ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Γιατί δεν ακούμε το ραδιόφωνό μας;

    kostas65
    10.01.2015, 20:33

    Με την αρχή κάθε καινούργιας χρονιάς συνηθίζουμε να κάνουμε τον απολογισμό της προηγούμενης και να βάζουμε τους στόχους της νέας. Μετά από ενάμισι περίπου χρόνο σαν παραγωγός του MusicHeaven και μετά από 75 εκπομπές, ένιωσα αυτή την ανάγκη, αλλά και να θέσω το ερώτημα του τίτλου.

    Όσον αφορά τον απολογισμό για τη συμμετοχή μου στο ραδιόφωνο σαν παραγωγός αλλά και σαν ακροατής, μόνο θετικός μπορεί να είναι αφού μέσα σε αυτό το διάστημα εκφράστηκα από το μικρόφωνο του ΜΗ, έπαιξα τις αγαπημένες μου μουσικές, άκουσα πολύ ωραίες μουσικές και εκπομπές από ενδιαφέροντες ανθρώπους που είχαν κάτι να πουν, επικοινώνησα μαζί τους στο τσατ και με κάποιους από αυτούς γνωρίστηκα και προσωπικά και συνεχίζω να έχω επαφές μαζί τους και εκτός ΜΗ. Πάνω απ'όλα όμως η ανθρώπινη αυτή επαφή και το "παρεΐστικο ραδιόφωνο" λειτούργησε σαν ψυχολογικό στήριγμα σε μια δύσκολη περίοδο για μένα προσωπικά και με "ανέβασε" όταν όλα τα άλλα γύρω μου, πολιτική - θεσμοί - κοινωνική συνοχή - αισθητική, έβλεπα να καταρρέουν.

    Όσον αφορά το στόχο για το νέο έτος, αυτός δεν μπορεί να είναι άλλος από την προσέλκυση περισσότερων ακροατών και παραγωγών. Πως μπορεί να γίνει αυτό; Δεν ξέρω. Όταν καθημερινά είναι on-line 200 με 300 άτομα και ακούνε 5 με 10 ακροατές.

    Γι'αυτό θέτω το ερώτημα "Γιατί δεν ακούμε το ραδιόφωνό μας;"

    {#emotions_dlg.confused1}


    JohnDok
    11.01.2015, 13:58

    Καλημέρα φίλε Κώστα,παίρνω αφορμή από το πολύ ενδιαφέρον ερώτημα που θέτεις στο φόρουμ γιά να πω την γνώμη μου(ως ακροατής-παραγωγός)                                                                                                          Ερώτημα 1ο. Γιατί το Ζωντανό παρεΐστικο ραδιόφωνο(που λέει το σποτάκι της φίλης Mary_Omikron)έγινε ζωντανό μοναχικό ραδιόφωνο,με διαρκήφθίνουσα πορεία,με όλο και λιγότερα-μέλη να το επισκέπτονται και να ακούν τις εκπομπές(γιά συμμετοχή στο CHAT δεν κάνω αναφορά,εγώ προσωπικά σαν παραγωγός ποτέ δεν την είχα,το ζητούμενο γιά μένα είναι η ακρόαση του σταθμού και να έχεις 2-3 ανθρώπους να ανταλλάσεις απόψεις γιά να περνάει ευχάριστα η ώρα.                                                                                                                                               Ερώτημα 2ο. Ποιός μπορεί να μας εξηγήσει πως γίνεται από 250-300 μέλη-επισκέπτες που είναι online στο φόρουμ να ακούν 4,3,2,1,κανένας το ραδιόφωνο,δεν μπορεί κάτι γίνεται στραβά,κάτι δεν πάει καλά γιά να συμβαίνει αυτό.Μιλάμε γιά ανθρώπους που αγαπούν την μουσική και ασχολούνται(είτε επαγγγελματικά είτε ερασιτεχνικά)πόσο δύσκολο 15-20 από αυτούς να τους κάνουμε ενεργούς ακροατές?                                                                        Πάμε τώρα στις απαντήσεις. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το RadioMusicHeaven ως μουσική κοινότητα που είναι αλλά και οτιδήποτε κινείται στον παγκόσμιο ιστό και έχει την μορφή της κοινότητας,γιά να επιβιώσει και να κρατήσει την φλόγα αναμμένη,χρειάζεται μιά ομάδα,έναν πυρήνα ανθρώπων που να ασχολείται ενεργά,καθημερινά και να το αγαπάει αλλιώς αργά ή γρήγορα αυτό ξεφτίζει,σβήνει και χάνεται σίγουρα.                                                              Αυτή την αίσθηση την ένιωσα ερχόμενος πριν ενάμιση χρόνο περίπου ως ακροατής υπήρχε μιά φλόγα,μιά ζεστασιά(τον τελευταίο καιρό αυτό χάθηκε και μαζί χάθηκαν και οι ακροατές),υπήρχαν άτομα που με την παρουσία τους και τα γραφόμενα τους κρατούσαν το θέμα του ραδιοφώνου και της επικοινωνίας στον αφρό.Άλλοι από αυτούς είναι ακόμα στον σταθμό αλλά δεν ασχολούνται καθόλου ή ελάχιστα,άλλοι έχουν αποχωρίσει οριστικά(ευτυχώς με κάποιους έχω κρατήσει επαφή γιατί τους θεωρώ αξιόλογα άτομα.Πάμε στο θέμα των παραγωγών,σίγουρα υπάρχουν παραγωγοί που τα ΄λένε¨στο μικρόφωνο και παραγωγοί που προσπαθούν να τα πουν(εγώ βάζω τον εαυτό μου στη δεύτερη κατηγορία),όλοι όμως χρειάζονται την φλόγα ζεστή και αναμμένη,αλλιώς το φαινόμενο να έρχονται παραγωγοί και να εξαφανίζονται  σαν κομήτες,δυστυχώς θα υπάρχει.                                                                                                Άφησα τελευταίο το θέμα της ακρόασης,πριν την αναβάθμιση ο σταθμός ακουγόταν στις μουσικές πλατφόρμες(TuneIn,Greek Radios κλπ) οπότε μπορούσες να ακούσεις από κινητό,tablet γιατί κανείς μας δεν μπορεί να είναι στημένος πάνω από ένα PC όλη την μέρα και δεν είναι καλό γιά τα ματάκια μας,τώρα αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει νομίζω.                                                                                                                                                             Κλείνοντας δεν ξέρω αν γιά όλα αυτά που ανέφερα υπάρχει λύση,οι καιροί είναι δύσκολοι,τα κουράγια λιγοστεύουν γιά όλους,δεν υπάρχει καθαρό μυαλό σε όλους μας λόγο των προβλημάτων της καθημερινότητας,μιά προσπάθεια όμως νομίζω πρέπει να γίνει γιά να φουντώσει πάλι η φλόγα,καλή χρονιά να έχουμε.


