ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.830 μέλη

    Συμβουλές Φωνιτικής

    katerina-serendipity
    06.10.2014, 19:31

    Γεια σας!

    Είμαι κανούρια στο σάιτ για αυτο θα σας παρακαλούσα αρχικά να είστε λίγο επιεικής όσο αφορά τους κανόνες...Λοιπόν αρχικά να πω πως πριν πάρω την απόφαση να χρησιμοποίησω το forum μπήκα στην διαδικασία ευρέσης παρόμιων προβλημάτων με σκοπό τον εντοπίσμο χρήσιμων λύσεων για το δικο μου. Δυστυχως δεν βρήκα προβλήμα να ταυτιζονται ακριβώς με το δικό μου αλλα αν παρολα αυτα υπάρχει κατι, θα σας παρακαλούσα να μου το στείλετε.

    Συγγνώμη για την μεγάλη εισαγωγή, μέσα στο θεμα!

    Λοιπόν, ειμαι 15 χρονων και θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου εθισμένο με την μουσική καθως αγαπώ καθε κλαδο, πλευρά και ειδος της. Παρακολουθώ μαθηματα πιανου εδώ και εξι χρόνια και βρισκομαι στην μεση σχολη, φυτώ φετος στο 2ο ειδικό ετος αρμονιας, κάνω προσπαθιες εκμαθησής κιθαρας μονη μου ( προς το παρον χωρις ιδιαιτερη επιτυχια αλλα το παλευω χαχαχα:Ρ ) και επιπλεον κανω αρκετες προσπαθιες συνθεσης και συγγραφης στιχων. Παρολα αυτα δεν κρύβω πως η μεγαλη μου αγάπη ειναι το τραγούδι στο οποιο τουλαχιστον απογοητεύω λιγακι τον εαυτο μου..:/ Έχω εκταση alto αν και λιγα χρόνια πριν εφτανα και ψιλοτέρες νοτες... Αυτό ακριβως ειναι και το πρόβλημα. Δεχομαι οτι ορισμένες αλλαγες εγιναν στην φωνη μου οι οποιες οφειλονται στην μεταφώνηση.Παρόλα αυτά θα ήθελα να μέ ενημερώσετε αν:

    1. Η αύξηση έκτασης της φωνής ειναι δυνατή και κατα πόσο;
    2. Επισης ειναι χρησιμη η έναρξη μαθημάτων φωνιτικής;
    3. Υπαρχουν καποιες ανεξάρτητες ασκήσεις που μπορώ να κανω μόνη μου προκειμένου της εξέλιξης της φωνής μου;
    4. Και ακομα αν ειναι ευκολό, υπάρχει κανεις που μπορει να μου προτεινει μερικα ξένα ροκ κομάτια ή ακομα και έντεχνα ελληνικα για εκτασεις σαν την δικιά μου? (Ατοφια χωρις αλλαγη τονου)

    Γνωριζω οτι λεω ζηταω πολλα και συγχωρεστε με για αυτο.

    Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την katerina-serendipity, 06-10-2014 19:32 ]