ελληνική μουσική
    507 online   ·  210.821 μέλη

    Κριτήρια εισαγωγής σε Ωδείο για σπουδες στο σύγχρονο τραγούδι

    music-newbie
    28.12.2014, 19:37

    Χαιρετε! Ειμαι 15 και μου αρεσει πολυ η μουσικη και ιδιαιτερα το τραγουδι. Προσφατα αρχισα μαθηματα κιθαρας ιδιαιτερα οποτε κανω μονο τραγουδια και οχι θεωρια. Αν αργοτερα (μετα τα 18) θελησω να παω για σπουδες συγχρονου τραγουδιου,ποια ειναι τα κριτηρια εισαγωγης σε ενα ωδειο η μουσικη σχολη; Εννοω θα πρεπει να ξερω μουσικη θεωρια για να γινω δεκτος; Αν ναι, μετα περιοριζομαι στα μαθηματα φωνητικης; Τελος..αν κανω σπουδες στο τραγουδι θεωρουμαι μουσικος σωστα; Αλλωστε και η φωνη εγχορδο οργανο θεωρειται :) ευχαριστω εκ των προτερων!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 29-12-2014 00:58 ]


    freddieKrueger
    28.12.2014, 20:33

    Καλησπέρα φίλε μου...

    απ ότι κατάλαβα δεν σ ενδιαφέρει τόσο η κιθάρα όσο το τραγούδι σωστά?

    Το να έχεις μουσικό αυτί είναι απαραίτητο για να ασχοληθείς με το τραγούδι.

    Αυτό αρκεί για αρχή.

    Όμως μη ξεγελιέσαι.Η φωνητική τέχνη δεν έχει να κάνει με γνώσεις μουσικής θεωρίας ή αρμονίας.

    Η μουσική αντίληψη σε αντίθεση με ότι γενικά επικρατεί ως πεποίθηση ΔΕΝ βελτιώνει τω φωνή.

    Το να γίνεις καλός τραγουδιστής δε σημαίνει απαραίτητα πως θα είσαι και καλός μουσικός.Κι αντιστρόφως το να είσαι καλός μουσικός δε σημαίνει πως θα σε κάνει και καλό τραγουδιστή.

    Πάρε παραδείγματα γνωστων μουσικων που δεν εχουν καλη φωνη πχ Γιάννης Ζουγανέλης,Θάνος Μικρούτσικος,Σωκράτης Μάλαμας.

    Τί είναι όμως φωνητική τέχνη?

    Είναι η εκμάθηση χρησιμοποίησης του φωνητικού σου οργάνου με σωστό τρόπο,δηλαδή της παραγωγής ήχου με σωστό αβλαβή τρόπο.

    Αυτό σημαίνει πως θα είσαι σε θέση να παράγεις ένα ήχο σωστά στηριγμένο,δηλαδή με σωστά κατανεμημένη την εναρκτήριο και κινητήριο δύναμη του μακριά από το λαιμό και παράλληλα σωστά τοποθετημένο δηλαδή με τις αντηχήσεις του μακριά τοποθετημένες από το λαιμό,στη ''μάσκα'' του προσώπου σου.

    Χρειάζεσαι για αρχή να μάθεις τη σωστή ανάσα ΧΩΡΙΣ ήχο και φυσικά την άρθρωση λέξεων ΧΩΡΙΣ τραγούδι.

    Αυτό σημαίνει ορθοφωνία που είναι προυπόθεση για την καλλιέργεια της φωνής.

    Όπως πολύ σωστά παρατηρείς η φωνή είναι μουσικό όργανο.Είναι πνευστό και έγχορδο μαζί.

    Το κατασκευάζεις βήμα βήμα πριν το μάθεις να παράγει ήχους.

    Για να αποκτήσεις πολύ καλή φωνή χρειάζεται

    -Υπομονή κι επιμονή

    -πραγματική αγάπη για το αντικείμενο

    -υγιές μυαλό,δλδ να έχεις σωστή αντίληψη του τι σημαίνει τραγουδώ.Αυτό σημαίνει πως πρέπει να ψάξεις και να ξεφύγεις από κοινως αποδεκτες θεωριες που θελουν το τραγουδι να αποτελεί ''θείο δώρο'' ή ''χάρισμα'' ή ''γενετικώς κληρονομούμενο χαρακτηριστικό''

    -Υγιή λάρυγγα.Αρα να προστατευεις τη φωνή σου από ακραία χρήση της.

    -Υγιή πνευμόνια χωρίς άσθμα,χωρίς ανατομικές δυσμορφίες,κτλ

    Να έχεις υπόψη σου πως πριν επιλέξεις είδος τραγουδιού,θα πρέπει να έχεις εκπαιδευτεί καλά στςι βασικές αρχές αναπνοής και αντηχησης του ηχου,όπως και στη σωστη άρθωση των λεξεων.

    Μπορείς να ασχοληθείς με αυτά έως γίνεις 18.

    Μετά μπορείς να διαλέξεις ρεπερτόριο και να καλλιεργήσεις εκεί τη φωνή σου.

    ΤΟ μοντέρνο τραγούδι είναι μια καλή επιλογή για τότε.Με οικονομία φωνής και φειδώ στις τονικές επιλογές των κομματιών.

    Όταν θα έχεις πλεον γινει απόλυτος κύριος της έκτασης του φωνητικού σου οργανου θα μπορουσες να ασχοληθυεις και με πιο ''βαριά'' είδη τραγουδιού όπως είναι το μεταλ η το κλασσικό τραγούδι(δύο τελείςω διαφορετικά είδη μεταξύ τους)

    Να κλείσω γράφοντας πως δυστυχώς πολλοί άνθρωποι θελουν να τραγουδήσουν καλά,αλλα΄πολύ λίγοι θα τα καταφέρουν στο τέλος.Κι αυτό γιατί λίγοι αγαπουν αληθινα το τραγουδι και λίγοι έχουν το μυαλό να αντιληφθούν πως πρέπει αν δουλεψουν.

    Εύχομαι να είσαι ένας απ τους λίγους.

    Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις.


    music-newbie
    28.12.2014, 21:03
    Ευχαριστω πολυ φιλε, αλλα δεν μου απαντησες..τι κριτηρια εισδοχης υπαρχουν σε μια μουσικη σχολη για σπουδες τραγουδιου;;
    freddieKrueger
    29.12.2014, 00:11
    Δε γνωρίζω φίλε μου να σου πω τι κριτήρια χρειάζεται.Σ απάντησα σε ότι γνωρίζω. Ίσως κάποιο άλλο μέλος σε διαφωτίσει για τα τυπικά κριτήρια που χρειάζεται για να ξεκινήσεις μονωδία σε κάποιο ωδείο.Αν σε ενδιαφέρουν μόνο διπλώματα και χαρτιά κι όχι η ουσία.Επίσης να ξέρεις πως το μάθημα της μονωδίας αφορά στο κλασσικό τραγούδι.
    Stoyo
    29.12.2014, 02:32
    Έχω μια απορία, η φωνή είναι πνευστό ή έγχορδο; Για την εισαγωγή σε ωδείο δε ξέρω πως το εννοείς, αλλά δέχονται και απολύτως αρχάριους, για μουσικολογία εξετάζεσαι σε αρμονία και solfez (να ακούς νότες) απόσα λίγα γνωρίζω.
    music-newbie
    29.12.2014, 09:54
    Ετσι οπως το βλεπω εγω, ειναι πνευστο αφου χρησιμοποιουμε αναπνοη απο το διαφραγμα για παραγωγη ηχου αλλα ταυτοχρονα και εγχορδο αφου την ωρα που τραγουδαμε ουσιαστικα "λειτουργουν" οι φωνητικες χορδες. Αυτο ειναι απο τη δικη μου οπτικη γωνια δεν ξερω τι ισχυει