    Evmorfia-Theiopoulou
    11.01.2015, 19:01

    Καλησπέρα και από εμένα, δεν ξέρω εάν πρέπει να γράψω ή οχι....

    Τελικά κάτι θα πω και εγώ η νέα (νέα γιατί έχω κάνει μόνο 28 εκπομπές στο ΜΗ)

    1. Πριν το ΜΗ ήμουν σε άλλα δυο web radio, στο ΜΗ βρήκα αυτό που ήθελα και σας ευχαριστώ όλους γιατί κάθε φορά που κάνω εκπομπή είμαι χαρούμενη και η ζωή μου αλλάζει έστω για δυο ώρες, αυτό δεν το είχα ξανά νοιώσει (σε άλλο web).

    2.Έχω κάνει max 25 άτομα και min 5 άτομα, όταν είχα 25 ακροατές οι περισσότεροι ήταν ''φίλοι'' από το facebook, ζούμε σε μια εποχή που το facebook ορίζει πολλά πχ(like σε συγκροτήματα και προσπάθεια για ακροατές).

    Όταν είχα 5 ακροατές ήταν όταν δεν ασχολούμουν στο να βρω ακροατές.

    3.Δεν πρέπει ο παραγωγός να μπει στο τρυπάκι <<<Δεν έχω κόσμο, δεν είμαι καλός παραγωγός>> όποιος μπει σε αυτή τη σκέψη το έχασε το παιχνίδι.

    4.Σαν ακροατής ακούω ΜΗ όσο μπορώ, όταν είμαι σπίτι δηλαδή.Οι εκπομπές είναι ωραίες και σε καλύτερο επίπεδο από άλλα ραδιόφωνα οπότε πρέπει να συνεχίσουμε έτσι και κάποια στιγμή (σε ένα χρόνο, δυο χρόνια) θα καθαρίσει η κατάσταση web radio, είναι πολλά, κάθε μέρα ξεφυτρώνει και άλλο, είναι σαν τα μανιτάρια...υπομονή λοιπόν και όλα θα πάνε καλά!!

    {#emotions_dlg.thumbup}


    MikeBooklover
    11.01.2015, 20:51
    Ούτε εγώ έχω κλείσει χρόνο στο σταθμό αλλά ας πω και εγώ κάτι, μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιον. Οι εκπομπές μου συνήθως δεν έχουν πολύ κόσμο (πολλές φορές μόλις 3 ακροατές και κανείς στο τσατ) αλλά είναι και φορές που μαζεύονται δέκα άτομα. Γνωρίζω ότι η θεματολογία της εκπομπής είναι δύσκολη και προϋποθέτει και αφοσίωση από τον ακροατή ενώ οι μουσικές επιλογές κυρίως από το χώρο της κλασσικής μουσικής δεν "τραβάνε" κόσμο. Επίσης απέχω συνειδητά από το facebook και έτσι δεν προβάλεται πολύ η εκπομπή. Τέλος η ώρα της εκπομπής δεν είναι για πολλούς προσιτή. Όμως το γεγονός ότι με αυτές τις συνθήκες ο σταθμός αυτός μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω αυτή την εκπομπή είναι αυτό που με πεισμώνει να συνεχίσω. Από την άλλη και εγώ σαν ακροατής έχω να επαναλάβω ό,τι είπαν οι προλαλήσαντες. Για να ακούσω το σταθμό πρέπει να είμαι στον υπολογιστή του σπιτιού, άρα να μην έχω εξωτερικές υποχρεώσεις και επιπλέον να μην υπάρχουν οικογενειακές υποχρεώσεις τις ώρες των εκπομπών. Η έλλειψη δυνατότητας από φορητές συσκευές επιτείνει το πρόβλημα ιδίως αν θες να συμμετέχεις και στη συζήτηση. Αυτά φαντάζομαι ισχύουν για όλους σχεδόν, επομένως δεν είναι να απορούμε πως δεν ακούμε έστω ο ένας τον άλλον. Τέλος όντως έχουμε αποχωρήσεις ή μεγάλες απουσίες εκπομπών που ήταν καθιερωμένες και αυτό μπορεί να έχει απογοητεύσει πολλούς καθώς συνδυάζεται με γενικότερη απουσία και από τις ακροάσεις. Δεν είναι κακό να τα συζητάμε αυτά μόνο μέσα από το διάλογο θα εντοπίσουμε πιθανά προβλήματα και λύσεις και ίσως θα ήταν καλό να καθιερωθεί ένα νήμα μόνο για τους συντελεστές και παραγωγούς του σταθμού όπου θα μπορούμε να συζητούμε τα προβλήματα των εκπομπών πριν αυτά μεγαλώσουν ώστε να οδηγήσουν σε αποχώρηση.
    jorge
    11.01.2015, 21:38

    Η γνώμη μου είναι πως ο σταθμός πρέπει να αποκτήσει ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.

    Αυτό είναι που λείπει. Δεν κρατάμε τους ακροατές που έρχονται.

    Διότι έρχονται. Τα στατιστικά δείχνουν πολλούς, εκατοντάδες νέους ακροατές ανά μήνα, που όμως δεν διατηρούνται.

    Ο λόγος είναι πως το ρεπερτόριό μας είναι "ότι να 'ναι".

    Καλό από πολλές απόψεις, κυρίως για τους παραγωγούς, που έχουν την ευκαιρία να παίξουν ότι θέλουν.

    Κακό όμως για τους ακροατές, οι οποίοι δεν "δένονται" με το ραδιόφωνο. Ένας ακροατής θα ξανασυντονιστεί, όταν είναι σίγουρος πως θα ακούσει κάτι που προσεγγίζει το γούστο του. Όχι κάτι εντελώς διαφορετικό.

    Επομένως καλύτερα 50 ακροατές που θα επανέρχονται, παρά 300 που θα μπουν μια φορά και θα ξαναμπούν όταν θα παίζει ο φίλος τους και θα το δούν στο FB.

    Για τους παραπάνω λόγους, το επόμενο διάστημα θα επικοινωνήσουμε στους παραγωγούς, τα μουσικά είδη που θα φιλοξενεί από δω και στο εξής, το Radio MusicHeaven.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-01-2015 22:28 ]


    mary_omikron
    11.01.2015, 21:40

    Να πω κι εγώ την άποψή μου σαν πρώην παραγωγός που διατηρώ την ιδιότητα για έκτακτες εκπομπές 'οταν υπάρχει δυνατότητα.

    Στα τόσα χρόνια που είμαι στο ΜΗ και στο ραδιόφωνο σαν ακροάτρια κατά μεγαλλίτερο διάστημα, υπήρχαν πάντα εναλλασσόμενες εποχές αύξησης και μείωσης  ακροαματικότητας.

    Η αύξηση γινόταν όταν μια ομάδα μελών που έμπαιναν αρχικά τυχαία στο τσατ, έδεναν στην πορεία σαν παρέα και επεδίωκαν καθημερινή συνεύρεση για συζήτηση και χαβαλέ ακούγοντας παράλληλα και μουσική. Στην συνέχεια κάποιοι έμεναν κάποιοι έφευγαν και κάποιοι λόγω συνθηκών (μαθήματα, εξεταστικές, στρατιωτικό, μετανάστευση, εργασία, προβλήματα) μείωναν τις παρουσίες.

    Ο βασικός πυρήνας υπάρχει και τριγυρνά διαρκώς σε διάφορα "στέκια" του ΜΗ και προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου ή μάλλον καλλίτερα, αφορμής, να ξανασυμπτυχθεί στο ραδιόφωνο και κοντά σ΄αυτόν θα επανεμφανιστούν και άλλοι.

    Υπήρξαν και παραγωγοί οι οποίοι μετακόμισαν σε άλλα ραδιόφωνα με τον κύκλο φίλα προσκείμενων στη μουσική τους ακροατών, κι είναι κι αυτός ένας λόγος της μείωσης.

    Τα 250-300 κατά μέσο όρο άτομα που είναι ανά πάσα στιγμή on line δεν είναι ένδειξη, γιατί οι περισσότεροι μπαίνουν για αναγνώσεις και για να βρουν κάποιο θέμα που ψάχνουν, μέσα στην μεγάλη παρακαταθήκη θεμάτων που υπάρχουν στα αρχεία του ΜΗ. Οι περισσότεροι από αυτούς δεν γνωρίζουν καν οτι υπάρχει ραδιόφωνο.. και μια πρόταση που είχα κάνει παλαιότερα να ανοίγει ηχητικά ο σταθμός με την είσοδο στην κοινότητα, απορρίφθηκε.

    Το facebook είναι χώρος έλξης ακροατών, αλλά από κει ο καθένας "τσιμπάει" τους δικούς του φίλους οι οποίοι δεν μένουν για να ακούσουν την επόμενη ή την προηγούμενη εκπομπή επειδή δεν γνωρίζουν τον παραγωγό παρά μόνο τον φίλο τους... οπότε δεν είναι τρόπος προσέλκυσης σταθερών ακροατών.

    Μεγάλα νούμερα ακροατων δεν είναι αναμενόμενα γιατί όπως ελέχθη κι από άλλους συνομιλητές τα web radio είναι πάρα πολλά και ένα μη διαφημιζόμενο ράδιο σαν το δικό μας λειτουργεί αναγκαστικά και μόνο εκ των ενόντων.

    Κι ένας άλλος λόγος είναι ο κορεσμός και η αλλαγή δραστηριοτήτων πολλών απο εμάς που αιτιολογεί την μη ακρόαση, αλλά όλα αυτά είναι προσωρινά και αναστρέψιμα και όσο υπάρχει το ΜΗ σαν βάση θα βρισκόμαστε, θα "ακουγόμαστε" και θα τα λέμε {#emotions_dlg.biggrin}


    mary_omikron
    11.01.2015, 21:45

    Τώρα είδα και την επισήμανση του Jorge περί ταυτότητας ραδιοφώνου, και ναι, όντως, δεν αποτυπώνεται στη μνήμη σαν ροκ ή έντεχνο, ή ραπ, ή οτιδήποτε άλλο στάνταρ


    PetrosTser
    11.01.2015, 23:59

    Καλησπέρα σας!!!

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα έχουν ειπωθεί. Θέλω μονάχα να επισημάνω τα εξής:

    1) Πέρυσι τέτοια εποχή περίπου, με την αναβάθμιση του σέρβερ, είχε ανάψει η συζήτηση για το πώς θα κάνουμε το ραδιόφωνό μας γνωστό σε περισσότερο κόσμο. Είχαν γίνει διάφορες προτάσεις από κάμποσους παραγωγούς, τις οποίες και αποπειράθηκα να συγκεντρώσω σε ένα ενιαίο ποστ στο τόπικ "Αναφορά προβλημάτων" (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=5118&start=1440 ποστ #1455). Κάποια από αυτά έχουν γίνει, κάποια άλλα όχι και θεωρώ ότι ίσως πρέπει να δρομολογηθούν.

