ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.846 μέλη

    Σάκηηηη...εσύ super star !!!

    mary_omikron
    09.12.2014, 11:01

    Τιμήθηκε με το βραβείο Αρχαίου Δράματος!

    Και ναι, είναι γεγονός. Ο Σάκης Ρουβάςτιμήθηκε με το βραβείο Αρχαίου Δράματος Κάρολος Κουν για την ερμηνεία του ως "Διόνυσος" στις Βάκχες του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Δημήτρη Λιγνάδη.

    Η καθιερωμένη απονομή των βραβείων έγινε σήμερα στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών υπό την αιγίδα της Unesco. Υπήρξαν μάλιστα, αντιδράσεις από μερίδα του κοινού μόλις ανακοινώθηκε η τιμητική βράβευση του δημοφιλούς star με τον ίδιο να προσπαθεί να... τετραγωνίσει τον κύκλο, εξηγώντας ότι είναι δικαίωμά του να κυνηγήσει το όνειρο της υποκριτικής και δεν πρόκειται να τον σταματήσει κανείς.

    Για την ιστορία, οι καλλιτεχνικές του ανησυχίες συνεχίζονται με τον "Ηρακλή" του, ο οποίος ανεβαίνει αυτή τη σεζόν στο Πάνθεον. 

    Η Χρυσούλα Διαβάτη αρνήθηκε το βραβείο της - Ξέσπασε για τον Σάκη Ρουβά!

    Σήμερα δόθηκαν στο Μέγαρο Μουσικής τα βραβεία Κάρολος Κουν με τη Χρυσούλα Διαβάτη να αρνείται να παραλάβει την τιμητική διάκριση διεθνούς θεατρικού ρεπερτορίου που της αποδόθηκε για την παράσταση "Δυο γυναίκες χορεύουν" λόγω του Σάκη Ρουβά.

    Αναλυτικότερα, ο Pop star τιμήθηκε από τους υπευθύνους του θεσμού με το βραβείο Αρχαίου Δράματος Κάρολος Κουν. Η πρωταγωνίστρια Χρυσούλα Διαβάτη ανέβηκε πάνω στο βήμα και αρνήθηκε τη δική της βράβευση, αναφέροντας: «Να καλέσουν την αστυνομία θεάτρου να τακτοποιήσει τα θέματα γιατί τα βραβεία πηγαίνουν σε stars και μοντέλα».

    O Ρουβάς υπερασπίστηκε τη δική του θέση λέγοντας ότι "παίρνω αυτό το βραβείο με την ψυχή μου" και η εκδήλωση γρήγορα μετατράπηκε σε... θεατρικό ρινγκ!

    -----------------------------

    http://newpost.gr/post/405170/sakh-esy-soyper-star-timhthhke-me-to-brabeio-arxaioy-dramatos

    http://newpost.gr/post/405217/h-xrysoyla-diabath-arnhthhke-to-brabeio-ths-ksespase-gia-ton-sakh-royba


    tallos
    09.12.2014, 11:46
    Μετανοιωσε ο Σακης για το παρελθον του και εκανε στροφη προς την ποιοτητα,αντε και με ένα Νομπελ λογοτεχνιας..
    tallos
    09.12.2014, 11:58
    Μπορει να είναι η αρχη και να ακολουθησουν κι αλλοι σταρς το παράδειγμα του.Να βλέπεις αρχαιο δραμα με πρωταγωνιστες τον ,πασχαλη Τερζη,τον Γονιδη,την Ελενη Φουρειρα κ.τ.λ.
    Hastaroth
    09.12.2014, 15:25

    Ο κ.Αθανάσιος Ρουβάς δέν θα γινόταν "ο Σάκηηηηης" άν δέν υπήρχαν αυτοί και αυτές που τον υποστηρίζουν και τον αποθεώνουν (δηλ.οι "Ρουβίτσες" και οι "Ρουβίτσοι").

    Αυτοί τού χάρισαν την δημοτικότητα εξ αιτίας τής οποίας θεωρήθηκε "κατάλληλος" να τιμηθή με το βραβείο Αρχαίου Δράματος.Γιατί μήν μού πή κανείς ότι ο εν λόγω κύριος Ρουβάς έχει το ταλέντο,την παιδεία και τίς υποκριτικές ικανότητες ενός Κούν ή ενός Βεάκη.....

    Αντε,να τον δούμε και πρύτανη τού Καποδιστριακού,στα χνάρια τού Πελεγρίνη..... 


    Chrysanna
    09.12.2014, 18:58

    Τάδε έφη το έθνος που έχει τοποθετήσει την Βουγιουκλάκη στην κορυφή της καλλιτεχνικής πυραμίδας!

    {#emotions_dlg.thumbup}

    (Όλα εδώ πληρώνονται....)


    panzou
    09.12.2014, 20:55

    Α! Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι ο Σάκης είναι από κοντά με την Μαριάννα Βαρδινογιάννη στο ίδρυμα "Ελπίδα"

    Είπα κι εγώ το έριξε στις φιλανθρωπίες?


    Konstantinosoa
    10.12.2014, 00:57
    Κίτρινη Κάρτα !!! Ξέχασες το "πρέσβειρα καλής θελήσεως της UNESCO".
    CHE
    10.12.2014, 08:20

    Δεν θα πάρω το μέρος ούτε του ενός ούτε του άλλου. Κατά τη γνώμη μου το να δοθεί βραβείο ερμηνείας στον Σάκη Ρουβά ξεπερνάει τα όρια του γελοίου και σ' αυτό συμφωνώ με τη Διαβάτη. Διαφωνώ, όμως, μαζί της ως προς τις "προδιαγραφές" που πρέπει να έχει ένας ηθοποιός. Σίγουρα οι σπουδές βοηθάνε (καμία αντίρρηση επ' αυτού) αλλά, ειλικρινά, αν ίσχυαν αυτά που υπερασπίζεται η Διαβάτη κανένας από τους τεράστιους ηθοποιούς της δεκαετίας του 1960 δεν θα είχε δουλειά. Και μιλάμε για ιερά τέρατα του ελληνικού κινηματογράφου και θεάτρου (και βέβαια υπάρχουν αντίστοιχα παραδείγματα και στο εξωτερικό). Για τα βραβεία... I don't give a damn... Εδώ κοτζάμ Χίτσκοκ δεν πήρε ποτέ Όσκαρ σκηνοθεσίας. Κοτζάμ Τόμας Έντισον δεν πήρε ποτέ ένα βραβείο Νόμπελ. Αυτό καθιστά από μόνο του ενδεικτικό τού πόσο αντιπροσωπευτικά είναι αυτά τα βραβεία. Φανταστείτε τώρα το πολύ μικρότερου βεληνεκούς βραβείο που πήρε ο Σάρης Κουβάς... εε.... ο Σάκης Ρουβάς. Άντε και βραβείο ψαρέματος την επόμενη φορά που θα πιάσει ένα σαλάχι.


    Hastaroth
    10.12.2014, 09:10

    Ασφαλώς τα βραβεία Οσκαρ και Νόμπελ κλπ δέν είναι οι μόνοι αντιπροσωπευτικοί "δείκτες" τής προσφοράς κάποιου στην επιστήμη και στον πολιτισμό εν γένει,αλλά αυτό δέν σημαίνει πως πρέπει να δίνωνται αδιακρίτως.Ούτε ο Βεάκης ούτε ο Κούν,άν θυμάμαι καλά,είχαν πάρει βραβείο ερμηνείας αρχαίου δράματος,αλλά σίγουρα είχαν τιμηθεί μ'αυτό άλλες μεγάλες προσωπικότητες τού Ελληνικού θεάτρου.Οπότε το να δίνεται τώρα το βραβείο αυτό σε έναν μέτριο έως μετριώτατο σκυλοποπτραγουδιστή επειδή έπαιξε σε μιά παράσταση που θεωρείται "αρχαίο δράμα" αποτελεί ευτελισμό τού θεσμού,όσο μικρό βεληνεκές κι'άν έχη.

     


    atreu73
    10.12.2014, 11:39
    Δεν κατάλαβα. Γιατί να μην δωθεί βραβείο στον Σάκη. Μια χαρά ήταν το παιδί κι εγώ την είδα την παράσταση. Ποιός άλλος από αυτούς που τον βρίζουν την είδε και μπορεί να κρίνει;
    aparadekti
    10.12.2014, 15:02

    Γιατί σε οποιονδήποτε άλλον πρωτάρη -άσχετα απ' το ταλέντο του- μάλλον ουτε κριτική δεν θα είχαν κάτσει να του γράψουν. 

    Γιατί από ΜΙΑ παράσταση του έδωσαν βραβείο ηθοποιίας για να προβληθεί ο θεσμός.

    Και γιατί ένας αξιος βραβείου ηθοποιός, βραβεύεται είτε μετά απο πολλά χρόνια καριέρας (τιμιτικά), είτε από μια συγκλονιστική -όχι "μια χαρά ήταν το παιδί"- ερμηνεία! Κάτι που απαιτεί πολλά παραπάνω απο αυτά που "ξέρει" ο Σάκης. Τα οποία ούτε θα μάθει το παιδί(!), αφού με το να τον βραβεύουν από τώρα, δεν τον αφήνουν να τα αναζητήσει/εξελίξει.

    Και τέλος δεν τον έβρισε κανείς, γιατί δε φταίει ο ίδιος.


    Hastaroth
    10.12.2014, 15:24

    Τί θα έλεγε άραγε ο Κάρολος Κούν άν ζούσε σήμερα και έβλεπε το βραβείο που φέρει το όνομά του να δίνεται σε έναν μετριώτατο-επαναλαμβάνω-"καλλιτέχνη" που έχτισε την καριέρα του τραγουδώντας σκυλοπόπ τραγουδάκια γιά δεκαεξάχρονα ουρλιάζοντα μειράκια,απλώς και μόνο επειδή έπαιξε "μιά χαρά" σε μιά παράσταση που θεωρείται "αρχαίο δράμα";

    Ευτυχώς δέν πρόλαβε να δή αυτήν την κατάντια...


    tallos
    10.12.2014, 21:17

    Τι δηλωσε ο Νικος Μαστορακης .


    «ΜΠΡΑΒΟ, ΣΑΚΗ! Για την ψυχραιμία και την αξιοπρέπεια που αντέταξες στην υστερία και αναξιοπρέπεια μιας «ηθοποιού», η οποία κάθε άλλο παρά ήθος εποίησε και μάλλον επύησε. Αξιοθρήνητο θέαμα, θλιβερό απομεινάρι του παλαιοκομμουνιστικού συνδικαλισμού, όπου κανείς χρειαζόταν άδεια για να είναι... ηθοποιός. Τώρα, άλλαξαν οι καιροί και οι νοσταλγοί των κλειστών επαγγελμάτων, πρέπει να πάρουν άδεια από ψυχίατρο».


    atreu73
    10.12.2014, 21:55
    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Δηλαδή πρέπει να δηλώσει ο καθένας υποταγή σε τσακίρογλου και διαβάτη για να παίξει αρχαίο δράμα. Έλεος. Επαναλαμβάνω ότι είδα την παράσταση και η ερμηνεία του Σάκη ήταν καλή. Το παιδί είναι πρωτόβγαλτο στο θέατρο μα φαίνεται ότι το λέει η καρδία του. Δωρικότατος και επίσης με πολύ ωραία φωνή. Μας πειράζει πραγματικά που κάποτε τραγουδούσε για μακαρόνια με κιμά ή πραγματικά είμαστε λίγο πικρόχολοι;
    CHE
    10.12.2014, 22:08

    Κι εδώ τίθεται το ερώτημα: Αν δεν λεγόταν Σάκης Ρουβάς και λεγόταν Βρασίδας Βλαχοδημητρόπουλος, θα έπαιρνε βραβείο; Μη λέμε τώρα ό,τι να 'ναι. Ακριβώς επειδή ήταν ο Σάκης Ρουβάς το πήρε. Ή μήπως δεν υπήρξε κανένας άλλος (μα κανένας!) που να μην έπαιξε καλύτερα σε άλλο έργο; Ωστόσο, παραπέμπω στο προηγούμενο ποστ μου ότι διαφωνώ και με την τοποθέτηση της Διαβάτη.


    Orfeus
    10.12.2014, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09.12.2014, 15:25 έγραψε...

    Ο κ.Αθανάσιος Ρουβάς δέν θα [...]



    Αναστάσιος λέγεται παρακαλώ.
    Δεν φτάνει που δεν τον αφήνετε να χαρεί το βραβείο του, θα του αλλάξετε και το όνομα;  
    Δεν πάτε καλά μου φαίνεται!



    Hastaroth
    11.12.2014, 09:14

    {#emotions_dlg.biggrin} Ελα ντέ...

    Εγώ πάντως έχω υπ'όψιν μου έναν Θανάση που είναι πλοίαρχος και τον φωνάζουνε καπετάν-Σάκη.


    Hastaroth
    11.12.2014, 09:20

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 10.12.2014, 21:55 έγραψε...

    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Δηλαδή πρέπει να δηλώσει ο καθένας υποταγή σε τσακίρογλου και διαβάτη για να παίξει αρχαίο δράμα. Έλεος. Επαναλαμβάνω ότι είδα την παράσταση και η ερμηνεία του Σάκη ήταν καλή. Το παιδί είναι πρωτόβγαλτο στο θέατρο μα φαίνεται ότι το λέει η καρδία του. Δωρικότατος και επίσης με πολύ ωραία φωνή. Μας πειράζει πραγματικά που κάποτε τραγουδούσε για μακαρόνια με κιμά ή πραγματικά είμαστε λίγο πικρόχολοι;

    Κι'εμένα μού είχαν πεί ότι η ερμηνεία μου στο "Πάρτυ στην Ομόνοια" που κάναμε με την θεατρική ομάδα τού Musicheaven,ήταν καλή.

    Κι'εγώ ήμουν "πρωτόβγαλτος" στο θέατρο (έστω και ερασιτέχνης).

    Να πάω να τους πώ να μού δώσουν κι΄εμένα κανένα βραβείο;

    ΥΓ.Α,είχα παίξει και σε μιά ταινία μικρού μήκους που είχε σκηνοθετήσει ο κιθαρίστας μας απ'τους Είλωτες όταν σπούδαζε στην σχολή τού Φωτιάδη.Να βάλω υποψηφιότητα και γιά Οσκαρ,ή να τ'αφήσω γιά τού χρόνου;

    Ρέ πού πάμε ρέ.....


    Orfeus
    11.12.2014, 09:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 11.12.2014, 09:14 έγραψε...

    Εγώ πάντως έχω υπ'όψιν μου έναν Θανάση που είναι πλοίαρχος και τον φωνάζουνε καπετάν-Σάκη.




    Μας δουλεύεις μου φαίνεται.
    Κι εγώ ξέρω έναν Αμβρόσιο και έναν Μωυσή, που τους φωνάζουν Σάκη. Τι σχέση έχει;   


    tallos
    11.12.2014, 22:01