ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Δήμος Μούτσης δεν «μασάει» τα λόγια του για την υπόθεση Ρωμανού

    Hastaroth
    13.12.2014, 21:17

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...
    γεμίσαμε φιλελεύθερα σχόλια

    Αύριο που είναι Κυριακή και δέν έχω δουλειά,θα σού γράψω κι'ένα φιλόσκλαβο σχόλιο

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    με δόσεις μικροαστισμού τα οποία ωραία λέγονται από τον καναπέ.

    Θα βάλω στο σχόλιό μου και μερικές δόσεις μεγαλοαστισμού γιά να σε ικανοποιήσω (μικρές δόσεις όμως,ολίγα μικρογραμμάρια,μήν μάς πάθης και τίποτε...)

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    δυστυχώς για μερικούς (κυρίως τα αφεντικά, αλλά και αυτούς που τα στηρίζουν) υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που επιλέγουν το συλλογικό τρόπο ζωής

    Δηλαδή να μένουν όλοι μαζί σ'ένα τσαντήρι;

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    ενάντια στον ατομικιστικό-αστικό τρόπο ζωής.

    Δηλαδή όλοι όσοι μένουμε στις πόλεις είμαστε "ατομικιστές";Να πάμε στα χωριά τότε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    Και πάνω απ' όλα η αγία νομιμότητα.

    Η νομιμότητα σού εξασφαλίζει ότι δέν θα βρεθή ποτέ κάποιος να σε σκοτώση επειδή έτσι τού κάπνισε.Η να σε ληστέψη,πάλι επειδή έτσι τού κάπνισε.Μήπως εσύ προτιμάς τον νόμο τής ζούγκλας;

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    Δεν παν να μας κλέβουν την υπεραξία από την εργασία μας, να υποτιμούν τις ζωές μας και να εντείνουν την εκμετάλλευση, καποιοι/ες θα στηρίζουν την νομιμότητα και φυσικά το κρατικό μονοπώλιο της βίας.

    Αυτό τώρα τί σχέση έχει με τον Ρωμανό;

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    κάποιοι/ες άλλοι/ες θα επιλέγουν, όμως, να καθορίζουν οι ίδιοι τις ζωές τους συγκρουόμενοι με το κεφάλαιο, για τη δημιουργία μιας μη-βίαιης ελεύθερης κοινωνίας.

    Μάλιστα.Συγκρουόμενοι,δηλαδή εφαρμόζοντας βία,γιά την δημιουργία μιάς κοινωνίας χωρίς βία.

    Οταν λές "το κεφάλαιο",τί εννοείς;Γιατί και ο μπακάλης,ο μανάβης,ο ράφτης κλπ που σού εξασφαλίζουν την καθημερινή σου διαβίωση,κάποιο κεφάλαιο κατέβαλαν γιά ν'ανοίξουν τα μαγαζάκια τους.Δέν τούς έπεσαν τα μαγαζιά κατακέφαλα απ'τον ουρανό

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    για όλους τους λόγους, λοιπόν... εξέγερση

    Δηλαδή βία (είπαμε,γιά να φτιάξουμε μιά μή βίαιη κοινωνία.....)

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    Από τους κυρ Παντελήδες δεν περιμένω τίποτα παρά μόνο μίζερα σχόλια για να κρίνουν όσους/ες αγωνίζονται)

    Πρός το παρόν,πάντως,απ'αυτούς τους "κυρ-Παντελήδες" αγοράζεις το γάλα σου,τον καφέ σου,το ψωμί σου,τα ρούχα σου κλπ.Ομοίως έπραττε και ο εκλιπών Παναγιώτης Τζαβέλλας,που τους καθύβριζε κιόλας αποκαλώντας τους "σκουλήκια".

