ελληνική μουσική
    492 online   ·  210.826 μέλη

    Θέλω να μάθω κιθάρα SOS !!!

    shadow24
    17.12.2014, 02:05

    Καλησπέρα σε όλους λέγομαι Στέργιος και ψάχνοντας άρθρα για το θέμα που έχω έπεσα πάνω στο φόρουμ σας. Το θέμα μου είναι το έξης μετά από 10 χρόνια αποφάσισα να μάθω κιθάρα μιας και είναι το μεγάλο μου απωθημένο, όμως έχω κάποιες απορίες που θέλω να μου λύσετε 1) Δεν έχω ιδέα από κιθάρα ανακάλυψα κάποια δωρεάν μαθήματα στο you tube και θέλω να ξεκινήσω από αυτά μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στην καλύτερη καταστεί να κάνω μαθήματα με δάσκαλο.  2) Τι κιθάρα να προτιμήσω για αρχή ακουστική η κλασική και ποια είναι η διάφορα μεταξύ τους ??? Αυτές είναι οι βασικές μου απορίες και στην συνεχεία άμα κολλήσω κάπου θα ρωτήσω και άλλα... Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων...


    freddieKrueger
    17.12.2014, 02:34

    Καλησπέρα φίλε μου!

    Κατα αρχήν μ αρέσει πολύ ο ενθουσιασμός σου να σου πω...

    Είναι το καλύτερο εφόδιο για να κάνεις μια δυναμική αρχή στην εκιμάθηση της κιθάρας...

    Καλύτερα να ξεκινήσεις με μια φθηνή κλασσική και ο λόγος είναι πως

    έχει μεγαλύτερα διατήματα για τα δάχτυλα του αριστερού σου χεριου(τα ονομαζόμενα και τάστα)οπότε το αριστερό σου χέρι θα γυμναστεί κατάλληλα,ενώ οι τρείς ψηλότερες τονικά χορδές της κλασσικής κιθάρας είναι ναυλον και όχι συρμάτινες,οπότε θα αποφύγεις την περιττη φθορά όταν θα τις πατάς με τα δάχτυλα σου.

    Μπορείς να αρχίσεις χορδή χορδή να μαθαίνεις εκεί τις νότες και τις αποστάσεις τους στην ταστιέρα.

    Για αρχή θα σου πρότεινα να μάθεις τη θέση των φυσικών-χωρίς αλλοιώσεις-τονικοτήτων στην ταστιέρα.

    Αυτό σε βοηθά να τη χαρτοιγραφήσεις καλύτερα στο νου σου.

    Το άλλο κομμάτι που είναι πολύ βασικό στην κιθάρα είναι το ρυθμικό μέρος.

    Προσπάθησε να αντιληφθείς όσο πιο νωρίς πως ακούγεται μια αξία 1/4,1/8 η 1/16...πως ακούγονται χαρακλτηριστικά τα διάφορα μέτρα πχ 4/4 2/4 στους διάφορους ρυθμους κτλ

    Όλα τα παραπάνω δεν γίνονται σε μια νύχτα.Θέλουν δουλίτσα κόπο και όρεξη.

    Φαντάζομαι πως σε αυτό το θέμα καλό θα ήταν να λάβεις υπόψιν σου και απαντήσεις άλλων πολύ πιο εδικών από μενα που είμαι ένας απλός ερασιτέχνης του δημοφιλούς αυτού παρείστικου μουσικού οργάνου που λέγεται κιθάρα.

    Η αλλοιώς ''γκόμενα με καμπύλες και 6 στρινγκς'' όπως καμμια φορα τη λεω χαχαχα


    stamkos
    17.12.2014, 14:27

    Μάθε με δάσκαλο φίλε, όσα έχω μάθει εγώ στα 35 χρόνια που το παίζω αυτοδίδακτος μαθαίνουν σε μιά 5ετία τα παιδιά με καλό δάσκαλο. Το youtube είναι εξαιρετικό εργαλείο αλλά δεν υποκαθιστά ένα δάσκαλο.

    Πάρε την κιθάρα που θέλεις να παίξεις (σ αρέσει το rock; μάθε σε ηλεκτρική, θες μπαλάντες; πάρε ακουστική, σ αρέσει η κλασική μουσική; πάρε κλασική...)

    Καλό ξεκίνημα


    troll-gr
    17.12.2014, 15:54

    Μπραβο που θελεις να ξεκινησεις κιθαρα!!!!!

    Ειναι η ωραιοτερη ασχολια

    Οι μονες συμβουλες που εγω μπορω να σου δοσω ειναι

    1) οποιαδηποτε κιθαρα κι αν παρεις σου προτεινω να μην επαναπαυτεις στα chords και τα tabs αλλα να μαθεις κανονικες νοτες.

    2) να προσπαθεις να κρατας τον ρυθμο σου γιατι αλλιως δεν θα μαθεις ποτε. 

    γενικα μπορω επισης να πω οτι αν θες ακουστικη η ηλεκτρικη τοτε οκ. αν ομως θες κλασικη (με κλασικα τραγουδια) τοτε δυσκολα θα τα καταφερεις χωρις δασκαλο. βεβαια μην σε τρομαζει αυτο που λεω. οι καλυτεροι κιθαριστες ηταν αυτοδιδαχτοι  {#emotions_dlg.biggrin}

    καλη αρχη!!!!!!!!!!!


    vaggelis1996
    19.12.2014, 15:35

    δεν εχω απαντηση γι αυτο απλα θελω αν μπορεις να μου πεις απο που στο youtube... τωρα πηρα την κιθαρα και δεν ξερω τιποταα...


    STEFANOS604
    19.12.2014, 16:19

    Ρίξε και μια ματιά ΕΔΩ: