ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.849 μέλη

    Τηλεσκουπίδια... Το Ε.Ρ.Σ. τι κανει??

    mauro_provato
    09.06.2005, 00:08
    Βλέποντας τυχαία τον τηλεοπτικό σταθμό Αλτερ και την εκπομπή της κ. Πάνια, μου δημιουργήθηκαν πολλές απορίες. Η κ. Πάνια έχει ως “κράχτες” της εκπομπής έναν αριθμό νέων παιδιών τα οποία βρίσκονται σε ακατάλληλη ψυχολογική και διανοητική κατάσταση.
    Έτσι λοιπόν οδηγούνται σε έναν γελοίο εξευτελισμό και διασυρμό μόνο για ένα κομμάτι ψωμί ενώ ο εν λόγω τηλεοπτικός σταθμός αποκομίζει ογκώδη κέρδη με τη “ψυχαγωγία” που προσφέρει σε απλούς καθημερινούς ανθρώπους. Το κράτος νομίζω ότι έχει την υποχρέωση να προστατεύει αυτούς τους ανθρώπους με ειδικές ανάγκες οι οποίοι δεν έχουν το κατάλληλο οικογενειακό περιβάλλον να τους στηρίξει. Το Ε.Ρ.Σ. μετά από το ξεπούλημα του την εποχή των reality καθώς και των εκπομπών τύπου “βρες τη διαφορά”, είναι πια αδιανόητο να μην λάβει κάποια μέτρα.

    Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας καθώς και το αν κάποιος γνωρίζει τι προβλέπει ο νόμος για αυτά τα παιδιά και την προστασία τους

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mauro_provato on 09-06-2005 14:43 ]
    vouliakis
    09.06.2005, 12:14
    Ομολογώ ότι δεν έχω δει ποτέ εκπομπή της Πάνια, όμως, αν συμβαίνουν όσα περιγράφεις, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε αν υπάρχει -πέρα από το ηθικό- και νομικό πρόβλημα.



    Sofia
    09.06.2005, 12:38
    Μα τι μπορεί να κάνει το 'κράτος' όταν οι άνθρωποι αυτοί είναι και ενήλικοι και έχουν σώας τας φρένας (θεωρητικά πάντα...)..?? Και στην τελική...αν δεν μπορούν οι οικογένειες τους και οι φίλοι τους ή το περιβάλλον τους γενικότερα να τους προστατεύσει..να τους αποτρέψει..τι ψάχνουμε να βρούμε τώρα..?

    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 09-06-2005 19:57 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 09-06-2005 20:08 ]
    vouliakis
    09.06.2005, 12:47
    Σίγουρα, αν πρόκειται για “ψώνια”, είναι άξιοι της μοίρας τους.
    Πρόβλημα θα υπήρχε (επαναλαμβάνω: δεν έχω δει ποτέ εκπομπή της Πάνια) αν οι άνθρωποι αυτοί ήταν πρόσωπα με ειδικές ανάγκες, όπως αφήνει να εννοηθεί ο/η mauro_provato





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 09-06-2005 12:50 ]
    Sofia
    09.06.2005, 13:18
    Παναγιώτη..αν ρίξεις μια ματιά εδώ:http://www.katman.gr θα πάρεις μια ιδέα για το τι είδους άτομα μιλάμε...
    Μέχρι και official site έχουν...Έλεος δηλαδή!!

    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 09-06-2005 20:11 ]
    mauro_provato
    09.06.2005, 14:38
    Ειναι άτομα που δεν έχουν σίγουρα σώας τας φρένας και επειδή ένας απ'αυτούς τους 2 έτυχε να ήταν κάποτε συγχωριανός της μητέρας μου σας πληροφορώ οτί δεν εχουν καθόλου κατάλληλο οικογενειακό περιβαλλον. Αν και είναι ενηλικές, Σοφία πιστευεις οτι πρέπει να διασύρονται για μια χουφτα δολλάρια??

    Είναι σαν να πάρω εναν με διανοητικά προβλήματα και να τον βάζω να φάει σκουπιδια δημοσιως για να διασκεδάσω κάποιους ανόητους ανθρώπους. Αν αυτός ειναι ενήλικας σημαίνει οτι το κράτος δεν μπορεί να επέμβει?


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mauro_provato on 09-06-2005 14:40 ]
    Sofia
    09.06.2005, 14:58
    Πρώτα απ'όλα, για να μην παρεξηγηθώ..φυσικά και πιστεύω πως κανείς και για κανένα λόγο δεν πρέπει να διασύρεται!! Αλίμονο!

    Αυτό που ήθελα να πω, και ίσως να μην έγινα σαφής, είναι πως μην περιμένουμε από το κράτος να τρέχει πίσω από τον κάθε αφελή, όταν μάλιστα αυτός την έχει ψωνίσει κιόλας..Δεν μιλάμε για τίποτα παιδάκια..Μεγάλοι άνθρωποι είναι, δεν θα κοιτάξει το κράτος να δει αν το οικογενειακό τους περιβάλλον είναι σωστό ή όχι..Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα..

    Υ.Γ. Όσο για το 'μια χούφτα δολάρια'...επειδή το ανέφερες και στο πρώτο σου ποστ..εγώ έχω ακούσει πως εμφανίζονται πλέον σε νυχτερινά μαγαζιά και πουλώντας την..'τρελα' τους (πες το βλακεία, αφέλεια, ψώνιο, πες το όπως θες..) χτυπάνε τρελά μεροκάματα. Φυσικά όμως και δεν είναι εκεί το θέμα. Αυτό το αναφέρω απλά.


    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 09-06-2005 20:39 ]
    jorge
    10.06.2005, 01:00
    Είναι ένα θέμα που με στενοχωρεί και γι' αυτό δεν το βλέπω.
    Όταν λέω στους γνωστούς μου οτι η συγκεκριμένη κυρία και το κανάλι κάνει κακό στον πολιτισμό και στην κοινωνία μας, λαμβάνω την εξής απάντηση:

    "Μα αυτοί οι άνθρωποι (Ταμπάκης κλπ) πληρώνονται ! Αν δεν τους ανακάλυπτε η Πάνια, δε θα είχαν στον ήλιο μοίρα !"

    Μπα; Και δε σας νοιάζει πόσα παιδάκια ή μεγάλοι καταστρέφουν το είναι τους βλέποντας τέτοιες αηδίες; Δε σας νοιάζει οτι ο τηλεοπτικός χρόνος που δεσμεύουν αυτά τα αίσχη ουσιαστικά στερείται από τον πολιτισμό ή τον αθλητισμό; Ένας μπορεί να τα τσεπώνει, χιλιάδες όμως γίνονται φτωχότεροι. Στο πνεύμα.
    jorge
    10.06.2005, 01:01
    Αν κάποιος θέλει να ψάξει παραπάνω το θέμα του topic: http://www.esr.gr
    paketas
    10.06.2005, 01:15
    φιλε γιωργο,στο ονομα της δημοκρατιας,της ελευθερης βουλησης,και δεν ξερω κι εγω ποιων αλλων βαρυγδουπων λεξεων,εχει επιτευχθη,η διαφθορα ενος λαου.εσυ μιλας για την πανια,που οχι οτι ειμαι αντιθετος με τα οσα λες,που προβαλετε αργα,με την πρωινη ζωνη εχεις δει τι γινεται?
    πληροφοριακα,οταν ημουν στα σχολεια του κερατσινιου,εγραψα ενα ψηφισμα το οποιο ψηφιστηκε απο την γενικη συνελευση,και το οποιο ζητουσε την παρεμβαση του ε.ρ.σ.,για τα τρειλερ της πρωινης ζωνης.θελεις να μαθεις τι εγινε?ενω ειχε αποφασιστη να σταλει παντου,τυπο,προθυπουργο,προεδρο, κ.λ.π.δεν πηγε πουθενα!!!!ειπες τιποτα?????και μηλαμε για δασκαλους,ε!!!!!!!αυτα.
    ph
    10.06.2005, 01:22


    Δεν είναι τόσο άσχημο να ''χρησιμοποιεί'' η Πάνια αυτούς τους ανθρώπους στην εκπομπή της, όσο εμείς να κρίνουμε τη διανοητική τους ''καταλληλότητα''. (Η τελευταία λέξη χρησιμοποιήθηκε από το μαύρο πρόβατο.) Αυτό για μένα είναι προσβολή. Δηλαδή ποιος είναι διανοητικά κατάλληλος? Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και επιτροπή που να ερευνά την ψυχική και διανοητική υγεία των συμμετεχόντων σε trash εκπομπές?

    Θεωρώ δε άκρως προσβλητική την πρόταση ''ιδού ένα link, δες για τι άτομα μιλάμε''. Αλλά μια και αναφέρθηκε, ένα ακόμα έχω να πω: Ο Κατέλης είναι αστέρι! Κι αν έχει κάποια προβλήματα με το λόγο και η Πάνια το χρησιμοποιεί, ας σκεφτούμε πως υπάρχει και το μαύρο ταλέντο, αυτό που προκύπτει μέσα από την αδυναμία. Ακούς μαύρο πρόβατο?
    Sofia
    10.06.2005, 01:51
    Jorge.. συνφωνώ απόλυτα με όσα λές..Κοντεύουμε πια να πνιγούμε απο τα τηλεοπτικά σκουπίδια..και αυτό ειναι που έχει σημασία!
    Το θέμα με τα χρήματα το ανεφερα απλά και μόνο ως απάντηση στο μαυρο πρόβατο. Τόνισα εξάλλου πως δεν έχει καμια απολύτως σημασία, δεν είναι εκεί το θέμα.
    Να πω για αλλη μια φορά...οτι η δική μου ενσταση ήταν στο ότι το ΕΡΣ δεν θα μπορούσε λογικά να έχει εναν ισχυρο (νομικό ίσως..δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω..) λόγο για να επέμβει. Απο τη στιγμή που μιλάμε για ανθρώπους ενήλικους κτλ (δεν νομίζω πως εχει νόημα να τα επαναλαμβάνω..)