    "Μέ σαρίκι και φουλάρι,με σαμπάνια και χαβιάρι κάνω επανάσταση κι'έγώ,

    Με σκισμένο παντελόνι και το κινητό στην ζώνη το κατεστημένο κυνηγώ

    Με μολότωφ και βενζίνα και με μαύρη λιμουζίνα βάζω στην διαδήλωση φωτιά

    Μέ τραγιάσκα και σακκάκι και μεταξωτό βρακάκι πολεμάω γιά την εργατιά"

    λέει,ευστοχώτατα,ο στιχουργός....


    Chrysanna
    16.12.2014, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 13.12.2014, 18:01 έγραψε...

    Από τους κυρ Παντελήδες δεν περιμένω τίποτα παρά μόνο μίζερα σχόλια για να κρίνουν όσους/ες αγωνίζονται)



    Πώς εννοείς το "αγωνίζονται"; Με συγκεκριμένα παραδείγματα αν σου είναι εύκολο.

    Σ' ευχαριστώ.


    -----------------

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 16-12-2014 01:25 ]


    Hastaroth
    16.12.2014, 09:16

    Μά δέν καταλαβαίνεις,Χρυσάννα;Αγωνίζονται,στίς εξήμισι τα χαράματα,να κατεβάσουν απ'το λεωφορείο τους μεροκαματιάρηδες "υπηρέτες τού συστήματος" ώστε να το καταστρέψουν,επειδή αποτελεί εργαλείο που τους μεταφέρει στην δουλειά τους.

    (Προηγουμένως όμως-πρίν αγωνιστούν,δηλαδή-έχουν γλεντήσει με την ψυχή τους σε κάποιο "after" τών Εξαρχείων ξοδεύοντας το χαρτζηλίκι που τους έδωσε ο μπαμπάς τους-γιατί οι ίδιοι βεβαίως δέν καταδέχονται να εργαστούν και συνεπώς να στιγματιστούν ώς "υπηρέτες τού συστήματος".

    Είπαμε:να κάψουμε μαγαζάκια (δηλαδή κεφάλαιο),να σφάξουμε μαγαζάτορες (δηλαδή σκουλήκια,κατά Παναγιώτη Τζαβέλλα),με λίγα λόγια δηλαδή να εφαρμόσουμε βία γιά να φτιάξουμε μιά μή-βίαιη κοινωνία.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freak
    16.12.2014, 12:28

    Καθεστωτισμος στο full.

    Και καλα αυτοι που ειναι μιας καποιας ηλικιας που κουβαλουν μυθοπλασιες του κερατα.

    Η νεες γενιες ομως?

    Που ειναι αυτη η γ@μημενη η αμφισβητηση?

    Χωρις αυτην ειμαστε τελειωμενοι.

    Ευτυχως λοιπον που υπαρχουν αυτα τα παιδια, διοτι με τετοια εκπαιδευση που ευνουχιζει, ακους κατι σχολια του τυπου: "Εγώ δούλεψα στην ζωή μου, δεν πήρα τα όπλα να πάω να κλέβω τράπεζες". Για τετοια ζωα μιλαμε.


    Chrysanna
    16.12.2014, 12:48

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 16.12.2014, 12:28 έγραψε...

    Που ειναι αυτη η γ@μημενη η αμφισβητηση?



    Η αμφισβήτηση για το κράτος είναι γ@μάτη αλλά η αμφισβήτηση για το επιφανειακό ή αυτό που στερείται θεμελιών, είναι καθωσπρεπισμός;

    Δεν νομίζεις ότι τέτοια όρια και τέτοια "κουτάκια" δεν συνάδουν με την "επαναστατική" σκέψη;

    Εκτός κι αν οι παρωπίδες είναι η βάση των κοινωνικών αλλαγών.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 16-12-2014 12:49 ]


    Hastaroth
    16.12.2014, 13:33

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 16.12.2014, 12:28 έγραψε...

    Καθεστωτισμος στο full.

    Και καλα αυτοι που ειναι μιας καποιας ηλικιας που κουβαλουν μυθοπλασιες του κερατα.

