ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη

    η φωνή της Χαρούλας

    ph
    08.06.2005, 01:44

    Με ανησυχία μαθαίνω από φίλους πως η φωνή της Χαρούλας δεν είναι, κατά τη γνώμη τους, στην καλύτερη στιγμή της. Επειδή τα τελευταία χρόνια δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω τη Χαρούλα ζωντανά, θέλω να παρακαλέσω τους φίλους που βρέθηκαν σε κάποιο λάιβ της, να μου γράψουν τη γνώμη τους για το πως τους φάνηκαν οι επιδόσεις της.

    Επίσης θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για την επικείμενη συνεργασία Κραουνάκη, Αλεξίου, Νικολακοπούλου. Η δική μου αντίδραση στο άκουσμα αυτής της είδησης ήταν ''επιτέλους''!

    Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ τη Χαρούλα αξεπέραστη, ακόμα κι αν η φωνή της περνάει κάποια κρίση.
    jorge
    08.06.2005, 09:29
    Ρίξε μια ματιά και εδώ, έχουμε κάνει κάποια σχόλια για το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό δε σημαίνει πως η συζήτηση δε μπορεί να συνεχιστεί κι εδώ βέβαια.

    Κάνω paste όσα είχα γράψει:

    "Έχω διαπιστώσει μεγάλη διαφορά στα live της. Ειδικά το τελευταίο Live με το Μαχαιρίτσα, η γνώμη μου είναι πως δεν έπρεπε να βγει καν.

    Δεν παύει βέβαια να είναι - για μένα - η μεγαλύτερη ερμηνεύτρια της σύγχρονης ελληνικής μουσικής ιστορίας και αυτό είναι που έχει τελικά τη μεγαλύτερη σημασία. "
    mary
    08.06.2005, 13:03
    Παρότι ειμαι λάτρης της μοναδικής αυτης ερμηνεύτριασ,
    πρεπει να πω και εγω οτι στα τελευταια της live η φωνή της φαινεται να εχει καπως αλλοιωθει... Βεβαια παραμένει να εχει μια ξεχωριστη χροια που μας θυμίζει αξεπέραστα τραγουδια και εντελώς προσωπικα μιλωντας, προτιμώ να πηγαινω και να ακούω Αλεξίου ζωντανα παρα τα ιδια κομματια κακοπημενα απο αφωνους τυπου Βανδη...!
    Orfeus
    08.06.2005, 14:32
    Δεν την έχω δει (ακούσει) live τελευταία.

    Στη φωνή της όμως δεν βρίσκω διαφορά.
    Τουλάχιστον στο τηλέφωνο που μιλάμε....


    helenzeze1
    08.06.2005, 18:50
    Παιδια διαφωνω μ'αυτα που λετε για τη φωνη της.
    Το καλοκαίρι την ακουσα σε συναυλια της. Μετα απο αυτο πηγα και την ακουσα και στο βοτανικο (φετος) αν και ειμαι απο επαρχια.Ηταν ανεπαναληπτη και η εμπειρία και η Χαρούλα.

    Η φωνή της παραμενει αξεπεραστη.Δεν ειχε αλλοιωθει καθολου και συνε χιζει να βγαζει τη ζεστασια και την αλήθεια που εβγαζε παντα.Απεναντιας ερμηνευει τα τραγουδια με καταπληκτικο τροπο (οχι μονο τροπο αλλα και ΦΩΝΗ).Είναι ΦΟΒΕΡΗ.Μια Και Μοναδικη Χαρούλα.

    Οσον αφορα τη συνεργασία της με Κραουνάκη-Νικολακοπούλου ηταν ευχαριστη εκπληξη αν και στην αρχη ο Κραουνακης δεν είπε και τα καλύτερα.


    Αν καποιος ενδιαφερεται και λατρευει τη Χαρουλα θα ήθελα να μου στειλει μηνυμα. Θα χαρώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

    Konnie
    08.06.2005, 19:56
    Παιδια κι εγω το καλοκαιρι που την ακουσα (βεβαια για πρωτη φορα live)
    Δε με χαλασε τιποτε.Εξαλλου νομιζω οτι τετοιες μορφες δε σε κερδιζουν με τη φωνη αλλα με την ψυχη...ετσι δεν ειναι?
    Και στο κατω-κατω, η φθορα του χρονου ειναι αναποφευκτη.Τι δηλαδη,αν "σπασει" λιγο η φωνη εχουν διαφορα τα τραγουδια?
    Εμενα παντως με συγκινησε,και κραταω μονο αυτο...


