ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Σύνδεση ήχου τηλεόρασης

    killbill2
    31.12.2014, 19:17

    Πως μπορώ να στείλω τον ήχο της τηλεόρασης να ακούγεται από το home cinema που έχω; ή να τον στείλω σε μια κονσόλα ώστε να ακούγεται από άλλα δυνατά ηχεία και όχι από τα ηχεία της τηλεόρασης;

    τι θα χρειαστώ;

    η τηλεόραση δεν βλέπω να έχει κάποια έξοδο ούτε υποδοχή για ακουστικά. Μέσω SCART γίνεται; πως μπορώ όμως το scart να το βγάλω  σε 2 RCA για να τα βάλω στο AUX IN του Home cinema ή του μίκτη;


    killbill2
    01.01.2015, 00:41

    Απαντάω στον εαυτό μου και προς κάθε ενδιαφερόμενο!

    Αν και ο νέος χρόνος με βρήκε πίσω από την τηλεόραση να προσπαθώ να φτιάξω την συνδεσμολογία και όλοι να μου λένε "τι θα γίνει, θα δούμε πρόγραμμα απόψε; σε 5' μπαίνει το νέο έτος" Επιτέλους το βρήκα!

    1ος τρόπος

    Αν η τηλεόραση έχει Optical Audio OUT την συνδέεις από αυτή τη θύρα με το Optical Audio IN του Home cinema

    (εγώ δεν είχα τέτοιο καλώδιο)

    2ος τρόπος.

    Θα χρειαστείτε έναν αντάπτορα SCART IN/OUT δηλαδή που να έχει διακοπτάκι IN/OUT. Τότε θέτεις τον αντάπτορα στο OUT και με ένα καλώδιο 2XRCA σε 2XRCA καλώδιο συνδέεις με το AUX IN του home cinema ή της κονσόλας.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: αν η τηλεόρασή σας έχει 2 (ή περισσότερες) θύρες SCART, το συγκεκριμένο ανταπτοράκι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΥΡΑ SCART! αλλά σίγουρα θα παίζει σε μια. Με δοκιμή θα βρείτε σε ποια παίζει.

    Αυτή η λεπτομέρεια ήταν και ο λόγος που παιδευόμουν ώρες από το απόγευμα!


    killbill2
    02.01.2015, 10:45

    Μπορώ να βάλω επιπλέον ηχεία στο home cinema που έχω;

    Το home cinema που έχω έχει 5 υποδοχές για ηχεία όπου έχω συνδέσει τα ηχεία του.

    Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Το Home cinema με την τηλεόραση το έχω στο σαλόνι του σπιτιού. Θα ήθελα όμως να μπορώ να ακούω μουσική (CD στο home cinema ή από την τηλεόραση) και στο υπόλοιπο σπίτι πχ στην κουζίνα που είναι πιο μακρυά από το σαλόνι. Τώρα για να ακούσω στην κουζίνα πρέπει να βάλω πολύ δυνατά το volume ώστε ο ήχος να ακούγεται από το σαλόνι στην κουζίνα.

    Μπορώ να συνδέσω άραγε το home cinema με ένα ενεργό ηχείο που έχω ή με κονσόλα; (και να τραβήξω ένα καλώδιο από το σαλόνι προς το υπόλοιπο σπίτι πάνω στο ηχείο)

    Πως μπορώ να το κάνω αυτό; με ποια θύρα; Το home cinema είναι το samsung ht x30 και το πίσω μέρος του είναι αυτό:


    STEFANOS604
    02.01.2015, 15:23

    Δεν διαθέτει Line Out ή Aux Out  για να οδηγήσεις εξωτερική συσκευή audio (πχ κονσόλα)

    Μπορείς όμως:

    • Πχ στο Center speaker output καταργείς το ηχείο 133W(3Ω):
    • Φτιάχνεις 2 ηχεία το καθένα με μεγάφωνο 6 (ή 8 Ohm ) /70  W
    • Τα συνδέεις εν παραλλήλω στο Center speaker output (Τότε θα έχεις 3 ή 4 Ohm αντίστοιχα / 70+70 = 140 W)
    • Το ένα το τοποθετείς εκεί που ήταν το αρχικό το άλλο στην κουζίνα .

    Είσαι τώρα εντός των ορίων όπως το αρχικό σύστημα


    killbill2
    02.01.2015, 15:32
    Στις υποδοχές Component OUT που έχει 3 RCA όπως φαίνεται και στην φωτογραφία, μήπως από εκεί μπορώ να βγάλω τον ήχο σε ένα δεύτερο ηχείο με ένα καλώδιο RCA? χρησιμοποιώντας τα 2 απο τα 3 βύσματα;
    STEFANOS604
    02.01.2015, 16:15

    ΟΧΙ . αυτά είναι ένα είδος RGB (Red – Green – Blue) που λέγεται Component Video και τα καλώδια τα λέμε YPBPR Yipper (YPBPR ). 


    killbill2
    02.01.2015, 16:42

    ΟΚ. τότε μήπως αν στο SCART του DVD Player βάλω αυτό

    και το βάλω στο OUT και από τα 2 RCA που έχει συνδέσω με την κονσόλα μου ή το ηχείο; λες να παίξει αυτή η λύση;


    killbill2
    02.01.2015, 20:51

    Βρήκα και αυτό:

    λες να μου κάνει τη δουλειά και να συνδέσω το DVD Player κατευθείαν με την κονσόλα ή το ενεργό ηχείο και να ακούω τον ήχο ΚΑΙ από εκεί εκτός από τα 6 ηχειάκια που είναι ήδη συνδεδεμένα πάνω στο DVD player?


    STEFANOS604
    02.01.2015, 22:48

    Με τα 2 μεγάφωνα στο center είναι οφθαλμοφανές ότι  στην κουζίνα θα ακούει περισσότερο ότι σήμα οδηγείται στο center .

    Όμως δεν προτείνω τον adaptor για Out (δεν τον προτείνει ούτε το manual εδώ που απλά προτείνει το SCART Jack για Connect to a TV with scart input jack ….) όχι γιατί δεν θα δουλέψει αλλά γιατί θα είναι μπελάς κάθε φορά (αν θα έχεις HDMI καλώδιο από το  HDMI OUT jack στο πίσω μέρος του DVD Player συνδεδεμένο στο  HDMI IN jack της  τηλεόρασης σου πιθανόν ή μάλλον σίγουρα να δημιουργεί πρόβλημα )  εκτός αν δεν έχεις συνδεδεμένη τηλεόραση στο HI-FI και τότε για να το  πετύχεις δεν αρκεί η σύνδεση του adaptor που λες αλλά θα πρέπει εσύ (και το σπουδαιότερο η λοιποί της οικογένειας) να  κάνετε σωστούς χειρισμούς στο software μέσω telecontrol σύμφωνα με τις οδηγίες του εγχειριδίου αφού θα απαιτηθεί να το θέτετε σε Scart Mode  και επειδή πιθανόν να έχει και  μενού επιλογής εκτός από RGB  και composite.

    Επίσης πολλά Scart δεν υποστηρίζουν out audio παρά μόνο In , όπως και πολλές άλλες λειτουργίες - (για λόγους απλότητας και κόστους δεν έχουν διασυνδεδεμένους και τους 21 ακροδέκτες). Αυτό σημαίνει πως πολλά τέτοια  συγκεκριμένα καλώδια και adaptors δεν θα λειτουργoύν σωστά σ’ όλες τις πιθανές τους χρήσεις.

     


    killbill2
    02.01.2015, 22:59

    Δεν έχω την τηλεόραση συνδεδεμένη με HDMI με το DVD Player αλλά με SCART. Και επειδή το DVD player έχει μια και μοναδική θύρα SCART σκεφτόμου να πάρω τον παρακάτω αντάπτορα:

    και από την μια υποδοχή να φεύγει ένα καλώδιο προς την τηλεόραση και στην άλλη να βάλω τον αντάπτορα

    ή τον

    και από εκεί καλώδιο RCA στο ηχείο(ή την κονσόλα)

    Επίσης να αναφέρω ότι το 2ο ηχείο το θέλω πιο πολύ όταν βάζω ένα CD μουσικής στο DVD player παρα για να ακούω κάτι που θα παίζει η τηλεόραση (αν και θα το ήθελα και αυτό!).. Θέλω να πω ότι εντάξει αν δημιουργείται  πρόβλημα τότε θα έχω κλειστή την τηλεόραση όταν θα βάζω CD

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 02-01-2015 23:09 ]


    killbill2
    02.01.2015, 23:53

    ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι η τηλεόρασή μου είναι flat, έχει HDMI που δεν την χρησιμοποιώ, και έχει και οπτική ψηφιακή έξοδο που επίσης δεν χρησιμοποιώ! Δεν είμαι εξοικοιωμένος με αυτά τα πράγματα και τώρα αρχίζω και τα σκαλίζω!! Έχω το DVD με SCART συνδεδεμένο με την τηλεόραση και ο ήχος ακούγεται από τα άθλια ηχεία της τηλεόρασης. ΑΡχισα να σκαλίζω λίγο τα πράγματα για να έχω καλύτερο ήχο βασικά και ψάχνω τρόπο να ακουστεί η τηλεόραση απο τα ηχεία του Home cinema (το κατάφερα αυτό) και προσπαθώ τώρα να βάλω και εξωτερικό ηχείο.

    Δηλαδή το καλύτερο είναι:

    1. το DVD player να συνδεθεί με HDMI με την τηλεόραση.

    2. Να συνδέσω την οπτική έξοδο για το audio της τηλεόρασης με την αντίστοιχη θύρα του DVD player με καλώδιο οπτικής ίνας

    καλά κατάλαβα; με λίγα λόγια να πετάξω τα SCART!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 02-01-2015 23:54 ]


    killbill2
    03.01.2015, 16:58

    Κοιτώντας σε γνωστά μαγαζια για HDMI και για Οπτικό καλώδιο Audio, τα πιο φθηνα που βρίσκω είναι στα 10€ ενώ υπάρχουν και με 20€ και άνω.

    Στο eshop βρίσκω και τα δύο από 2.20€ και μου κάνει εντύπωση η διαφορά αυτή στην τιμή. Μήπως κοιτάω κάτι λάθος και δεν κάνουν;

    Παραθέτω τους συνδέσμους:

    Optical:

    http://www.e-shop.gr/toslink-cable-m-m-05m-optical-fibre-p-PER.751740

    HDMI:

    http://www.e-shop.gr/lamtech-lam822284-hdmi-13-cable-15m-p-PER.575950


    weiss77
    12.10.2016, 22:41

    Καλησπέρα φιλοι μου ποιος μπορεί να μου πει ενα πρόβλημα που εχω  .λοιπον εχω ενα βίντεο το εχωσυνδεσει στην τηλεόραση με σκαρτ μεχρι εδω ωραια τωρα θελω να βγαλω τον ηχο απο πολυκαναλο ενυσχητη υελω καλωδιο βίντεο ενυσχητη ξεχωριστο η να ψαξω στον ενυσχητη για να βρω ηχο.την να κανω ευχαριστώ


    STEFANOS604
    13.10.2016, 15:25

    Αν και η ερώτηση σου δεν είναι καθαρά διατυπωμένη πιστεύω ότι αφορά κάποιον απ' τους 3 τρόπους που προτείναω παρακάτω:





    p-theofanis
    20.10.2016, 04:02
    μμμμ. Χρήσιμη πληροφορία!!!!!