    Η νεες γενιες ομως?

    Που ειναι αυτη η γ@μημενη η αμφισβητηση?

    Χωρις αυτην ειμαστε τελειωμενοι.

    Ευτυχως λοιπον που υπαρχουν αυτα τα παιδια, διοτι με τετοια εκπαιδευση που ευνουχιζει, ακους κατι σχολια του τυπου: "Εγώ δούλεψα στην ζωή μου, δεν πήρα τα όπλα να πάω να κλέβω τράπεζες". Για τετοια ζωα μιλαμε.

    Σωστά.

    Γιά να θεωρήσαι "αμφισβητίας","επαναστάτης" και άλλα τέτοια "προοδευτικά",πρέπει να κλέβης τράπεζες,τρομοκρατώντας πελάτες και υπαλλήλους μ'ένα όπλο,ή να απειλής τους μεροκαματιάρηδες που πάνε με το λεωφορείο αξημέρωτα στην δουλειά τους πως άν δέν κατέβουν απ'αυτό θα τους κάψης.

    Πάλι καλά λοιπόν που υπάρχουν τέτοια "παιδιά" σάν τον Νίκο Ρωμανό,γιατί εμείς που δουλεύουμε και παράγουμε κάποιον πλούτο και πληρώνουμε και φόρους,είμαστε ζώα.

    Γιά τέτοια ιδεολογική σύγχιση μιλάμε.....


    freak
    16.12.2014, 14:28

    Σα να ακουω τον Πρετεντερη, τον Χατζηνικολαου και ολα τα υπολοιπα παπαγαλακια του συστηματος.

    Ακριβως τα ιδια μας ταιζουν τοσα χρονια τωρα. Ακριβως τα ιδια.


    Chrysanna
    16.12.2014, 15:22

    Θα μπορούσες ν' απαντήσεις. Έτσι γι' αλλαγή...


    Hastaroth
    16.12.2014, 15:41

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 16.12.2014, 14:28 έγραψε...

    Σα να ακουω τον Πρετεντερη, τον Χατζηνικολαου και ολα τα υπολοιπα παπαγαλακια του συστηματος.

    Ακριβως τα ιδια μας ταιζουν τοσα χρονια τωρα. Ακριβως τα ιδια.

    Κι'εγώ σάν ν'ακούω τους αναρχοταλιμπάνηδες που νομίζουν ότι με το να καταστρέφουν ξένες περιουσίες,να κλέβουν τράπεζες και να καίνε απλούς ανθρώπους επειδή εργάζονταν σε ημέρα "απεργίας",θ'αλλάξουν τον κόσμο και θα δημιουργήσουν μιά κοινωνία χωρίς βία.

    Ακριβώς τα ίδια μάς λένε ογδόντα χρόνια τώρα.Ακριβώς τα ίδια.

    Ωρες-ώρες σκέφτομαι πως άν πάω κι'εγώ και ληστέψω καμμιά τράπεζα θα με κάνουν πρύτανη στην Πάντειο ή στην ΑΣΟΕΕ.Κι'όχι τίποτε άλλο,αλλά θα'χω ίσως συνάδελφο καθηγητή τον Ρωμανό.....


    freak
    16.12.2014, 16:58

    Οι ανθρωποι στην Μαρφιν ηταν θυματα ποιανων αραγε?

    Οτι αναμεταδιδεται απο τα ΜΜΕ τα καταπινουμε αναμασητο βλεπω.

    Το να συμβαδιζετε με την προπαγανδα που αναμασουν τα ΜΜΕ δικαιωμα σας ειναι βεβαια.


    jagoras
    16.12.2014, 17:28

    λοιπόν...

    στο Hastaroth με τα σάπια μυαλά που κουβαλάει δε θα απαντήσω.