    2) Υπάρχει σελίδα του σταθμού στο facebook, στην οποία όμως δεν έχουν πρόσβαση όλοι οι παραγωγοί, και η οποία γενικά ούτε έχει προσελκύσει πολύ κόσμο ούτε έχει καμιά ιδιαίτερη δραστηριότητα. Δείτε το τόπικ που είχε ανοίξει τον Δεκέμβρη του '13 η Χρυσάννα (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=30505). Δείτε το αρχικό της ποστ και το ποστ του Λουκά στο τέλος. Νομίζω τα λένε όλα.

    3) Τέθηκε το θέμα της ομοιογένειας του ραδιοφώνου. Συμφωνώ με το "ό,τι να 'ναι" του ρεπερτορίου, όπως το έθεσε ο Χόρχε. Δεν θεωρώ ωστόσο ότι έχει νόημα να φτιαχτεί "μπλακ λιστ" με μουσικά είδη που δεν θα φιλοξενεί το ραδιόφωνο. Το ζητούμενο για μένα είναι να υπάρχει πολυφωνία και ποικιλία, να εκφράζονται όλοι όσοι το επιθυμούν. Το Radio MusicHeaven έχει υπάρξει ξεχωριστό ακριβώς γιατί δίνει αυτό το διαφορετικό βήμα. Το να γίνουμε άλλο ένα Rock radio ή άλλο ένα έντεχνο radio ή άλλο ένα Metal radio ή άλλο ένα Pop radio και πάει λέγοντας, δεν νομίζω ότι έχει πολύ νόημα. Αυτό που όμως νομίζω επιβάλλεται να γίνει είναι κάτι που υπήρχε προ αναβάθμισης server. Είχαμε ζώνες, θυμάστε; Ο αυτόματος δεν έπαιζε χύμα ό,τι να 'ναι. Με συγχωρείτε πολύ, έχω επιχειρήσει να ακούσω τον αυτόματο, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα μου ήτο αδύνατον, δεδομένου ότι μετά από Duran Duran μπορεί να σου πετάξει Μακεδόνα. Είναι συνεπώς βασικό να διαμορφωθούν ξανά ζώνες. Τώρα λαϊκά, τώρα έντεχνο, τώρα ελληνικό ροκ, ξένο ροκ, ποπ, μέταλ, ρεμπέτικα, κλασική μουσική, Soundtracks ή τέλος πάντων ό,τι είναι. Γιατί για μένα η εναλλαγή ανά μία ή δύο ώρες, όπως και συμβαίνει, εκπομπών με δικιά τους συνοχή και προσανατολισμό, ας είναι διαφορετικός από των υπολοίπων, είναι επιθυμητή, ενώ η εναλλαγή ανά πεντάλεπτο Adele και Βαρδή κάπως δύσπεπτη.

    Προσωπικά επιθυμώ και μπορώ να διαθέσω χρόνο εάν η διεύθυνση του σάιτ και του σταθμού θέλει να αναθέσει σε κάποιους από εμάς κάποια εργασία του στιλ αναδόμηση της σελίδας του facebook, διαμόρφωση ζωνών στον αυτόματο κ.τ.λ.. Συνοψίζοντας, για μένα πρέπει οπωσδήποτε στο πλαίσιο on air να φαίνεται ξεκάθαρα το "Radio MusicHeaven" και να υπάρχει λινκ που να οδηγεί στο πρόγραμμα του σταθμού, η καρτέλα Radio να μεταφερθεί πιο μπροστά (έχεις περιοδικό, έχεις forum, έχεις blog, έχεις και web radio -- βίντεο, παρτιτούρες και λοιπά είναι νομίζω σαφέστατα πιο κάτω στην ιεραρχία!), ο σταθμός να μπορεί να ακούγεται και από κινητό/tablet, να δοθεί σε όλους τους παραγωγούς πρόσβαση στην σελίδα του σταθμού στο fb, να προσκαλέσουμε όλοι τους φίλους μας για λάικ και ενδεχομένως να οριστούν και κάποιοι admins που θα δημιουργούν και κάποια παραπάνω κίνηση με μουσικά νέα ή ποστ που θα σε προσκαλούν να συντονιστείς στο ραδιόφωνο, και τέλος να φτιαχτούν ξανά οι ζώνες. Ίσως πρέπει να σταλεί ένα mail ή ένα ΠΜ σε όλους τους ενεργούς παραγωγούς γιατί θαρρώ πρέπει με κάποιο τρόπο να ενημερωθούν όλοι τους για αυτή την συζήτηση και να έρθουν να τα συζητήσουμε. (να στείλω;) Αυτά από εμένα, φιλιά σε όλους, ό,τι καλύτερο για το 2015 {#emotions_dlg.inlove}


    CROSS
    12.01.2015, 02:13

    Αντίστοιχο θέμα έχει υπάρξει και στο παρελθόν.Προσωπικά θεωρώ αυτη την τοποθέτηση λίγο λάθος.Το ποσοστό των ακροατών δεν πρέπει να προκύπτει απο τα μέλη που είναι online,δηλαδή τους 300 πχ,αλλά απο το πόσοι απ'τους 300 ακούν εκείνη την ώρα καποιο webradio.Αν κάναμε μια έρευνα σε αυτό δε νομίζω να βρίσκαμε πάνω απο 20 ακροατες webradio(οποιοδηποτε).Επομένως απο τους 20 να ακούν οι 5 το δικό μας,δεν ειναι πολυ μικρό ποσοστό.Το αντίθετο θα έλεγα.Η αιτία των λίγων ακροατών,κατα τη γνωμη μου,σχετίζεται με το πόσο εξοικειωμένοι είναι οι έλληνες χρήστες του ίντερνετ με το webradio γενικά.Είναι κάτι ''καινούριο'' και για να το βρεί ο μέσος χρήστης πρεπει να το ψάξει μόνος του,κατι που δυστυχώς δεν κάνει ακόμα,γιατι έχει συνηθίσει  να δέχεται ότι του δωσουν με κλειστα ματια και κλειστά αυτιά,αφού προέρχεται απο την τηλεόραση.Και εννοείται ότι το 99% αυτών,όταν το μάθουν θα πάνε στα μεγάλα κανονικά ραδιόφωνα που ''εκπέμπουν''και μέσω ίντερνετ,γιατί αυτά θα τους είναι γνωστά.

    Η επιθυμία  για πολλούς ακροατές,που δε θα τους πιάνει απο το αυτί ο παραγωγός,μέσω facebook και θα τους λέει ''ακου!''(γιατί αυτό δεν εχει νοημα για μένα)είναι κάτι που θέλει το χρόνο του,αν δεν θεωρήσουμε ότι μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει ένα internet radio που αποτελεί ένα μικρό μέρος μιας μουσικής σελίδας με έναν περιορισμένο αριθμό online ''μελών'' ανα πάσα στιγμή συγκριτικά με τον αριθμό εγγραφών.

    (Θα έγραφα και πολλά άλλα σχετικά με το webradio σαν ιδέα και το ποσο μπορεί να επιζήσει στον κόσμο του ίντερνετ,αλλά θα είναι εκτός θέματος)

    Απο εκεί και πέρα αν υπάρχουν ιδέες και προτάσεις για πειραματισμούς προς την κατεύθυνση αύξησης ακροατών,ας γίνουν,αλλά το βλέπω χλωμό να έχουν αποτέλεσμα,τουλάχιστον σε αυτή τη φάση.

    ΑυτάSmile


    IronGirl
    13.01.2015, 13:54

    Γιατί δεν ακούμε το ραδιόφωνό μας; Αν η ερώτηση απευθύνεται σε μένα, θα πω ότι απλά ακούω τις εκπομπές που μου αρέσουν. Είτε στον MH είτε κάπου αλλού. Κοινό σημείο αναφοράς για μένα είναι η μουσική, αλλά ο κάθε ακροατής έχει τα δικά του κριτήρια με τα οποία θα αξιολογεί τις εκπομπές. Ας το παραδεχτούμε στην τελική, αν κάποιος ψάχνει να ακούσει συγκεκριμένο είδος μουσικής, το πιο πιθανό είναι ότι είτε ένας φίλους του θα κάνει κάπου εκπομπή, είτε ένας γνωστός του θα του είπε για ένα podcast, είτε θα το έψαξε στο internet και θα βρήκε 15 εναλλακτικές.

    Το ότι έχουμε τόσους επισκέπτες δεν μου λέει κάτι (αν μιλήσω ως παραγωγός στο σταθμό). Είναι άτομα που απλά περνάνε και φεύγουν.

    True story: Μπαίνω τώρα στο site και διαβάσω, Πηγή Λυκούδη, Αγγέλω Σφετού, Βυζαντινή μουσική, Ρέμος, Ασλανίδου κτλ..Παρακάτω φιγουράρει ένα Rock quiz που δείχνει τους Queen..αριστερά μουσικά tweets, παραπάνω top bloggers, ενώ στο ενδιάμεσο Παναγιώτης Βουλιάκης, αμέσως μετά Μουσικός καφενές και ένα «Επί του πιεστηρίου» όπου τα περισσότερα post αφορούν συνθέσεις από παιδιά που ζητάνε κριτική… φαντάζομαι ότι ο MH θα βγαίνει σε άπειρα search στο google εξου και οι τόσοι επισκέπτες..αλλά είναι επισκέπτες..αν κάποιος ψάχνει για βυζαντινή μουσική, σου λέω εγώ ότι θα μπει κ θα διαβάσει το άρθρο..Πόσες πιθανότητες δίνεις σε αυτόν τον επισκέπτη που θα δει όλα τα υπόλοιπα τριγύρω ενώ παράλληλα έχει κλείσει το ράδιο γιατί εκείνη την ώρα έτυχε να παίζει Σάκη Ρουβά να πει οκ να τσεκάρω το πρόγραμμα του ραδιοφώνου και να κλείσω ραντεβού για την τάδε ή δείνα εκπομπή? Really πόσες? Καθημερινά επισκεπτόμαστε χιλιάδες site…Εγώ αν μπω σε ένα site γιατί «έτυχε» να μπω ΚΑΙ εκεί, ενδεχομένως και να κλείσω μηχανικά το ράδιο που μπορεί να παίζει από πίσω. Αν δε, ακούσω μουσική που δεν μου αρέσει δεν θα πω «οκ τώρα παίζει αυτό, αλλά ΙΣΩΣ, ίσως μια άλλη μέρα, μια άλλη ώρα μπορεί και να παίζει Instrumental..Και αυτό που λέω προέρχεται από ένα άτομο που λατρεύει το ιντερνετικό ραδιόφωνο πολύ απλά γιατί τη μουσική που ακούω δεν την έχω βρει πουθενά στα FM.

