ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Ερωτήσεις και απαντήσεις - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    jorge
    06.01.2015, 10:16

    Δημιουργώ το topic για οποιαδήποτε ερώτηση θέλετε να υποβάλλετε, σχετικά με τον 4ο Διαγωνισμό Τραγουδιού.

    1. Μια πιθανή ερώτηση είναι γιατί φέτος ο Διαγωνισμός δεν θα έχει ορχηστρικά (instrumental) κομμάτια. Ο λόγος είναι πως στους περασμένους διαγωνισμούς, πολλά εξαιρετικά ορχηστρικά κομμάτια αδικήθηκαν, καθώς είχαν να συγκριθούν με - εκ των πραγμάτων - πιο πλήρεις μουσικές συνθέσεις, κάτι που δεν ήταν δίκαιο.

    Έτσι φέτος κάθε κομμάτι που θα σταλεί θα πρέπει να είναι τραγούδι.

    Μια ιδέα για όσους γράφουν ορχηστρικά, θα ήταν να δοκιμάσουν να συνεργαστούν με κάποιο στιχουργό και να προσθέσουν στίχο στο κομμάτι τους, ώστε να μην χάσουν την ευκαιρία συμμετοχής στον Διαγωνισμό.

    2. Μια άλλη ερώτηση έχει να κάνει με το ποιοί θα μπορούν να ψηφίσουν. Αυτό θα γίνει γνωστό μόλις λήξει η διαδικασία υποβολής συμμετοχών.


    yiannakis
    06.01.2015, 13:49

    Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι:

    μπορεί κάποιος να συμμετέχει με ψευδώνυμο και όχι με το πραγματικό του όνομα; και αν ναι, τότε σε περίπτωση διάκρισης του τραγουδιού, πώς θα αποδείξει ότι το ψευδώνυμο αυτό είναι πράγματι δικό του;


    jorge
    06.01.2015, 16:46
    Γεια σου Γιάννη. Καλό είναι να χρησιμοποιούνται τα πραγματικά ονόματα. Αν κάποιος χρησιμοποιήσει ψευδώνυμο, ενδεχομένως να προκυψουν προβλήματα που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο τη συμμετοχή του. Πχ αν διαπιστωθεί οτι έχει πολλαπλές συμμετοχές, μία με ψευδώνυμο και μία με το πραγματικό. Είχαμε τέτοια φαινόμενα στο παρελθόν, με αποτέλεσμα να ακυρώσουμε και τα 2 τραγούδια και να αποκλείσουμε τον δημιουργό. Υπάρχουν όμως και άλλες περιπτώσεις που το ψευδώνυμο μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα. Επομένως καλύτερα το πραγματικό όνομα. Καλή επιτυχία αν στείλεις τραγούδι.
    yiannakis
    06.01.2015, 17:30
    Οκ, ευχαριστω πολυ!
    mousic7
    06.01.2015, 19:10
    Καλησπέρα και καλή χρονιά εύχομαι.Καλό ξεκίνημα επισης στον 4το διαγωνισμό.ήθελα να ρωτήσω τον jorge επειδη δεν καταλαβα μια παραγραφο ποιο πάνω σχετικά με την συμετοχή instrumental συνθεσεων συγκεκριμενα την παράγραφο ΄΄1. Μια πιθανή ερώτηση είναι γιατί φέτος ο Διαγωνισμός δεν θα έχει ορχηστρικά (instrumental) κομμάτια. Ο λόγος είναι πως στους περασμένους διαγωνισμούς, πολλά εξαιρετικά ορχηστρικά κομμάτια αδικήθηκαν, καθώς είχαν να συγκριθούν με - εκ των πραγμάτων - πιο πλήρεις μουσικές συνθέσεις, κάτι που δεν ήταν δίκαιο΄΄ αυτο σημαίνει οτι δεν δοθηκε απο τον κόσμο που ψήφισε η απαραίτητη προσοχή στα διαγωνιζόμενα ορχηστρικά;; η έχει να κανει μονο με τους συμετέχοντες στην ορχηστρική μουσική;;συγκεκριμένα δεν κατάλαβα τη φράση ΄΄καθώς είχαν να συγκριθούν με - εκ των πραγμάτων - πιο πλήρεις μουσικές συνθέσεις, κάτι που δεν ήταν δίκαιο΄΄ οι πληρεις μουσικές συνθέσεις είναι ιθ συνθέσεις των τραγουδιών;;
    jorge
    07.01.2015, 00:04
    mousic7 σωστά. Πρόκειται για ξεχωριστές μουσικές κατηγορίες. Ο στίχος είναι συνήθως πλεονέκτημα για ένα τραγούδι, όταν έχει να συγκριθεί με ένα ορχηστρικό. Καλό είναι τα ορχηστρικά να αξιολογούνται σε σύγκριση με άλλα ορχηστρικά. Καταλαβαίνω οτι μπορεί να έχεις άλλη γνώμη και να στενοχωριέσαι που φέτος δεν θα στείλεις το τραγούδι σου. Εύχομαι κάποια στιγμή στο μέλλον να μπορέσουμε να κάνουμε και διαγωνισμό ορχηστρικών συνθέσεων.
    perseas77
    07.01.2015, 00:48
    egw pisteyw oti prepei na symmetexoun kai ta orxistrika alla na einai mazemena se ena 2 dyo omilous analoga me ton ari8mo toys!
    perseas77
    07.01.2015, 00:50
    dld stin teliki 20da ta 5 8a einai orxistrika
    jorge
    07.01.2015, 01:40

    Ο Διαγωνισμός έχει ξεκινήσει με τους όρους που έχουν ανακοινωθεί.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 07-01-2015 14:09 ]


    kwstasagas
    08.01.2015, 20:52
    έχει δικαίωμα ένα μέλος να στείλει από το ίδιο mail δύο ή και περισσότερα τραγούδια, φυσικά διαφορετικών δημιουργών ??? [ρωτάω επειδή δεν ξέρω τη διαδικασία να στείλω το τραγούδι μου κι έτσι σκέφτομαι να το στείλω σε άλλο μέλος, που είναι φίλος μου και εμπιστεύομαι, να στείλει, μαζί με το δικό του τραγούδι, και το δικό μου] !!!
    geo321
    08.01.2015, 23:03

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07.01.2015, 01:40 έγραψε...

    Ο Διαγωνισμός έχει ξεκινήσει με τους όρους που έχουν ανακοινωθεί.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 07-01-2015 14:09 ]



    Πιστευω με αυτο που λες εδω μπορεις να κανεις οτι θες............

    ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ
    1. Το MusicHeaven διατηρεί κάθε δικαίωμα να τροποποιήσει τους όρους του διαγωνισμού όπως εκείνο κρίνει σκόπιμο. Σε κάθε περίπτωση αλλαγής, οι όροι διαγωνισμού θα δημοσιοποιηθούν στο www.musicheaven.gr

    Απλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις με την λεξη δικαιο?δικαιο δεν ειναι ομως ουτε να συγκρινεις ενα τραγουδι Dance με ενα λαικο η ροκ αλλα γινεται και ετσι ο καθενας ψηφιζει με βασει τα ακουσματα του κατα μεγαλο ποσοστο.

    Αν θελεις να μιλησουμε για δικαιο να μιλησουμε


    -----------------
    http://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=100000080776144#/group.php?gid=63148794445

    [ τροποποιήθηκε από τον/την geo321, 08-01-2015 23:03 ]


    elasson
    09.01.2015, 01:48
    Καλησπέρα..θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι.Μπορω να συμμετάσχω στο διαγωνισμό μόνο ως δημιουργός και στιχουργός και όχι ως ερμηνευτής;
    jorge
    09.01.2015, 13:07

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 08.01.2015, 20:52 έγραψε...

    έχει δικαίωμα ένα μέλος να στείλει από το ίδιο mail δύο ή και περισσότερα τραγούδια, φυσικά διαφορετικών δημιουργών ???

    Όχι, δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.


    jorge
    09.01.2015, 13:42

    Παράθεση:

    Το μέλος elasson στις 09.01.2015, 01:48 έγραψε...

    Καλησπέρα..θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι.Μπορω να συμμετάσχω στο διαγωνισμό μόνο ως δημιουργός και στιχουργός και όχι ως ερμηνευτής;

    Βεβαίως.


    jorge
    09.01.2015, 13:43

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 08.01.2015, 23:03 έγραψε...

    Αν θελεις να μιλησουμε για δικαιο να μιλησουμε

    Να το κάνουμε, ναι. Σε άλλο topic όμως (αν θέλεις άνοιξε ένα στις Μουσικές Συζητήσεις)


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    xristossdrakas
    09.01.2015, 18:55

    Το τραγούδι μπορει να ειναι οποιοδηποτε ειδος; (πχ ροκ, ποπ, χιπ χοπ)


    jorge
    09.01.2015, 18:57
    Ασφαλώς.
    Dimatha
    10.01.2015, 02:09
    Αν ο τίτλος του τραγουδιού είναι στα αγγλικά (όνομα αγγλικό), όμως ο στίχος είναι ελληνικός, τότε φαντάζομαι πως μπορεί να ανέβει, έτσι δεν είναι;
    Damnagoras
    10.01.2015, 10:16

    Αν στείλω ένα κομμάτι που έχω γράψει στίχους μουσική με το συγκρότημά μου, μπορεί ένα άλλο μέλος του συγκροτήματος να στείλει ένα άλλο κομμάτι που έχει γράψει στίχους κι εγώ μουσική αλλά είναι προσωπικό του κομμάτι κι όχι του συγκροτήματος?Τα κομμάτια θα σταλούν από διαφορετικό email.