    για τις μορφές αγώνα που αναφέρθηκε μπορώ να αναφέρω πολλά παραδείγματα

    τις δράσεις και παρεμβάσεις που κάνουν τα σωματεία βάσεις σε διάφορους κλάδους για να πάρουν τα δεδουλευμένα τους ή ενάντια στην εντατικοποίηση της εργασίας τους,

    τις αυτόνομες και αδιαμεσολάβητες συνελεύσεις, εκδηλώσεις-συζητήσεις, συλλογικές κουζίνες, δραστηριότητες που γίνονται σε καταλήψεις, πλατείες, στέκια και δημόσιους χώρους χωρίς να αναπαράγονται εξουσιαστικές ή εμπορευματικές σχέσεις στο μέτρο που είναι πάντοτε εφικτό,

    τις απεργίες ως πίεση στα αφεντικά για πληθώρα αιτημάτων

    τις εξεγέρσεις ή τις απεργίες πείνας στα στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών

    τις πορείες οι οποίες μπορεί να είναι είτε για αντι-πληροφόρηση κάποιων γεγονότων (πχ στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών) είτε για να δείξουν ότι υπάρχει ένα κίνημα με δυναμική από κάτω ώστε να ασκήσει πίεση στους "από πάνω".

    γενικά κάθε πράξη που έχει στόχο την αυτοοργάνωση των ζωών μας ενάντια σε κάθε μορφή εκμετάλλευσης, δημιουργώντας σχέσεις αλληλεγγύης και συντροφικότητας αντί σχέσεις εξουσίας και ανταγωνισμού.

    από την παρισινή κομμούνα, τη ρωσική επανάσταση το 1917, την ισπανική επανάσταση το 1936, το μάη του '68 και τα κινήματα αυτονομίας του '60-'70, την εξέγερση του πολυτεχνείου το '73 κλπ δημιουργούνται ρήξεις στο χωρο-χρονικό συνεχές της καπιταλιστικής κοινωνίας από τις οποίες παίρνουμε κομμάτια της ζωής μας στα χέρια μας.

    η επανάσταση δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αλλαγή της καθημερινότητάς μας, συλλογικοποιώντας τις αρνήσεις μας και πραγματώνοντας τις ανάγκες και τις επιθυμίες μας.

    τα λέμε

    >
    Chrysanna
    16.12.2014, 18:49

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 16.12.2014, 16:58 έγραψε...

    Οτι αναμεταδιδεται απο τα ΜΜΕ τα καταπινουμε αναμασητο βλεπω.



    Η υπόθεση του Ρωμανού δεν είναι 155646588% υπόθεση των Μ.Μ.Ε?
    Είναι και γι' αυτό οι περισσότεροι την έχουν καταπιεί αμάσητη.
    Εκτός αυτών έχουμε και τους άλλους που αμφισβητούν την σοβαρότητα της και κατά συνέπεια την σοβαρότητα αυτών που την κατάπιαν.

    Σύμφωνα με τα κριτήρια σου λοιπόν θα 'πρεπε να είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο.
    Έχουμε το προΐόν της προπαγάνδας και τους αμφισβητίες.

    Η αντίδραση σου έχει να κάνει με το ότι αμφισβητείται το προΐόν προπαγάνδας που εσύ κατάπιες.
    ΆΡΑ στην ουσία τα απο' δω πρόβατα μαλώνουν με τα απο 'κει πρόβατα. Προβατομαχίες με λίγα λόγια.

    Ας το ξαναπώ λοιπόν. Δυστυχώς η λογική δεν κάνει θόρυβο.
    Γενικά όπου ακούς πολύ βαβούρα κράτα και μικρό καλάθι.


    Konstantinosoa
    16.12.2014, 21:26
    Τα Μ.Μ.Ε. είναι για πρόβατα όταν δεν μας στηρίζουν, στην περίπτωση του Ρωμανού είναι καλά ή "τα εξαναγκάσαμε να δούνε την αλήθεια|, όσο για το ήθος, όποτε έχουμε ένα με "σάπια μυαλά" μπορούμε να τον βρίζουμε, όταν δε είναι κάτι αντισυστημικό βαφτίζουμε την ληστεία, οπλοκατοχή και απαγωγή, "απαλοτροίωση τραπεζών προς στήριξη ακτιβιστικών δράσεων". Φυσικά όσοι δεν είναι μαζί μας είναι φασίστες, όσο για τη δημοκρατία του Βολταίρου, εμείς δεν πιστεύουμε σε αστικά συστημικά πολιτεύματα αλλά στη λαοκρατία, το αντάρτικο πόλεως. Η δημοκρατία και η κοινή λογική στο απόσπασμα μια ζωή....
    freak
    17.12.2014, 00:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 16.12.2014, 18:49 έγραψε...

    Η υπόθεση του Ρωμανού δεν είναι 155646588% υπόθεση των Μ.Μ.Ε?
    Είναι και γι' αυτό οι περισσότεροι την έχουν καταπιεί αμάσητη.


    Η κυριαρχη ταση των ΜΜΕ ειναι μια και μοναδικη, και πολυ συγκεκριμενη, ακομα και στις απειροελαχιστες περιπτωσεις που νομισει καποιος πως τα ΜΜΕ ειναι "αντισυστημικα". Καμια σχεση. Τα ΜΜΕ την δουλιτσα τους κανουν, ειτε ετσι ειτε γιουβετσι. Τωρα αν μια στις χιλιες δειχνει οτι χαλαει λιγο η μανεστρα διοτι φαινεται να υπαρχει μια καποια παρεκκλιση απο τις κοινες αντιληψεις που κουβαλαει η μαζα, πρεπει ναναι αδαης κανεις για να πιστεψει πως συμβαινει κατι διαφορετικο εκτος απο το κατεξοχην συστημικο παιχνιδι.

    Και οι περισσοτεροι "νοικοκοιραιοι" και μικροαστουληδες κατηγορουν αυτον τον "αλητη". Εγω δεν διαπιστωσα κατι διαφορετικο. Και ας μην βλεπω τηλεοραση εκ των πραγματων αφενος διοτι εκεινες τις μερες ταξιδευα απο Ευρωπη Ασια, και αφετερου διοτι δεν βλεπω τηλεοραση γενικοτερα. Η πληροφορηση μου ειναι απο το ιντερνετ.

    Αρον Αρον σταυρωσον αυτον λοιπον.

    Ο Αδωνις και ο Πλευρης ηταν κατηγορηματικοι φυσικα. Και τα χρυσαυγουλα. Στην πυρα. Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.

    Παιρνουμε λοιπον μια περιπτωση που δεν συμβαινει καθε μερα, περιπτωση οπου ο ανθρωπινος παραγοντας παιζει αμεσο ρολο, για να την αναγαγουμε σε τι? Να αποδειξουμε τι? Ο κανονας ποιος ειναι?

    Μη θυμηθουμε τι εγινε με τον Καλτεζα. Και με τον Γρηγοροπουλο φυσικα, μα και με τοσους αλλους αφανεις.

    Αμα στο μεγκα ειναι τσεγκεβαρες (για να δανειστω και αυτη την ορολογια) τοτε εγω ειμαι ο Καραισκακης.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 17-12-2014 00:42 ]


    optiras
    17.12.2014, 08:10

    Συμφορουμίτες μου, τι συζητάτε; Χάθηκα.... Να ρίξουμε μια ματιά στον τίτλο του θέματος; Μόνο για μπάλα δεν μιλήσαμε σε αυτό το θέμα... Μήπως είναι καιρός να το κάνουμε και αυτό...

    Πάντως μου αρέσει ο τρόπος συζήτησης μεριικών συμφορουμιτών...


    Hastaroth
    17.12.2014, 08:47

    Ιδού λοιπόν,γιά να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας,τί είπε ο κύριος Δήμος Μούτσης:

    «Υπάρχει Νόμος, ο 2776 του 99, που λέει ότι επιτρέπεται κρατούμενος να σπουδάζει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, που είναι ο Ρωμανός, με αφορμή τη δραπέτευση του Ξηρού, η πολιτική εξουσία, δηλαδή η κυβέρνηση, ψήφισε νύχτα νέο Νόμο που λέει ότι έγκειται στην διακριτική ευχέρεια του Εισαγγελέα να επιτρέψει ή όχι τον Νόμο 2776 του 99!

    Ο κύριος Μούτσης λοιπόν κατάπιε αμάσητη αυτήν την προπαγάνδα,διότι ο νόμος,ο 2776 τού 99 δέν έθετε προϋποθέσεις γιά να επιτρέπεται σε κρατούμενους να σπουδάζουν.Οπότε ο έτερος καππαδόκης κύριος Χριστόδουλος Ξηρός δραπέτευσε εκμεταλλευόμενος τον νόμο αυτόν.Συνεπώς το κράτος,ώς είχεν υποχρέωσιν,ψήφισε νέο νόμο που αναθέτει στον εισαγγελέα να ελέγξη άν ο Χ κρατούμενος που θέλει να λάβη εκπαιδευτική άδεια πληροί κάποιες προϋποθέσεις ώστε να τύχη τού ευεργετήματος που τού παρέχει το κράτος-διαφορετικά μπορώ κι'εγώ να σφάξω καμμιά δεκαριά αθώους έτσι γιά πλάκα,να με χώσουν στην μπουζού και μετά να παρακαλάω να μού δώσουν εκπαιδευτική άδεια γιά να δώσω τίς πτυχιακές μου εξετάσεις,λέγοντας στο κράτος:"ώ κράτος,σάπιο και διεφθαρμένο,που σε πολεμάω και θέλω να σε καταστρέψω,δώσε μου σε παρακαλώ το ευεργέτημα τής εκπαιδευτικής άδειας,ώστε να μπορέσω να πάω στο πανεπιστήμιο που διαμορφώνει πολίτες-ρομπότ και ώς εκ τούτου πολύ θα ήθελα να το ανατινάξω στον αέρα,αλλά εγώ θέλω να πάω σ'αυτό για να δώσω τίς πτυχιακές μου εξετάσεις,όμως επειδή εχθρεύομαι το πανεπιστήμιο αυτό,δέν θα πάω να δώσω τίς εξετάσεις αλλά,μιά και θα είμαι ελεύθερος έχοντάς σε ξεγελάσει,ώ κράτος,θα πάω να σφάξω καμμιά εκοσαριά ακόμη αθώους διότι δέν είναι αθώοι αφού ζούν και εργάζονται στο "σύστημα"...."

    Ο κύριος Μούτσης λοιπόν,που δέν μασάει τα λόγια του,κατάπιε αμάσητη την προπαγάνδα που θεωρεί ότι όταν ένας κατάδικος ξεγελάση το κράτος ζητώντας εκπαιδευτική ή όποια άλλη άδεια και υποσχόμενος ότι τάχα θα επιστρέψη να εκτίση το υπόλοιπο τής ποινής του,το κράτος αυτό πρέπει να τού πή και μπράβο και να μήν προσπαθήση να αποτρέψη άλλους καταδίκους απ'το να χρησιμοποιήσουν το ίδιο κόλπο γιά να δραπετεύσουν.

    Συνιστώ,ώς εκ τούτου,στον κύριο Μούτση να πάη σε κανέναν οδοντίατρο να τού αλλάξη τίς μασέλες.Εχω δέ υπ'όψιν μου κάποιους καλούς ειδικούς να τού συστήσω... 


    Hastaroth
    17.12.2014, 08:59

    Παράθεση:

    Το μέλος jagoras στις 16.12.2014, 17:28 έγραψε...

    λοιπόν...