    Spilman44
    08.06.2005, 20:10
    Η όποια φυσιολογική φθορά -ανεπαίσθητη, στην περίπτωση της Χαρούλας, αλλά εμφανής σε ευαίσθητα ώτα-καλύπτεται απο την ανεπανάληπτη τεχνική της, όσο κι απ τα τεράστια αποθέματα ψυχής και σχέσης έρωτα μ αυτό που της χαρίστηκε απο η φύση και που δεν αρκέστηκε σ αυτό το χάρισμά της.
    Η Χαρούλα θα μπορούσε να τραγουδάει υπέροχα και...μουγκή !
    ph
    09.06.2005, 01:44

    Διαφωνώ με το φίλο που λέει πως μορφές σαν της Χαρούλας σε κερδίζουν με την ψυχή περισσότερο.

    Πριν μερικά καλοκαίρια την απόλαυσα σε μια καταπληκτική συναυλία, στην Κύπρο. ΄Ηταν και στα κέφια της... Και δεν ήταν μόνο η ψυχή της που σαφώς φωτίζει με σημασία κάθε λέξη. ΄Ηταν και μια φωνάρα που μας καθήλωσε. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις στιγμές που ''ανέβαινε'' στις ψηλές νότες στο ''Θεός αν είναι'', σ΄εκείνο το ''ε...'' πριν το στίχο ''χιλιάδες άγγελοι με τ' άσπρα''... ή τη δύναμη που είχε στο ''ψυχές και σώματα''.

    Η φωνή της Χαρούλας είναι μοναδική διότι συνδυάζει εξαιρετική τεχνική, δυνατότητες, γλύκα, λαικό ταμπεραμέντο και βέβαια ψυχή σπάνια... ψυχή ποιήτριας...

    Χαίρομαι που οι περισσότεροι λέτε πως είστε ικανοποιημένοι από τις ζωντανές επιδόσεις της. Νομίζω πως οι μεγάλοι τραγουδιστές όσο ωριμάζουν γίνονται καλύτεροι. Εύχομαι στη Χαρούλα μας να συνεχίσει για πολλά χρόνια ακόμα να μας ενθουσιάζει.
    XeniaRodo
    09.06.2005, 10:48
    Παιδιά νομίζω πως πρέπει να ληφθεί υπ'όψη και η ηλικία αυτής της γυναίκας. Φθορά υπάρχει, ναι, αλλα είναι λογικό.
    Tο τραγούδι απαιτεί τη συμμετοχή ολόκληρου του σώματος για να πραγματοποιηθεί. Ένα σώμα μιας 25άρας σίγουρα δεν είναι το ίδιο με μιας .... άρας.

    Mην ξεχνάτε ότι η φωνή είναι το πιο δύσκολο μουσικό όργανο...
    abyss
    09.06.2005, 19:36
    Κάνω κι εγώ paste όσα είχα γράψει...

    Όσον αφορά στην Αλεξίου πάντως, επειδή τυχαίνει να την έχω δει αρκετές φορές τα τελευταία δύο χρόνια,
    η φωνή που βγαίνει και στον τελευταίο δίσκο αλλά και στο live cd του Κεραμεικού, είναι πολύ πιο σπασμένη και γενικώς πιο ¨λιγη¨σε σχέση με όσα μας έχει δώσει η Αλεξίου στο παρελθόν, όμως στα live της ήταν στιγμές που νόμισα ότι ακούω την Αλεξίου πριν είκοσι χρόνια και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί -αν όντως η φωνή της είναι σε καλό ακόμα επίπεδο όπως φαίνεται στις παραπάνω στιγμές που περιγράφω- βγάζει προς τα έξω φωνή μικρότερης αξίας από αυτή που πραγματικά μπορεί...

    Βέβαια φυσικό είναι στα 55 της να μην έχει την ακμαία φωνή που είχε στα 30, ε?!

    Καλύτερο θα ήταν να προσέξει τις επιλογές της όμως, γιατί τελευταία μας τα 'χει χαλάσει... Αν και πήρε τ' αυτί μου ότι θα ετοιμάσει δίσκο με Κραουνάκη και Νικολακοπούλου.,...

    Για να δούμε...



    Και συμπληρώνω...
    Ανυπομονώ να δώ δίσκο με αυτούς τους τρεις...!
    Απλώς, ανυπομονώ!!!
    aggeliki
    10.06.2005, 01:21
    Και ξαναλέω....εμένα η Χαρούλα μ'αρέσει γιατί απλά είναι φωνάρα και γιατί εχει ψυχή!Όταν δε την πετύχω σε σουπερ ερμηνεία, τύπου "Θεός αν είναι", κοβω φλέβες...

