ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.840 μέλη

    O Βασιλιάς των Synthesizer

    antonLOrd
    08.06.2005, 13:16
    Σας παρουσιάζω με μεγάλη χαρά ένα synthe το οποίο θα ανατρέψει ολα τα δεδομένα...
    Δείτε όλες του τις λειτουργίες και περιμένω γνώμες.
    www.bonstudio.gr ή www.korg.com







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 08-06-2005 13:20 ]
    επισυναπτόμενα: Korg OASIS.jpg 
    mauro_provato
    08.06.2005, 14:34
    Προκειται για το OASIS κυριο αντιπαλο του TYROS της yamaha. Δουλευει με υπολογιστη ενσαμοτωμενο με OS που βασιζεται στα linux.
    GL
    08.06.2005, 17:35
    Μια πολυ καλη συγκριση αυτων των δυο synth θα μπορουσε να γινεi μονο σε παραλληλες δοκιμες...παντως ο υποφαινομενος εχοντας μελετησει σε πολυ μεγαλο βαθμο το TYROS της yamaha,πιστευω οτι αυτη τη στιγμη το TYROS εχει ξαναφερει την εταιρια του στην κορυφη,ενω οι δυνατοτητες του προσφερουν στον χρηστη εκπληκτικες δυνατοτητες....
    Εγω παντως ψηφιζω ανεπιφυλακτα TYROS.......







    επισυναπτόμενα: tyros1.jpg tyros4.jpg 
    GL
    08.06.2005, 17:43
    Και για περισσοτερες πληροφοριες για την Ελλαδα www.nakas.gr,η για πιο μυημενους η διευθυνση www.yamaha-tyros.com ειναι η πιο καταλληλη για να παρετε μια μικρη γευση αυτου του θαυματος της yamaha....







    επισυναπτόμενα: tyros2.jpg tyros3.jpg 
    antonLOrd
    09.06.2005, 11:50
    GL mhn sygrineis anomoia pragmata.. Milame gia synthesizer kai oxi gia armonio-synthesizer... An thes na sou vrw gia to tyros
    koitakse ligo gia ta KORG Pa1/x-pro... Akomh kai ekei tha deis megalh diafora....
    GL
    09.06.2005, 14:41
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 09-06-2005 στις 11:50 έγραψε:

    GL mhn sygrineis anomoia pragmata.. Milame gia synthesizer kai oxi gia armonio-synthesizer... An thes na sou vrw gia to tyros
    koitakse ligo gia ta KORG Pa1/x-pro... Akomh kai ekei tha deis megalh diafora....




    Αγαπητε Αντωνη εγω δεν συγκρινα ανομοια πραγματα....απλα ακολουθησα την αποψη που εγραψε το mauro provato...
    και βεβαια ξερω τις διαφορες των 2 αυτων διαφορετικων οργανων....
    και δηλωσα την προτιμηση μου σε αρμονιο-synth...
    Τωρα οσο λες για το KORG Pa1/x-pro,εδω θα μου επιτρεψεις να εχω εντελως διαφορετικη αποψη απο την δικια σου...γιατι εχω ιδια γνωση....
    και προτιμω την ευεληξια του TYROS σε live καταστασεις....
    Παντως οπως και να'χει, εχω διαφορετικες αποψεις και διαφορετικη φιλοσοφια....σεβομενος ομως την αποψη σου και τα γουστα σου....

    fame_musician
    10.06.2005, 00:05
    ρε παιδιά αξίζει να δώσετε τοσα λεφτα για ενα synthesiser?δέν νομιζω....πραγματικά πεταμένα λεφτά καί για τα korg αλλα ακόμη πιο πολύ για τα yamaha.με ένα καλο mother και ένα laptop το οποίο ειναι στημένο γι'αυτή την δουλειά και μόνο είσαι ο καλύτερος του χωριού....
    και να δείτε πόσα προβλήματα θα παρουσιάσει αυτό το synth στο μέλλον..
    και το triton ήταν φοβερο υποτίθεται αλλα μας έβγαλε σε όλους πολλα προβλήματα.
    Aris_Arkadia
    10.06.2005, 00:27
    file BETERANO mpika kai eida to synth TYROS ths yamaha,eida oli thn epidixi,eikikrina mou fanike para poli kalo sotous ixous kai stis dinatothtes tou,alla den tha agoraza pote ena tetoio syth,prwta apo ola einai panakribo kai den exei kan allous pio rock rithmous...diladi poli fobero alla oxi xrisimo, ektos an paizeis tetoies mousikes,san kai autes tou demo.
    Mystic
    10.06.2005, 01:42
    GL NOW there is TYROS 2 I Think by september is goint to be out.

