ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.830 μέλη

    Δυσκολία εύρεσης ρυθμού για στίχους λόγω επιρροής άλλω ακουσμάτων

    iAmKim
    08.12.2014, 20:58

    Καλησπέρα παιδιά , 

    θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας για ακόμη μια φορά όσον αφορά το γράψιμο κομματιών ! Γράφω κομμάτια και είμαι αυτοδίδακτος κιθαρίστας (παίζω 1 σχεδόν χρόνο και ξέρω αρκετά και από άποψη θεωρίας και πρακτικής) ! Είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου σε τέτοια θέματα , γι αυτό και κάθε στίχο που σημειώνω τον αναθεωρώ ! Μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω ένα κομμάτι , παρόλο που έχω πάρα πολλούς στίχους και μικρά κομματάκια διασκορπισμένα σε τετράδια κ.λπ Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ κάποια μελωδία ή κάποιο ρυθμό στον  οποίο να ρέει ομαλά και να υπάρχει ένα ωραίο άκουσμα ..Λόγω της επιρροής από καλλιτέχνες αγαπημένους καταλήγω κάθε φορά που κάθομαι να ολοκληρώσω κάτι να τραγουδάω τους στίχους μου στους ρυθμούς και στη μουσική των αγαπημένων μου καλλιτεχνών ! Και ομολογώ πως δεν είμαι και το άτομο που θα ψάχνει συνεχώς όλη την μουσική βιομηχανία , ακολουθώ 2-3 καλλιτέχνες μόνο αλλά είμαι ανοικτός σε όλα τα είδη της μουσικής ! Υπάρχει αρκετή θέληση από μέρους μου , υπάρχει κάποιος τρόπος όμως τρόπος ή κάποια λύση που θα με βοηθήσει να λύσω αυτό το πρόβλημα ? Εύχομαι να έγινα κατανοητός και ευελπιστώ για ακόμη μια φορά να με βοηθήσετε ως πιο έμπειροι από μένα ! 


    chriskrikelis
    09.12.2014, 15:02
    Αγαπητέ φίλε καλημέρα! Διάβασα το άρθρο σου με προσοχή για να καταλάβω ίςως, ποιό είναι πραγματικά το πρόβλημα. Λοιπόν η δική μου πείρα στον χώρο σαν συνθέτης (μην φανταστείς τίποτα σπουδαιο) αλλά και σαν μουσικός και σαν παραγωγός στο studio μας, ακούω καθημερινά πολούς νέους καλιτέχνες, με πολύ περισσ΄οτερη πείρα από την δική σου του ενός έτους στον χώρο της μουσικής σύνθεσης. Πρέπει να σου πώ κατ αρχή να μην απογοητεύεσαι. Όπως και οι στίχοι, έτσι και η σύνθεση χρειάζεται έμπνευση. Χρειάζεται ηρεμία, χρειάζεται επιμονη αλλά και κάτι πολύ βασικό χρειάζεται γνώση και πείρα. Νομίζω το ότι ασχολείσαι μόνο ένα χρόνο και ΜΟΝΟΝ ένα όργανο, ακόμα δεν μπορείς να αποκτήσεις εκείνον τον "αέρα" της ενορχήστρωσης, σύνθεσης μελοποίησης. Θα πρέπει λοιπόν , να ακούς, να έχεις πολλά ακούσματα από πολλά είδη μουσικής, να μελετάς πολύ και να ζητάς συμβουλές απο ανθρώπους που γνωρίζουν και είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν. Υπομονή λοιπόν και κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα για μελοποίηςη. Αλλά να λάβεις υπ όψην σου ότι είναι η δύσκολη υπόθεση της σύνθεςης μουσικής, όσο δύσκολη είναι και η άριστη ικανότητα του να παίζεις ένα όργανο. Ελπίζω να βοήθησα.
    yiannakis
    09.12.2014, 15:20

    Εγω, επιτρεψτε μου να σταθω σε κατι αλλο:

    Παράθεση:

    Είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου σε τέτοια θέματα , γι αυτό και κάθε στίχο που σημειώνω τον αναθεωρώ ! Μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω ένα κομμάτι , παρόλο που έχω πάρα πολλούς στίχους και μικρά κομματάκια διασκορπισμένα σε τετράδια κ.λπ

    Δεν χρειαζεται ουτε να εισαι αυστηρος με τον εαυτο σου, ουτε και να καταπιεζεσαι οταν ασχολεισαι με την τεχνη.

    Θα μπορουσες να εισαι "αυστηρος", οσον αφορα τη μελετη σου στην κιθαρα (και σε οποιοδηποτε αλλο οργανο μελλοντικα), με σκοπο να φτασεις σε ενα οσο το δυνατον υψηλοτερο επιπεδο.

    Οχι ομως οταν δημιουργεις. Εκει, (οχι μονο στη μουσικη) το θεμα δεν ειναι να πετυχεις το "τελειο", αλλα αυτο που θα σε εκφραζει πραγματικα. Δεν δημιουργεις για κανεναν αλλον παρα μονο για σενα, και ετσι πρεπει να το βλεπεις. Εαν απελευθερωθεις και δουλεψεις μια δημιουργια καθαρα με την ψυχη και οχι με το μυαλο, εκει πιστευω οτι και τα υπολοιπα θα ερθουν σιγα σιγα μονα τους!


    lefty12
    16.12.2014, 23:21

    Εγω κανω κατι λιγο διαφορετικό... Δεν ξερω αν θα σε βοηθήσει... Παιζω τος συγχορδίες στη κιθάρα και τραγουδάω χωρις λόγια... Να-να-να και τετοια... Μολις βγαλω μια μελωδία για τη φωνή, τοτε βαζω λόγια... Δοκιμασε το μπορει να σου βγει πιο ευκολα ετσι...


    blackhawk626
    05.01.2015, 13:02
    ειμαι καινουργιος στο σαιτ .. αλλα μου αρεσει ο τροπος που απαντησαν τα ατομα απο πανω και επισης ειχα και εγω την απορια αυτη καποτε. Εγω στο λυκειο εγραφα στοιχους αλλα πολυ προχειρα οσο βαριομουν στο μαθημα διοτι το μονο που με τραβουσε παντα ηταν η μουσικη. Τωρα που σπουδαζω ανοιχτηκα παραπανω σαν χαρακτηρας στο χαρτι και ειδα οτι για να γραψεις στοιχο χωρις να εχεις καποια μελοδια ετοιμη, απλα γραψε οτι σου βγει και νοιοθεις.. δεν χρειαζεται να εχεις κατι στο νου σου.. ασε την φαντασια σ να βγαλει οτι εχει να σου δωσει και μετα οταν εισαι σε αλλη φαση το ξανακοιτας να δεις τι θα μπορουσες να αλλαξεις η να βγαλεις. Εγω νοιοθω πολυ μοναχικα διοτι ειμαι σε αλλη χωρα χωρις φιλους και λοιπα διοτι τρ εφιγα να σπουδασω.. και καθομαι απλα σε ενα παρκο το πρωι με μεσιμερακι π εχει ηρεμια και γραφω η παιζω κιθαρα. απλα κοιτα να δουλευεις πανω στο οργανο και οσο δουλευεις μαζι του μαθαινεις πολλα και γραφεις πιο σωστα δομιμενα κοματια... εννοω οτι θα παιζεις πιο σωστα και θα γραφεις πιο ευκολα. Αυτα απο εμενα. Δεν ειμαι και πολυ καλος στο να γραφω.