ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Ερωτήσεις και απαντήσεις - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    jorge
    11.01.2015, 21:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Dimatha στις 10.01.2015, 02:09 έγραψε...

    Αν ο τίτλος του τραγουδιού είναι στα αγγλικά (όνομα αγγλικό), όμως ο στίχος είναι ελληνικός, τότε φαντάζομαι πως μπορεί να ανέβει, έτσι δεν είναι;

    Ναι


    jorge
    11.01.2015, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Damnagoras στις 10.01.2015, 10:16 έγραψε...

    Αν στείλω ένα κομμάτι που έχω γράψει στίχους μουσική με το συγκρότημά μου, μπορεί ένα άλλο μέλος του συγκροτήματος να στείλει ένα άλλο κομμάτι που έχει γράψει στίχους κι εγώ μουσική αλλά είναι προσωπικό του κομμάτι κι όχι του συγκροτήματος?Τα κομμάτια θα σταλούν από διαφορετικό email.

    Όχι, διότι θα είσαι συνθέτης σε 2 συμμετοχές, κάτι που δεν επιτρέπεται βάσει του παρακάτω όρου:

    5. Κάθε συγκρότημα / ερμηνευτής / συνθέτης / στιχουργός μπορεί να συμμετάσχει με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Κατ' εξαίρεση επιτρέπονται επιπλέον συμμετοχές, όταν κάποιος που ήδη συμμετέχει ως συντελεστής σε κάποιο τραγούδι, έχει διαφορετικό ρόλο σε κάποιο άλλο τραγούδι. Για παράδειγμα, μπορεί να γίνουν δεκτές και οι 2 συμμετοχές κάποιου, όταν στην μία είναι ο στιχουργός και στην άλλη ο συνθέτης. Δεν επιτρέπεται όμως στα 2 τραγούδια ο ίδιος συντελεστής να έχει τον ίδιο ρόλο.


    Dimatha
    12.01.2015, 03:43
    Κάτι ακόμα. Αν το κομμάτι το έχω γράψει με κάτι παιδιά, τα οποία τα πλήρωσα, δεν ήμασταν ποτέ μπάντα, πρέπει πάλι να πάρω άδεια απο αυτούς πριν το ανεβάσω;
    jorge
    12.01.2015, 15:44
    Συνήθως άδεια χρειάζεται από τους δημιουργούς. Αν για οποιοδήποτε λόγο νομίζετε πως χρειάζεται άδεια και από άλλους συντελεστές, θα πρέπει να τη ζητήσετε. Γενικά το θέμα της άδειας είναι για δική σας προστασία, προκειμένου να μην στραφεί εναντίον σας κάποιος συνδημιουργός, του οποίου δεν ζητήσατε την άδεια.
    mirsiniA
    13.01.2015, 17:04

    Μπορώ να μπω ως εκτελεστής μόνο? Ή εκτελεστείς και στιχουργός? {#emotions_dlg.walkman}


    jorge
    13.01.2015, 18:33
    Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.
    mirsiniA
    13.01.2015, 18:43

    να είμαι ο ερμηνεφτής. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mirsiniA, 13-01-2015 18:47 ]


    mousic7
    13.01.2015, 18:46

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07.01.2015, 00:04 έγραψε...

    mousic7 σωστά. Πρόκειται για ξεχωριστές μουσικές κατηγορίες. Ο στίχος είναι συνήθως πλεονέκτημα για ένα τραγούδι, όταν έχει να συγκριθεί με ένα ορχηστρικό. Καλό είναι τα ορχηστρικά να αξιολογούνται σε σύγκριση με άλλα ορχηστρικά. Καταλαβαίνω οτι μπορεί να έχεις άλλη γνώμη και να στενοχωριέσαι που φέτος δεν θα στείλεις το τραγούδι σου. Εύχομαι κάποια στιγμή στο μέλλον να μπορέσουμε να κάνουμε και διαγωνισμό ορχηστρικών συνθέσεων.

    Aγαπητέ  jorge δέν στεναχωριέμαι αν δέν στείλω το ορχηστρικό μου φέτος γιατι πολυ απλά έχω πολλα τραγουδια ηχογραφημένα που μπορώ να δοκιμάσω την τύχη τους στέλνοντας καποιο απο αυτά στο διαγωνισμό (αν μου επιτρέπεται φυσικά).

