ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.833 μέλη

    Οταν το Σαν με κοιτάς έγινε Σαν τ ακουμπάς για μια γελοία διαφήμιση....

    sympetheros
    26.11.2014, 21:02

    Ακούγοντας ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο σήμερα  την ώρα που ο παρουσιαστής τελείωνε τη δική του γκρίζα διαφήμιση ( ξεπεσμος στο όνομα της κερδοφορίας για το ραδιόφωνο κατά τη γνώμη μου ) ήρθε και η καρπαζιά!

    Ενα από τα χαρακτηριστικά τραγούδια του Γιάννη Σπανού για τον κινηματογράφο που γνωρίσαμε με τη φωνή του Γιάννη Φέρτη και της Αφροδίτης Μάνου και αργότερα  σε επανεκτελέσεις με τη Γαλάνη την Πρωτοψάλτη και πολλούς ακόμα ,ένα απ τα δημοφλέστερα ερωτικά ελληνικά τραγούδια  έγινε διαφήμιση για εταιρεία παιχνιδιών.

    Οι στίχοι που αντικατέστησαν το πρωτότυπο είναι αντίστοιχοι της πραγματικότητας σήμερα.

    Μιζέρια,ξεφτύλα, ξεπεσμός και θυμός! Θυμός για το ξεπούλημα μιας πνευματικής εργασίας δεν ξέρω με τι αντίτιμο πάντως χωρίς την άδεια των δημιουργών θεωρώ πως δεν μπορεί κανείς να ξεράσει με τέτοιο τρόπο στο έργο σου όπως έγινε με την Χριστουγενιάτικη διαφήμιση της αλυσίδας που η κακογουστιά έχει γίνει αναπόπαστο στοιχείο της σε ειρά από διαφημίσεις.

    Αυτοί είναι οι πρωτότυποι στίχοι :

    Σαν με κοιτάς
    ηλιοβασίλεμα στα μάτια σου, φωτιά
    καίγομαι μέσα στη δική σου τη ματιά
    λιώνω σαν φλόγα την αυγή σαν με κοιτάς.

    Σαν με κρατάς
    είναι τα μπράτσα σου μια θάλασσα πλατιά
    που μέσα χάνομαι και πνίγομαι βαθιά
    μες στα μαβιά της τα νερά σαν με κρατάς.

    Μη μου μιλάς
    νιώσε στα στήθη μου τους κτύπους της καρδιάς
    μες στην παλάμη μου το ρίγος της νυχτιάς
    να μ’ αγαπάς, να μ’ αγαπάς, να μ’ αγαπάς.

    Και σ’ αγαπώ
    δεν έχω τίποτ’ άλλο, τίποτα να πω
    το καλοκαίρι αυτό θα σβήσω, θα χαθώ
    άσε με απλά να σ’ αγαπώ, να σ’ αγαπώ.

    και εδώ αυτό που ακούω ασταμάτητα στο ραδιόφωνο απ το πρωι όπου γυρίσω τη βελόνα:

    ''Σαν τ ακουμπάς

    Αναβοσβήνουν τα λεντάκια της καρδιάς

    πάνω απ το τζάκι σου τις ψείρες θα κρεμάς

    μόνο απ τα μπιπ μπιπ σε τιμές κοψοχρονιάς''

    Ξεπεσμός και ξεφτύλα για το Γιάννη Σπανό και για εμάς που τον τραγουδάμε και ακούμε τη μουσική του.

    Θα ήθελα μια δήλωσή του για αυτό το βιασμό του τραγουδιού που να λέει πως έγινε εν αγνοία του πως δεν έδωσε τη συγκατάθεσή του.Το χρωστάει σε μας το χρωστάει στο πνευματικό του έργο και στο ελληνικό τραγούδι που δεν του αξίζει τέτοια μεταχείριση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sympetheros, 27-11-2014 04:54 ]


    mary_omikron
    26.11.2014, 22:43

    Προηγούμενων ημερών "θύμα" ήταν το Ποτέ δεν σε ξεχνώ... μόνιμη συνήθεια το πολυκατάστημα να χρησιμοποιεί γνωστές μελωδίες πάνω σε ευτελείς διαφημιστικούς στίχους, όσο για το αν συμφωνούν οι συνθέτες με τόση δημοσιότητα δεν νομίζω οτι έχουν άγνοια....

    Πόσα να είναι τα λεφτά άραγε?


    optiras
    27.11.2014, 17:49

    Η συγκεκριμένη εταιρία πάντως είναι διαβόητη για την κακογουστιά της .οσον αφορά τις διαφημίσεις της ,για την έλλειψη σεβασμού στον ακροατή, και για το ότι απευθύνεται στα κατώτερα ένστικτα του ανθρώπου..

    Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει κανείς είναι να την μποϊκοτάρει...

    Προσωπικά, δεν θα αγόραζα τίποτα από μια εταιρεία που δεν σέβεται τίποτα...Μια τέτοια εταιρία, φυσικό είναι να μη σέβεται ούτε τον πελάτη της...

    Δεν είναι η πρώτη φορά που που προκαλεί με τις διαφημίσεις της...


    antwnispatra
    27.11.2014, 23:34

    Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα,εν μέρει.

    Με χαλάει λίγο όλο αυτό,αλλά με χίλια είναι πιασάρικο και για αυτό συνεχίζει.

    Και μην ξεχνιόμαστε,δεν θυμάμαι πολλους να παραπονιούνται όταν...


    optiras
    28.11.2014, 17:50

    Παράθεση:

    Το μέλος rampant στις 27.11.2014, 23:26 έγραψε...
    Θεωρώ τις διαφημίσεις του Jumbo από τις πιο έξυπνες γιατί είναι συνήθως πιασάρικες. Catchy που λένε. Και εκπληρώνουν το νόημα της διαφήμιστικής καμπάνιας. Δηλαδή να σου μείνει στο μυαλό το μήνυμα.

    Άλλο έξυπνη, άλλο αποτελεσματική... Έξυπνη δεν είναι η συγκεκριμένη διαρφήμιση, είναι πονηρή...Δεν είναι ούτε καν πρωτότυπη γιατί αντιγράφει και παραποιεί κάτι που ήδη υπάρχει... Και επιλέγει τον εύκολο δρόμο, αυτό των σεξιστικών υπονοούμενων, των χαμηλότερων ενστίκτων του ανθρώπου, του επιπέδου καφενείου ...

    Προσωπικά το συγκεκριμένο τραγούδι δεν μου αρέσει, αλλά ειδικά η εκτέλεση-κυριολεκτικά- του έκανε το τζάμπο μου φαίνεται ανυπόφορη...

    Παράθεση:

    Κανένα τραγούδι δεν ευτελίζεται επειδή χρησιμοποιείται σε διαφήμιση.

    Διαφωνώ... Το τραγούδι απαξιώνεται... Το βρίσκω ιεροσυλία... Και τον απόλυτο ευτελισμό, γιατί το τραγούδι είναι τέχνη, ενώ η διαφήμιση απλά εργαλείο του μάρκετινγκ... Πόσο μάλλον όταν του αλλάζει κανείς τα φώτα με τον κακόγουστο τρόπο που το κάνει το τζάμπο... Αυτός που ξεπέφτει είναι ο πνευματικός δημιουργός του, που δεν σέβεται ούτε τα πνευματικά του έργα ... Προσωπικά προτιμώ καλλιτέχνες σαν τον Φελλίνι που απαγόρευαι διαφημίσεις κατά την διάρκεια προβολών των ταινιών του σε κανάλια και για αυτό αυτές οι ταινίες δεν προβάλλονται ποτέ...

    Παράθεση:

    Το μέλος rampant στις 27.11.2014, 23:26 έγραψε...

    Ούτε βέβαια αυτό σημαίνει κάτι για την εταιρία την ίδια και για την ποιότητά της ή των προιόντων της. Έχει συγκεκριμένο target group καταναλωτών, αρκετά ευρύ θα έλεγα.

    Μάλλον καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά σε κάποιο εγχειρίδιο μάρκετινγκ-βρες οποιοδήποτε-που λέει τα ακριβώς αντίθετα...

    Η διαφήμιση λέει πολλά για την εταιρεία και το ποιόν της και με βάση αυτά σχεδιάζεται μια διαφημιστική καμπάνια... Και είναι δικαίωμα της -κάθε -εταιρείας να κάνει την επιλογή της.... Και δικαίωμά μου να κάνω κριτική...

    Γενικά την συγκεκριμένη εταιρεία την βρίσκω κακόγουστη... Έχει απασχολήσει την επικαιρότητα τόσο για την ποιότητα των προϊόντων της, των διαφημίσεών της-βλέπε το αμέσως προηγούμενο κακόγουστο διαφημιστικό μήνυμα με την τζαμποσακούλα και τον τύπο-για επείγουσα ψυχιατρική υποστήριξη- που φτιάχνεται με αυτήν ... Ακόμα, κοιτώ την ευαισθησία της για το περιβάλλον-(πλαστικά, υπερκαταναλωτισμός κτλ), το πως αντιμετωπίζει τους π.χ. εργαζόμενους της... Μου φαίνεται η κλασσική εταιρία που αμερικανοφέρνει,και απευθύνεται στον homo katanalotikus: καταναλώνω άρα υπάρχω... Ο ορισμός του αλλοτριωμένου ανθρώπου δηλαδή...

    Δεν επεκτείνομαι γιατί θα βγούμε εκτός θέματος...

    Βρίσκω την διαφήμισή της στην κλασική γραμμή της εταιρείας, όλα για το κέρδος χωρίς ντροπή, χωρίς αιδώ, χωρίς ηθική (βλέπε και το συμβάν στην θράκη)... Ότι είναι νόμιμο δεν είναι απαραίτητα και ηθικό.. Πόσο μάλλον καλόγουστο...

    Γενικά υπάρχει πολύ χαχηλό επίπεδο στις διαφημίσεις τελευταία, αποτέλεσμα και της κρίσης:με ελάχιστο μπάτζετ βγαίνουν διαφημίσεις εκτρώματα-άποψή μου- σαν την συγκεκριμένη...

    Η διαφήμιση λέει πάρα πολλά για μια εταιρεία... Αρκεί να ξέρεις και να ασχοληθείς με το να την  διαβάζεις σε δεύτερο επίπεδο... Σίγουρα υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα στην ελληνική πραγματικότητα από τις κακόγουστες διαφημίσεις μιας κακόγουστης εταιρείας....


    Orfeus
    28.11.2014, 18:29

    Δεν γίνεται να χρησιμοποιούν τραγούδια και μάλιστα τόσο γνωστά χωρίς την άδεια του δημιουργού.

    (Συμπτωματικά, με τον διευθυντή του διαφημιστικού τμήματος της συγκεκριμένης σειράς καταστημάτων, είμαστε φίλοι. Ήταν τραγουδιστής γνωστής μπάντας στη δεκαετία του 70).

    Αφού λοιπόν ο δημιουργός συμφωνεί, εμείς γιατί να έχουμε πρόβλημα;     


    tallos
    28.11.2014, 18:30


    Orfeus
    28.11.2014, 19:04

    Παράθεση:

    Το μέλος rampant στις 28.11.2014, 18:37 έγραψε...

    Μάλιστα. Ενδεχομένως να μην γνωρίζετε ότι το τραγούδι αυτό είναι από soundtrack ταινίας. Η συγκεκριμένη ταινία είναι μια ελληνική παραλλαγή της πασίγνωστης ταινίας "Love story".



    Το έχουν αναφέρει.  


    tallos
    28.11.2014, 21:01
    καποτε διαβασα μια συνεντευξη καποιου καλιτεχνη ,δεν θυμαμαι ποιος ηταν που ελεγε ότι οι εφημερίδες κανουν CD με επιλογες διαφορων ελληνικων τραγουδιων και δεν πληρωνουν στους δικαιούχους,οι οποιοι δεν συμφερει να το κυνηγησουν το θεμα στα δικαστηρια.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    29.11.2014, 00:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 28.11.2014, 18:29 έγραψε...

