ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για τα τραγουδια μας

    panosant
    26.09.2014, 14:41
    >


    https://www.youtube.com/watch?v=60tVRFVoFyoLink

    >


    -----------------
    mehri na thimitho tha perimeno

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 26-09-2014 17:04 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosant, 28-09-2014 15:27 ]


    JULIOS
    26.09.2014, 18:21

    Θα σου πω το εξης φιλε μου :ΜΠΡΑΒΟ.

    Εξηγω:εδω κ καιρο ανεβαζεις τραγουδια σου στα οποια παιζεις ο ιδιος,τραγουδας,γραφεις στιχους.Δεν θα αναλυσω το ποσο καλα ή οχι ειναι αυτα που εχεις ανεβασει.Θα πω ομως πως εισαι παραδειγμα προς ολους οσους θελουν να ασχοληθουν με την μουσικη ειτε επαγγελματικα ειτε απο μερακι,για ολους οσους αγαπανε την μουσικη.

    Και εννοω πως παρολο που εχεις διαβασει τις κριτικες αλλων φιλων του φορουμ που δεν θα τις χαρακτηριζα κ τοσο θετικες,δεν κανεις πισω,δεν στραβωνεις,προσπαθεις να βελτιωθεις κ να κανεις μουσικη ειτε γραφοντας στιχο μονο ειτε ακομα κ με μια κιθαρα σου.Με ενα τροπο δλδ η οποια κριτικη σου εχει γινει,σε βοηθα να εισαι δημιουργικός κ καλυτερος εστω κ σε ενα απο τα κομματια που συνθετουν ενα τραγουδι.

    Σε αυτο το σημειο να σου πω πως θα ηθελα να μας πεις με ποιον τροπο συμμετεχεις στην μπαλαντα παρολο που φανταζομαι πως εχεις γραψει τους στιχους (οπως κ στο πρωτο link)

    Απο τα 2 δε σου κρυβω πως το λαικο μου αρεσε παραπανω.Για την ακρίβεια πιστευω οτι αν ηταν γραμμενο μεχρι κ τις αρχες τις δεκαετιας του 90 θα μπορουσε καλλιστα να εχει τεραστιες προοπτικες(δισκογραφικα εννοω).Σημερα δεν θα το ελεγα απλα για τον λογο οτι δεν ειμαι σιγουρος πως υπαρχει αντιστοιχο κοινο-αποδεκτες,τετοιου ειδους λαικης μουσικης.

    Το σιγουρο ομως ειναι πως ειναι ενα ομορφο λαικο τραγουδι.Πρωτοτυπο δεν ειναι,αλλα εχει αρχη,μεση κ τελος,εχει καλους στιχους κ πανω απο ολα (στα δικα μου αυτια) εχει εναν ηχο (συνολικα εννοω απο ενορχηστρωση μεχρι φωνη) που μου αρεσει αρκετα.Δεν ειναι "σκυλαδικο" να το πω αλλιως,κατι σπανιο για τα τελευταια 15-20 χρονια.

    Η μπαλαντα μου αρεσε λιγοτερο (οπως ειπα κ παραπανω ειναι εξω απο τα νερα μου) ομως ειναι ομορφα γραμμενο,με απλη μελωδια που δεν κουραζει κ ομορφη ερμηνεια απο τον φιλο που τραγουδα.(Αν θες να μας πεις κ το ονομα του).ΔΕν λεω πως δεν εχει κ αυτο οπως κ το πρωτο αλλωστε τις αδυναμιες του,αλλα ειναι μια καλη ολοκληρωμενη προσπαθεια.Νομιζω πως οι ανθρωποι αρεσκονται σε αυτο το ειδος μουσικη θα το ακουσουν με μεγαλη ευχαριστηση.

    Ενα τελευταιο:δεν ξερω ποτε κ υπο ποιες συνθηκες ηχογραφησατε αυτα τα 2 τραγουδια.Δειχνουν ομως πως καλα κανεις κ ασχολεισαι με την μουσικη,με οποιον τροπο μπορεις  κ θα σου ξαναπω παλι ενα ΜΠΡΑΒΟ γιατι πραγματικα δειχνουν την αγαπη σου για το ελληνικο τραγουδι και το μερακι σου.

    Εμενα μου αρεσαν.

    Καλο απογευμα κ καλες μουσικες.


    -----------------

    “you have to play a long time to be able to play like yourself.” 

