ελληνική μουσική
    517 online   ·  210.842 μέλη

    Stage Piano προς καρτα ήχου (και ΠΟΙΑ κάρτα να διαλέξω)

    Diabolist23
    04.01.2015, 00:12

    Καλησπερα σας Μουσικόφιλοι
    και καλη Χρονια! :)

    Ηρθα αποψε εδω με 2 βασικες αποριες στις οποιες θα περασω ευθης αμεσως για να μη κουρασω.

    1) St.piano προς καρτα ήχου.
    Εχω ενα Stage Roland 300NX Και εχει Left Right outs.
    Aυτα δεν πανε με 2 απλα Jack στην καρτα ήχου?
    Δηλαδη αν η καρτα έχει 4 Ins ,το piano χρησιμοποιεί τα 2?


    2) Καρτα ήχου
    Ειπα να ξεκινησω απο κατι πιο low bugdet αλλα θελω και μια αλφα ποιότητα.
    Ειχα βαλει στο ματι αυτη την Καρτα ..
    εχει 4 ins (δηλαδη μπορω να βαλω πιανο ..ταυτοχρονα φωνή και αν θελω και μια κιθαρα),
    midi ,
    24/96 Khz (αρκετα καλη δειγματοληψία)
    κοστος 100 ευρω περιπου 

    http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=1531

    Αν έχετε καποιο καλυτερο μοντελο να μου προτείνεται χωρις μεγαλη αποκληση στο bugdet ..ευχαρίστως!


    STEFANOS604
    04.01.2015, 07:55

    Η κάρτα που προτείνεις έχει τις 4 Ins που λες ως εξής:

    • Την 1 και 2 που είναι σε στάθμη Line In για σύνδεση από συσκευές με Line Out όπως το St.piano και εκεί θα συνδέσεις τα Left / Right Outs αυτού.
    • Έχει επιπλέον 2 Ins :

    Για τα Insert 1 & Insert 2 θα απαντήσω με φωτογραφία

    Και την Mic1 & mic 2 για σύνδεση πυκνωτικού μικροφώνου με βύσμα ( XLR – Το 3πολικό) που απαιτεί Phantom Power 48v

     

    (απλά αν συνδέσεις την mic 1 η Insert 1 πρέπει να είναι κενή , ομοίως για το mic2 με Insert 2)

    Επίσης η ίδια In1 βρίσκεται και στο εμπρόσθιο μέρος - για χρήση πχ με κιθάρα- που αν χρησιμοποιηθεί , η οπίσθια Ιn1 αποσυνδέεται.

    Δεν έχει τροφοδοσία αλλά παίρνει τάση μέσω του USB από το PC.

    Απαιτεί όμως εξωτερικό τροφοδοτικό για Phantom Power (για πυκνωτικά μικρόφωνα) που δεν διατίθεται με την αγορά της

    Πράγματι ανήκει στην κατηγορία  ‘’desktop recording studio’’ και πολύ καλή (σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της) για την τιμή της

     


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 04-01-2015 12:40 ]


    Diabolist23
    04.01.2015, 11:29

    Kαλημερα Στέφανε!

    Για τα μικρόφωνα ..και τα 2 συνδέονται με XLR απλώς μου λες οτι το δυναμικό εχω τη δυνατοτητα να το συνδεσω με καρφι αν θελω ?

    Τωρα...αυτο που μου ειπες για το Phantom ...
    Η καρτα εχει κουμπι Ph.Pw. επανω ... αυτο κανονικα θα επρεπε να σημαινει οτι δεν χρειαζομαι καποια εξτρά τροφοδοσια .. δηλαδη θα επρεπε να συνδέω το πυκνωτικό ..να ενεργοποιώ το Ph.pw. και να ειμαι ετοιμος για ηχογράφηση..
    Τι ειναι το εξωτερικό τροφοδοτικό και πως θα ξερω ποιες καρτες το απαιτουν οταν ολες μου λενε οτι "εχουν" Phantom power?

    Ευχαριστώ για τον Χρόνο σου


    STEFANOS604
    04.01.2015, 12:50

    Τα 2 Mic (XLR balanced– 3 pin)  για μικρόφωνα δυναμικά χωρίς το Phantom power ή πυκνωτικά με phantom power.

    Είπα για εξωτερικό phantom power γιατί στις σημειώσεις μου είχα για την κάρτα αυτή ότι το εσωτερικό είναι optional (προαιρετικό) .Βλέποντας όμως το mannualφαίνεται ότι είναι ενσωματωμένο.

    Τώρα όμως θέλει πολύ προσοχή γιατί αν συνδέσεις ένα line out (πχ από το st piano) στα Mic In jacks υπάρχει κίνδυνος να το καταστρέψεις αν ο διακόπτης phantom είναι στο  ΟΝ.

    Μια σκέψη μου (χωρίς να το έχω μελετήσει) είναι ότι ίσως σε κάποιο μοντέλο το έκανε optional λόγω των κινδύνων που εγκυμονεί και που τους αναφέρει υπογραμισμένους και με έντονα γράμματα στο manual

    (Εγώ σε τέτοιες σε τέτοιους ‘’επικίνδυνους’’ διακόπτες κολλάω μόνιμα ένα κυλινδράκι που να πιέζεται μόνο με το δάκτυλο μου και έτσι αποφεύγεται τυχαίο ΟΝ ).

    Για τα Insert αν τελικά ενδιαφέρεσαι για την κάρτα θα σου απαντήσω με φωτογραφίες γιατί αλλιώς δεν γίνεται κατανοητό


    Diabolist23
    04.01.2015, 14:54

    Ναι Ενδιαφέρομαι προφανως για την κάρτα οποτε όταν έχεις χρόνο στείλε!

    Οπως επίσης και αν εχεις καποια αλλη πρόταση με περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα σε κοντινο bugdet.

    Ευχαριστω


    STEFANOS604
    04.01.2015, 16:38

    Περί Phantom:

    είτε ενσωματωμένων σε συσκευές ή σαν εξωτερικές συσκευές αλλά και για τα είδη πυκνωτικών mics δείτε ΕΔΩ:

    Για τα Insert Ins όταν βρω χρόνο θα απαντήσω με φωτογραφίες  .

    Πάντως τα inserts είναι κάτι το αξιοσημείωτο και ενδιαφέρον για την κάρτα αυτή και προς το παρόν να πω ότι είναι κάτι παραπλήσιο με τα : Send/Return των ενισχυτών ακουστικής κιθάρας που μπορείτε να πάρετε μια πληροφόρηση
    ΕΔΩ:
    Link

    >

    Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια την Creative Audigy 4 που για την τότε εποχή της ήταν τέλεια και που φυσικά σήμερα είναι πολύ κατώτερη από την εν λόγω Lamda….


    STEFANOS604
    07.01.2015, 12:54

    Επειδή το θέμα το θεωρώ πολύ αξιόλογο και συνδέεται με πολλές άλλες έννοιες το έθεσα σε άρθρο μου : Inserts κονσόλας (εξωτερικής SoundCard) ΕΔΩ : περιγράφοντας εκλαϊκευμένα τη λειτουργία αυτών των υποδοχών (inserts) και όταν ολοκληρωθεί και με περισσότερες πληροφορίες θα το αποστείλω στο Musicheaven.

    Όσον αφορά άλλες εφάμιλλες κονσόλες θα προτιμούσα να ενημερώσει κάποιος άλλος που έχει αποκτήσει πρόσφατα και την έχει δοκιμάσει .

    Πιστεύω να έγιναν κατανοητά


    Diabolist23
    07.01.2015, 16:57
    Θα το περιμενω αυτο το αρθρο! ;)
    STEFANOS604
    07.01.2015, 17:12

    NAI