ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.826 μέλη

    πολυεφφέ καί ενισχυτής ηλεκτρικής κιθάρας!!βοηθειαα!!

    PanosVoutsas
    21.11.2014, 15:58

    καλημέρα στους αναγνώστες της συζήτησης!Λοιπόν είμαι καινούργιος σχετικά με την μουσική και θα ήθελα λίγη βοήθεια.πιστευώ πως ηρθε η ωρα να αγοράσω ενα πολυεφφέ και θα ηθελα να μου πείτε αν μπορω να συνδέσω την πεταλιέρα με οποιοδήποτε ενυσχητή.εγώ έχω τον παρακάτω ενισχυτή http://www.Fender.com/en-GR/series/mustang/mustang-i-v2-120v/ και εχω σκοπό να αγοράσω αυτό το πολυεφφέ http://www.skroutz.gr/s/1824348/Boss-ME-25-Guitar-Multiple-Effects.html! θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος αμα μπορω να συνδεσω αυτην την πεταλιερα με τον ενυσχητη μου( ο οποιος εχει και απο μονος του 24 παραμορφωσεις) και να μου πει την γνωμη του για την συγκεκριμενη πεταλιερα.Η να μου προτεινει καποια καλυτερη στην ιδια τιμη! Και τελος θα ηθελα να μου εξηγησει πως θα δουλεψει πανω στον ενυσχητη μου! Δηλαδη οταν βαζω την πεταλιερα οι παραμορφωσεις του ενυσχητη καταργουνται;ευχαριστώ 


    delta66
    21.11.2014, 16:09

    Δεν κερδιζεις τιποτα αν παρεις την πεταλιερα και την βαλεις τον ενισχυτη.

    Αυτες ειναι για να τις συνδεεις συνηθως σε mixer απευθειας ή σε τελικο.

    Καποιες που εχουν send return μπορουν να δουλεψουν και με 4 cable συνδεσμολογια με τα send return Του ενισχυτη (αν εχει).

    Γενικοτερα επειδη ειναι μεγαλη ιστορια και δεν καλυπτεται σε μερικα ποστ το θεμα, αν θελεις να συνδεσεις τη πεταλιερα θα συνδεσεις το out της στο return του ενισχυτη.

    Ετσι θα "καταργησεις" ολα τις προσομοιωσεις (amp και effects) τπου ενισχυτη και θα παιξεις με της πεταλιερας.

    Θα χρησιμοποιησεις δλδ ετσι, μονο την τελικη ενισχυση του ενισχυτη και τοι μεγαφωνο.


    stamkos
    21.11.2014, 16:09
    1. φυσικά και μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε πεταλιέρα κιθάρας σε οποιονδήποτε ενισχυτή κιθάρας
    2. ο συνδυασμός που σκέφτεσαι είναι πολύ "ψηφιακός". άριστος για το δωμάτιο σου, όχι και τόσο "αληθινός" όμως
    3. εξέτασε και την προοπτική να κρατήσεις τα λεφτά της πεταλιέρας, να πουλήσεις αυτόν που έχεις και με το σύνολο και ίσως και κάτι ακόμα να πάρεις έναν λαμπάτο ενισχυτή, ώστε να αποκτήσεις "πραγματικό" ήχο
    4. αν θες να μην ακούγεται η μία παραμόρφωση από όποιο μηχάνημα θες, την θέτεις off εσύ, δεν γίνεται αυτόματα. αν βάλεις και τις 2 ψηφιακές παραμορφώσεις τη μιά πίσω από την άλλη η αληθοφάνεια του ήχου πάει περίπατο

    PanosVoutsas
    21.11.2014, 16:15
    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!! Αλλά δεν κατάλαβα, πως μπορώ να βγάλω εκτός τις παραμορφωσεις του ενισχυτή ώστε να ακουγεμόνο η παραμόρφωση της πεταλιερας;; Για λαμπατο θα το κοιτάξω αργότερα, αλλά η πεταλιερα αξίζει;; Για να την μεταφέρω κάποια στιγμή σε κάποιον μελλοντικό λαμπατο ενισχυτή;;
    stamkos
    21.11.2014, 16:19

    Πάνο όλα είναι σχετικά:

    1. για τα λεφτά της είναι καλή πεταλιέρα, σοβαρή μάρκα, με καλή αξία πεταπώλησης
    2. προτείνω να δοκιμάσεις να ακούσεις τον αναλογικό ήχο (λαμπάτος + αναλογικά πετάλια) σε ένα μαγαζί ώστε να σχηματίσεις προσωπική άποψη για το αν είσαι ΟΚ με τις -πολύ πιο ευέλικτες- ψηφιαλές λύσεις ή θες κάτι πιό πραγματικό

    PanosVoutsas
    21.11.2014, 16:24
    Έχω δοκιμάσει σετ με πετάλια αλλά είχα ρωτήσει και τον δάσκαλο της κιθάρας και μου είχε πει πως πάει πολλά λεφτά αυτή η ιστορία!! Οπότε καλύτερα μια τέτοια, αλλά πως μπορώ να απομονώσω τις παραμόρφωσεις του ενισχυτή ώστε να ακούγεται μόνο της πεταλιερας;; Και γίνεται σίγουρα στον ενισχυτή μου;;
    delta66
    21.11.2014, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος PanosVoutsas στις 21.11.2014, 16:15 έγραψε...