    i saw the OASYS demo is very good but it cost $ 8.000.00 usd.

    knock, knock! Who,s there? asked the Seeker, its God ,came the Voice from within. Prove it! said the Seeker. And the silence returned.

    http://img.photobucket.com/albums/v352/yoyo22/TYROS/Tyros2 1bigger.jpg

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Mystic on 10-06-2005 02:04 ]
    antonLOrd
    11.06.2005, 00:09
    Φίλε μου GL και γω εννοείται πως σέβομαι τις απόψεις σου.. Όμως ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για ΥΑΜΑΗΑ...(σορυ κιόλας)... Οι περισσότεροι ήχοι είναι ψεύτικοι.. Εμένα μου αρέσουν πιο σκληρές καταστάσεις με πολλά όργανα, κιθαρόνια κλπ... Μάλλον έχουμε διαφορετικές νοοτροπίες... Παρ' όλα αυτά χάρηκα που άκουσα την άποψή σου και σε περίπτωση που με χτυπήσει κεραυνός και αποφασίσω να αγοράσω ένα αρμόνιο αυτής της εταιρίας θα σε συμβουλευτώ οπωσδήποτε...
    Πάντα φιλικά....
    Γεια μας.....
    GL
    11.06.2005, 00:38
    Παιδακια ενας ενας....με την σειρα λοιπον,παμε:

    1.φιλε fame_musician πιστευω οτι μια τετοια επιλογη αξιζει για εμας τους παλιοτερους λιγακι που δεν εμπιστευομαστε τα laptops σε live εμφανισεις και προτιμαμε πιο κλασσικες λυσεις....

    2.Φιλε Αρη πραγματικα αξιζει αυτο το οργανακι γιατι εχει μια τελειως φρεσκια αποψη η εταιρια για την φιλοσοφια του αρμονιου-synth...

    3.Μy friend Mystic I heard about Tyrros 2 and I wait to know more about this new surprise from yamaha.....Let me know more details about this...If you listen something new write to me....Thanks a lot....

    4.Φιλε Αντωνακι κλασσικα εως γνωστον διαφωνω καθετα μαζι σου στο θεμα...δεν πειραζει ομως...και εγω στην ηλικια σου τις ιδιες αποψεις ειχα...αλλα δεν υπηρξα ποτε της korg....ενα σημειο επαφης μεταξυ μας θα βρουμε στα kurzueil.......

    5.Αυτα προς το παρον..........

    Mystic
    11.06.2005, 00:57
    http://img.photobucket.com/albums/v352/yoyo22/TYROS/Tyros2_1_bigger.jpg





    thes photografia stin apano thiefthinsi.

    knock, knock! Who,s there? asked the Seeker, its God ,came the Voice from within. Prove it! said the Seeker. And the silence returned.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Mystic on 11-06-2005 01:06 ]
    antonLOrd
    11.06.2005, 15:48
    Όντως GL... Τα Kurzweil είναι η δεύτερη αδυναμία μου με τα την Korg...
    GL
    11.06.2005, 22:07
    Eυχαριστω τον-την Mystic για την για την βοηθεια στη ανευρεση της φωτογραφιας του Τyros 2...
    Το αναμενουμε με ιδιαιτερο ενδιαφερον......




