.833 μέλη

    Οι ¨Άγριοι Φύλακες¨και κάποια τραγούδια τους...Θα θέλαμε τη γνώμη σας!!!

    DanaeAthanasiadou
    25.09.2014, 19:16

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 25.09.2014, 10:24 έγραψε...

    Αγαπητοί φίλοι, με εκπλήσσει,που δεν είδατε, την ιδιαιτερότητα, αυτών των τραγουδιών, που είναι μελοποιημένη ποίηση,έντεχνο ελληνικό ρόκ,τέτοιο, που δεν ξαναβγήκε ποτέ....Είναι ελληνικό ρόκ, του σήμερα και τώρα, αναδεικνύεται....Υπάρχουν ήδη, νέοι καλλιτέχνες, αλλά και παλιοί που ανακαλύπτουν, αυτόν τον ρόκ ήχο...Σύντομα, θα έχει πολλά τραγούδια του σε κυκλοφορία....





    Αγαπητέ μου, είμαι υπέρ του καλού ελληνικού στίχου και της μελωποιημένης ποίησης. 
    Και δέχομαι τη ταμπέλα που έβαλες όσο αφορά στο στίχο σου.

    Αλλά λες κιόλας το εξής " έντεχνο ελληνικό ροκ, τέτοιο, που δεν ξαναβγήκε ποτέ" και η απάντησή μου σε αυτό είναι ότι " όλο και κάποιος λόγος υπάρχει που δεν έχει ξαναβγεί ".

    Και εκτός από το ότι δεν έχει ξαναβγεί δε πρόκειται να βγει και ποτέ και τις αυταπάτες περί " νέων καλλιτεχνών που ανακαλύπτουν αυτό τον ροκ ήχο" καλύτερα να τις σταματήσεις τώρα.

    Αν βρεις εταιρία να προωθήσει τα τραγούδια σου, θα είμαι η πρώτη που θα πάει να τα αγοράσει.


    JULIOS
    25.09.2014, 19:20

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 25.09.2014, 19:14 έγραψε...

    Απο ότι κατάλαβα,περνιέσαι για ειδήμων, οπότε,δεν με αφορά....Βλέπεις, εγώ γράφω τη δική μου μουσική και αυτή θέλω να περάσω,αν ήθελα να ευχαριστήσω εσένα, θα έγραφα αλλοιώς....Οι " Αγριοι Φύλακες" έχουν ένα δικό τους στύλ και φυσικά, για το ανάλογο κοινό....Αν μπορείς να το καταλαβεις αυτό....Αν δε, είσαι και μουσικός, κρίμα, που μιλας τόσο εμπαθώς, για ένα συνάδελφο σου,που επίσης, για 30 χρονια, γράφει τραγούδι και δεν ξεκίνησε χθές....

    Δεν χαρακτηριζω τον εαυτο μου ειδημων αγαπητε..Εσυ περνας τον εαυτο σου για συναδελφο (μουσικο εννοεις φανταζομαι) μου οπως γραφεις..

    Ευτυχως ομως εσυ εισαι "δημοσιογραφος" κ εγω "εραστης" της καλης μουσικης...

    Καλο απογευμα να εχεις.


    {#emotions_dlg.biggrin}


    Υ.γ.Θα ηθελα πολυ να ακουσω την προσπαθεια σου να κανεις μουσικη που με ευχαριστει εμενα..Θα ηθελα με αλλα λογια να δοκιμασεις να γραψεις Jazz ή καποια αλλου ειδους μουσικη αυτοσχεδιασμου..Εστω κ απο περιεργια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 25-09-2014 19:28 ]


    DanaeAthanasiadou
    25.09.2014, 19:27

    Παράθεση:

    Το μέλος soundbar στις 25.09.2014, 13:13 έγραψε...

    Να είσαι σίγουρος πως κανένας δεν κατάλαβε τι ήθελες να πεις με αυτό τον στίχο.

    Αυτό από μόνο του δείχνει ανεπάρκεια να περάσεις το νόημα που θες με τους στίχους.

    Δεν έκανες καμία παρομοίωση ή μεταφορική έννοια στο συγκεκριμένο. Είναι πολύ εύκολο να νομίζουμε ότι κάνουμε μια παρομοίωση στο μυαλό μας, αλλά όταν αυτή χρειάζεται επεξήγηση, δεν είναι παρομοίωση.

