ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Γιάννης Πάριος: Νέος δίσκος

    jorge
    09.06.2005, 16:16
    Ενα χαρούμενο καλοκαιρινό βράδυ το προχθεσινό. Ενας νέος πολυχώρος, το Bacaro. Κι ένας ολοκαίνουργιος δίσκος για τον Γιάννη Πάριο, που μετά από ενάμιση χρόνο επιστρέφει στη δισκογραφία με το... «Δεν γυρίζω πίσω».

    Ο Γιάννης Πάριος στην παρουσίαση του δίσκου του, με τον Μάνο Ελευθερίου και τον Αντώνη Βαρδή
    Ερωτικός δίσκος, με τη φωνή που έχει καταγραφεί στην ελληνική τραγουδοποιία ως η «ερωτικότερη» να τραγουδά για την αγάπη «που χάθηκε νωρίς σαν πλοίο άγονης γραμμής».

    Ο Αντώνης Βαρδής έχει γράψει τη μουσική κι έχει κάνει τις ενορχηστρώσεις και στα 12 τραγούδια του δίσκου, με συνθέσεις που άλλοτε χορεύουν σε παραδοσιακούς λαϊκούς ρυθμούς κι άλλοτε φλερτάρουν με πιο μοντέρνο ήχο. Τους στίχους στα 9 από τα τραγούδια έχει γράψει ο Βασίλης Γιαννόπουλος, σε ένα η Λίνα Δημοπούλου και σε δύο ο Μάνος Τσιλιμίδης. Την παραγωγή έχει επιμεληθεί ο Αχιλλέας Θεοφίλου, παραγωγός που βρίσκεται δίπλα στον Γιάννη Πάριο από τα πρώτα-πρώτα βήματα. Μέλος της δημιουργικής παρέας και ο Αντώνης Ρέμος, που μοιράζεται με τον Πάριο ένα τραγούδι, το «Κι είχα τόσα να σου πω».

    Ολοι οι συντελεστές ήταν παρόντες στην παρουσίαση του νέου δίσκου και είπαν δυο λόγια στην εκδήλωση που προλόγισε η διευθύνουσα σύμβουλος της ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ Μαργαρίτα Μάτσα. Αμέσως μετά προβλήθηκε ένα βίντεο με τρία από τα νέα τραγούδια, στιγμιότυπα από το στούντιο με τον Πάριο και τον Ρέμο κι ένα χιουμοριστικό στιγμιότυπο με τον Αντώνη Βαρδή να δηλώνει στον Πάριο: «Δύο πράγματα θέλω να σου πω. Πρώτον, ότι πρέπει να αλλάξεις ομάδα και δεύτερον ότι, αν και από το '72 που σε ξέρω ακούω συνέχεια ότι είσαι ερωτικός τραγουδιστής, εγώ δεν σε είδα ποτέ ερωτικά». Στην εκδήλωση στο Bacaro, που ειδικά για την παρουσίαση είχε στολιστεί με τα ζωγραφιστά «Καράβια» της Χριστίνας Κελεσίδου, παρευρέθηκαν και οι Μαρινέλλα, Μάνος Ελευθερίου, Βασίλης Βασιλικός, Γιώργος Νταλάρας, Δημήτρης Μητροπάνος, Μάριος Τόκας, Φιλαρέτη Κομνηνού κ.ά.




    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 09/06/2005
    kifa
    09.06.2005, 16:27
    Ας ελπίσουμε ( δεν έχω ακόμα στα χέρια μου το συγκεκριμένο υλικό ) ο Γιάννης Πάριος να επιστρέψει στις μελωδικές γραμμές που χάραξε όλα αυτά τα χρόνια... στο " μη λες τιποτα τώρα..", στο " να με θυμηθείς ", στο "τώρα πια."...,στο " μάτια μπλε".......
    Desmar
    09.06.2005, 16:56
    .... ..... μμμμμμμμ .....