    Αφού λοιπόν ο δημιουργός συμφωνεί, εμείς γιατί να έχουμε πρόβλημα;     

    Δεν νομίζω ότι τέθηκε το θέμα όπως το θέτεις... Το ότι ο δημιουργός έδωσε το οκ στο να βγάλουν κάποιοι τα "ματάκια" του τραγουδιού δεν δικαιώνει τον δημιουργό, ούτε τον δράστη, αν κρίνω από το αποτέλεσμα......

    Νομίζω ότι ο δημιουργός δεν σέβεται τον εαυτό του, ούτε το έργο του... Αυτό όμως ειναι δικαίωμα του... Δικαιωμά μου είναι να κατακρίνω αυτή του την επιλογή... Είπαμε "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" , μάλλον λίγα είναι αλλά τέλος πάντων...


    sympetheros
    29.11.2014, 00:38

    Δεν είναι έμπνευση η χρήση μιας γνωστής  μελωδίας για να διαφημίσεις την πραμάτεια σου νομίζω.

    ''Πατάς με τα βρώμικα πόδια σου' για να χρησιμοποιησω μια φράση του Μπουσκάλια 'πάνω  στην δημιουργική έμπνευση ενός άλλου για να πεις την εξυπνάδα σου . Αυτό είναι ιεροσυλία.Ακόμα κι αν αυτό το τραγούδι δεν είναι απο αυτά που ακούς.

    Στην περίπτωση του πειρατικού που αναφέρει ο Αντώνης που πήραν μια μουσική φράση απ τα καβουράκια του Τσιτσάνη δεν έχει καμμια σχέση κατά τη γνώμη μου με τη διασκευή στην ουσία του τραγουδιού λέξη- λέξη  απο την εταιρεία παιχνιδιών που έκανε όλο το τραγούδι ...αφανέρωτο.

    Εχει χρησιμοποιηθεί ξανά  επαναλαμβανόμενη μουσική φράση  απο το Σαν με κοιτάς στο τραγούdi je sui bonsu απο τα Ημισκούμπρια αλλά εδώ μιλάμε για ολοκληρωμένη διασκευή του τραγουδιού με  νεους στίχους που επέλεξαν οι διαφημιστές.

    Η περίπτωση της Στανίση είναι κατά τη γνωμη μου διαφορετική γιατί επέλεξε η ίδια να συμμετέχει στην κακόγουστη διαφημιση με τα τραγούδια της.

    Οσο για το γιατί εμείς να διαφωνούμε αν συναινεί ο δημιουργός είναι γιατί το πνευματικό έργο ενός ανθρώπου ,ένα τραγούδι που έχει ξεπεράσει τον ίδιο και έχει γίνει κομμάτι και της δικής μας ζωής όπως συμβαίνει με το Σαν με κοιτάς στην ουσία έχει γίνει περιουσία όλων μας μεσα απο τις στιγμές μας που έχουν μέσα τους μουσική.

    Αν όλα υτά μας φαίνονται φυσιολογικά και έξυπνα να περιμένουμε και τα τραγούδια του Θεοδωράκη απο το Αξιον Εστι να μας τα σερβίρουν σε διαφημίσεις αντικαθιστώντας τον Ελύτη με τη σαχλαμάρα του διαφημιστή και όλο αυτό να το θεωρήσουμε μια εξυπνη διαφήμιση γιατι ειχαν την ιδέα να πάρουν μια μελωδία που έχει συνδεθεί με τις αναμνήσεις μας τη ζωή μας την ίδια και να την κάνουν σκουπίδια.


    Orfeus
    29.11.2014, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος sympetheros στις 29.11.2014, 00:38 έγραψε...

    [...]