    Τώρα αναφορικά με τα social media..επειδή ζούμε σε μία εποχή που τα social media είναι προαπαιτούμενο για την απόδειξη ύπαρξης, δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να ασπαζόμαστε αυτή τη προσέγγιση.  Καλώς ή κακώς ΝΑΙ είναι μία καλή διαφήμιση, αλλά ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι από εκεί για να «κρατήσεις» κόσμο πρέπει να α) κάνεις like, β) να κάνεις σχόλια, γ) να ακούς και εσύ την εκπομπή του άλλου ασχέτου είδους, δ) να ξανακάνεις like, ε) να ξαναματακάνεις like and the story goes on and on…Οκ το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι να αρέσει η μουσική που παίζεις και η εκπομπή που κάνεις, άσχετα από το αν θα κάνεις check in στη σελίδα του άλλου ή όπως αλλιώς το λένε.  Το ράδιο για μένα δεν είναι μέσο προβολής του υπεργαμάτου εαυτού μου, αλλά της υπεργαμάτης  (αναμφίβολα χαχα) μουσικής που παίζω :). Δεν κάνω δα και εκπομπή λόγου για να έχω ανοιχτή γραμμή με τον κόσμο και να μοιράζομαι απόψεις, επιχειρήματα και προβληματισμούς για την επικαιρότητα. Ναι δεν έχω πολλούς ακροατές, αλλά το είδος που παίζω καλώς η κακώς δεν έχει μεγάλη απήχηση στο κοινό, οπότε δεν θεωρώ ότι φταίει ο MH ούτε εγώ. Δεν με νοιάζει κιόλας για να είμαι ειλικρινής να βρω κάπου να ρίξω ευθύνες. Σαφώς γουστάρω περισσότερο να κάνω εκπομπή με πολλούς ακροατές, αλλά περισσότερο με νοιάζουν οι ακροατές που όντως έχω -όσοι και αν είναι- και που όντως παραμένουν ως τέτοιοι, ακόμα και αν δεν είμαστε φίλοι στο FB.

    Μοναδική μου πρόταση, να περιοριστεί ο κυκεώνας των πληροφοριών, άρθρων, αφιερωμάτων που γίνονται στα πάντα όλα και να μπορεί κάποιος να δει ξεκάθαρα τι μουσικές μπορεί να ακούσει στο σταθμό χωρίς να πρέπει να μπει στο πρόγραμμα και να περάσει μία μία τις μέρες.

    That being said, δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει το «θα επικοινωνήσουμε στους παραγωγούς, τα μουσικά είδη που θα φιλοξενεί από δω και στο εξής, το Radio MusicHeaven», αλλά επειδή ο προσωπικός μου χρόνος είναι αρκετά περιορισμένος, δεν μπορώ αντίστοιχα να έχω και παράλογες απαιτήσεις και από τα παιδιά που τρέχουν το σταθμό, οπότε σαφώς είμαι ανοιχτή στο να ακούσω τις σκέψεις που υπάρχουν και να τις σεβαστώ. Γιατί σίγουρα δεν θα μπορέσω να “εξυπηρετήσω” το ράδιο ως παραγωγός αν η απόφαση είναι να αποκοπεί ο σταθμός από το Rock. No hard feelings, we had a good run J


    kostas65
    16.01.2015, 11:40

    Αν και με κάλυψαν με τις απόψεις που διατύπωσαν όλοι οι προηγούμενοι φίλοι, ήθελα να κάνω δύο σχόλια:

    Το πρώτο με αφορμή την ρητορική ερώτηση της IronGirl σε ποιούς απευθυνόταν το ερώτημα που διατύπωσα. Φυσικά απευθυνόταν στους παραγωγούς και στους υπεύθυνους του site και του σταθμού, αλλά κυρίως στα εκατοντάδες μέλη που ενώ κυκλοφορούν μέσα στο site δεν ακούνε ή αν ακούσουν δεν παραμένουν σταθεροί ακροατές ή να τον συστήσουν στους φίλους τους. Γι' αυτό την καταχώρηση του τόπικ στο φόρουμ, την έκανα στα γενικά θέματα "τα Εν Οίκω - Ερωτήσεις - εντυπώσεις - προβλήματα", ώστε να κινητοποιηθούν και να απαντήσουν τα μέλη και να δούμε τις απόψεις τους και να υπάρξει μια πιο γόνιμη συζήτηση και όχι να ανακυκλώσουμε το θέμα μεταξύ μας, όπου οι απόψεις μας λίγο έως πολύ, όπως φάνηκε άλλωστε, ταυτίζονται. Οι υπεύθυνοι όμως έκριναν διαφορετικά και μέσα σε λίγα λεπτά, χωρίς να επικοινωνήσουν μαζί μου, το μετακίνησαν στα θέματα σταθμού, όπου ουσιαστικά περιορίστηκε η προβολή του σε άλλα μέλη. Αλλά προφανώς αυτοί ξέρουν καλύτερα που πρέπει να μπαίνει το κάθε τόπικ για την ορθότερη διαχείριση του site και επομένως κανένα πρόβλημα.

    Το δεύτερο αφορά την ταυτότητα του σταθμού που ειπώθηκε από τον jorge. Νομίζω ότι είναι δύσκολο να περιορίσεις τις προτιμήσεις των ακροατών, αλλά και των παραγωγών, αφού ως γνωστόν "Η Μουσική Δεν Έχει Όρια"Smile. Όλοι ακούμε διαφορετικά είδη, εκτός ίσως από τους πολύ νέους, ή έχουμε μεγαλώσει με ποικιλία ακουσμάτων. Στη δισκοθήκη μου έχω από Bach και Μαρία Κάλλας μέχρι Πουλόπουλο, Αρβανιτάκη και Boney M. Η μουσική όμως που μου αρέσει, ακούω ως επί το πλείστον και παίζω σαν παραγωγός είναι Ροκ. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να "τη βρίσκω" με τις επιλογές της IronGirl το μεσημέρι του Σαββάτου ή να περνάω πολύ ευχάριστα με τις alternative μουσικές του JohnDok το απόγευμα και να συγκινηθώ το βράδυ που θα ακούσω Καζαντζίδη ή Πουλόπουλο από τον vert για παράδειγμα. Δεν μπορείς όλες τις ώρες να ακούς τα ίδια πράγματα και οι επιλογές του παραγωγού σε ξαφνιάζουν ευχάριστα, τις περισσότερες φορές. Και εδώ βεβαίως νομίζω ότι είναι και η διαφορά του σταθμού του ΜΗ με άλλα ιντερνετικά ραδιόφωνα, ότι έχει παραγωγούς και όχι djs. Οι παραγωγοί του ΜΗ δεν βάζουν απλώς μουσική, αυτό το κάνει και ο αυτόματος, αλλά προετοιμάζουν εκπομπές με ιδιαίτερη κάθε φορά θεματολογία και παράγουν προστιθέμενη αξία στη μουσική που επιλέγουν και στο σταθμό. Έτσι νομίζω ότι την ελευθερία των μουσικών επιλογών και την πολυμορφία που έχει ο σταθμός δεν πρέπει να τη χάσει. Αν πάλι στο πρόβλημα ταυτότητας, τίθεται το δίλημμα ελληνικά ή ξένα υπάρχουν λύσεις τύπου http://radiolovein.gr/page3.html με δύο ταυτόχρονους players, έναν με ελληνικό πρόγραμμα και έναν με ξένα. Δεν ξέρω πως γίνεται τεχνικά, πάντως γίνεται. Δεν το προτείνω εξάλλου σαν λύση, δεν μου αρέσει η έννοια της ταυτότητας ή της ταμπέλας, προτιμώ την πολυμορφία.