    Θα με θυμηθείς, να το θυμηθείς
    όταν φύγω πια κι όταν αισθανθείς παγωνιά και τέλος
    Τότε τι να πεις για παρηγοριά
    Τότε θα ’ν’ αργά, τότε θα ’ν’ αργά, τότε θα ’ν’ αργά

    Θα ’ρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνη σου θα κλαις, κλείσανε θα λες της ζωής οι στράτες
    Θα με θυμηθείς, όταν πια θα δεις
    πόσο σ’ αγαπώ, θα με θυμηθείς, θα με θυμηθείς

    Θα με θυμηθείς, να το θυμηθείς
    όταν θα χαθώ θα με νοσταλγείς και θα με γυρεύεις
    Τότε τι να βρεις μες στην ερημιά
    Τότε θα ’ν’ αργά, τότε θα ’ν’ αργά, τότε θα ’ν’ αργά

    Θα ’ρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνη σου θα κλαις, κλείσανε θα λες της ζωής οι στράτες
    Θα με θυμηθείς, όταν πια θα δεις
    πόσο σ’ αγαπώ, θα με θυμηθείς, θα με θυμηθείς





    Η πιο χαμένη μέρα μας είναι αυτή που πέρασε δίχως καθόλου γέλιο...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Desmar on 09-06-2005 16:58 ]
    xristoforoupanagiotis
    09.06.2005, 18:45
    Μπα όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω........
    jorge
    09.06.2005, 19:06
    Το άκουσες Παναγιώτη; Τι λέει;
    xristoforoupanagiotis
    09.06.2005, 19:19
    Δεν άντεξα ν' ακούσω από ένα promo που έστειλε η εταιρεία μπορώ να πω ότι βαδιζει σε αυτά που μας εχει συνηθίσει τελευταία ο ΠΑΡΙΟΣ!
    ΧΑΛΙΑ ΔΗΛΑΔΗ! Αύριο το περιμένω ολόκληρο. Δεν νομίζω ότι θα βρώ κατι καλό Οι καλλιτέχνες σαν τον Πάριο πιστεύω ότι δεν έχουν να δώσουν κάτι πια και το μόνο που κάνουν είναι τα ίδια και τα ίδια ( ο Πάριος κλαψοτράγουδα κάτω απο την ταμπέλα του ερωτικού τραγουδιστή, έλεος ). Γιατί δεν κάθετε σπίτι του?Η ελπίδα είναι τα νέα παιδιά(graviton ,encardia, μακρινα ξαδέρφια κτλ....)

    elenoua
    09.06.2005, 20:10
    to neo cd tou pariou etixe na akouso treia tragoudia tou kai to ena itan kalitero tou allou.tha einai apsogo cd
    xristoforoupanagiotis
    09.06.2005, 20:16
    Αποψεις είναι αυτές....κυρίως αυτό για τις γυναικες και την καρδιά τους........υπεροχο!
    eneni
    09.06.2005, 20:54
    ακουσα ενα! φτανει δε θελω αλλο καταλαβα...

    KRITIKOS
    10.06.2005, 01:39
    εγω ηξερα τι να περιμενω απο τον Γ.Παριο ...Ερωτικος και μελαγχολικος οπως παντα...Και απο τα λιγα τραγουδια που ακουσα απο το promo ειναι φοβερος
    christ25
    10.06.2005, 09:51
    Στο κατω-κατω της γραφης
    αξιζει να καταστραφεις
    κ ως το θανατο να πας
    για μια γυναικα που αγαπας

    Δως μου φωτια το θανατο ν'αναψω....