    Οσο για το γιατί εμείς να διαφωνούμε αν συναινεί ο δημιουργός είναι γιατί το πνευματικό έργο ενός ανθρώπου ,ένα τραγούδι που έχει ξεπεράσει τον ίδιο και έχει γίνει κομμάτι και της δικής μας ζωής όπως συμβαίνει με το Σαν με κοιτάς στην ουσία έχει γίνει περιουσία όλων μας μεσα απο τις στιγμές μας που έχουν μέσα τους μουσική.

    [...]



    Αυτά Δημήτρη, είναι υποκειμενικά. 


    Orfeus
    29.11.2014, 01:05

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 29.11.2014, 00:34 έγραψε...

    Δεν νομίζω ότι τέθηκε το θέμα όπως το θέτεις... Το ότι ο δημιουργός έδωσε το οκ στο να βγάλουν κάποιοι τα "ματάκια" του τραγουδιού δεν δικαιώνει τον δημιουργό, ούτε τον δράστη, αν κρίνω από το αποτέλεσμα......

    Νομίζω ότι ο δημιουργός δεν σέβεται τον εαυτό του, ούτε το έργο του... Αυτό όμως ειναι δικαίωμα του... Δικαιωμά μου είναι να κατακρίνω αυτή του την επιλογή... Είπαμε "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" , μάλλον λίγα είναι αλλά τέλος πάντων...



    Ποιος θα αποφασίσει περί της δικαίωσης; Αυτός το έδωσε, πήρε τα λεφτά του, τελεία και παύλα. Δικαίωμά του όπως λες. Το αν δικαιώθηκε ή όχι ποιος θα το κρίνει; Εσύ κι εγώ; 

    Ναι, είναι δικαίωμά σου να διαφωνείς με το ...δικαίωμα του δημιουργού, αλλά είναι και μένα δικαίωμά μου να διαφωνώ με την άποψή σου να κατακρίνεις τον δημιουργό. 


    sympetheros
    29.11.2014, 07:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 29.11.2014, 00:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sympetheros στις 29.11.2014, 00:38 έγραψε...

    [...]

    Οσο για το γιατί εμείς να διαφωνούμε αν συναινεί ο δημιουργός είναι γιατί το πνευματικό έργο ενός ανθρώπου ,ένα τραγούδι που έχει ξεπεράσει τον ίδιο και έχει γίνει κομμάτι και της δικής μας ζωής όπως συμβαίνει με το Σαν με κοιτάς στην ουσία έχει γίνει περιουσία όλων μας μεσα απο τις στιγμές μας που έχουν μέσα τους μουσική.

    [...]



    Αυτά Δημήτρη, είναι υποκειμενικά. 



    Γι αυτό είμαστε εδω για να εκφράζουμε να συζητάμε τις αποψεις μας Ορφέα με επιχειρήματα που φυσικά δεν μπορεί να είναι εκφράζουν  όλους μας.Εγώ εκφράζω την άποψη μου με πολύ αγάπη για το δημιουργό μια και έχω επενδύσει απ το χαρτζηλίκι μου για να αγοράσω τη μουσική του σε δισκους και cd και πραγματικά Ορφέα δεν θα μπορώ να ακούω  πλεον το Σαν με κοιτάς και να μην μου έρχεται στο μυαλό η γελοιοποίηση του .προτιμούσα τη Μανου και το Φέρτη ή τη Δημητρα Γαλάνη....


    -----------------

    "Eιναι προτιμότερο να ακολουθούμε το φώς αντι για το σκοτάδι! Η φωτεινή πλευρά της ζωής έχει πάντα περισσότερο ενδιαφέρον!!http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=sympetheros

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sympetheros, 29-11-2014 07:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sympetheros, 29-11-2014 07:55 ]


    optiras
    29.11.2014, 12:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 29.11.2014, 01:05 έγραψε...

    Ποιος θα αποφασίσει περί της δικαίωσης; Αυτός το έδωσε, πήρε τα λεφτά του, τελεία και παύλα. Δικαίωμά του όπως λες. Το αν δικαιώθηκε ή όχι ποιος θα το κρίνει; Εσύ κι εγώ; 

    Το αισθητικό  μέρος σου αρέσει; Τους δυ-στοίχους τους διάβασες; Σου αρέσουν; Σε εκφράζουν; Γιατί δεν πρέπει να πούμε την γνώμη μας; Δεν έχουμε σημεία αναφοράς ή κάποιες απαιτήσεις; Ποιος είναι ο κάθε καλλιτέχνης για να μην μπορούμε να του κάνουμε κριτική; Το να κάνεις κριτική ούτε υποχρεωτικό είναι-αν εσύ δεν θέλεις να πεις την γνώμη σου  ή να κάνεις κριτική, θετική ή αρνητική, αυτό είναι απόλυτα σεβαστό- ούτε όμως απαγορεύεται...  Γιατί ενοχλείσαι από το ότι ασκώ το δικαίωμα μου στην κριτική; Αμφισβητείς αυτό το δικαίωμα μόυ; Αν ναι, με επιχειρήματα...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 29.11.2014, 01:05 έγραψε...

    Ναι, είναι δικαίωμά σου να διαφωνείς με το ...δικαίωμα του δημιουργού

    Άλλο λέω συμφορουμίτη... Δεν διαφωνώ με το δικαίωμα του κάθε καλλιτέχνη να πουλά ή να ξεπουλά ή να ευτελίζει το έργο του... Απλά κριτικάρω την επιλογή του... Όταν κάνεις κάτι δημόσια-π.χ. ένα τραγούδι ή -αν το θέλεις ακόμα και μια διαφήμιση- εκθέτεις το έργο σου στο κοινό με ότι αυτό συνεπάγεται...

    Η κριτική μου αφορά το αισθητικό μέρος, το ηθικό μέρος και την επιλογή σαν γενικές γραμμές... Πόσο μάλλον αν μιλάμε για άνθρωπο της πνευματικής ελίτ,  σε ένα κράτος που φάληρε και σαν συνέπεια τέτοιων επιλογών... Όταν λοιπόν ένας άνθρωπος του καλλιτεχνικού κόσμου κάνει επιλογές που έρχονται σε αντίθεση με τον ρόλο που θα έπρεπε να παίζει η ομάδα στην οποία ανήκει, θεωρώ χρέος μου να κάνω την κριτική...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 29.11.2014, 01:05 έγραψε...

    αλλά είναι και μένα δικαίωμά μου να διαφωνώ με την άποψή σου να κατακρίνεις τον δημιουργό. 

    Ποιος αμφισβήτησε το δικαίωμα σου να διαφωνείς με την άποψή μου; Πάντως όχι εγώ...  Ίσα-ίσα ψάχνω τον διάλογο και για να ακούσω την άποψη του -κάθε- Άλλου, την άποψή μου την ξέρω... Για αυτό συμμετέχω σε φόρουμ ενώ αν ήθελα απλά να πω την άποψή μου θα χρησιμοποιούσα μπλογκ ή ιστοσελίδα...

    Πάντως θα προτιμούσα να διαβάζω επιχειρήματα- το γιατί δηλαδή... Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο...


    Orfeus
    29.11.2014, 15:43

    Δεν αντιλήφθηκες καθόλου το πνεύμα μου. Δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου.
    Είπα όμως ότι όπως εσύ έχεις δικαίωμα να κρίνεις, άλλο τόσο έχω κι εγώ και ο καθένας και πίστεψέ με, δεν ενοχλήθηκα καθόλου. Αφήνω όμως την τελευταία λέξη στον δημιουργό. Γούστο του και καπέλο του να κάνει αυτό που νομίζει. Εμένα τι λόγος μου πέφτει;  

    Το αν τώρα μου αρέσει ή όχι το αποτέλεσμα, δεν μπαίνω στη διαδικασία του "μου αρέσει - δεν μου αρέσει", διότι δεν βγαίνει άκρη και θα σου απαντήσω όπως απάντησα με την είσοδό μου στη συζήτηση: Αυτά -έγραψα- είναι υποκειμενικά. Διότι, θα σου πω εγώ "όχι δεν μου αρέσει" και θα απαντήσει ένας άλλος "μα τι λες τώρα; Αυτό είναι αριστούργημα" και πάει λέγοντας. 