    Όπως οι κρυστάλινοι φακοί που κρύβουν τα φιλιά σου... ! Αν είναι δυνατόν! Εσύ μόνο γνωρίζεις τι εννοείς και κανένας άλλος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την soundbar, 25-09-2014 13:14 ]






    Γενικά συμφωνώ μαζί σου. 
    Τα τραγούδια είναι κάτω του μετρίου.

    Αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι οι στίχοι του δεν είναι χειρότεροι από στίχους πχ του Φοίβου και του κάθε Φοίβου.
    Θέλω να καταλήξω ότι στη σύγχρονη ελληνική μουσική ( λαϊκοpop/σκυλάδικο) οι στίχοι δεν έχουν αυτό που θα λέγαμε "νόημα".

    Ένα παραπάνω εδώ πέρα που έχουμε να κάνουμε με ποίηση ή με αυτό που ο φίλος θεωρεί ποίηση.

    Δε χρειάζεται να σου εξηγήσει ο ποιητής τι σημαίνει ο στίχος, σημασία έχει τι σημαίνει για σενα αυτό που διαβάζεις κ πως σε κάνει να νιώθεις.

    Μπορεί να μιλάει κατευθείαν μέσα στη καρδιά σου ή μπορεί να μη σου λέει και τίποτε απολύτως, αλλά αν πχ ο Ρέμος έχει δικαίωμα να τραγουδάει " μπορεί να μπω, μπορεί να βγω" τότε υποθέτω ότι και ο φίλος δημοσιογράφος έχει δικαίωμα να μιλάει για κρυστάλλινους φακούς που κρύβουν τα φιλιά. 



    VagelisTolias
    25.09.2014, 19:41
    Σε ευχαριστώ, αγαπητή μου DanaeAthanasiadou, γιατί,εγώ νόμιζα, ότι μιλάμε για μουσική και για αισθήσεις και εδώ βλέπω, φιλολογικές εξετάσεις, ειδικά, σε ποίηση!!!!! Αυτά που γράφεις,είναι και δική μου απάντηση και φυσικά, δεν έγραψα, αυτά τα τραγούδια για όλους,αν και διάφορα άτομα, απο διάφορους χώρους, εντυπωσιάστηκαν και συγκινήθηκαν,ακόμη, με κάποια απο αυτά....Γι αυτό και προχωράμε, με την Αγγελική,που η φωνή της έχει κι αυτή, μια δική της χροιά, όπως μας λένε κι όχι όπως νομίζουμε....Στη Λάρισα, αρέσουμε,Αθήνα,δεν έχουμε κατέβει ακόμη...Αλλά, θα γίνει σύντομα, μιας και συζητάμε ήδη, για ένα σιντί με δισκογραφικές εταιρείες...
    VagelisTolias
    26.09.2014, 08:24
    Και απο ότι φαίνεται, απο ....φωστήρες εδώ μέσα, έχει πολλούς!!!!!Αλλά, ο σώζων εαυτόν σωθήτω, όχι ....τους άλλους...Οι στίχοι και η μουσική,έχουν το δικό τους στύλ...Σε όποιους αρέσουν, για τους άλλους, ας πάνε παρακάτω,,,,
    VagelisTolias
    26.09.2014, 08:26
    ΚΙ ΕΓΏ ΈΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΦΙΛΕ soundbar...ΣΕ ΥΠΕΡΒΑΊΝΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΎ Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ,ΑΛΛΑ, ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ,Η ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΕΙΑ ΚΑΙ Η ...ΖΗΛΙΑ ΠΑΝΕ ΣΥΝΝΕΦΟ!!!
    VagelisTolias
    26.09.2014, 08:28
    Αλλά, με εντυπωσιάζει τα μάλλα, το ότι,τελικά, κριτικές επιτροπές,καλλιτεχνών, στήνονται αυθαίρετα και ο καθείς, αυτο νομίζει οτι κανει....Τι να πω;Κανένα .....γιατρο είδατε, μερικοί;....Τον χρειάζεστε, γιατί κανείς δεν σας θεωρεί ειδήμονες,ειδικούς, ή ......κριτές...Συνέλθετε!!!!
    JULIOS
    26.09.2014, 10:22

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 26.09.2014, 08:28 έγραψε...

