ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.848 μέλη

    η φωνή της Χαρούλας

    EffieKakaflika
    08.07.2005, 14:18
    Κατ'αρχήν δεν προσπάθησα να συγκρίνω τις δύο τραγουδίστριες. Έχουν διαφορετική θέση.
    Απλώς περιγράφω μια πρακτική που ακολουθεί η Αρβανιτάκη και βγάζει αυτή την "συνέπεια", την πρακτική που ακολουθεί για να μη βαριέται, για να μην βγάζει την "διεκπεραίωση".
    Κάθε άνθρωπος είναι καλό να γνωρίζει τα όρια της αντοχής του.
    Για μένα κάθε φωνή έχει τις αντοχές της...είναι σεβαστό... Πρέπει να είναι σεβαστό και από μάς τους ίδιους.
    Χτές βρέθηκα στο Θέατρο Βράχων και εντυπωσιάστηκα με την Μαρινέλλα που αν και 60 ή και παραπάνω χρονών, χόρευε, τραγουδούσε χωρίς να λαχανιάζει, και η φωνή της ήταν κρύσταλλο... Αυτό το θεωρώ υπευθυνότητα, γιατί ξέρουμε όλοι ότι κάνει συγκεκριμένες παραστάσεις και αυτοπροστατεύεται. Και διατηρείται. Δεν συγκρίνω Αλεξίου - Μαρινέλλα (μη με παρεξηγήσετε πάλι). Απλά θεωρώ ότι η Αλεξίου είναι από τις μεγαλύτερες τραγουδίστριες και είναι κρίμα να οδηγεί τον εαυτό της στην εξάντληση, ενώ έχει την επιλογή να ξεκουράζεται...

    nikos_music
    08.07.2005, 16:24
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 08-07-2005 στις 14:18 έγραψε:
    Χτές βρέθηκα στο Θέατρο Βράχων και εντυπωσιάστηκα με την Μαρινέλλα που αν και 60 ή και παραπάνω χρονών, χόρευε, τραγουδούσε χωρίς να λαχανιάζει, και η φωνή της ήταν κρύσταλλο... Αυτό το θεωρώ υπευθυνότητα, γιατί ξέρουμε όλοι ότι κάνει συγκεκριμένες παραστάσεις και αυτοπροστατεύεται. Και διατηρείται.



    Η Μαρινέλλα είναι 67 χρονών...
    Βρεθηκα εχτές στη συναυλία και εγώ.Και η Χαρούλα ήταν πολύ καλή. Το όφειλε νομίζω σε μια τέτοια βραδιά. Και μην παρεξηγούν οι fan της αυτά που λέγονται εδώ. Νομίζω πως αν διαβαστούν προσεκτικά οι γνώμες που δεν συμπιπτουν με τις δικές τους-και βάζω και την δική μου παραπάνω-θα δουν πως κανείς δεν αμφισβητεί το ταλέντο και την προσφορά της.
    Μια καλλιτέχνης όμως όπως η Χαρούλα δεν μπορεί να βαριέται μπροστά στο κοινό της διότι δεν σέβεται το ίδιο το κοινό. Ας τραγουδάει όποτε της κάνει κέφι.΄Οπως εχτές. Αυτά

    nikos_music


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 08-07-2005 17:33 ]
    ph
    08.07.2005, 19:13

    Παρακαλώ όσοι φίλοι βρέθηκαν στην συναυλία να μας πουν πως τους φάνηκε η Χαρούλα. Ας ελπίσουμε πως άρχισε να βρίσκει τον καλό της ευατό!
    LithiHios
    09.07.2005, 08:22
    Quote:

    Το μέλος mary στις 08-06-2005 στις 13:03 έγραψε:

    Παρότι ειμαι λάτρης της μοναδικής αυτης ερμηνεύτριασ,
    πρεπει να πω και εγω οτι στα τελευταια της live η φωνή της φαινεται να εχει καπως αλλοιωθει... Βεβαια παραμένει να εχει μια ξεχωριστη χροια που μας θυμίζει αξεπέραστα τραγουδια και εντελώς προσωπικα μιλωντας, προτιμώ να πηγαινω και να ακούω Αλεξίου ζωντανα παρα τα ιδια κομματια κακοπημενα απο αφωνους τυπου Βανδη...!