    στο Hastaroth με τα σάπια μυαλά που κουβαλάει δε θα απαντήσω.

    για τις μορφές αγώνα που αναφέρθηκε μπορώ να αναφέρω πολλά παραδείγματα

    τις δράσεις και παρεμβάσεις που κάνουν τα σωματεία βάσεις σε διάφορους κλάδους για να πάρουν τα δεδουλευμένα τους ή ενάντια στην εντατικοποίηση της εργασίας τους,

    τις αυτόνομες και αδιαμεσολάβητες συνελεύσεις, εκδηλώσεις-συζητήσεις, συλλογικές κουζίνες, δραστηριότητες που γίνονται σε καταλήψεις, πλατείες, στέκια και δημόσιους χώρους χωρίς να αναπαράγονται εξουσιαστικές ή εμπορευματικές σχέσεις στο μέτρο που είναι πάντοτε εφικτό,

    τις απεργίες ως πίεση στα αφεντικά για πληθώρα αιτημάτων

    τις εξεγέρσεις ή τις απεργίες πείνας στα στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών

    τις πορείες οι οποίες μπορεί να είναι είτε για αντι-πληροφόρηση κάποιων γεγονότων (πχ στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών) είτε για να δείξουν ότι υπάρχει ένα κίνημα με δυναμική από κάτω ώστε να ασκήσει πίεση στους "από πάνω".

    γενικά κάθε πράξη που έχει στόχο την αυτοοργάνωση των ζωών μας ενάντια σε κάθε μορφή εκμετάλλευσης, δημιουργώντας σχέσεις αλληλεγγύης και συντροφικότητας αντί σχέσεις εξουσίας και ανταγωνισμού.

    από την παρισινή κομμούνα, τη ρωσική επανάσταση το 1917, την ισπανική επανάσταση το 1936, το μάη του '68 και τα κινήματα αυτονομίας του '60-'70, την εξέγερση του πολυτεχνείου το '73 κλπ δημιουργούνται ρήξεις στο χωρο-χρονικό συνεχές της καπιταλιστικής κοινωνίας από τις οποίες παίρνουμε κομμάτια της ζωής μας στα χέρια μας.

    η επανάσταση δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αλλαγή της καθημερινότητάς μας, συλλογικοποιώντας τις αρνήσεις μας και πραγματώνοντας τις ανάγκες και τις επιθυμίες μας.

    τα λέμε

    >

    Πέρα από τα ομιχλώδη τσιτάτα περί "αυτοοργάνωσης τών ζωών μας","συλλογικοποίησης τών αρνήσεών μας" και "πραγμάτωσης τών αναγκών και επιθυμιών μας" και από τίς αναφορές σε κινήσεις που ώς επί το πλείστον κατέληξαν σε περισσότερη "ετεροοργάνωση τών ζωών μας-με αποκορύφωμα την ρωσική επανάσταση τού 1917 που ξέρουμε όλοι μας τί συνέπειες είχε-εγώ δέν βλέπω στίς δράσεις που παραθέτεις,την ένοπλη ληστεία,την ομηρία αθώων και ενίοτε το κάψιμό τους στους χώρους δουλειάς.

    Συνεπώς ο "αγώνας" τού Νίκου Ρωμανού που εσύ και ο κύριος Μούτσης-και άλλοι με τα "ώριμα" αυτά μυαλά που κουβαλάτε-είναι απλώς εγκλήματα τού κοινού ποινικού δικαίου.....  


    freak
    17.12.2014, 14:47

    Να μην ξεφευγουμε απο τον κανονα παντως.

    Ησυχια, ταξη και ασφαλεια ειναι το ζητουμενο.

    Η χουντα δεν ειναι τοσο μακρια τελικα.


    Chrysanna
    17.12.2014, 17:42

    "Είναι μία πολύ ιδιαίτερη περίοδος για την χώρα μας κι έφτασε η στιγμή για το καθιερωμένο τυράκι.
    Το story αυτή την φορά θα έχει ως εξής: Ένας πιτσιρικάς θα μπουκάρει σε μία τράπεζα και φυσικά θα συλληφθεί.
    Πρέπει ν' ακουστεί ότι σχετίζεται με τρομοκρατική οργάνωση αλλά να μην αποδειχθεί. Δεν είμαστε τώρα για έρευνες και δίκες. Άρα δεν πρέπει να βρεθούν πολλά στοιχεία.
    Ο πιτσιρικάς είναι φίλος του Γρηγορόπουλου. Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει έντονη συναισθηματική φόρτιση και θα επιταχυνθεί η εξέλιξη της ιστορίας. Μπαίνοντας φυλακή, μετά από λίγο θα ξεκινήσει απεργία πείνας. Το γιατί δεν έχει βρεθεί ακόμα αλλά είναι λεπτομέρεια. Πρέπει να υπάρξει αντίδραση που θα προκαλέσει την συσπείρωση τους και αν τεθεί θέμα υγείας θα είναι πιο μελοδραματικό.
    Εμείς εννοείται θα αντιταχθούμε στο όποιο αίτημα αποφασίσουμε ότι θα έχει. Αυτομάτως θα ταχθούν όλοι στο πλευρό του για να πάμε κόντρα σ' εμάς.
    Για το τέλος, λίγο πριν τις γιορτές θα βρεθεί μία κάποια λύση προκειμένου να σταματήσει η απεργία και να "σωθεί" το παλικάρι. Μετα ξεκινάει εορταστικό στα μαγαζιά θα έχει καταβληθεί το δώρο Χριστουγέννων οπότε θα ξεχαστεί μπαμ μπαμ. Αφού πιστεύουν ακόμα ότι το πρωτοχρονιάτικο Τζακ-Ποτ, κάθε χρονιά, είναι τυχαίο, θα φάνε κι αυτό.
    Τα κανάλια έχουν ενημερωθεί και περιμένουν το "Οκ" από εμάς. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να βρεθεί ο λόγος της απεργίας. Στίψτε το μυαλό σας γιατί περνάνε οι μέρες. Πρέπει να έχουμε ξεμπερδέψει πριν τα Χριστούγεννα.
    Τα δικά μας ζώα δεν ξυπνάνε με τίποτα, τα φασισταριά είναι καμένα χαρτιά.. πρέπει να ελέγξουμε λίγο τους ενδιάμεσους που είναι δεν έχουν πέσει ακόμα σε λήθαργο και παλαντζάρουν συνεχώς. Οι πιθανότητες να σταθεροποιηθούν απένταντι μας είναι λίγες αλλά έρχονται εκλογές και δεν πρέπει ν' αφήσουμε τίποτα στην τύχη. Πρέπει να νιώσουν λίγο ότι αντιδρούν.
    "

    Αν, λέω αν, ζούσαμε σε ταινία, η κυβέρνηση θα είχε μία μυστική επιτροπή που θα κανόνιζε τι θα συμβαίνει και πότε προκειμένου να κατευθύνουν την κοινή γνώμη. Μακριά απο 'μας, στην Ελλάδα δεν γίνονται τέτοια πράγματα.

    Αν, ξαναλέω αν, υπήρχε στην Ελλαδίτσα μας κάτι τέτοιο, το συγκεκριμένο απόσπασμα θα μπορούσε να είναι απ' τα πρακτικά της επιτροπής κάτι μήνες πίσω. Έτσι ικανοποιείται και ο Freak γιατί ξαφνικά αποκαλύπτονται τα βρώμικα παιχνίδια της κυβέρνησης και ο κρυφός ρόλος των Μ.Μ.Ε.

    Στα ποιοι είναι τα πρόβατα διαφωνουμε αλλά δεν πειράζει.. είναι μέρες αγάπης!

    Καλές γιορτές σε όλους...!!!