    Ομως αξιζει να αναφέρω το εξής γνωρίζω καπιο μέλος του Μ.Η. που περιμενε την  Έναρξη του διαγωνισμού αυτου για να στείλει ενα ορχηστρικό του θέμα

    για το οποίο ειχε κανει ηδη το στούντιο απο το καλοκαίρι ,

    και επίσης θεωρω ότι θα πρεπει να δίνεται η ευκαιρια και σε κάποια μέλη εδω να δοκιμάζουν την τύχη των συνθέσεων τους που δεν έχουν να κανουν με το τραγούδι..

    οπως υπαρχουν πολλα μελη που εκφραζονται με τη δημιουργία ενος τραγουδιου τους αλλο τοσο υπάρχει και κόσμος που δημιουργεί με το ίδιο πάθος και ορχηστρική μουσική και θα θελε να δοκιμάσει την τύχη της !

    Εύχομαι κάποια στιγμή να τους δοθεί αυτη η δυνατότητα μεσα απο καποιο αλλο διαγωνισμό του Μ.Η.!

    Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες του 4του  διαγωνισμού τραγουδιού!


    -----------------

    george

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mousic7, 13-01-2015 18:54 ]


    jorge
    14.01.2015, 13:39
    Είπαμε και γράψαμε πως θα το κάνουμε Γιώργο, ευχαριστούμε για τις ευχές.
    Despoina555
    15.01.2015, 03:47

    Άν θέλω να ανεβάσω κάποιο ηχογραφημένο ή βιντεοσκοπημένο σε mp3 κομμάτι γίνεται?


    fotiadisnickos
    15.01.2015, 10:52

    Καλημέρα σας!

    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την υποβολή των τραγουδών. Έρχεται άποια επιβεβαίωση στο mail?

    Aν θελήσουμε να συμπληρώσουμε κάτι στη φόρμα αυτό είναι εφικτό;

    ευχαριστώ;


    jorge
    15.01.2015, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Despoina555 στις 15.01.2015, 03:47 έγραψε...

    Άν θέλω να ανεβάσω κάποιο ηχογραφημένο ή βιντεοσκοπημένο σε mp3 κομμάτι γίνεται?

    Δεν σας κατάλαβα.


    jorge
    15.01.2015, 12:25

    Παράθεση:

    Το μέλος fotiadisnickos στις 15.01.2015, 10:52 έγραψε...

    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την υποβολή των τραγουδών. Έρχεται άποια επιβεβαίωση στο mail?

    Aν θελήσουμε να συμπληρώσουμε κάτι στη φόρμα αυτό είναι εφικτό;

    Η επιβεβαίωση είναι το μήνυμα που σας βγάζει μόλις ολοκληρωθεί το ανέβασμα της αίτησης. Δεν έρχεται email. Συμπλήρωση εκ των υστέρων, δεν είναι εφικτή.


    mlaountou
    15.01.2015, 15:11
    i vravefsi pou tha ginei? stin athina?
    RENAKAL
    19.01.2015, 13:08

    Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν στον διαγωνισμό λαμβάνουν μέρος μόνο μελοποιημένα τραγούδια

    ή μπορούν να συμμετάσχουν τραγούδια μόνο με στίχο?

    Ευχαριστώ


    jorge
    19.01.2015, 18:21

    Παράθεση:

    Το μέλος mlaountou στις 15.01.2015, 15:11 έγραψε...

    i vravefsi pou tha ginei? stin athina?

    Ναι, Αθήνα. Ανακοίνωση για αυτό, το Σεπτέμβρη.


    jorge
    19.01.2015, 18:22

    Παράθεση:

    Το μέλος RENAKAL στις 19.01.2015, 13:08 έγραψε...

    Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν στον διαγωνισμό λαμβάνουν μέρος μόνο μελοποιημένα τραγούδια

    ή μπορούν να συμμετάσχουν τραγούδια μόνο με στίχο?

    Ευχαριστώ



    Θα πρέπει το τραγούδι να έχει στίχο.


    RENAKAL
    20.01.2015, 11:03

    Καλημέρα,μάλλον δεν έγινα κατανοητή με την παραπάνω ερώτηση μου,μπορούμε να στείλουμε τραγούδι μόνο με στίχο?χωρίς μουσική,ή είναι απαραίτητο να είναι και μουσικά ντυμένο το τραγούδι?εγώ γράφω μόνο στίχο

    Ευχαριστώ και πάλι!


    jorge
    20.01.2015, 12:38
    Χωρίς μουσική; Τι τραγούδι θα είναι αν δεν έχει μουσική;
    Soreitis
    28.01.2015, 13:52
    Εγώ τώρα που έστειλα με ψευδώνυμο, αλλά αναγράφω το πραγματικό μου όνομα στο δελτίο αποστολής πειράζει; Θα υπάρξει πρόβλημα;