    Αλλά, με εντυπωσιάζει τα μάλλα, το ότι,τελικά, κριτικές επιτροπές,καλλιτεχνών, στήνονται αυθαίρετα και ο καθείς, αυτο νομίζει οτι κανει....Τι να πω;Κανένα .....γιατρο είδατε, μερικοί;....Τον χρειάζεστε, γιατί κανείς δεν σας θεωρεί ειδήμονες,ειδικούς, ή ......κριτές...Συνέλθετε!!!!

    Περα απο το γεγονος οτι,κατα την γνωμη μου,δεν εχεις καμια γνωση στο τι ειναι καλη μουσικη,περα απο το γεγονος οτι δεν δεχεσαι την κριτικη (εκτος κ αν ειναι τετοια που να "αποθεωνει" την "τεχνη" σου) κανενος που σου λεει τα πραγματα ως εχουν,εχεις εξαιρετικα επιθετικο υφος με εκφρασεις που προσβαλουν προσωπικα τα μελη του φορουμ.

    Μελη που ποσταρουν εδω κ χρονια στο MH,λενε την γνωμη τους κ μπηκαν στο κοπο να ακουσουν την "μουσικη" σου.

    Ηρθες απο το πουθενα για να μας πεις τι?Σε πειραξε που οσοι ανθρωποι μπηκαν στο κοπο να ακουσουν το "demo" σου οπως λες δεν τους αρεσε ή το θεωρουν χαμηλου (στην καλυτερη περιπτωση) επιπεδου μουσικης?

    Σε ενοχλει το γεγονος οτι 5 ανθρωποι που γνωριζουν λιγα πραγματα παραπανω απο σενα σου ειπαν να μην τα παρατησεις αλλα προσπαθησε τουλαχιστον να μην γραφεις τα ιδια κ τα ιδια?

    Μιλας για ειδικους,επιτροπες,κριτες.....ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΓΡΑΦΕΙ "Θα θελαμε την γνωμη σας"

    Σου την ειπαμε..τι παραπανω τωρα θες?μηπως να σου κανουμε παραγωγη σε κανενα CD????????

    Δεν θες να ακουσεις τι σου λενε,δικαιωμα σου.Δεν θες να πιστεψεις οτι αυτα που νομιζεις για σενα κ την παρεα σου ειναι λαθος(μουσικα),καλα κανεις.

    Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να θιγεις μελη με τον τροπο που το κανεις.Περα απο την μετρια κατα την γνωμη μου μουσικη σου πρεπει να μαθεις να ακους.Οχι μονο αυτα που σου λενε οι 2-3 φιλοι σου αλλα κ 5 αγνωστοι που στην τελικη δε σε ξερουν κ δεν τους ξερεις.

    Αυτα τα λιγα απο μενα.

    Υ.γ.Σε περιμενω να ερθεις Αθηνα κ να κανεις αυτο που κανεις κ στην Λαρισα....Μακαρι να εχεις την ανταποκριση που αξιζει η μουσικη σου οπου κ αν την παιζεις αυτη.

    Υ.γ 2.Επειδη βλεπω πως τα λογια μας (μου) δεν εχουν καμια αξια για σενα οπως επισης κ η γνωμη μας,εγω προσωπικα δεν θα ασχοληθώ αλλο ουτε μαζι σου ουτε με την μουσικη σου.Γιατι ανεξαρτητα απο το επιπεδο αυτης,η αντιδραση σου κ αυτα που γραφεις δειχνουν χαρακτηρα ανθρωπου που δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα.Ανθρωπου που δεν δεχεται την κριτικη ακομα κ οταν την ζηταει ο ιδιος.Κανε οτι θες να κανεις,παιζε την μουσικη σου οπου μπορεις,βγαλε cd,δισκο ή οτι αλλο θες.Ελα στην Αθηνα,κανε τουρνε σε ολη την Ελλαδα κ το εξωτερικο,δικαιωμα σου ειναι κ να το θες κ να το πιστευεις.Οταν καποια στιγμη καταφερεις να παιξεις μουσικη σε κοινο παραπανω των 20 ανθρωπων να νιωσεις δικαιωμενος γιατι εσυ εχεις δικιο κ εμεις αδικο στην γνωμη μας.

    Υ.γ 3.Φιλικα παντα στα λεω αυτα.Ενα τελευταιο:αλλαξε το υφος σου.Κατα την γνωμη μου δεν ειναι σωστο να προσβαλεις ανθρωπους που αν προχωρήσεις στην μουσικη σου θα τους βρεις μπροστα σου στο μελλον (επαγγελματικα).Ελπιζω να το καταλαβες αυτο το τελευταιο....Wink

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 26-09-2014 10:37 ]


    faidonalkinoos
    26.09.2014, 10:47

    VagelisTolias:

    Έχεις υπερβεί κατά πολύ ακόμα και τον εαυτό σου !!!

    Ανέβασες στο forum το θέμα σου:

    "ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ".

    Ερώτηση: τι θα έπρεπε τα μέλη να κάνουν ;

    Αν δεν σου απαντούσε κανένας, θα έλεγες κάτι;

    ..........................................................

    Κάποιοι σκέφτηκαν επάνω στα κομμάτια σου, έγραψαν την γνώμη τους,

    βρήκαν τον "μπελά" τους.

    Κάποιους τους προπηλάκισες κιόλας (πιστεύω πως δεν ανήκω σε αυτούς, ακόμα).

    Έβγαλες έναν υπο-δεκάρικο λόγο για το βιογραφικό σου,

    κομπάζοντας και παιανίζοντας, Ρόδο και Άλματα, βραβεία κι επαίνους που μόνος σου ξέρεις,

    -που δε μας δείχνεις κιόλας-.

    Σκύλιασες σε βαθμό που η δημοσιογραφική σου δεοντολογία και εντιμότητα
    άφησε τους τριγμούς της ενδελέχειάς σου να σηκώνει κύματα διαλόγου, και

    να ξαφνιάζει όσους έγραψαν ή άνοιξαν απλώς να δουν το θέμα σου.

    .............................................................

    Συμφωνώ μαζί σου για τη μουσική σου και για τους στίχους σου.

    -Είναι τα "παιδιά" σου κι αλίμονο αν δεν τα υπερασπιστείς.-

    Συμφωνώ μαζί σου για την ποίησή σου.

    -Παράγεις έργο, και κανένας άλλος δεν μπορεί να καταλάβει καλύτερα από σένα το έργο σου.-

    Συμφωνώ μαζί σου.

    --------------------------------------------------------------

    Αν το δικό σου παιδί, μου σπάει τα τζάμια - είμαι υποχρεωμένος να το ανεχτώ;

    κι αν το ανεχτώ μία, το ανεχτώ δύο και πάρω την απόφαση να μιλήσω σε σένα τον πατέρα του,

    κι εσύ με βρίσεις ή με προπηλακίσεις, τι να υποθέσω;

    Ότι δεν έχεις διαπαιδαγωγήσει το παιδί σου;

    ή ό,τι ο πατέρας και το παιδί;

    ......................................................................................

    Καλέ μου συν-μιουζικχέβεν σύμμελε, προσπάθησε να ηρεμήσεις διέγραψε μόνος σου

    όλες τις απαντήσεις σου, κάθησε να ακούσεις και πάλι τα κομμάτια σου,

    ακολούθα τη συμβουλή του παππού Βάρναλη, του ΠΟΙΗΤΗ, ξέρεις εσύ,

    "στιχοπλόκος και Ποιητής διαφέρουν όπως η κότα με την κλώσσα.

    Η κότα γεννοβολάει αράδα, η κλώσσα πιάνει ένα και κάθεται απάνω του, για να της βγει πουλάκι."

    ..................................................................................

    Δεν ξέρω αν η ποιητική σου ιδιότητα είναι που έχει το επιθετικό ταπεραμέντο,

    ή αν είναι αυτή της δημοσιογραφίας.

    Όποια και να είναι όμως τιθάσευσέ τη.

    Πρώτον γιατί η ποίηση θέλει σεμνότητα,

    δεύτερον γιατί η δημοσιογραφία δεν χαίρει καμίας εκτίμησης.

    Διαλέγεις και παίρνεις.

    ................................................................................

    Εν κατακλείδι: εφ όσον δεν ήθελες διάλογο,

    γιατί δεν έφερνες την αναρτησή σου στο blog του musicheaven,

    ώστε να έχεις και "κάθε" δικαίωμα ύστερα να "φερθείς" ...;

    ---------------------------------------------------

    Καλή Συνέχεια !!!! Καλή σου μέρα και Καλημέρα σε όλους τους συγγράφοντες !!!


    Orfeus
    26.09.2014, 11:07

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 26.09.2014, 08:24 έγραψε...

