ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Προστασία από το ρεύμα

    killbill2
    15.11.2014, 10:15

    Προκειμένου να προστατεύσω μια ηλεκτρονική συσκευή (αρμόνιο, κονσόλα, ενεργό ηχείο κλπ) από τις υπερτάσεις ρεύματος έχω δει ότι υπάρχουν κάποια φις όπου συνδέεις εκεί το καλώδιο του ρεύματος της συσκευής σου και στη συνέχεια το βάζεις στην πρίζα του τοίχου.

    Όμως επειδή δεν κατέχω τεχνικά θέματα, θα ήθελα κάποια βοήθεια. Εχω δει δύο προιόντα ένα με 3.40€ και είναι αυτό και ένα με 10.40€ που είναι αυτό

    Επειδή η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη και θα χρειαστώ να πάρω 3-4 κομμάτια, ποια η διαφορά των παραπάνω; ποιο είναι πιο κατάλληλο για να προστατεύσω τις συσκευές μου;

    ευχαριστώ.


    STEFANOS604
    15.11.2014, 12:13

    Διάβασε την ενότητα 1. Του άρθρου : ‘’ Οδηγός προστασίας ηλεκτρονικών συσκευών, μουσικών και μη’’ και αν ενδιαφέρεσαι για πραγματική προστασία τις επόμενες ενότητες.

    Τα συγκεκριμένα πολύμπριζα εμπεριέχουν διαφημιστικά τρυκ με την έννοια ότι αυτά τα φτηνά πολύμπριζα δεν εξασφαλίζουν πλήρως προστασία από ‘’επάρσεις ΔΕΗ’’ (Πράγματι προστατεύουν από κεραυνούς και από κάποιες ραδιοπαρεμβολές. Η διαφορά στην τιμή είναι τα χαρακτηριστικά : Πχ άλλο δίνει ότι προστατεύει από 15 kAmps άλλα πιο ακριβά 30 kAmps….). 

     


    killbill2
    16.11.2014, 11:06

    παιδια βοηθεια!

    καθως δουλευα στο λαπτοπ ξαφνικα εκλεισε και μετα  δεν ανοιγε.ουτε με τη μπαταρια ανοιγε ουτε σε αλλη πριζα.αφαιρεσα την μπαταρια,τιποτα.απεδωσα το προβλημα στο πολυπριζο που το ειχα η στο ιδιο το λαπτοπ γιατι μολις το ειχα αγορασει!το επεστρεψα και μου το αντικατεστησαν με αλλο. εν τω μεταξυ δουλεψα με το παλιο μου λαπτοπ που το εχω 12 χρονια και ποτε δεν ειχα προβλημα βαζοντας το μονο του και σε διαφορετικη πριζα.Συνεβει το ιδιο μετα απο λιγα λεπτα  .blackout.

    εβαλα την ξυριστικη μηχανη αργοτερα στην πριζα τουμπανιου και παλι τα ιδια!μετα απο λιγο η τροφοδοσια ταπαιξε.

    δεν τολμαω να ανοιξω το αρμονιο μετα απο ολα αυτα.

    τι μπορει να φταιει?και πως διορθωνεται κατι τετοιο?


    STEFANOS604
    16.11.2014, 16:51

    Οι άλλες συσκευές (φώτα κλπ ) δουλεύουν ;

    Μήπως έχεις 3-φασική σύνδεση ;

    Τέτοια θέματα δεν απαντώνται από ένα ποστ!

    Να ζητήσεις τη βοήθεια ηλεκτρολόγου.


    killbill2
    16.11.2014, 17:04
    Ναι οι αλλες δουλευουν.και το 2ο λαπτοπ μετα απο 3ωρες αναψε στην ιδια πριζα που ειχε σβησει.θα φερω ηλ/γο και θα ενημερωσω εδω