    Kai oxi mono Vandi vale kai thn Vissi kai thn Angela Dhmhtriou

    Aleksiou-Marinella oi megalhteres fwnes sthn Ellada apiastes pou einai duskolo na tis piasoun oi " LADIES GAV GAV"
    oxigono
    10.07.2005, 23:32
    Βρέθηκα κι εγώ στη συναυλία για τη Μοσχολιού. Είχα καιρό να ακούσω την Αλεξίου τόσο καλά φωνητικά!Μου θύμησε την Αλεξίου του παλιού καλού καιρού!Ας ελπίσουμε να μην ήταν καμιά αναλαμπή...
    Στη συναυλία μαζί με τη Μαρινέλλα ξεχώρισαν αισθητά από τις άλλες! Υπέροχο το ντουέτο τους στο "Πέρα από τη θάλασσα"!!!
    ph
    10.07.2005, 23:41

    Επιτέλους! Καλά νέα για τη φωνή της Χαρούλας! ΄Αντε ρε παιδιά, μπορεί να είχε πάθει καμμιά υπερκόπωση η γυναίκα!
    aggeliki
    12.07.2005, 00:56
    Θα συμφωνήσω με τα παιδιά...
    Ήταν η Χαρουλα που αγαπάμε και με μια πολυ καλη ερμηνεία στο "ανθρωποι μονάχοι"...!!!
    helenzeze1
    12.07.2005, 21:50
    Παιδιά ήμουνα κι εγώ στη συναυλία .Τοσο ο λόγος για να γίνει οσο και οι μεγάλες κυρίες του ελληνικού τραγουδιού εκαναν την συναυλία φοβερή.

    Τώρα όποιος πει ότι η Χαρούλα δεν ήταν ατελείωτη θα πει ψέμα. Η παρουσία της και η φωνή της ήταν πολύ ψηλά.Όλα τα τραγουδια που ειπε τα είπε τέλεια!Και αυτο το ''¶νθρωποι Μονάχοι'' τι ήταν αυτό το έσκισε το τραγούδι.

    Μακάρι να γίνονται τέτοιες συναυλίες βέβαια οχι για δυσαρεστους λόγους.

    Γνωρίζει κανεις αν θα την ξαναδούμε στην τηλεόραση?
    andrews
    15.07.2005, 11:09

    [ τροποποιήθηκε από τον/την andrews, 08-10-2013 03:44 ]


    Melissanthi
    24.11.2006, 20:50
    Απαντώ στο θέμα αυτό κάπως καθυστερημένα (σχεδόν 1,5 χρόνια μετά) αλλά τέλος πάντων:
    Η Χάρις Αλεξίου έχει μια φωνή τεχνικά αρτιότατη,με τεράστιο "βάθος" κι έκταση και με μια μαγική χροιά.Είναι γεγονός ότι οποιοδήποτε είδος μουσικής και να έχει προσεγγίσει,από δημοτικά μέχρι ...θρησκευτικούς ύμνους του Λιβάνου (έχει γίνει κι αυτό!) τα καταφέρνει περίφημα.
    Ας μην ξεχνάμε όμως ότι από το 1971 που βγήκε στην δισκογραφία ("Όταν πίνει μια γυναίκα") μέχρι και σήμερα συμμετέχει αδιάκοπα στην ελληνική δισκογραφία.Όπως πληροφορήθην από το επίσημο site της Χαρούλας έχει ηχογραφήσει περίπου 70 (!) δίσκους στο σύνολο της καριέρας της.Οι περισσότεροι από αυτούς έγιναν πλατινένιοι.
    Ας μην ξεχνούμε επίσης ότι η Χαρούλα στο παρελθόν εμφανιζόταν για πολλά συναπτά χρόνια σε νυχτερινά κέντρα σε κάθε σαιζόν και έχει πραγματοποιήσει δεκάδες grandes tournees στις μεγαλύτερς πόλεις του πλανήτη για να μην αναφερθώ στις αναρίθμητες live εμφανίσεις της στον ελληνικό χώρο.
    Να θυμήσω επίσης ότι έχει γεννηθεί το 1950.

    Άρα βρε παιδιά,δεν είναι φυσικό επακόλουθο η φωνή της στα 56 της χρόνια να μην είναι ίδια με αυτή που είχε στα 24 της όταν τραγούδαγε τόσο υπέροχα "Σάββατο κι απόβραδο κι ασετυλίνη/στην Αριστοτέλους που γερνάς..." ή στα 29 της το "Όλα σε θυμίζουν"?
    Είναι μια φωνή δουλεμένη που έχει εργαστεί ακατάπαυστα τα τελευταία 35 χρόνια.Φαντάζομαι είναι λογικό κι επιστημονικά τεκμηριωμένο (για του λόγου το αληθές απευθυνόμαστε σε ωτορινολαρυγγολόγο αν χρειαστεί ) ότι μια τέτοια φωνή υφίσταται αλλοιώσεις.
    Δεν νομίζω ότι χωράει αμφιβολία το θέμα.

    Γι αυτό και νομίζω ότι τελικά μάλλον η "καρδιά" του θέματος και κατ'επέκτασιν της διαφωνίας δεν είναι αν έχει ΟΝΤΩΣ αλλοιωθεί η φωνή της Χαρούλας αλλά αν αυτό έχει αρνητικό αντίκτυπο στις εκτελέσεις των κομματιών και στις εν γένει φωνητικές επιδόσεις της.
    Εγώ θεωρώ ότι αυτή η "αλλοίωση" έχει κάνει την φωνή της πιο μεστή και την ερμηνεία της πιο πλήρη.Για μένα η Χαρούλα είναι σαν το καλό γαλλικό κρασί:όσο περνούν τα χρόνια ωριμάζει η γεύση της,δεν γίνεται ξύδι....

    Το μόνο ίσως πρόβλημα που έχω με κάποιες live εμφανίσεις της είναι ότι μου την σπάει που ενίοτε αλλάζει πολύ τον τρόπο ερμηνείας ενός τραγουδιού.Αυτό με εκνευρίζει.Και νομιζω πώς δεν το κάνει ελλίψει ερμηνευτικής δεινότητας αλλά εκ πεποιθήσεως.Γι αυτό και μ'εκνευρίζει.Ας πούμε το "Όλα σε θυμίζουν" κάθε φορά που το ερμηνεύει live ποτέ δεν το λέει με την original version.Τα χαλάει πάντα στον πρώτο στίχο,τον λέει πολύ πιο γρήγορα από ότι στην α' εκτέλεση.
    Όμως δεν συνεχίζω γιατί θεωρώ ότι αυτό το τραγούδι έχει σφραγιστεί με την α' ερμηνεία της Χαρούλας (του 1979) και θα περάσει έτσι στην αιωνιότητα.Δεν νομίζω ότι υπάρχει ερμηνεία που θα μπορούσε να ξεπεράσει αυτήν την πρώτη γι αυτό και λήγω εδώ το θέμα.Και η Μαρία Κάλλας να κατέβαινε από τους ουρανούς να το τραγουδήσει,ε πάλι....
    Όμως αυτό το φαινόμενο το έχω παρατηρήσει και με άλλα τραγούδια μικρότερου βεληνεκούς.Για παράδειγμνα το "Μια ζωή μέσα στους δρόμους" που σε ένα live της (στο "Η Δική Μας Νύχτα - 1991) λέει a capella μόνο το refrain.Ή σε άλλα που αλλάζει τους στίχους.
    Και στο Cine Κεραμεικός (επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενα post),το μοναδικό λάθος ήταν -πιστεύω- ότι τουλάχιστον στον δίσκο σε κάποια τραγούδια (ειδικά στα refrain) οι δεύτερες φωνές κάλυπταν πολύ της Χαρούλας.Όσα έλεγε μόνη της τα έλεγε έξοχα,αλλά όταν έμπαιναν αυτές οι ρημάδες οι δεύτερες τόσο δυνατά,χάλαγε όλο το πράμα...Κι αυτός ήταν ο μόνος λόγος που δεν μου πολυάρεσε ο δίσκος.Θα προτιμούσα να άκουγα μόνο την δική της φωνή,αρκετή θα μου ήταν.

    Τώρα για τις εμφανισεις του Βοτανικού...
    Έχω διαβάσει κι αλλού ότι η Χαρούλα δυσκολεύοταν να "πιάσει" την Αρβανιτάκη στις ψηλές της με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν backing vocals.Δεν μπορώ να συμμεριστώ την άποψη αυτή,δεδομένου ότι δεν ήμουν παρούσα.Όμως για να είμαι ειλικρινής δεν το πολυπιστεύω αυτό.
    Με αυτή τη λογική θα έπρεπε τα ντουέτα ή τα μουσικά σχήματα να επιλέγονται με βάση την ταύτιση φωνής..

    Όμως και πάλι ακόμα κι αν δεν ήταν πολύ ικανοποιητικό το αποτέλεσμα ας μην την κατηγορούμε τόσο.Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να μην είναι τόσο γνωστοί και μπορεί να επηρεάζουν την κατάσταση.Ας μην ξεχνούμε ότι στις γυναίκες της ηλικίας των 50-κάτι συμβαίνουν σοβαρες ψυχοσωματικές αλλαγές
    Σκεφτείτε ότι η Χαρούλα,αν μη τι άλλο,είναι σαν την Εθνική Βραζιλίας.Πρέπει να παίζει πάντα για τον τελικό του Mundial.Πρέπει να παιζει πάντα για τον τίτλο του πρωταθλητή.Τίποτα λιγότερο.

    Να δηλώσω κι εγώ ότι είμαι μια μεγάλη λάτρις της Χαρούλας.
    Γι αυτό ας ακολουθήσω κι εγώ ο παράδειγμα του andrews κι ας της αφιερώσω αυτούς τους τόσο αντιπροσωπευτικούς στίχους:

    Όλες του κόσμου οι κυριακές
    λάμπουν στο πρόσωπό σου,
    τι χρώματα τι μουσικές
    μες στο χαμόγελό σου!



    mi_me_oneireuteis
    24.11.2006, 23:17

    Δεν θα αναφερθώ σε θέματα που έχετε μιλήσει απλά θα πω τη γνώμη μου για τη Χαρούλα!Είναι απ'τους ανθρώπους που θαυμάζω πάάάάάρα πολύ και υπερσυμπαθώ!Καλά έχει εξαιρετική φωνή δεν το συζητώ !διαβάζοντας συνεντεύξεις της παρακολουθώντας τη(δυστυχώς όχι ακόμη από κοντά)..μπόρεσα να καταλάβω ότι πρόκειται για έναν εξαιρετικό άνθρωπο!Η παρουσία της στη σκηνή ,ο αέρας που έχει, ο τρόπος που κοιτάζει, τι να πω,απλά μεγαλείο!πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια γι'αυτή τη γυναίκα Την υπρεκτιμώ και τη σέβομαι και τη λατρεύω!!!!
    -----------------
    Να κοιτάς είναι να βάζεις χρώμα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mi_me_oneireuteis στις 01-06-2008 16:30 ]


    kozanitis
    25.11.2006, 16:26
    πηγα πριν από ένα σάββατο στον σαββοπουλο..... εκεί πρώτο τραπέζι καθότανη χαρούλα.... δυστυχώς η αλεξίου δεν είναι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση.... αυτό φτάνει για να καταλάβετε γιατί δεν μπορεί πλέον και στην σκηνή πάνω.... η απόσυρση τώρα που δεν είναι ακόμη τελείως "ξεφτισμένη" ίσως είναι ότι καλύτερο για την μυθική φωνή της αλεξίου.... κουραμένη και ψυχολογικά σαν να είχε υποστεί υπερκόπωση.... χάθηκε εκίνος ο τσαμπουκάς που είχε κάποτε στα μάτια της...ας προστατευτεί για να μην χαθούν και άλλα πράγματα που την προσ΄τετευαν κάοτε.....και όμως η χαρούλα είναι μία...
    sentoni
    25.11.2006, 17:00
    . . . εγώ πάντως τελευταία φορά άκουσα και είδα την Χαρούλα στο Μέγαρο το Σεπτέμβρη με τον Μανώλη Φάμελλο . . . φωνή και κιθάρα εκστρατείας, να ερμηνεύει ΄΄μισή καρδιά ΄΄ και οφείλω να ομολογήσω ότι όλοι μείναμε με ανοιχτό το στόμα !
    SiokouIro
    26.11.2006, 13:05
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 25-11-2006 στις 16:26 έγραψε...