    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!! Αλλά δεν κατάλαβα, πως μπορώ να βγάλω εκτός τις παραμορφωσεις του ενισχυτή ώστε να ακουγεμόνο η παραμόρφωση της πεταλιερας;; Για λαμπατο θα το κοιτάξω αργότερα, αλλά η πεταλιερα αξίζει;; Για να την μεταφέρω κάποια στιγμή σε κάποιον μελλοντικό λαμπατο ενισχυτή;;

    Σου το εγραψα.

    Την συνδεεις στο return του ενισχυτη (αν εχει) και οχι στο input.

    Ετσι "καταργεις" ολες τις προσομοιωσεις του ενισχυτη που εχει και η πεταλιερα.

    Δεν ειναι μονο το distortion που πρεπει να "καταργηθει".


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 21-11-2014 16:27 ]


    PanosVoutsas
    21.11.2014, 16:28
    Ο ενισχυτής μου έχει return γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο :/
    stamkos
    21.11.2014, 16:28
    ε τώρα μην περιμένεις να διαβάσει κάποιος άλλος το manual του ενισχυτή σου και να σου απαντήσει. ναι γίνεται σε κάθε ενισχυτή τέτοιας φιλοσοφίας, φτιάχνεις έναν ήχο στον οποίο επιλέγεις συγκεκριμένα εφέ και προσομειώσεις.
    PanosVoutsas
    21.11.2014, 16:29
    Ωραία ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Θα κινηθώ έτσι και το αποτέλεσμα ας ελπίζουμε να βγει καλό
    delta66
    21.11.2014, 16:30

    Απο οτι βλεπω σε μια φωτο εχει μια εισοδο AUX.

    Εκει συνδεσε την.


    Μπορεις να τη συνδεσεις (υπο προυποθεσεις) και σε καρτα ηχου στο PC.

    Αν εχεις καλα μονιτορακια ή ακουστικα, ισως την ακουσεις και καλυτερα.


    delta66
    21.11.2014, 16:36

    Η πεταλιερα εχει stereo εξοδο σε μεγαλα καρφια (left right).

    Θα παρεις ενα RCA καλωδιο σε μικρο stereo καρφακι, και δυο ανταπτορες απο RCA σε μεγαλο καρφι.

    Θα βαλεις τα καρφια (ανταπτορες) στην πεταλιερα και το μικρο stereo βισματακι στο AUX του ενισχυτη.


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 21-11-2014 16:42 ]


    PanosVoutsas
    21.11.2014, 16:47
    Έτσι θα απομονώθουν οι ήχοι του ενίσχυτη;; Και η ποιότητα του ήχου μήπως είναι κακή με την σύνδεση που είπες;;
    delta66
    21.11.2014, 16:58

    Ναι θα απομονωθουν γιατι μπαινεις κατευθειαν στον τελικο ετσι.

    Αντε αν θες  το καλυτερο δυνατον υπο αυτες τις συνθηκες, παρε καλυτερα καλωδια.

    Οι ηχητικες διαφορες ακουγονται οταν ολα εινα σουπερ.

    Αν παρεις καλωδια των 100e και τα βαλεις σε ενα ενισχυτη των 100e, θα ακουγονται οπως κατ τα καλωδια των 2e.


    PanosVoutsas
    21.11.2014, 17:02
    Ευχαριστώ πολύ φίλε!! Με βοήθησες πολυ!!!
    STEFANOS604
    21.11.2014, 17:44

    Την  υποδοχή AUX (την έχουν πολλοί ενισχυτές και σχεδόν οι περισσότεροι ρεύματος/μπαταρίας) .

    Την AUX μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε για σύνδεση από έξοδο ακουστικών του  CD player ή  ενός MP3 player χρησιμοποιώντας ένα μίνι - στερεοφωνικό καλώδιο και για μουσική αλλά συνήθως σ’ αυτούς τους ενισχυτές χρησιμοποιείται πχ  για ‘’έτοιμους ρυθμούς ντράμς : Δείτε ΕΔΩ J

    Θα Χρησιμοποιήσεις το ρυθμιστικό έντασης αυτών των  συσκευών, (σε πολλές περιπτώσεις όπως πιστεύω στον δικό σου ενισχυτή , σε συνδυασμό με το κουμπί ρύθμισης της έντασης MASTER του ενισχυτή – σε άλλες όπως σε δικό μου φορητό Yamaha δεν ‘’ακούει’’ το Master ) ώστε να ρυθμίσεις  το απαιτούμενο  επίπεδο έντασης auxiliary .

    Οι συσκευές αυτές δίνουν Line Level ( ΕΔΩ : ) αλλά χαμηλότερο απ’ ότι η πεταλιέρα όμως θα κάνεις τη δουλειά.

    Για περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες για τις πεταλιέρες ρίξε μια ματιά στο άρθρο :

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=4243