    επισυναπτόμενα: tyros2.JPG 
    underground
    14.06.2005, 10:37
    Παιδια μην μαλωνεται.
    Ο καθε ενας παιζει με οτι τον εκφραζει, οτι τον βολευει, και με οτι μπορει να κανει καλυτερα την δουλεια που θελει.
    Εγω δουλευω με ενα Kurzweil K2661 και δεν το συγκρινω με κανενα korg και κανενα yamaha γιατι απλα εχει τον καλυτερο ηχο, κατα την γνωμη μου.
    Παντως ολα τα καινουργια οργανα ειναι καλα(αυτο μας ελειπε...).
    karis
    12.07.2005, 16:13
    Γειά σας παιδιά,

    Μην συγκρίνετε τελείως ανόμοια πράγματα. To tyros είναι arranger ενώ το oasys είναι ΤΟ συνθεσάϊζερ, το πιο εξελιγμένο που έχει φτιάξει η korg εως σήμερα. Έχει 3 διαφορετικές γεννήτριες ήχων,την hd-1(sample playback),την al-1(φοβερό αναλογικό synth) και την cx-3.Τρέχει σε linux,έχει την δεύτερη γενιά karma ενσωματωμένη,τα φοβερά wave sequences και vector synthesis και το κυριότερο, είναι ανοικτής αρχιτεκτονικής,δεν υπάρχουν όρια. Με μια απλή αναβάθμιση μέσω cd παίρνει νέες γεννήτριες ήχων!(ναι,καλά διαβάσατε),νέα samples και νέα εφφέ!!! Ο ήχος του είναι έτη φωτός ανώτερος απο τα triton,αν νομίζετε οτι τα triton έχουν καλούς ήχους,περιμένετε ν'ακούσετε αυτό! Έχει και πολλά άλλα χαρακτηριστικά αλλά δεν θέλω να κάνω διαφήμιση,όποιος θέλει μπορεί να δει τα χαρακτηριστικά του στα ανάλογα sites. Αυτή τη στιγμή είναι το κορυφαίο synthesizer στον κόσμο. Η τιμή του αν και τσουχτερή αξίζει γι' αυτά που κάνει το όργανο!! Μην το συγκρίνετε λοιπόν με arrangers αν και δύσκολα θα βρεθεί αντίπαλος γί' αυτό το τέρας τεχνολογίας. Αν αυτό σας φαίνεται παράλογο, περιμένετε να το ακούσετε και θα καταλάβετε.

    Γειά χαρά
    antonLOrd
    22.08.2005, 12:51
    Ρίξτε μια ματιά σ' αυτήν την σελίδα.. www.oasyshaven.com
    antonLOrd
    26.01.2006, 13:45
    Βρήκα και αυτό εδώ..

    ΥΓ: ..με την βοήθεια του Musicheaven φυσικά...
    DavidDT
    26.01.2006, 16:19
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 11-06-2005 στις 00:09 έγραψε:

    Φίλε μου GL και γω εννοείται πως σέβομαι τις απόψεις σου.. Όμως ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για ΥΑΜΑΗΑ...(σορυ κιόλας)... Οι περισσότεροι ήχοι είναι ψεύτικοι.. Εμένα μου αρέσουν πιο σκληρές καταστάσεις με πολλά όργανα, κιθαρόνια κλπ... Μάλλον έχουμε διαφορετικές νοοτροπίες... Παρ' όλα αυτά χάρηκα που άκουσα την άποψή σου και σε περίπτωση που με χτυπήσει κεραυνός και αποφασίσω να αγοράσω ένα αρμόνιο αυτής της εταιρίας θα σε συμβουλευτώ οπωσδήποτε...
    Πάντα φιλικά....
    Γεια μας.....




    Είναι γενικό το πρόβλημα με τη YAMAHA...
    O κολλητός μου antonLOrd,για όσους δεν ξέρετε,έχει πρόβλημα γενικά με ό,τι είναι YAMAHA...Απο όργανο έως μοτοσυκλέτα...Τέλος πάντων,no problem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Φίλε μου Αντώνη,κερνάω....
    johnpsilos
    27.01.2006, 00:45
    παίδες νομίζω ότι το Korg είναι απλά άπαιχτο.....
    πρώτο αυτό και μετά όλα τα άλλα.....