    πηγα πριν από ένα σάββατο στον σαββοπουλο..... εκεί πρώτο τραπέζι καθότανη χαρούλα.... δυστυχώς η αλεξίου δεν είναι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση.... αυτό φτάνει για να καταλάβετε γιατί δεν μπορεί πλέον και στην σκηνή πάνω.... η απόσυρση τώρα που δεν είναι ακόμη τελείως "ξεφτισμένη" ίσως είναι ότι καλύτερο για την μυθική φωνή της αλεξίου.... κουραμένη και ψυχολογικά σαν να είχε υποστεί υπερκόπωση.... χάθηκε εκίνος ο τσαμπουκάς που είχε κάποτε στα μάτια της...ας προστατευτεί για να μην χαθούν και άλλα πράγματα που την προσ΄τετευαν κάοτε.....και όμως η χαρούλα είναι μία...



    kozanitis δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς, αλλά εύχομαι να ήταν κάτι παροδικό και τυχαίο...και αυτό να μην επηρεάσει στο σύνολό της την καλλιτεχνική της υπόσταση...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SiokouIro στις 26-11-2006 13:23 ]


    aggeliki
    26.11.2006, 16:36
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 25-11-2006 στις 16:26 έγραψε...

    πηγα πριν από ένα σάββατο στον σαββοπουλο..... εκεί πρώτο τραπέζι καθότανη χαρούλα.... δυστυχώς η αλεξίου δεν είναι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση.... αυτό φτάνει για να καταλάβετε γιατί δεν μπορεί πλέον και στην σκηνή πάνω.... η απόσυρση τώρα που δεν είναι ακόμη τελείως "ξεφτισμένη" ίσως είναι ότι καλύτερο για την μυθική φωνή της αλεξίου.... κουραμένη και ψυχολογικά σαν να είχε υποστεί υπερκόπωση.... χάθηκε εκίνος ο τσαμπουκάς που είχε κάποτε στα μάτια της...ας προστατευτεί για να μην χαθούν και άλλα πράγματα που την προσ΄τετευαν κάοτε.....και όμως η χαρούλα είναι μία...





    Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του προβλήματα.Μήπως είναι λίγο κιτρινισμός όλο αυτό????
    Θα προτιμούσα να μας πεις τις απόψεις σου για την παράσταση που παρακολούθησες...Φυσικά στο ανάλογο topic.
    qanun
    28.11.2006, 14:27
    Παράθεση:
    Είναι γεγονός πάντως, πως η Αλεξίου, επηρεάζεται από την ψυχολογική της κατάσταση και τη διάθεση της, και αυτό συνήθως φαίνεται


    Δεν ειναι ψεμα αυτο, το πιστευω κι εγω. Ομως φετος το καλοκαιρι εκανε πραγματα που γουσταρε και η φωνη της ηταν σε καταπληκτικη κατασταση. Θυμιζω :

    - live στο Θεατρο Βραχων με δημοτικα (και ξερουμε ολοι ποσο δυσκολα ειναι τα δημοτικα)
    -Λυκαβητο με Ιωαννιδη και Μαλαμα (και οποιος ακουσε την εναρξη του ''Τιποτα δεν παει χαμενο''....''Σχεδον πενηντα χρονια...'', νομιζε πως ηταν playback!)
    -εκπομπη της Σεμινας Διγενη (τηλεοπτικη συναυλια)

    Εστω, οτι η φωνη της εχει γινει ευαισθητη και λογω φυσικης φθορας και λογω ηλικιας, οταν ομως θελει , ειναι αυτο που ξερουμε. Η Χαρουλα. Αλλο μεγαλυτερο κοπλιμεντο δεν μπορει να της γινει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 28-11-2006 14:28 ]