    Και από ότι φαίνεται, από ....φωστήρες εδώ μέσα, έχει πολλούς!!!!! Αλλά, ο σώζων εαυτόν σωθήτω, όχι ....τους άλλους... Οι στίχοι και η μουσική, έχουν το δικό τους στύλ... Σε όποιους αρέσουν, για τους άλλους, ας πάνε παρακάτω,,,, 

    Αλλά, με εντυπωσιάζει τα μάλλα, το ότι, τελικά, κριτικές επιτροπές, καλλιτεχνών, στήνονται αυθαίρετα και ο καθείς, αυτό νομίζει ότι κάνει.... Τι να πω; Κανένα .....γιατρό είδατε, μερικοί;.... Τον χρειάζεστε, γιατί κανείς δεν σας θεωρεί ειδήμονες, ειδικούς, ή ......κριτές...Συνέλθετε!!!!



    κ. Τόλια:
    Ειλικρινά, δεν έχει καμία σημασία τι είμαστε εμείς και τι δεν είμαστε. Τίποτα δεν είμαστε. Εσείς όμως:
    * Ως τι μας θεωρήσατε εσείς όταν ζητήσατε τη γνώμη μας;
    * Γιατί ζητήσατε τη γνώμη μας;
    * Είχατε τη βεβαιότητα ότι η γνώμη μας θα είναι μόνο θετική;
    * Είσαστε προετοιμασμένος για τις όποιες αρνητικές κριτικές θα δεχθείτε;
    * Δεν γνωρίζετε ότι όταν κάποιος εκθέτει δημόσια το όποιο έργο του θα εισπράξει και θετικά, αλλά και αρνητικά σχόλια;

    κ. Τόλια:
    Όταν γράφετε ότι σε όσους δεν αρέσουν οι στίχοι σας και η μουσική σας να πάνε παρακάτω, τότε αγαπητέ μου, δεν ζητάτε γνώμη, αλλά επιβεβαίωση! 

    Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να αλλάξετε τον τίτλο του topic; 

    Οι "Άγριοι Φύλακες" και κάποια τραγούδια τους... Μόνο θετικές γνώμες παρακαλώ, διότι οι αρνητικές θα καταλήξουν στον κάλαθο των αχρήστων!!!  

    ************************************************

    Η αυτογνωσία δεν είναι εύκολο πράγμα. Ούτε την πουλάνε για να την αγοράσει κανείς. Κερδίζεται και διατηρείται με καθημερινό μόχθο, αλλά χρειάζεται να σκύψεις βαθιά μέσα σου για να τη βρεις. Για να το πετύχει βέβαια αυτό ο άνθρωπος, χρειάζεται πρωτίστως, να ξεφύγει από την όποια ανοησία και από την όποια έπαρση τον διακρίνει.  

    κ. Τόλια:
    Να θυμάστε πάντα, ότι δεν έχει καμία σημασία η γνώμη του δημιουργού για το ίδιο του το έργο. Αυτό που έχει σημασία είναι η γνώμη του κοινού, γιατί στο κοινό απευθύνεται. Όταν λοιπόν θα μάθετε να δέχεστε και τις αρνητικές κριτικές (γιατί μόνο μέσα από αυτές θα βελτιώσετε τις –όποιες- τραγουδοποιητικές σας ικανότητες), τότε ίσως να καταφέρετε να κάνετε ένα βήμα μπροστά!  

    ΥΓ: Το ότι συζητάτε με δισκογραφικές εταιρίες για την έκδοση ενός CD, δεν λέει κάτι. Σήμερα CD κάνει ο οποιοσδήποτε, αρκεί να "τα βρει" με μια εφημερίδα και να τα έχει καλά με το περίπτερο της γειτονιάς του. Αλλά αυτό θα σας είναι εύκολο φαντάζομαι σαν δημοσιογράφος που είστε. Εκτός εάν μας διοχετεύσατε την πληροφορία για να …φοβηθούμε!!!  


    roubas
    26.09.2014, 12:00

    Η αλήθεια είναι ότι δεν πάνε 3-4 ημέρες που ζήτησα και εγώ τη γνώμη του site για το νέο μας τραγούδι

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31574&gotolast=1

    ..και έλαβα μία ομολογουμένως αυστηρή κριτική για την οποία φυσικά και ήμουν προετοιμασμένος για τον πολύ απλό λόγο ότι ο Orfeus και o JULIOS δεν είναι φιλαράκια μου για να μου χαϊδεψουν τα αυτιά αλλά αυστηροί κριτές του έργου μου όπως όλος ο κόσμος που δεν με ξερει προσωπικά.