    Τέλος ήθελα να τονίσω ότι χαίρομαι που είμαι μέλος της κοινότητας του MusicHeaven που δραστηριοποιείται και κινείται σε πολλαπλά επίπεδα, προβάλλοντας μια άλλη αισθητική και ηθική στο χώρο των ανθρώπων που αγαπούν και ασχολούνται με τη μουσική και ότι ξεκίνησα να κάνω εκπομπές από το σταθμό του και όχι από ένα απλό ιντερνετικό ράδιο.

    Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και εύχομαι και ελπίζω στο μέλλον να κερδίσουμε περισσότερους ακροατές όλοι μας, ώστε να ωφεληθούμε από την αμφίδρομη ανθρώπινη επικοινωνία, γιατί περί αυτού πρόκειται.

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}


    Deos
    16.01.2015, 22:56

    Διάβασα τις απαντήσεις, τους προβληματισμούς και τις προτάσεις όλων των παιδιών και χαίρομαι που ο ένας συμπληρώνει τον άλλο και με βρίσκετε σύμφωνο σε πάρα πολλά σημεία.

    Αναφορικά με τους λίγους ακροατές, να σημειώσω ότι τα περισσότερα webradio είναι ΜΟΝΟ ραδιόφωνο και ο οποιοσδήποτε που συνδέεται ξέρει γιατί συνδέεται. Για να ακούσει και μόνο. Εμείς είμαστε περιοδικό, μουσική κοινότητα που έχουμε ΚΑΙ ραδιόφωνο. Αναλόγως θα πάνε και οι ακροατές λοιπόν.

    Η Ταυτότητα δεν είναι το κύριο πρόβλημα που μειώνονται οι ακροαματικότητες, γιατί "ό,τι να'ναι" παίζαμε και όταν είχαμε 35-40 ακροατές. Είναι πιο εύκολο να εξαιρέσουμε 2-3 είδη μουσικής που δε μας ταιριάζουν, παρά να το καταλήξουμε να παίζουμε μόνο 2-3. Έντεχνη, ροκ και μεταλ? Γιατί όχι και κλασική, παραδοσιακή και reggae? Κινηματογραφικά soundtrack και jazz? Γιατί να υπάρχουν όλα αυτά σε άρθρα και όχι και στο ραδιόφωνο? Εκτός αν και τα άρθρα θεωρούνται ό,τι να'ναι και πρέπει να τακτοποιηθουν σε κατηγοριες. Το ίδιο ισχύει και για το Διαγωνισμό Τραγουδιού, που η μαγεία του είναι τα πολλά είδη μουσικής που συγκεντρώνει και όχι 2-3.

    Καταλήγω να υποστηρίζω ότι χρειάζονται καλοί παραγωγοί, συνεπείς παραγωγοί, καλή προώθηση και το "κατι" στις μουσικές επιλογές. Η συνέπεια έγκειται επίσης στο να τηρούν οι παραγωγοί το είδος μουσικής με το οποίο αιτούν ραδιοφωνική εκπομπή, αλλιώς γίνεται ραδιομπάχαλο.

    Υποστηρίζω την κάθε είδους βοηθεια και ακόμα πιο πολύ την πρόταση του PetrosTser, γεια σου Πετράν.


    PetrosTser
    16.01.2015, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 16.01.2015, 22:56 έγραψε...

    Αναφορικά με τους λίγους ακροατές, να σημειώσω ότι τα περισσότερα webradio είναι ΜΟΝΟ ραδιόφωνο και ο οποιοσδήποτε που συνδέεται ξέρει γιατί συνδέεται. Για να ακούσει και μόνο. Εμείς είμαστε περιοδικό, μουσική κοινότητα που έχουμε ΚΑΙ ραδιόφωνο. Αναλόγως θα πάνε και οι ακροατές λοιπόν.



