ελληνική μουσική
    692 online   ·  210.833 μέλη

    Με βασανίζει ο Ρέμος

    ph
    10.06.2005, 12:36

    Είναι κάποιοι καλλιτέχνες που είτε μας αρέσουν, είτε όχι, τους σεβόμαστε, θέλω να πιστεύω. Αναγνωρίζουμε σ' αυτούς ικανότητες, έστω κι αν αυτές οι ικανότητες δεν είναι της αρεσκείας μας.

    Υπάρχει ένας τραγουδιστής, που δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έγινε φίρμα, έφτασε να τραγουδά δίπλα στο Νταλάρα και την Πρωτοψάλτη, να γίνεται αποδεκτός από την ''άλλη όχθη του τραγουδιού'', να πουλάει τρελλά...

    Τόσο καλλίφωνος είναι? Τόσο ωραίος? Τι του βρίσκει τόσος κόσμος που δεν του το βρίσκω εγώ?

    Αυτό το ερώτημα με βασανίζει καιρό!

    Κι άλλοι τραγουδιστές δεν μου κάνουν κλικ! Κι όμως δέχομαι την επιτυχία τους. Με το Ρέμο δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Tropaiatissa
    10.06.2005, 12:57
    Εγώ προσωπικά θεωρώ τον Ρέμο από τους καλούς τραγουδιστές της νέας γενιάς. Και δε νομίζω ότι είναι τυχαίο το ότι συνεργάστηκε με τον Μίκη Θεοδωράκη.
    Υπάρχουν κι εμένα αρκετοί τραγουδιστές που δε μπορώ να καταλάβω τί τους βρίσκουν οι άλλοι... Αλλά είναι καθαρά θέμα γούστου το ποιοί σ' αρέσουν και ποιοί όχι...
    Εγώ για παράδειγμα (όπως φαίνεται άλλωστε) είμαι τρελή για τον Νταλάρα! Δεν ξέρω ποιά είναι η δική σου γνώμη για εκείνον,όμως, αν δείς εδώ κάπου στο forum (δε θυμάμαι πού το είδα) που μιλάνε για τον Νταλάρα, οι μισοί λένε τα καλύτερα και οι άλλοι μισοί τον "θάβουνε"!(το "θάβουν" είναι σχήμα λόγου γιατί είναι "λίγο" δίσκολο να... θάψεις ένα βουνό...). Δυστυχώς μ' αυτά τα πράγματα δε μπορείς ποτέ να βρείς άκρη!

    Κι έχω ένα προαίσθημα απόψε...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Dalarofili on 10-06-2005 13:07 ]
    nefos
    10.06.2005, 12:59
    Quote:

    Το μέλος ph στις 10-06-2005 στις 12:36 έγραψε:


    Είναι κάποιοι καλλιτέχνες που είτε μας αρέσουν, είτε όχι, τους σεβόμαστε, θέλω να πιστεύω. Αναγνωρίζουμε σ' αυτούς ικανότητες, έστω κι αν αυτές οι ικανότητες δεν είναι της αρεσκείας μας.

    Υπάρχει ένας τραγουδιστής, που δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έγινε φίρμα, έφτασε να τραγουδά δίπλα στο Νταλάρα και την Πρωτοψάλτη, να γίνεται αποδεκτός από την ''άλλη όχθη του τραγουδιού'', να πουλάει τρελλά...

    Τόσο καλλίφωνος είναι? Τόσο ωραίος? Τι του βρίσκει τόσος κόσμος που δεν του το βρίσκω εγώ?

    Αυτό το ερώτημα με βασανίζει καιρό!

    Κι άλλοι τραγουδιστές δεν μου κάνουν κλικ! Κι όμως δέχομαι την επιτυχία τους. Με το Ρέμο δεν μπορώ να βγάλω άκρη.





    Ποιοι είναι για σένα οι καλλιτέχνες που "σεβόμαστε" αν και δεν

    ανεχόμαστε ; Επίσης γιατί να "πρέπει" ντε και καλά να αναλύσω αυτά

    που δεν μου κάνουν κλικ ή κλακ ή κλουκ ;

    Δηλαδή να γίνω αντικειμενική σε κάτι υποκειμενικό ;






    kifa
    10.06.2005, 13:11
    ορισμένοι έχουν " άστρο "...κι ο αντώνης το έχει ....

    Τον θυμάμαι όταν προτωξεκίνησε με τη Μαντώ..." εμείς...από τους πρόποδες της γης....κατακτητές της κορυφής..."...τα κατάφερε και αυτό δεν μπορούμε να το αρνηθούμε...Προσωπικά τον προτιμώ από της Δήθεν άλλες φωνάρες του χώρου......
    Tropaiatissa
    10.06.2005, 13:18
    Προσωπική μου άποψη σ' αυτό το θέμα είναι ότι άν δε μας αρέσει κάποιος απλά δεν ασχολούμαστε μαζί του... Γιατί με το να ασχολούμαστε τί κερδίζουμε;!

    Quote:
    Ποιοι είναι για σένα οι καλλιτέχνες που "σεβόμαστε" αν και δεν ανεχόμαστε ;


    Όσο γι' αυτό πιστεύω πως θα ήταν καλό να σεβόμαστε τη δουλειά που έχει κάνει ο κάθε άνθρωπος, ακόμα κι αν δε την "ανεχόμαστε". Κι αυτό με την έννοια ότι άν δε μας αρέσει κάτι, δε θα κάτσουμε να γράφουμε αρνητικά σχόλια γι' αυτό. Απλώς δε θα μιλάμε γι' αυτό το θέμα.

    Αυτή τώρα είναι η προσωπική μου άποψη επί του θέματος. Ενδεχομένως να μη συμφωνείτε μαζί μου...


    nefos
    10.06.2005, 14:17
    Quote:

    Το μέλος Dalarofili στις 10-06-2005 στις 13:18 έγραψε:

    Προσωπική μου άποψη σ' αυτό το θέμα είναι ότι άν δε μας αρέσει κάποιος απλά δεν ασχολούμαστε μαζί του... Γιατί με το να ασχολούμαστε τί κερδίζουμε;!

    Quote:
    Ποιοι είναι για σένα οι καλλιτέχνες που "σεβόμαστε" αν και δεν ανεχόμαστε ;


    Όσο γι' αυτό πιστεύω πως θα ήταν καλό να σεβόμαστε τη δουλειά που έχει κάνει ο κάθε άνθρωπος, ακόμα κι αν δε την "ανεχόμαστε". Κι αυτό με την έννοια ότι άν δε μας αρέσει κάτι, δε θα κάτσουμε να γράφουμε αρνητικά σχόλια γι' αυτό. Απλώς δε θα μιλάμε γι' αυτό το θέμα.

    Αυτή τώρα είναι η προσωπική μου άποψη επί του θέματος. Ενδεχομένως να μη συμφωνείτε μαζί μου...







    H ερώτησή μου ήταν ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι καλλιτέχνες για τον/την ph

    ώστε να καταλάβω το σκεπτικό του και όχι τι να κάνουμε με αυτούς τους

    χ, ψ καλλιτέχνες. Επίσης η επιλεκτική . . . αδιαφορία είναι άποψη . . .

    όπως λέμε επιλεκτική ακοή ένα πράγμα.
    doritsa78
    10.06.2005, 14:21
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 10-06-2005 στις 13:11 έγραψε:

    ορισμένοι έχουν " άστρο "...κι ο αντώνης το έχει ....

    Τον θυμάμαι όταν προτωξεκίνησε με τη Μαντώ..." εμείς...από τους πρόποδες της γης....κατακτητές της κορυφής..."...τα κατάφερε και αυτό δεν μπορούμε να το αρνηθούμε...Προσωπικά τον προτιμώ από της Δήθεν άλλες φωνάρες του χώρου......



    Συμφωνω μαζι σου.Εχει φωναρα!Και εχει μελλον.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 10-06-2005 14:54 ]
    santourman
    10.06.2005, 17:31
    Quote:

    Το μέλος ph στις 10-06-2005 στις 12:36 έγραψε:


    Υπάρχει ένας τραγουδιστής, που δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έγινε φίρμα, έφτασε να τραγουδά δίπλα στο Νταλάρα και την Πρωτοψάλτη, να γίνεται αποδεκτός από την ''άλλη όχθη του τραγουδιού'', να πουλάει τρελλά...







    Εσύ ας πούμε θα προτιμούσες να δεις τον Ταμπάκη δίπλα σε αυτούς ?
    ph
    10.06.2005, 17:49

    Οχι. Δεν προτιμώ τον Ταμπάκη δίπλα στο Νταλάρα και την Πρωτοψάλτη. Θέλησα να αντιδράσω στον διασυρμό του Ταμπάκη, όχι να τον στείλω στο Ηρώδειο.
    zoyd
    13.06.2005, 04:06
    μην βασανιζεσαι.

    η μουσικη του ειναι για σκουπιδια.


    Οταν τον ακουω νιωθω να βρομαει το αυτι μου.




    geordan
    13.06.2005, 12:13
    Αν και το κουράζουμε πολύ, έχω κι εγώ την ίδια απορία με την dalarofili.

    Μου κάνει κι εμένα εντύπωση που ενας -κατά τη γνώμη μου- μέτριος τραγουδιστής είναι το σημείο αναφοράς της εποχής μας.
    Σίγουρα ο Ρέμος δεν είναι κακός τραγουδιστής.
    Σαφέστατα όμως δεν είναι μεγάλος τραγουδιστής.
    Μέτριος προς το καλός και οπωσδήποτε εργατικός, γιατί την πρόοδό του πρέπει να την αναγνωρίζουμε. Εγώ, τουλάχιστον, εκεί τον κατατάσω.

    Για να μη παρεξηγούμαι, δεν με ενοχλεί η επιτυχία του.
    Με την αξία του έφτασε ως εδώ.
    Αυτό που με ενοχλεί είναι πως θεωρώ άδικο για τους άλλους σπουδαίους Έλληνες τραγουδιστές αυτής της γενιάς να θεωρείται αυτός το πρώτο όνομα.

    GL
    13.06.2005, 15:46
    Ρε παιδια καλος ο Αντωνακης.....
    Παντως δεν νομιζω οτι θα κανει την διαφορα ωστε να πουμε οτι αφησε το στιγμα του στον χωρο!!
    Ειναι απλως ενας καλος τραγουδιστης που μεχρι τωρα ξεχωριζει μεσα απο την απολητη μετριοτητα των μουσικων δρωμενων του χωρου του!!
    Αν μας διαψευσει τοτε καλως να το κανει.....
    Sofia
    13.06.2005, 18:41
    Quote:

    Το μέλος zoyd στις 13-06-2005 στις 04:06 έγραψε:

    μην βασανιζεσαι.

    η μουσικη του ειναι για σκουπιδια.


    Οταν τον ακουω νιωθω να βρομαει το αυτι μου.









    Αποσμητικό αυτιών έχει κυκλοφορήσει στην αγορά...ή ακόμη..??!!


    KRITIKOS
    13.06.2005, 22:23
    Ρε παιδια και εχει δικιο ο ph , o αντωνης ρεμος μεσα σε λιγα χρονια εγινε "τραγουδιστης" και αλλοι οπως ο Πασχαλης Τερζης που αναγνωριστηκε μετα απο 35 χρονια ιδρωσαν για να γινουν οτι εγιναν...Μηπως λοιπον κατι δεν παει καλα με ολα αυτα???
    fouTouristas
    23.06.2005, 17:41
    otan kapoios den vlepei na kanei kati kainourgio, kati proswpiko kai analwnetai se epanalhpseis kai "ekteleseis", nomizw den exei oute mellon, oute endiaferon telika.. ntalaras pantws, oso ki an to 8elei den 8a ginei pote.. oute vevaia kai o kotsiras...
    polydoroslouca
    23.06.2005, 22:51
    Κατα την γνωμη μου, ο Ρεμος ειναι παρα πολυ καλος τραγουδιστης.
    Μπορει καποια τραγουδια που τραγουδα να μην με ενθουσιαζουν και
    καποια να μην τα αντεχω, αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλος.
    Δεν κρινω καποιον τραγουδιστη απο τα τραγουδια που τραγουδα.

    count
    24.06.2005, 07:49
    antonis remos.ti na protopis gia afto to teras tis mousikis pragmatikotitas....xaxaxa.foni....kampana....piani apo glenn hughes mehri pavaroti.xaxaxa.ta tragoudia tou;;;;;;sindiasmos metaxsi ethnicoprogresivohardpopjazzblues akousmatos me mia elafra epiroi apo rempetikokalamatianoipirotikonisiotiki hria. apo tote ton akousa ena vradi pernontas apo ena skiladiko pigenontas gia to spiti mou,pragmatika stamatisa na pezw mousiki.ta poulisa ola.enishites kithares efe,mehri ke tis penes petaxsa.ime poli tiheros pou zw se afton ton topo ke mporw na apolamvano a n t o n i r e m o........
    Sideline
    24.06.2005, 12:46
    Ο Αντώνης Ρέμος υποφέρεται.Αυτό είναι προς τιμή του γιατί υπάρχουν άλλοι στο χώρο του σκυλλο-λαικού που δεν υποφέρονται.

    Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχει την φωνή που ξεχωρίζει-και ως επακόλουθο η γκάμα τραγουδιών που μπορεί να ερμηνεύσει είναι περιορισμένη.Περιορισμένή ακριβώς μέσα στα πλαίσια του χώρου που τον ανέδειξε

    Θυμάστε τον Σταύρο του super idol; Αυτός είχε(έχει;) πολύ παρόμοια φωνή με τον Ρέμο.Δεν ξέρω που είναι και τι κάνει το παιδί αλλά σίγουρα δεν έγινε φίρμα όπως τον Ρέμο.Αρα μάλλον άλλα είναι τα κριτήρια για να γίνει κάποιος αστέρι στην σημερινή πραγματικότητα
    elenkara
    18.09.2005, 06:15
    Αχχχχ Αντωνης Ρεμος,
    σιγνομι για τιν ορθογαρφια μου προτα απο ολα.
    Αντωνης ειναι φοναρα
    ερμηνεια
    πιστα ->>>>σαοο μαν
    απο λατιν μεχρι σπανουδακη
    απο λαικα μεχρι θεοδωρακη
    απο ντι τσαι μεχρι μεγαρο
    απο σακη μεηρι προτοπσαλτι
    απο στελιο διονισιου- λιβερατος-θεοδοριδου
    μεχρι νταλαρα-κοστα χατσι-μιμι πλεσσα
    αντονης βαρδης..γιοργως θεοφανους...
    τι εγινε ??? πολυ εσιχια εχει εδω μεσα...
    τραγουδαι ηορις πλαι μβακ..σιγνομι εχο πολλα να πο παρα πολλα..
    Ας σεβομαστε το τι ειναι ο καθε ενας κε μιν κρεμιζουμε το οτι κανει ο κατηενας.
    Γιαφτο εφτιχος κε εχουμε πολλες και πολλους τραγουδιστες..ο καθενας μας
    κανη της επιλογες του και εχει δικα του γουστα,,σεβομε ολον σασ τα ακουσματα αλλα πιστεβο οτι ο αντωνης ρεμος εχει κερδισει το σεβασμο απο πολλους. για'φτο και πανε καλα τα σι ντι του και ι συναυλιες αλλα και σιγουρα στα κεντρα, ενα καταπλικτικο χειμονα περσι με τον νταλαρα πριν με τους 5 συνθετες - προτωπσαλτη
    γαλανη στα 'αριον' με των ηπεροχω γιαννη παριο..με τον σακη ρουβα..νε ιταν καταπλικτικι...και οτι εχει κανει το εχει κανει καλα και με σεβασμο στο κενο του..Σας Αγαπαο ολους και πιο πολυ τιν μουσικι...να ειναι ολη τους καλα
    και εμεις να τους χαιρομαστε...

    Voltage
    18.09.2005, 21:41
    Οπως στα θεατρικά ή κιν/κά έργα ο "φέρων οπλισμός" αποτελείται απο τους δεύτερους ρόλους-τις χρυσές μετριότητες-(π.χ Διανέλλος, Ζερβός κτλ),το ίδιο αντίστοιχα συμβαίνει και στα μουσικά δρώμενα.
    Δεδομένου ότι στην εποχή μας δεν υπάρχουν τα τρομερά πρώτα ονόματα, επιβιώνουν ακόμα κι οι απλές μετριότητες !
    Σύνηθες και φυσικό φαινόμενο...Απορώ γιατί απορείτε, ορισμένοι και-γενικά-γιατί μας απασχολεί το δέντρο, αντί του δάσους !
    Κοιλιά είναι, σ όλες τις μορφές τη τέχνης, θα περάσει !