    Οσο για Κραουνάκη Νικολακοπούλου Χαρούλα.....
    .......Επιτέλους!!!
    KRITIKOS
    10.06.2005, 02:50
    Οτι και να λενε καποιοι η ΧΑΡΟΥΛΑ ειναι φωναρα....Και αυτοι που ειπαν για παραφωνιες κανουν μεγαλο λαθος
    jorge
    10.06.2005, 09:12
    Quote:

    Το μέλος KRITIKOS στις 10-06-2005 στις 02:50 έγραψε:

    Και αυτοι που ειπαν για παραφωνιες κανουν μεγαλο λαθος





    Κρητικέ αγόρι μου, είσαι μαζί μας ή διαβάζεις και άλλα φόρουμς; Ποιός είπε οτι η Χαρούλα κάνει παραφωνίες; Έλεος πιά, μάθε να διαβάζεις πριν γράψεις κάτι.
    LINA2012
    26.06.2005, 17:25
    Αν είναι ποτέ δυνατό να λέει κανείς ότι η φωνή της Χαρούλας έχει αλλοιωθεί! Αυτή η γυναίκα ανοίγει το στόμα της για να τραγουδήσει και στάζει μέλι... Ήταν και είναι η μεγαλύτερη Ελληνίδα τραγουδίστρια.
    megali_mpougatsa
    26.06.2005, 22:07
    Προσωπικά, θεωρώ την Αλεξίου καταπληκτική ερμηνεύτρια. Παρ' όλα αυτά, τελευταία έχω ακούσει δείγματα που με ... τρόμαξαν. Ενώ, για παράδειγμα, μου φάνηκε άψογη σε κάποια συναυλία που είδα στον ΑΝΤ1, πρόσφατα, στην απονομή του πλατινένιου δίσκου του Γιώργου Νταλάρα, όπου ανέβηκε στη σκηνή για να τραγουδήσει, ήταν φωνητικά σε κατάσταση τουλάχιστον απογοητευτική

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 26-06-2005 22:11 ]
    happiness
    26.06.2005, 22:23
    Είναι μάλλον γεγονός ότι η Χαρούλα είναι φωνάρα, από τις μεγαλύτερες του ελληνικού τραγουδιού. Μόνο που ακούω το "'Ολα σε θυμίζουν" ανατριχιάζω!
    KRITIKOS
    27.06.2005, 00:41
    jorge αν πας στο τοπικ 'ποιος ο λογος' στην σελιδα 3 διαβασε το post του μελους polydoroslouca...Τωρα σχετικα αν διαβαζω και αλλα foroums αυτο ασε με να το ξερω καλυτερα απο 'σενα...Οπως ειπες και συ ... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ
    Anthos
    01.07.2005, 08:10
    Παιδιά εγώ δεν ακούω ΧΑ αλλά την εκτιμώ ιδιαίτερα ως καλιτέχνη και για την φωνή της αλλά και για την σχέση που είχε με τον Άσιμο. Το "Παπάκι" ήταν μία στιγμή αιώνια.

    Στην τελευταία συναυλία που έκαναν τον περασμένο Σεπτέμβριο οι Πυξ Λαξ τραγούδησε το "Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο" και ήταν μια ΦΟΒΕΡΗ ερμηνεία. Το καλύτερο version που άκουσα αυτό το τραγούδι...
    Bithidaralas
    01.07.2005, 14:42
    Παιδιά, καλησπέρα καταρχάς, είμαι καινούργιο μέλος! Την Αλεξίου πήγα να την ακούσω και πέρυσι στον Βοτανικό, με τον Κότσιρα, και φέτος με την Αρβανιτάκη! Η φωνή της είναι πολύ σπασμένη, ενώ αρκετές φορές φαλτσάρει, απλώς το κάνει διακριτικά! Η μεγάλη της δύναμη, που ήταν οι χαμηλές νότες, δεν υπάρχει πια! Εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να σταματήσει να τραγουδάει, γιατί δεν μπορεί πια! Το ότι είναι 55 χρονών δεν είναι δικαιολογία! Και ο Νταλάρας είναι 55 και τραγουδάει όπως τραγούδαγε παλιά! Απλώς η διατήρηση της φωνής είναι κάτι για το οποίο η Χαρούλα δεν προσπάθησε πολύ....
    abyss
    01.07.2005, 15:31
    Σώπα καλέ που πρέπει να σταμτήσει και να τραγουδάει κιόλας...
    Μην ακούω και υπερβολές...
    Την έχω ακούσει πολύ γενικώς τη Χαρούλα και δε νομίζω ότι φαλτσάρει...
    Για την ακ΄ριβεια, μου φαίνεται γελοίο ότι η Χαρούλα φαλτσάρει!
    Κι αν έχει σπάσει η φωνή της, κι αν δεν έχει τις χαμηλές που είχε κάποτε,
    είναι άσχετο το φάλτσο με όλα αυτά...
    Έλεος!


    Και για πρόσεξε λίγο καλύτερα το Νταλάρα...
    όχι δα που 'χει μείνει η φων'η του ίδια...