    Ετσι λοιπόν θεωρώ ότι είναι λάθος να χάνεις την ψυχραιμία σου αφ'ενός γιατί κανείς από τους κριτές σου δεν σου κόβουν την πορεία και αφ'ετέρου γιατί μόνο βοήθεια σου προσφέρουν με την κακή κριτική.

    Δες το έτσι!!!{#emotions_dlg.beer}


    Orfeus
    26.09.2014, 12:19

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 26.09.2014, 12:00 έγραψε...

    [...]

    ..και έλαβα μία ομολογουμένως αυστηρή κριτική για την οποία φυσικά και ήμουν προετοιμασμένος για τον πολύ απλό λόγο ότι ο Orfeus και o JULIOS δεν είναι φιλαράκια μου για να μου χαϊδεψουν τα αυτιά αλλά αυστηροί κριτές του έργου μου όπως όλος ο κόσμος που δεν με ξερει προσωπικά.

    [...]



    Όχι, δεν είμαι κριτής, αλλά ότι και αν είμαι (εάν όντως είμαι κάτι), λειτουργώ πρώτα από όλα σαν ακροατής! Αυτή η ιδιότητα δεν παύει ποτέ να ισχύει. Ποτέ!!!  


    VagelisTolias
    26.09.2014, 12:42
    Ακριβώς όπως λέει και ο φίλος roubas η απότομη κριτική σε ένα ντέμο απλό όπου επιδυκνείεται απλά η μελωδία και ο στίχος δεν γίνεται να συζητάμε για αυτά που δεν έχει εξ'αρχής και είναι γνωστά....Επεί της ουσίας η μελωδία και ο στίχος ήταν το θέμα πως σας φάνηκαν, κάτι για το οποίο δεν συζητήθηκε ακόμα και τώρα ειδικά που μπηκαμε σε μια φάση αντιπαράθεσης το λιγότερο δεν μπορεί να γίνει σωστός διάλογος...Υπάρχει επιτροπή που κρίνει; Άλλο η παρουσίαση νέων δημιουργιών και άλλο η κακόπιστη και συνεχόμενη κριτική
    JULIOS
    26.09.2014, 12:43

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 26.09.2014, 12:00 έγραψε...

    Η αλήθεια είναι ότι δεν πάνε 3-4 ημέρες που ζήτησα και εγώ τη γνώμη του site για το νέο μας τραγούδι

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31574&gotolast=1

    ..και έλαβα μία ομολογουμένως αυστηρή κριτική για την οποία φυσικά και ήμουν προετοιμασμένος για τον πολύ απλό λόγο ότι ο Orfeus και o JULIOS δεν είναι φιλαράκια μου για να μου χαϊδεψουν τα αυτιά αλλά αυστηροί κριτές του έργου μου όπως όλος ο κόσμος που δεν με ξερει προσωπικά.

    Ετσι λοιπόν θεωρώ ότι είναι λάθος να χάνεις την ψυχραιμία σου αφ'ενός γιατί κανείς από τους κριτές σου δεν σου κόβουν την πορεία και αφ'ετέρου γιατί μόνο βοήθεια σου προσφέρουν με την κακή κριτική.

    Δες το έτσι!!!{#emotions_dlg.beer}



    Ειναι διαφορετικου επιπεδου κ η κριτικη που καναμε στο video σου αλλα κ η δικη σου σχεση με την μουσικη καθως κ η αντιμετωπιση κ ο τροπος που δεχτηκες την οποια κριτικη θετικη/αρνητικη/αυστηρη ή οτι αλλο φιλε μου.(Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος)

    Κ οπως εγραψε κ ο Orfeus οταν καποιος λεει την γνωμη του στο MH για την α ή β προσπαθεια το κανει ως ακροατης πρωτα απ' ολα.

    Φανταζομαι πως δεν συγκρινεις τον εαυτο σου (κ την φιλη σου) καθως κ τις μουσικες σου με τον φιλο απο την Λαρισα.Κ αν θες κανε μια προσπαθεια να ακουσεις κ εσυ την μουσικη του κ αφου διαβασεις κ το τι γραφει ο φιλος μας κ πως το γραφει κανε ενα κοπο να πεις κ εσυ την γνωμη σου.

