ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να αγοράσω ηλεκτρική κιθαρα

    troll-gr
    17.12.2014, 17:03

    Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να αγορασω ηλεκτρικη κιθαρα. Τα ειδη που θελω να παιζω ειναι Rock/hard Rock/ λιγο Progressive Rock και Metal (συγκεκριμενα Led Zeppelin, Pink Floyd, guns n rozes ,Metallica κα). Τα χρηματα που διαθετω ειναι 150-200Ε. δεν θελω να δοσω παραπανω για να μην το μετανοιοσω σε περιπτωση που σταματησω.

    Εχω κανει μια ερευνα αγορας και εμαι αναμεσα στις

    Granite eg-2cs (τρελαινομαι για την les paul) 176 E

    Fender Squier Αffinity 179E

    Stagg sel-p90 sb 176E

    θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι καλυτερη, ή αν υπαρχει καποια αλλη που σε αυτα τα χρηματα και θα ηθελα να μου προτεινεται ενισχυτη.

    ευχαριστω εκ των πρωτερων


    STEFANOS604
    17.12.2014, 22:14

    Μερικές ηλεκτρικές κιθάρες έχουν σταθερή γέφυρα.  Άλλες έχουν αρθρωτή γέφυρα με ελατήρια και μοχλό που ονομάζεται βιμπράτο μπαρ ή τρέμολο. 

    Tremolo είναι ένας μηχανισμός στην ηλεκτρική κιθάρα με τον οποίο προσθέτετε vibrato στον ήχο με την αλλαγή της τάσης (του τεντώματος) των χορδών, κάνετε bending  ή θέτετε τα ακόρντα  τονικά λίγο πάνω ή κάτω.

    Σαν γενικό  κανόνα  δεν αγοράζουμε  φτηνιάρικη ηλεκτρική με Tremolo. Αν όμως η κιθάρα μας έχει Tremolo  και είμαστε και αρχάριοι και μας προξενεί ‘’πονοκέφαλο’’ τότε απλά  δεν το χρησιμοποιούμε, δηλαδή  το μπλοκάρουμε μέχρι να αποκτήσουμε μια σχετική εμπειρία.

    Οι φτηνές, δυστυχώς απ’ ότι έχω δει (αν και δεν παίζω ηλεκτρική) από  κιθαρίστα ηλεκτρικής και μαγαζάτορα ξεκουρδίζονται εύκολα.

    Απλά δίνω αυτές τις πληροφορίες από σχετική εμπειρία από φίλο κιθαρίστα που με συνοδεύει στη φυσαρμόνικα μου με ηλεκτρική


    byss
    30.12.2014, 21:31

    Η Fender Squier Αffinity 179E θεωρω οτι θα ηταν μια καλη επιλογη για το ειδος που θες να παιξεις οντας αρχαριος. Ενα πολυ καλο οργανο το οποιο θα σε βοηθησει. Αργοτερα που θα εχεις εξελιξει το παιξιμο σου πηγαινες σε κατι πιο απαιτητικο μετα βεβαια μπαινεις σε αλλες διαδικασιες με πεταλακια ενισχυτες και λοιπα. Καλη χρονια!


    Stoyo
    31.12.2014, 00:38
    Αυτό που είπε ο Στέφανος είναι σημαντικό δηλαδή να πάρεις κιθάρα με σταθερή γέφυρα ναχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το πιο σημαντικό όμως δε μας το είπες, που θα συνδέεις την κιθάρα για να παίξεις; Ο ενισχυτής είναι πιο σημαντικός για το ηχητικό αποτέλεσμα απ'ότι η κιθάρα. Με την ευκαιρία να απολογηθώ που σε αποπήρα και ήμουν απότομος για τα φωνητικά που ρώτησες αλλα και συ φίλε μου "σκληρή" φωνή!; Μου φάνηκε κάπως...
    takispag
    31.12.2014, 08:54

    Φρόντισε να έχει έστω 1 διπλό μαγνήτη η κιθάρα  που θα πάρεις. Για το είδος που θες να παίξεις ανταποκρίνεται καλύτερα στα ''γκάζια''.

    Όπως σου είπαν κ πριν, σε αυτά τα λεφτά απέφυγε όσο μπορείς τα τύπου ''floyd rose'', και πήγαινε σε σταθερές γέφυρες. Συν οτι σου ειπαν πριν για ενισχυτη...