    Αυτο ειναι το μονο που εχω ακουσει....
    τα συμπερασματα,δικα σας
    Tropaiatissa
    10.06.2005, 11:19
    ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΩ ΠΙΣΩ
    Μουσική: Αντώνης Βαρδής

    1) Δέν γυρίζω πίσω (Στίχοι: Μάνος Τσιλιμίδης)
    2) Στο κάτω κάτω τής γραφής (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)
    3) Το παλιό κρεβάτι (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)
    4) Πάλι (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)
    5) Η αγάπη δέν χρεώνει (Στίχοι: Λίνα Δημοπούλου)
    6) Έγκλημα έκανες (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)
    7) Ανέβα πίστα (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)
    8) Κάπνισα πολύ (Στίχοι: Μάνος Τσιλιμίδης)
    9) Σκότωμα θέλουμε κι οι δυό (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)
    10)Κι είχα τόσα να σού πώ (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)
    Μαζί με τον Γιάννη Πάριο, ο Αντώνης Ρέμος
    11)Άνοιξη (Ορχήστρα)*
    12)Μή με συγκρίνεις (Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)

    *Το ορχηστρικό κομμάτι "Άνοιξη" (11) είναι το ορχηστρικό του "Πάλι" (4)

    Το CD περιέχει και Bonus DVD με τα videoclips των τραγουδιών
    "Δέν γυρίζω πίσω", "Στο κάτω κάτω τής γραφής" και "Το παλιό κρεβάτι",
    σε σκηνοθεσία Μαρίας Σκοκα.


    Υ.Γ.: Μπορείτε να βρείτε τους στίχους στο http://stixoi.info/index.php !
    stratos21
    11.06.2005, 10:09
    Και εγω που το ακουω το promo πιστευω οτι κινειται στουσ ρυθμουσ που ειχε τελευταια χωρισ κατι το ιδιαιτερο παρολο που τον θαυμαζω και τον αγαπω σαν καλιτεχνη
    ph
    11.06.2005, 10:38

    ΄Ακουσα μόνο το ''στο κάτω κάτω της γραφής'', που το βρήκα ωραιότατο. Μέσα από την απλότητα του υπενθυμίζει στους φλώρους των καιρών πως ''αξίζει για μια γυναίκα να καταστραφείς''. Ο Πάριος μαγικά ερωτικός, σκέτη γλύκα. Μακάρι να είναι όλος ο δίσκος τόσο καλός.
    Tropaiatissa
    15.06.2005, 12:25
    "Δεν γυρίζει πίσω" ο Γιάννης Πάριος!
    Η επίσημη παρουσίαση του νέου του cd...
    13/6/05 Γράφει η Ρομίνα Νικηφόρου
    Φωτογράφηση: Αρετή Σταυροπούλου


    "Δε γυρίζω πίσω" δηλώνει με τη νέα του δισκογραφική δουλειά ο Γιάννης Πάριος, ωστόσο ο ίδιος επιστρέφει στη δισκογραφία μετά από ενάμιση χρόνο και μάλιστα με έναν συνεργάτη και φίλο ...από τα παλιά! Ο Αντώνης Βαρδής συνθέτει, ο Γιάννης Πάριος ερμηνεύει και έτσι "ένα δειλινό του καλοκαιριού, κάπου στον βαθύ ορίζοντα του απέραντου γαλάζιου, γεννήθηκε ο νέος δίσκος του Γιάννη Πάριου", όπως μας πληροφορεί το δελτίο τύπου της Minos-Emi...

    Στην παρουσίαση που έγινε την περασμένη βδομάδα (7/6) στο "Bacaro" στο κέντρο της Αθήνας, ο ερωτικός τραγουδιστής της Ελλάδας έμοιαζε ενθουσιασμένος με τη νέα του δουλειά και γιόρτασε παρέα με πολλούς αγαπημένους φίλους, μια ακόμα διαφαινόμενη επιτυχία στην πολύχρονη καριέρα του.

