ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη

    Κλασικό πιάνο και προσανατολισμός σε Jazz. Τι να επιλέξω;

    iphigeneia
    16.12.2014, 13:53

    Καλημέρα! Χρειάζομαι επιγoντως την γνώμη κάποιου έμπειρου πανω στο θέμα. Κανω 12 χρόνια κλασικο πιάνο και εφτασα μεχρι την πρωτη ανωτέρα ,παράλληλα τελείωσα και τα τρια υποχρεωτικά χρονια αρμονία ,θεωρία και σολφέζ .Αποφάσισα να σταματησω γιατι το ωδειο δεν ειναι επαρκές για τις δικές μου ανάγκες και εγώ θέλω να ασχοληθω επαγγελματικα με αυτο. Φυσικά ενας λόγος επίσης ειναι και το γεγονος οτι το κλασικο δεν θα με βοηθήσει για την κατευθυνση που θέλω . Σκέφτομαι λοιπον να αλλάξω ωδειο και αυτο θα κανω ομως προβληματίζομαι με το τι θα κανω με το θεωρητικό κομμάτι . θέλω να αποκτήσω πλήρη κατάρτηση σε αυτο και αν και ο προσανατολισμός μου ειναι η Jazz ξέρω οτι το κλασικό ειναι η βάση και βοηθάει πολυ στην κατανόηση ολων των άλλων . Τα κλασικά θεωρητικά έχουν ομως χωρίζονται σε ιδικό αρμονίας, μορφολογία ,μουσική δωματίου, ιστορία μουσικής και παει λέγοντας . Αυτο σημαίνει χρόνια και φυσικά μελέτη. Για μενα ομως που με ενδιαφέρει η Jazz και θελω να καταρτιστώ σε αυτό, τι πρεπει να επιλεξω ??. Βασικο μου μέλημα ειναι να ειμαι ολοκληρωμένη σαν μουσικός θεωρητικά και πρακτικά. (πρακτικά αναφέρομαι στο Jazz τραγουδι και αυτοσχεδιασμο, το πιανο που θα κανω θα ειναι πανω σε αυτο το ειδος μουσικης σαν βοηθητικό) ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 18-12-2014 17:27 ]