     


    optiras
    29.11.2014, 17:38

    Έγινε αντιληπτό που συμφωνούμε..

    Διαφωνώ στο τι είναι υποκειμενικό ηθικά, και λιγότερο στο αισθητικά...... Νομίζω πως  η συγκεκριμένη διαφήμιση είναι απλά χάλια, και όσο και αν έχουμε εθιστεί στο χαμηλό επίπεδο -καθημερινού - πολιτισμού το παραέχει κάνει η εταιρεία... Κάτι που δεν θίξαμε είναι το πόσο ενοχλητικά επίμονη είναι η διαφημιστική καμπάνια.... Προσωπικά έχω ακούσει και παράπονα από ακροατές και σε αθλητικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς-που δεν φημίζονται για το υψηλό επίπεδο των ακροατών τους (π.χ. στο αθλητικό μετρόπολις της Θεσσαλονίκης)


    Hastaroth
    30.11.2014, 21:09

    Εχω την εντύπωση πως υπάρχουν κάποιοι μουσικοί που βιοπορίζονται γράφοντας jingles γιά διαφημιστικά σποτάκια.

    Θα μπορούσε το διαφημιστικό τμήμα τής συγκεκριμένης παιχνιδοεταιρίας να απευθυνθή σε κάποιον απ'αυτούς γιά να κάνη αυτήν την δουλειά και όχι να παίρνη ένα ήδη έτοιμο (και με μεγάλη καλλιτεχνική αξία) τραγούδι και να το (εξ)ευτελίζη μ'αυτόν τον τρόπο.Γιατί περί (εξ)ευτελισμού πρόκειται.

    Το άν ο κ.Σπανός πήρε κάποια λεφτά γιά να κάνη τα στραβά αυτιά δίνοντας την μελωδία τού τραγουδιού του γιά να ντύση τους στίχους (ή τους "δύ-στοιχους,που λέει και ο σκάπουλος Optiras) τής διαφήμισης,είναι θέμα που δέν με αφορά.Δέν θα τον κρίνω εγώ γι'αυτό,ούτε φταίω εγώ άν ο ίδιος δέν σέβεται το δημιούργημά του.

    Απλώς εύχομαι να μήν ακούσω κάποτε την μουσική κανενός Μότσαρτ ή Μπάχ να συνοδεύη στίχους που θα διαφημίζουν π.χ. απορρυπαντικά ή προφυλακτικά....

    ΥΓ.Αν δέν με απατά η μνήμη μου,ο κ.Σπανός δέν είχε εμφανιστεί στο παρελθόν ώς μέλος κριτικής επιτροπής ενός talent show;


    gikostas
    04.12.2014, 22:21
    Αντί να μποϊκοτάρουμε τα συγκεκριμένα καταστήματα,καλύτερα θα ήταν να μποϊκοτάρουμε τους δημιουργούς αυτών των τραγουδιών που έδωσαν την άδειά τους για αυτές τις κακόγουστες διαφημίσεις.Αν τους έχει ζητηθεί.Δεν υπάρχει λόγος να τα βάλω με την εκάστοτε εταιρία που έχει το δικαίωμα να διαφημιστεί με όποιον τρόπο θέλει, για να δημιουργήσει ντόρο και να αυξήσει τα έσοδά της.Και με το να το συζητάμε εμείς αλλά και πολλοί άλλοι,μάλλον έχει πετύχει το σκοπό της.Έστω και μέσα από αρνητικές κριτικές καταφέρνει πάντα να μιλάνε γι'αυτή.Αν κάποιος ευθύνετε γι'αυτή την άθλια ''διασκευή''που φτάνει στα αυτιά μας τον τελευταίο καιρό,αυτός είναι ο κύριος Σπανός.Περίπου τα ίδια είχα γράψει όταν ο Βασίλης Καρράς τραγούδησε την ''Πριγκιπέσσα'' του Μάλαμα.