    {#emotions_dlg.thumbup}

    Υ.γ :Οπως εγραψα κ στο δικο σου ποστ,στο οποιο αναφερεσαι,τυχαινει να μελεταω πλεον μονο Jazz.Κατι που ηθελα απο μικρος αλλα επρεπε να "μεγαλωσω" για να καθησω να το κανω.Στα υποψιν οτι μελεταω εδω κ ενα χρονο (ισως παραπανω) με 2 απο τους γνωστους στο χωρο μουσικους.Ο δευτερος (που ειναι ο τωρινος "δασκαλος" μου κ στην ιδια ηλικια με μενα) μολις πριν μια βδομαδα μου εβαλε να ακουσω κατι που ετοιμαζει αυτην την περιοδο και μου ζητησε την γνωμη μου.Οτι κ αν ειπα (κ δεν ηταν ολα βολικα στο αυτι) τα δεχτηκε κ εκτιμησε το γεγονος οτι καθισα να ακουσω την νεα του δουλεια.(μιλαμε για ανθρωπο με δισκογραφεια στο εξωτερικο).

    Οταν εισαι ακροατης μιας προσπαθειας,Θελω να πω,λες αυτα που σου αρεσουν κ αυτα που δεν σου αρεσουν.Εχω κανει πολυ χειροτερη κριτικη απο αυτην που ασκησα κ σε σενα κ στον φιλο μας απο την Λαρισα στο MH κ μαλιστα σε αρτια επαγγελματικη δουλεια που ηδη πουλιεται στα καταστηματα μουσικης (οχι σε περιπτερα ή λαικες αγορες).Και το εκανα ως ακροατης κ με βαση τα γουστα μου κ τα λιγα ή πολλα που ακουνε τα αυτια μου.

    Στα γραφω αυτα γιατι καλη η παρεμβαση σου αλλα νομιζω πως αν καθισεις λιγο να ακουσεις κ εσυ θα καταληξεις στα ιδια πραγματα που λεμε κ οι υπολοιπο,τοσο οσο αφορα τα τραγουδια οσο κ τον τροπο που αντεδρασε ο φιλος μας σε ολους εμας τους "κακους,ασχετους,ζηλιαρηδες που το παιζουμε ειδημονες"


    VagelisTolias
    26.09.2014, 12:43
    Φίλε soundbar κάνεις για μέντιουμ πές μας και τα νούμερα του λόττο..Ρε φίλε βάλαμε δυο τραγούδια να ακούσετε και θα πλακωθούμε...κιόλας; Για συνέλθετε...
    VagelisTolias
    26.09.2014, 12:46
    Φίλε JULIOS οι προσωπικές κριτικές δεν χωράνε εδώ πέρα κι είναι το μόνο που κάνετε κι είναι και κουραστικό...Αφήστε να μιλήσει κανένας άλλος για τα τραγούδια αφού εσάς δε σας αρέσουν απλά πράγματα...
    Orfeus
    26.09.2014, 12:53

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 26.09.2014, 12:42 έγραψε...

    Ακριβώς όπως λέει και ο φίλος roubas η απότομη κριτική σε ένα ντέμο απλό όπου επιδυκνείεται απλά η μελωδία και ο στίχος δεν γίνεται να συζητάμε για αυτά που δεν έχει εξ'αρχής και είναι γνωστά....Επεί της ουσίας η μελωδία και ο στίχος ήταν το θέμα πως σας φάνηκαν, κάτι για το οποίο δεν συζητήθηκε ακόμα και τώρα ειδικά που μπηκαμε σε μια φάση αντιπαράθεσης το λιγότερο δεν μπορεί να γίνει σωστός διάλογος...Υπάρχει επιτροπή που κρίνει; Άλλο η παρουσίαση νέων δημιουργιών και άλλο η κακόπιστη και συνεχόμενη κριτική



    Τι εννοείτε "απότομη κριτική";

    Εννοείτε ότι θέλατε προηγουμένως μία προειδοποίηση με Προσωπικό Μήνυμα σε στυλ "κ. Τόλια πρόκειται να απαντήσω στο topic που δημοσιεύσατε" για να σας έρθει ...μαλακά; 

    Γράφετε τώρα: [...] επιδυκνείεται απλά η μελωδία [...] και πιο κάτω [...] Επεί της ουσίας [...] 

    Και δεν μπορώ να μη ρωτήσω: Ασκείτε όντως την ...δημοσιογραφία; 


    -----------------

     "[...] And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 26-09-2014 12:54 ]


    roubas
    26.09.2014, 12:54

    Ποιός είναι από τη Λάρισα?


    JULIOS
    26.09.2014, 12:58

    Παράθεση:

    Το μέλος VagelisTolias στις 26.09.2014, 12:46 έγραψε...

    Φίλε JULIOS οι προσωπικές κριτικές δεν χωράνε εδώ πέρα κι είναι το μόνο που κάνετε κι είναι και κουραστικό...Αφήστε να μιλήσει κανένας άλλος για τα τραγούδια αφού εσάς δε σας αρέσουν απλά πράγματα...

    Ειπα να μην ασχοληθω αλλο μαζι σου αλλα βλεπω οτι γραφεις σε μενα προσωπικα.

    τι εννοεις "δεν χωρανε οι προσωπικες κριτικες εδω περα"?Τι ειδους κριτικες χωρανε?Τα ελληνικα σου,προφανως επειδη τα δικα μου ειναι χαμηλου επιπεδου,δε μπορω να τα καταλαβω κ χρειαζομαι επεξηγηση.Εκτος κ αν εννοεις προσωπικες επιθεσεις στις οποιες απο οτι βλεπω εισαι παρα πολυ καλος.

    Το να απανταμε σε αναλογο υφος με το δικο σου σε αυτα που γραφεις κ εμενα προσωπικα προσβαλλουν σε κουραζει για καποιο λογο?

    Οποιος θελει να μιλησει για την μουσικη σου ειναι ελευθερος κ να την ακουσει να την κριτικαρει.Κανεις δεν το απαγορευει αυτο σε κανεναν

    Εκτος απο σενα που οχι μονο δεν σου αρεσει η γνωμη μας (προφανως γιατι δεν χαιδευει τα αυτια σου) αλλα πρεπει να σου ζητησουμε κ την αδεια για να γραψουμε σε ενα φορουμ που στην τελικη ειμαστε (ενεργα) μελη 5-10 χρονια,μονο κ μονο επειδη το λες εσυ.....

    Τα υπολοιπα τα αφηνω στα αλλα μελη του φορουμ που ματια εχουν,αυτια εχουν κ μπορουν να διαβαζουν,να ακουσουν κ να κρινουν.

    Παρακαλω μην ξανα αναφερθεις ουτε σε μενα ουτε να ασχοληθεις αλλο μαζι μου,μιας κ ειμαι κουραστικος κ ολα τα υπολοιπα που γραφεις εδω κ μερες.

    Το ιδιο θα κανω κ εγω με σενα.


    -----------------

    “you have to play a long time to be able to play like yourself.” 

     Miles Davis

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 26-09-2014 13:04 ]


    alexkoniordos
    26.09.2014, 13:12

    Νέος στο ΜΗ αλλα δεν γινόταν να μην σχολιάσω.

    Δεν θα πω τιποτα για τα τραγουδια γιατι δεν τα ακουσα πανω απο 5 δευτερολεπτα
    αλλα μετα απο μια πληκτρολογηση του ονοματος σου στο γουγλι, διαπιστωσα οτι εκτος απο "αγριος φυλακας" εισαι και Ελλην επαναστατης που ψαχνει να βρει την "αληθεια που του κρυβουν". Λιγο ειρωνικο ε;

    Σχωρα με βαγγελη αλλα δημοσιογραφος με 2 ετη σπουδων Η/Υ δεν γινεσαι. Ουτε και συνθετης αν βαλεις 3 συγχορδιες στη σειρα.  

    Αν εκανες τεχνη, ποιηση, μουσικη δεν θα με ενοιαζε ο εριστικος χαρακτηρας σου.
    Δεν κανεις ομως. Οταν θα εχεις κατι για να αντισταθμιζεις τον υπερμετρο εγωισμο σου, βρισε μας κιολας.

    Και τελος, Χωρις να θελω να γινω (περισσοτερο) κακος, διεκρινα καουντρι στοιχεια στις κιθαρες, μια "αμερικανικη βλαχια". Γιατι ρε βαγγελη; Δεν εχουμε ελληνικη βλαχια να παιξεις; Τι Ελλην ορθοδοξος επαναστατης και Λαρισαιος εισαι;