    Εκεί βρέθηκαν από νωρίς πολλοί σπουδαίοι καλλιτέχνες όπως η Μαρινέλλα, ο Δημήτρης Μητροπάνος, ο Γιώργος Νταλάρας, ο Μάνος Ελευθερίου και ο Μάριος Τόκας. Παρόντες φυσικά και οι εκπρόσωποι της νέας γενιάς του τραγουδιού, η Ευρυδίκη, ο Κωνσταντίνος Χριστοφόρου, ο Γιάννης Βαρδής, ο γιος του Γιάννη Πάριου, Χάρης Βαρθακούρης αλλά και ο ...θετός του γιος, όπως ο ίδιος τον χαρακτήρισε, Αντώνης Ρέμος με τον οποίο μάλιστα τραγούδησαν και ένα ντουέτο στον δίσκο μια μόλις μέρα προτού ο Αντώνης πάει στο στρατό! Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν όπως και σε κάθε νέα δουλειά του Γιάννη Πάριου, η πρώην σύζυγος του, Σοφία Αλιμπέρτη, αλλά και ο δημοσιογράφος Μάκης Τριανταφυλλόπουλος με τη νεαρή σύντροφο του.

    Φανερά συγκινημένος με τους φίλους του που τον τίμησαν με την παρουσία τους, ο Γιάννης Πάριος αποκάλυψε ότι ενώ συνήθως δεν του αρέσουν παρόμοιες εκδηλώσεις γιατί ...ντρέπεται, αυτή τη φορά
    δεν ντρέπεται καθόλου γιατί "η μυρωδιά αυτού του δίσκου αποπνέει μόνο μεράκι, ταλέντο από τον μεγάλο Αντώνη Βαρδή και τους τρεις στιχουργούς. Με κάνανε να νιώσω τόσο πολύ καλά και να τραγουδήσω με την ψυχή μου τόσο ώστε να μην τα θυμάμαι! Τώρα ακούγοντας τα τραγούδια μου έρχονται οι στιγμές σιγά σιγά!"

    "Οι μεγάλοι τραγουδιστές κάνουν τους μεγάλους συνθέτες", απάντησε στη συνέχεια ο Αντώνης Βαρδής, ο οποίος αφού ευχαρίστησε τους στιχουργούς και τους μουσικούς του, ευχήθηκε να αγαπήσουμε όλοι αυτό τον δίσκο.

    "Τόσα χρόνια που κάνω αυτή τη δουλειά, έχω την εντύπωση ότι τα τραγούδια τα κάνουν οι καλές παρέες. Αυτή τη φορά είχαμε μια καταπληκτική παρέα και ένα καταπληκτικό αποτέλεσμα!", δήλωσε ο παραγωγός του δίσκου και φίλος του Γιάννη Πάριου εδώ και 35 χρόνια, Αχιλλέας Θεοφίλου.

    "Για πολλά χρόνια ο Γιάννης, μας έχει συνηθίσει να μας κάνει παρέα στις καλοκαιρινές διακοπές μιας και πάντα συνήθιζε να κυκλοφορεί το δίσκο του περίπου στις αρχές του καλοκαιριού" επεσήμανε από την πλευρά της Minos-Emi η κ. Μαργαρίτα Μάτσα.

    Στο cd που φέρει εξ ολοκλήρου τη μουσική του Αντώνη Βαρδή, τους στίχους γράφουν ο Βασίλης Γιανόπουλος, ο Μάνος Τσιλιμίδης και σε ένα τραγούδι η Λίνα Δημοπούλου. Περιέχει 12 συνολικά τραγούδια σε ενορχήστρωση Αντώνη Βαρδή, ανάμεσα στα οποία και το ντουέτο με τον Αντώνη Ρέμο "Κι είχα τόσα να σου πώ". Μάλιστα, το "Δε γυρίζω πίσω" κυκλοφορεί και σε συλλεκτική έκδοση (σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων) η οποία περιέχει και DVD με τρια video clips σε σκηνοθεσία Μαρίας Σκόκα!

    (WWW.MUSICCORNER.GR)