     Miles Davis

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 26-09-2014 19:15 ]


    panosant
    26.09.2014, 20:51

    σε ευχαριστω για τον χρονο σου.απο μικρος εγραφα οπως πολλοι απο μας υποθετω.με την μουσικη δεν ειχα ασχοληθει ποτε    .ενας λογος που θαθελα να ξαναγεννηθω.   λιγα χρονια πριν καπως βρεθηκε μια κιθαρα διπλα μου. με την καθε ευκαιρια εψαχνα στο ιντερνετ πως να την χρησιμοποιησω,να την κουρδισω κ.λ.π  δεν εμαθα ποτε  δυστιχως. ουτε τα βασικα.ομως μου μπηκε το μικροβιο του τραγουδιου.και απο ενα σημειο και μετα μου εγινε αναγκη,αρχισα να με βλεπω.  να με καταλαβαινω. τα τραγουδια ηταν εκει μες στην φαντασια μου   αλλα δεν μπορουσα να τα δειξω στους αλλους.τα ανεβασα στο youtube γνωριζοντας πως εχουν τα χαλια τους με την ελπιδα οτι καποιος θα δει οτι εγω.με κοπο βρηκα τον Κ.Μαστορα  που μου εκανε το χατηρι και  εκανε καποια τραγουδια με στιχους μου,  .να ναι καλα.και τον Δημητρη που μου εκανε την μπαλαντα με μουσικη στιχους  δικα μου κιθαρα τραγουδι εκεινος . μου εκαναν τα βιντεακια και εγινα ο ποιο χαρουμενος ανθρωπος του κοσμου.δεν τους γνωριζω δεν με γνωριζουν ομως μεσα μου ειναι πολυ δικοι μου ανθρωποι. ολα γειναν μεσω ιντερνετ. ο στοχος μου ειναι να βρω και αλλους που θα δουλεψουνε τα τραγουδια μου η τους στιχους μου. το γιατι το εχω αναγκη αυτο  το λεω στο παρακατω τραγουδι μου.φιλε μου μου εφτιαξες την μερα . ευχαριστω. Smile 

     

     
    https://www.youtube.com/watch?v=Z_QpGVe617ILink

    >


    -----------------
    mehri na thimitho tha perimeno

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosant, 28-09-2014 15:08 ]


    faidonalkinoos
    26.09.2014, 21:02

    Παράθεση:

    Το μέλος panosant στις 26.09.2014, 14:41 έγραψε...


    https://www.youtube.com/watch?v=GbItC_gnT1gLink>


    Το πρώτο κομμάτι που ονομάζεται

    Το Καντηλάκι

    μου δίνει την αίσθηση διαχρονικού τραγουδιού.

    Το εύχομαι να είναι κιόλας ...


    faidonalkinoos
    26.09.2014, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος panosant στις 26.09.2014, 14:41 έγραψε...


    https://www.youtube.com/watch?v=60tVRFVoFyoLink>



    Το δεύτερο κομμάτι σου:

    "Η Μπαλάντα Των Κρυμμένων Πόθων"

    Ανήκει σε αυτό το περίεργο είδος τραγουδοποιίας , την μπαλάντα .
    Που συνεχίζει να έχει πολλούς φίλους σε όλον τον κόσμο,
    όπου κι αν δημιουργείται .
    Έχει το ιδιαίτερο χάρισμα, να φαίνεται σα διάλεξη,
    την οποία καταθέτει με την ψυχή του - ευτυχώς -

    τις περισσότερες φορές, ο Δημιουργός,

    αφοπλίζοντας την προσπάθεια διαφορετικότητας σκέψεων, στο μυαλό των ακροατών.
    Τώρα , αν τύχει , και ο στίχος να είναι έξυπνος, τότε,
    καθηλώνει κιόλας τον όποιο θεατή, ακροατή, δέκτη .

    Καλή Συνέχεια !!! και πάντα μπροστά ...

    υ.γ. Να μην ξεχνάς ποτέ, πως,

    πιο αχάριστη Αγαπημένη από την Τέχνη

    δεν υπάρχει ...

    Να είσαι πάντα καλά !!! και

    Να μας ξαφνιάζεις ...


    panosant
    26.09.2014, 21:39

    εχεις τον τροπο Κ. Φαιδων να ενισχυεις την αυτοεκτιμηση μου.σε ευχαριστω πολυ.


    DanaeAthanasiadou
    27.09.2014, 00:02
    Εξαιρετικά και τα 2. Είμαι φαν της μπαλάντας των κρυφών πόθων. Ο τραγουδιστής έχει πολύ ιδιαίτερη φωνή. Καλή συνέχεια κι εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον.
    panosant
    27.09.2014, 00:06

    εισαι πολυ καλη ευχαριστω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosant, 27-09-2014 00:33 ]


    Atsallica
    27.09.2014, 14:29
    Δεν ειμαι του λαικου αλλα αν το ακουγα το καντηλακι στο ραδιοφωνο θα νομιζα ευκολα οτι ειναι καποιο απο τα κλασσικα παλια λαικα που απλα για καποιο λογο δεν ειχα ακουσει μεχρι τωρα! :D
    panosant
    27.09.2014, 15:20

    δεν νομιζω οτι ακους τα παλια λαικα κλασικα στο ραδιοφωνο ετσι και αλλιως φιλε σε ευχαριστω για το σχολιο σου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosant, 27-09-2014 15:20 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία