ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.845 μέλη

    Αισχρή η χρήση του τραγουδιού Σαν με κοιτάς σε διαφημιστικό σποτ.

    kSamson
    24.12.2014, 22:32

    Χαιρετίζω όλα τα μέλη του Musicheaven και εύχομαι λόγω των ημερών ευτυχισμένα χριστούγεννα.

    Ο λόγος που γράφω αυτό το άρθρο είναι εξαιτίας της αγανακτησής που αισθάνομαι, για την αισχρή χρήση του τραγουδιού "Σαν με κοιτάς" σε στίχους του Αλέξη Αλεξόπουλου και μουσική του Γιάννη Σπανού, σε διαφημιστικό σποτ γνωστής αλυσίαδας καταστημάτων, με παραφράσεις των στίχων του τύπου

    «Κυρία μου τα φοράτε παρακαλώ;»
    «Σου τα φορώ, το πρόσωπο σου δείχνει … τόσο γιορτινό, από τα jumbo έχω πάρει ένα σωρό, τάρανδου, αγγέλου και καγκουρό» λέει η γυναίκα!
    «Μου τα φοράς, νιώθω υπερήφανος και είμαι ευτυχής, ήτανε χρόνια πόθος μου διακαής … μου τα φοράς, μου τα φοράς, μου τα φοράς» λέει ο ευτυχής κερατάς.

    Αν είναι δυνατό ένα τραγούδι που σε κάποιες ηλικίες φέρνει έντονες αναμνήσεις απο τους πρώτους έρωτες. τότε που ο ρομαντισμός και η αγνότητα ηταν κύρια χαρακτηριστικά των ανθρωπίνων σχέσεων, που τό χορέψαμε το τραγουδήσαμε και γενικά ενα απο τα τραγούδια που σημάδεψε μια εποχή, με οτι καλό μπορει να συσχετισθεί με τις ανθρώπινες σχέσεις, να χρησιμοποιείται με αυτο τον ευτελή και προσβλητικό τρόπο.

    Εμένα τουλάχιστον με προσβάλει πρώτα σαν άνθρωπο και μετά σαν μουσικό (εστω ερασιτέχνη).

    Θα ήθελα να μάθω με ποιό σκεπτικό οι δημιουργοί έδωσαν την άδεια για αυτό το αίσχος διακυνδυνεύοντας την καλή τους φήμη.

    Πριν απευθυνθώ προσωπικά στους δημιουργούς για να μου απαντήσουν σε αυτά τα ερωτήματα, θα ήθελα να ακούσω και κάποιες απόψεις απο τα μέλη του musicheaven.

    Κωνσταντίνος Σαμψών

     


    KRISTHESS
    26.12.2014, 14:51
    και γω έχω την ίδια απορία..αν οι δημιουργοί έδωσαν την άδεια..
    Hastaroth
    26.12.2014, 18:09

    Μιλάμε γιά την ίδια "έκδοση" που συζητούσαμε πρό ημερών (αρχές Δεκεμβρίου) με τα "λεντάκια τής καρδιάς",ή υπήρξε κι'άλλο ανοσιούργημα;

    Οπως και να'χη,νομίζω πως ο δημιουργός τών αυθεντικών στίχων,ο κ.Αλεξόπουλος,κάτι πρέπει να κάνη επ'αυτού.Πρόκειται γιά γελοιοποίηση που προσβάλλει πλέον τον ίδιο ώς στιχουργό-όπως προσβάλλει και τον συνθέτη Γιάννη Σπανό.

    Κι'επειδή είμαι σίγουρος πως ο κ.Σπανός δέν θα έδινε ποτέ την άδεια να χρησιμοποιηθή η μουσική του χωρίς πρώτα να ακούση-ή έστω να διαβάση-τον στίχο που θα την χρησιμοποιούσε ώς επένδυση,προβλέπω ότι συντόμως θα υπάρξουν νεώτερα γιά το θέμα αυτό από τα δικαστήρια...


    optiras
    28.12.2014, 10:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 26.12.2014, 18:09 έγραψε...
    Μιλάμε γιά την ίδια "έκδοση" που συζητούσαμε πρό ημερών (αρχές Δεκεμβρίου) με τα "λεντάκια τής καρδιάς",ή υπήρξε κι'άλλο ανοσιούργημα;

    Μουσικά είναι το ίδιο... Αλλά υπήρχε και έκδοση με κέρατα-κυριολεκτικά- με άλλους ακόμα πιο χαμηλής ποιότητας στίχους, αυτούς στους οποίους αναφέρεται ο συμφορουμίτης που ανέβασε το θέμα εδώ... Προσωπικά μου θύμισε τον ύμνο του κερατά, γνωστό σκυλάδικο άσμα...


    Hastaroth
    28.12.2014, 17:35

    Δέν βλέπω όμως να έχη υπάρξει μέχρι στιγμής κάποια δήλωση τών δημιουργών τού αυθεντικού τραγουδιού.Μήπως δέν το έχουν πάρει χαμπάρι;

    Και επίσης,αμφιβάλλω πλέον άν και γιά την προηγούμενη "έκδοση" (δηλαδή το "Σάν τ'ακουμπάς") υπήρξε συγκατάθεση τών δημιουργών-ή έστω του συνθέτη Γιάννη Σπανού.

    Από κακογουστιά πάντως καλά πάμε,ώς χώρα....


    Orfeus
    28.12.2014, 17:54

    Ε μα κι αυτοί οι δημιουργοί πια... να μη δηλώνουν κάτι...  πώς μας αφήνουν έτσι έκθετους; 


    Hastaroth
    29.12.2014, 12:00

    Εντάξει,άν οι δημιουργοί ανέχωνται να τους προσβάλλουν και να τους γελοιοποιούν μ'αυτόν τον τρόπο κάποιοι ατάλαντοι διαφημιστές,τί να πώ...

    Να μάς το πούν να το ξέρουμε όμως,διότι έχω υπ'όψιν μου να κάνω κι'εγώ μιά ανάλογη "εκδοχή" τού εν λόγω τραγουδιού με στίχους που αναφέρονται στην απομάκρυνση τών προϊόντων τού μεταβολισμού μας και δέν θα'θελα να μού'ρθη κανένα ραβασάκι εκ τής οδού Ευελπίδων γιά προσβολή πνευματικής δημιουργίας......


    kSamson
    29.12.2014, 19:27

    Πιθανώς κάποιες πιό κόσμιες εκδοχές του τραγουδιού ακόμα και με άλλους στίχους να με πείραζαν λιγότερο. Η συγκεκριμένη χρήση όμως είναι πέρα για πέρα κατάπτυστη. Τα ισοπεδώνει όλα.

    Αν κάποιος γνωρίζει αν ο Γιάννης Σπανός έχει επίσημη ιστοσελίδα παρακαλώ να μας το πεί, ώστε να βρούμε εναν τρόπο επικοινωνίας μαζί του.


    Orfeus
    29.12.2014, 19:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29.12.2014, 12:00 έγραψε...

    Εντάξει, άν οι δημιουργοί ανέχωνται να τους προσβάλλουν και να τους γελοιοποιούν μ' αυτόν τον τρόπο κάποιοι ατάλαντοι διαφημιστές, τί να πώ...

    Να μάς το πούν να το ξέρουμε όμως, […]

    Εντάξει θα πω του Γιάννη να σου το πει.

    Παράθεση:

    […] διότι έχω υπ'όψιν μου να κάνω κι'εγώ μιά ανάλογη "εκδοχή" τού εν λόγω τραγουδιού με στίχους που αναφέρονται στην απομάκρυνση τών προϊόντων τού μεταβολισμού μας και δέν θα' θελα να μού 'ρθη κανένα ραβασάκι εκ τής οδού Ευελπίδων γιά προσβολή πνευματικής δημιουργίας......

    Δημιουργικό σε βρίσκω!

    Παράθεση:

    Το μέλος kSamson στις 29.12.2014, 19:27 έγραψε...

    […] Αν κάποιος γνωρίζει αν ο Γιάννης Σπανός έχει επίσημη ιστοσελίδα παρακαλώ να μας το πεί, ώστε να βρούμε εναν τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

    Ναι γιατί μπορεί να το έχει ακούσει όλη η Ελλάδα, αλλά εκείνος δεν θα το έχει ακούσει και δεν θα έχει ιδέα.

    Υ.Γ. Έχω τα τηλέφωνά του, αλλά δεν είναι σωστό να τα μοιράζω από δω κι  από κει. 


    tallos
    29.12.2014, 22:20
    Αμα πας κατω από το σπιτι του και βαλεις μια φωνη δεν θα βγει στο μπαλκονι;
    kSamson
    31.12.2014, 02:40

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 29.12.2014, 22:20 έγραψε...

    Αμα πας κατω από το σπιτι του και βαλεις μια φωνη δεν θα βγει στο μπαλκονι;

    Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου αγαπητέ tallos. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να γελοιοποιείσαι.


    Hastaroth
    31.12.2014, 10:07

    Εγώ πάντως ξέρω ότι ένας δημιουργός που σέβεται το δημιούργημά του δέν το αφήνει εκτεθειμένο σε γελοιοποιήσεις και προσβολές από τον κάθε τυχαίο-είτε διαφημιστής είναι αυτός,είτε επιθεωρησιογράφος ή ό,τι άλλο-αλλά το υπερασπίζεται και παίρνει διάφορα μέτρα ώστε να αποτρέψη οποιαδήποτε απαξιωτική χρήση του.

    Στην προκειμένη περίπτωση,δέν βλέπω να συνέβη κάτι τέτοιο-εκτός άν οι συγκεκριμένοι δύο δημιουργοί έχουν κάνει κάποιες ενέργειες αλλά επειδή,όπως είναι γνωστό,η δικαιοσύνη στην Ελλάδα κινείται με ρυθμούς χελώνας που ζεί σε ατμόσφαιρα υγρού αζώτου,αυτές οι ενέργειες δέν έχουν ακόμη καταλήξει σε κάποιο αποτέλεσμα που θα μπορούσε να δημοσιοποιηθή.

    Είναι βεβαίως και οι γιορτές στην μέση,οι δικηγόροι και δικαστές άνθρωποι είναι κι'αυτοί,να μήν φάνε τίς γαλοπούλες τους;να μήν πιούν και το κρασάκι τους;

    Γιά να δούμε λοιπόν τί θα γίνη με το θέμα αυτό από...τού χρόνου.


    tallos
    31.12.2014, 10:21
    Και ο Ζουγανέλης καποτε τραγουδησε ,Κατω απ το πουκαμισο μου φορεσα φανελα κι αν το σφαλμα είναι δικο μου βαζω φουστανελα.Αυτο δηλαδή είναι σατυρα και το άλλο είναι γελοιοποιηση;το καλυτερο που εχει να κανει ο δημηουργος είναι να μην ασχοληθεί.
    freak
    31.12.2014, 12:52

    Θυμηθηκα ενα σπιτακι σε μια "φτωχογειτονια" που εχω βρεθει καποτε.

    Τρια επιπεδα, με πισινα.

    Και εσωτερικο ανσασερ φυσικα.

    Περι τεχνης ο λογος.


    Orfeus
    31.12.2014, 13:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 31.12.2014, 10:07 έγραψε...

    Εγώ πάντως ξέρω ότι ένας δημιουργός που σέβεται το δημιούργημά του [...]



    Και ποιος σου είπε ότι δεν το σέβεται;

    Ακριβώς αυτό κάνει. Επειδή το σέβεται δεν το χαρίζει, αλλά εκτιμάει την αξία του και το πουλάει!  


    optiras
    31.12.2014, 17:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 31.12.2014, 13:07 έγραψε...

    Και ποιος σου είπε ότι δεν το σέβεται;

    Ακριβώς αυτό κάνει. Επειδή το σέβεται δεν το χαρίζει, αλλά εκτιμάει την αξία του και το πουλάει!  

    Το ότι κάποιος πουλά κάτι δεν σημαίνει ότι σέβεται την τέχνη του... Μάλλον την εκμεταλεύεται... Κάποιος μπορεί να πωλήσει τα δικαιώματα βάζοντας όρους ή ελέγχοντας το αποτέλεσμα...

    Κλασικό παραδειγμα ο Φελλίνι. Δεν απαγόρευε στα τηλεοπτικά κανάλια να μεταδίδουν τις ταινίες του. Απαιτούσε να τις σέβονται , θέτοντας ακόμα και τον όρο να μην διακόπτουν την ταινία βάζοντας διαφημίσεις παρά μόνο στο κεντρικό διάλειμμα-σημείωση στην ιταλία τα τηλεοπτικά κανάλια έκαναν μόνο τριιες διακοπές για διαφημίσεις και όχι δεκαπέντε που κάνουν τα ελληνικά...

    Προφανώς στην συγκεκριμένη περίπτωση- βγάζω το συμπέρασμα από την έλλειψη αντιδράσεων- δεν τέθηκε κανένας όρος... Πωλήθηκαν τα διακιώματα σε γνωστό ύποπτο για κακοποίηση έργων τέχνης με το γνωστό αποτέλεσμα...

    Παρ' όλα αυτά και κατόπιν εορτής θα μπορούσε να πέσει κριτική και αυτοκριτική, αλλά ούτε και αυτό έγινε... Τους λόγους μάλλον τους ξέρουν οι ίδιοι οι δημιουργοι... Προσωπικά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν και άλλο έργο τους κακοποιούνταν για διαφημιστικούς λόγους στα πρότυπα των όσων έχουμε δει μέχρι τώρα.

    Την στάση τους, οι δημιουργοί δεν είναι υποχρεωμένοι να την εξηγήσουν ή να την δικαιολογήσουν-αν υποθέσουμε ότι θα μπορούσε να δικαιολογήσει κανείς τίποτα...Την πάπια, είναι συνηθισμένο να την κάνουν διάφοροι στην χώρα μας, ακόμα και σε πολύ σοβαρότερα ζητήματα....

    Να υφίστανται την κριτική για τις επιλογές τους είναι μάλλον υποχρέωσή τους αφού είναι δημόσια πρόσωπα, και φυσικά δικαίωμα μας είναι να την ασκούμε, και να δεχόμαστε και εμείς κριτική για την κριτική που κάνουμε...


    Orfeus
    31.12.2014, 20:43

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 31.12.2014, 17:32 έγραψε...

    [...] Την στάση τους, οι δημιουργοί δεν είναι υποχρεωμένοι να την εξηγήσουν ή να την δικαιολογήσουν-αν υποθέσουμε ότι θα μπορούσε να δικαιολογήσει κανείς τίποτα...Την πάπια, είναι συνηθισμένο να την κάνουν διάφοροι στην χώρα μας, ακόμα και σε πολύ σοβαρότερα ζητήματα....

    Να υφίστανται την κριτική για τις επιλογές τους είναι μάλλον υποχρέωσή τους αφού είναι δημόσια πρόσωπα, και φυσικά δικαίωμα μας είναι να την ασκούμε, και να δεχόμαστε και εμείς κριτική για την κριτική που κάνουμε...



    Δεν διαφωνώ με όσα γράφεις, αλλά θα έπρεπε να απευθυνθείς στον Hastaroth που ζητάει από τον Σπανό να του απαντήσει. 


    Hastaroth
    01.01.2015, 00:20

    Κατ'αρχάς καλή χρονιά (διότι μόλις πρό ολίγου άκουσα τα μπάμ-μπούμ που υποδηλώνουν πως πάει ο παλιός ο χρόνος και ήρθε ο καινούργιος.Προσωπικώς μάλιστα,μού θυμίζει πως σε 10 μέρες από σήμερα κλείνω τα εξήντα έτη υπάρξεως και μπαίνω στα εξηνταένα,δηλαδή είμαι "εξηντάρης" (πλήν όμως ουχί εξηνταβελόνης,διότι το τρύπημα τής βελόνας το φοβάμαι...).

    Επί τού θέματος τώρα:δέν είπα ποτέ ότι απαιτώ από τον κ.Σπανό να μού απαντήση προσωπικώς.Είπα ότι θα ανέμενα μιά αντίδρασή του στο φαινόμενο τής κακοποίησης ενός τραγουδιού του,διά τής χρήσης τής μουσικής του τραγουδιού αυτού πρός επένδυσιν στίχων με αισχρά υπονοούμενα-είτε οι στίχοι αυτοί λένε "σάν τ'ακουμπάς" κλπ κλπ είτε "μού τα φοράς" κλπ κλπ-που μάλιστα είναι και έτι αισχρότερον,διότι προφανώς δέν αναφέρεται σε αρχιερατικά άμφια που ο στιχουργός τά φορά σε κάποιον γιά να τον χρίση αρχιεπίσκοπο.Βεβαίως πιθανολόγησα ότι η μή εισέτι ύπαρξη τέτοιας αντίδρασης μπορεί να οφείλεται στο ότι ο κ.Σπανός έχει κάνει τίς απαιτούμενες ενέργειες αλλά το δικαστικό σύστημα τής χώρας ανταποκρίνεται με ρυθμό βραδύτερο κι'από την οξείδωση τού χαλκού.Ωστόσο,θα παραξενευτώ άν τελικώς δέν υπάρξη αντίδραση εκ μέρους του,διότι αυτό θα δείξη ότι δέν σέβεται το δημιούργημά του.Οπως έγραψε και ο σκάπουλος Optiras,κάποιος μπορεί να πουλάη τα δικαιώματα εκμετάλλευσης ενός πνευματικού έργου του,βάζοντας όμως κάποιους όρους ώστε να το προστατεύση από κακοπροαίρετους που θα επιχειρούσαν να το γελοιοποιήσουν (παρεμπιπτόντως,πώς θα ένιωθες εσύ άν παρουσίαζα μιά εκδοχή π.χ. τής "Τζεραλντίν" με στίχους πλήρεις σεξιστικών υπονοοουμένων ή ακόμη και χυδαίους στίχους;θα το έβρισκες φυσιολογικό και δέν θα θεωρούσες ότι αποτελεί ασέβεια πρός το πνευματικό σου έργο-και κατ'επέκτασιν πρός εσένα ώς πνευματικό δημιουργό;)


    kSamson
    01.01.2015, 01:08

    Κατ' αρχήν καλή χρονιά σε όλους. Εύχομαι τα καλύτερα με πολλή φαντασία και δημιουργικότητα.

    Οι δημιουργοί σίγουρα πρέπει να πάρουν θέση οταν το δημιουργημά τους που κακοποιήθηκε με τόσο εξευτιλιστικό τρόπο έχει σημαδέψει μια εποχή και μια γενιά ανθρώπων με ότι καλύτερο μπορεί να έζησαν σε επίπεδο ανθρωπίνων σχέσεων, αγνού έρωτα και ρομαντικών αναμνήσεων.

    Για να γίνω σαφής επισημαίνω οτι η χρήση του τραγουδιού με την Κατερίνη Στανίση "Αναστατώνομαι" για τους ίδιους διαφημιστικούς λόγους, ουδόλως με πείραξε, καθότι είναι ενα απο τα τραγούδια του κιλού που σε λίγο δεν θα το θυμάται κανείς και φυσικά οτι εκφράζει, είναι ασήμαντο και πρόσκαιρο.

    Οσον αφορά όμως τα Κλασσικά Τραγούδια που σημάδεψαν εποχές και γενιές επιμένω οτι δεν πρέπει να μολύνονται με κανέναν τρόπο.

    Οι δημιουργοί του συγκεκριμένου τραγουδιού, πρέπει οπωσδήποτε το συντομότερο δυνατόν να πάρουν θέση δημόσια ώστε να διαφυλλάξουν την εικόνα τους.

    Αν ανεχθούμε αυτά τα αίσχη τότε δεν θα μας πειράξει στο μέλλων να ακούμε τον εθνικό μας ύμνο σε διαφήμιση για γαριδάκια.

    Καλώ τους ασχολούμενους με την μουσική (τους πραγματικούς καλλιτέχνες) να δούν το θέμα με την δέουσα σοβαρότητα και με έντονο προβληματισμό.

    ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ


    freak
    01.01.2015, 07:26

    Προαωπικα δεν θα με πειραζε διολου αν ακουγα τον εθνικο υμνο σε διαφημιση προφυλακτικων.

    Θα με διασκεδαζε κιολας.

    Μαλιστα, απο την αλλη μπορει να εβγαζε μερικα παιδακια απο τον ληθαργο τους, μπας και ανοιγε λιγο το μυαλουδακι, και αντι πχ να μαλωναν για τη νεα μεταγραφη και τα λεφτα που εβαλε το καθε λαμογιο, ισως, λεω ισως, να προβληματιζοντουσταν για καποια πραγματακια που συμβαινουν τριγυρω μας, μα ο υπνος ειναι βαθυς, με την καθεστηκυια ταξη να συνεχιζει να ξεπουλαει τα παντα.

    Ποιοι ειναι οι πραγματικοι καλλιτεχνες? Υπαρχουν αραγε?

    Ποτε θα σταματησουμε να βαζουμε στο βαθρο ονοματα τα οποια θεωρουμε ασπιλα και αμεμπτα? Για να μην πω κατι πιο βαρυ.

    Σε εκκλησια ζουμε, οπου οφειλουμε να να δοξολογουμε τα λεγομενα ιερα τερατα?

    ΥΓ.

    Παρεπιπτοντως, το τριων επιπεδων σπιτακι ειχε και φυλακιο σεκιουριτυ απο εξω, μα αδυνατω να θυμηθω αν ηταν σε λειτουργια η οχι. Και η περιοχη λεγεται καλλιτεχνουπολη. Τι ειρωνια.