    ph..εχεις δίκιο..δεν ήταν και ο καλύτερος τρόπος για να εκφράσω αυτό που ήθελα να πω..

    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sofia on 10-06-2005 01:51 ]
    musicproducer
    10.06.2005, 02:17
    Ρε παιδια τι ειναι αυτα που βλεπω και διαβαζω νυχτιατικα;;;Σε λιγο θα πειτε οτι ο Tαμπακης ειναι ο καλυτερος τραγουδιστης(ο Θεος να τον κανει)που εχει βγαλει η Ελλαδα.Συχγυστηκα παλι...Φιλε ph ελπιζω να μην εισαι φαν του Ταμπακη!!!
    musicproducer
    10.06.2005, 02:21
    SORRY,Κατελη εννοουσα αλλα θα μου πειτε πια η διαφορα;;Τα ιδια σκατα ειναι και οι 2.Σιγα μην συγκριθουμε εμεις με αυτους.Τςςςςςςς...ΕΠΙΠΕΔΟ!!!
    ph
    10.06.2005, 02:47

    Ταμπάκης και Κατέλης είναι αυθεντικοί και διασκεδαστικότατοι. Χίλιες φορές αυτοί, παρά ν' ακούω κάτι σκυλάδες που πήραν τα μυαλά τους αέρα και νομίζουν πως επειδή τραγούδησε η Αλεξίου Θεοφάνους και πήγε στα Αρίων, είναι συνάδελφοί της, όπως επίσης βαριέμαι και κάτι ψαγμένες εργασίες αυτοσχεδιασμού τυμπάνων της Θράκης με συνοδεία λαρυγγισμών από άλουστες φοιτήτριες.
    DeLaSane
    10.06.2005, 03:26
    Mporei h protash "den exoun swas tas frenas" na mhn einai katallhlh, alla einai profanes oti ayta ta atoma dianoitika den einai idiaitera ygeihs, kai prwta ap'ola xreiazontai voitheia kai ypostiriksh kai oxi ekseftelismo.

    Amfivallw an exoun plhrh gnwsh tou ti kanoun, kai kyriws ti antiktypo exei auto pou kanoun. Se syndiasmo me prohgoumeno post tou Vouliaki sxetika me synavlia ths Diana Ross gia thn euaisthitopoihsh tou kosmou gia to stigma ths Psyxikhs Astheneias, thelw na pw oti sthn ellada theloume akoma poly paideia gia na mathoume na sevomaste ta atoma pou den symperiferontai oso "fysiologika" oso emeis.

    Douleva me atoma pou epasxan apo elafrias morfhs psyxikes astheneies kai mathisiakes dyskolies, kai oi perissoteroi apo autous htan poly pio "normal" apo tous kalesmenous ths paneksypnhs kyrias Panias. Ola ta atoma me ta opoia douleva epairnan farmaka kai eixan synexh psyxologikh yposthriksh. Epishs o sevasmos ths koinwnias pros autous einai aksiepainos.

    Xwris na kanw diagnwseis dioti den kserw ti provlhma exoun ta atoma pou kalei h kyria Pania, thelw na pw oti aksizoun perissotero sevasmo apo oti eispratoun. Ta xrhmata pou eispratoun se kaia periptwsh den antamoivoun thn apwleia kathe ixnous yperhfanias pou tha mporousan na exoun.

    Nomizw oti einai aparaithto h kyria Pania na episkeuthei ena kalo psyxologo kai na prospathisei na giatrepsei ta vitsia ths, ta opoia einai profanes oti proerxontai apo xilia dyo kompleks.
    jorge
    10.06.2005, 13:15
    (Στην πρώτη σελίδα θα βρείτε σχετική δημοσκόπηση)
    mauro_provato
    10.06.2005, 13:42
    Quote:

    Το μέλος ph στις 10-06-2005 στις 01:22 έγραψε:

    Ο Κατέλης είναι αστέρι! Κι αν έχει κάποια προβλήματα με το λόγο και η Πάνια το χρησιμοποιεί, ας σκεφτούμε πως υπάρχει και το μαύρο ταλέντο, αυτό που προκύπτει μέσα από την αδυναμία. Ακούς μαύρο πρόβατο?





    Δεν είπα ποτε οτί τα άτομα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες ικάνοτητες που εμείς που αυτοαποκαλούμαστε φυσιολογικοί δεν μπορούμε να διανοηθούμε, γιατι έχω ζήσει με τέτοια άτομα και ξέρω.

    Το να διασύρονται όμως πανελληνίως για να φτιάχνουν το κεφι του 'κυρίου' ph είναι κάτι που σε καμιά χώρα πολιτισμένη δεν θα το ανεχόνταν.
    katerina
    10.06.2005, 14:56
    Σίγουρα Σοφία είναι ενήλικοί αυτοί οι άνθρωποι ηλικιακά, αλλά δε νομίζω ότι κατανοούν και αντιλαμβάνονται τον κόσμο γύρω τους όπως και κάποιος ενήλικας. Σίγουρα αν επέμβει το ΕΡΣ θα βρει από που να πιαστεί. Αλλά παίζονται και συμφέροντα. Τόσες διαφημίσεις... τόσα χρήματα! Μάλλον εμείς πρέπει να κλείσουμε επιτέλους αυτό το καταραμένο κουτί. Αν σταματήσουμε να τους βλέπουμε θα σταματήσουνε και αυτοί να τους δείχνουν. Είναι κάτι τόσο απλό, όσο και περίπλοκο. Αυτό που με πειράζει με το όλο θέμα της τηλεόρασης δεν είναι το περιεχόμενο των εκπομπών αλλά ότι εμείς είμαστε πλέον εξαρτημένοι από αυτήν. Είτε το θέλουμε είτε όχι είμαστε παιδιά της τηλεόρασης.
    nikos_music
    10.06.2005, 16:14
    Quote:

    Το μέλος ph στις 10-06-2005 στις 02:47 έγραψε:


    Ταμπάκης και Κατέλης είναι αυθεντικοί και διασκεδαστικότατοι. Χίλιες φορές αυτοί, παρά ν' ακούω κάτι σκυλάδες που πήραν τα μυαλά τους αέρα και νομίζουν πως επειδή τραγούδησε η Αλεξίου Θεοφάνους και πήγε στα Αρίων, είναι συνάδελφοί της, όπως επίσης βαριέμαι και κάτι ψαγμένες εργασίες αυτοσχεδιασμού τυμπάνων της Θράκης με συνοδεία λαρυγγισμών από άλουστες φοιτήτριες.






    Πέθανα στο γέλιο! Ωραίος! Ειδικά οι "άλουστες φοιτήτριες" ήταν ευστοχότατο....διότι τις έχω ζήσει.
    Καλό είναι για όσους ενοχλούνται από τέτοια προγράμματα να μην πατανε το κουμπάκι της τηλεόρασης ή αν τα βλέπουν να τα αντιμετωπίζουν με φαιδρότητα-ακριβώς δηλαδή με αυτό που εκφράζουν.
    Η Αννίτα Πάνια από μόνη της είναι ένας ανθρωπος αυτοσαρκαστικός και κάνει πολύ καλά αυτό που κάνει.Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Λογικό.Αν ομως όπως είδα το παρατραβήξουμε σε σχόλια περί εκμετάλευσης και decadance καταστάσεων νομίζω πως το ΕΣΡ θα έπρεπε να βάλει λουκέτο σε όλα τα κανάλια. Μην τρελαθούμε τώρα πως φταίει η Πάνια και η κάθε Πάνια για την λεγόμενη "κατάντια" της τηλεόρασης. Στο κάτω κάτω αν δεν γούσταρε ο κόσμος δεν θα υπήρχε η πλειόνοτητα των σημερινών εκπομπών στην τηλεόραση.
    Εγώ προτεινω να γίνει ένα συλλαλητήριο έξω από τη βουλή από όλους όσους έχουν φτάσει στο αμήν με το χαμηλό επίπεδο που υπάρχει στα ΜΜΕ και να κάψουν ζωντανή την Τατιάνα Στεφανίδου......χαχαχαχα
    Ας μην προτρέχουμε λοιπόν σε γκρίνιες. Η επιλογές γι αυτό υπάρχουν. Όσο για το ΕΣΡ δεν αντιδρά ακόμη διότι και αυτό επειδή είναι "καλοπροαίρετο" και "ποιοτικό" και καθόλου δεν εκμεταλεύεται, περιμένει την κατάλληλη στιγμή να ρίξει τα πρόστιμα για να τα οικονομίσει πιο καλά....
    Κρίμα που τα λεφτά αυτά δεν θα πάνε στις τσέπες όλων αυτών που πασχίζουν για μια ποιοτική τηλεόραση...καθώς και για ψυχολογική υποστήριξη των δήθεν "προβληματικών" τύπου Κατέλη κλπ...