    Παίρνω αφορμή από το σχόλιο του Γιάννη για να θίξω ξανά το γνωστό θέμα... Γιατί να μην ακολουθήσουμε κάτι τέτοιο: http://classicRock.teamRock.com/ ; Και το Classic Rock περιοδικό είναι (η ηλεκτρονική βερσιόν του γνωστού εντύπου). Πλέον φιλοξενεί το ραδιόφωνο TeamRock του ομώνυμου ομίλου. Μπαίνοντας στην αρχική του περιοδικού η μπάρα του ραδιοφώνου υπάρχει, αλλά για να ακούσεις πρέπει να πατήσεις το play. Μπορείς μάλιστα να δεις και τι παίζει εκείνη την ώρα (όνομα καλλιτέχνη-τίτλος τραγουδιού) (κι αυτό θα ήταν ωραίο να το είχαμε) και άρα κάτι μπορεί να τραβήξει την προσοχή του επισκέπτη. Μπήκε π.χ. να βρει παρτιτούρες για κομμάτια του Λοΐζου και βλέπει τον τάδε παραγωγό να παίζει κάτι από Χαρούλα; Τσουπ μπαίνει να τσεκάρει. (Στο MusicHeaven εννοώ, όχι στο Classic Rock {#emotions_dlg.tt2}) Τι λέτε;

    Νομίζω θα διευκολύνει πολύ αυτό που λέει το Newsletter του site... σου προτείνουμε να διαβάσεις τα νέα μας ακούγοντας το ραδιόφωνό μας... Μπαίνεις, διαβάζεις, ψάχνεις ό,τι θες, και με ένα μόνο κλικ χωρίς να χρειαστεί να αλλάξεις σελίδα μπορείς ανά πάσα στιγμή να βάλεις το ραδιόφωνο να παίξει και να σταματήσει ξανά. Αντί να πατάω να μπω σε ξεχωριστή σελίδα για να ακούσω, και μετά να πατάω το χ για να το κλείσω και να ξαναγυρίσω στην αρχική, να μπορώ να πατάω play-pause όπου κι αν είμαι (ή unmute-mute, αν θέλετε) πάνω στην... πανταχού παρούσα μπάρα του ραδιοφώνου! Πρέπει κατά την προσωπική μου εκτίμηση το ραδιόφωνό μας να γίνει λίγο πιο οργανικό μέρος του site. Αυτή την στιγμή νομίζω ότι είναι ελαφρώς αποκομμένο, και καθαρά πρακτικά και μόνο να το δούμε το πράγμα.


    PetrosTser
    16.01.2015, 23:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 16.01.2015, 22:56 έγραψε...

    Καταλήγω να υποστηρίζω ότι χρειάζονται καλοί παραγωγοί, συνεπείς παραγωγοί, καλή προώθηση και το "κατι" στις μουσικές επιλογές. Η συνέπεια έγκειται επίσης στο να τηρούν οι παραγωγοί το είδος μουσικής με το οποίο αιτούν ραδιοφωνική εκπομπή, αλλιώς γίνεται ραδιομπάχαλο.

    Υποστηρίζω την κάθε είδους βοηθεια και ακόμα πιο πολύ την πρόταση του PetrosTser, γεια σου Πετράν.



    Νομίζω καλούς παραγωγούς έχουμε (αυτό που λέει και ο Κώστας, με την διαφορά προς τον dj), ποικιλομορφία όπως λες και εσύ έχουμε και αυτό είναι κάτι το θετικό και το ξεχωριστό (και νομίζω όλοι συμφωνούμε σε αυτό), άρα παιδιά θέλουμε ίσως μεγαλύτερη συνέπεια σε κάποιες περιπτώσεις και σίγουρα καλύτερη προώθηση (π.χ. αυτά που προτείνω στο πρώτο μου ποστ στο παρόν τόπικ)!

    Γιάννη ό,τι θέλεις να κάνω μου λες, περιμένω μήνυμα!

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------

    "LIVE TO Rock!": Rock-Metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 16-01-2015 23:27 ]


    Deos
    17.01.2015, 00:24

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 16.01.2015, 23:17 έγραψε...

    Γιάννη ό,τι θέλεις να κάνω μου λες, περιμένω μήνυμα!

    {#emotions_dlg.beer}

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}


    jorge
    19.01.2015, 20:14

    Μια από τις πρώτες κινήσεις για το νέο ραδιόφωνο θα είναι να ορίσουμε ζώνες για το Playlist. Ποιός θα μπορούσε να βοηθήσει και να έρθει σε μια σχετική συνάντηση;

    Οι ζώνες που θα δημιουργηθούν αρχικά θα είναι:

    - Ξένο Rock, Ballads (60's - 70's)

    - Ξένο Rock, Ξένο Pop Rock, Ballads, alternative (80's - today)

    - Jazz

    - Metal (soft!)

    - Νέα ξένα τραγούδια (με κυκλοφορία το πολύ 1-2 έτη) που εντάσσονται στα ανωτέρω είδη

    - Ελληνικά έντεχνα (όχι εντεχνολαϊκά)

    - Ελληνικά εντεχνορόκ + ροκ + Pop Rock + alternative

    - Νέα ελληνικά τραγούδια (με κυκλοφορία το πολύ 1-2 έτη) που εντάσσονται στα ανωτέρω είδη

    Θα χρειαστουν κάποιοι guru με χρόνο, όρεξη και πλούσια συλλογή τραγουδιών, προκειμένου να αναλάβει μόνος ή από κοινού, κάθε μια από τις παραπάνω ζώνες.

    Δηλώστε διαθεσιμότητα και τη ζώνη που όχι μόνο σας ενδιαφέρει, αλλά πιστεύετε οτι θα κάνετε και ΤΕΛΕΙΑ δουλειά :) Πάμε για ένα εξαιρετικό νέο Radio MusicHeaven!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 19-01-2015 21:45 ]


    PetrosTser
    19.01.2015, 20:18

    Αυτός είσαι Γιώργο!!! Ρισπέκτ!!

    Εγώ μπορώ να διαθέσω χρόνο!! Μπορώ και θέλω να βοηθήσω με το ξένο ροκ και το μέταλ, με τα οποία ασχολούμαι περισσότερο! Αλλά και αν θέλετε κάποια τεχνικής φύσεως βοήθεια στα άλλα είμαι σαφέστατα μέσα! (του τύπου να χωριστούν έτοιμα κομμάτια σε κατηγορίες κ.τ.λ., όχι να προτείνω κομμάτια γιατί δεν είμαι σχετικός)

    Πάμε δυνατάαααααααααα

    {#emotions_dlg.beer}


    sillia
    19.01.2015, 21:04

    Καλησπέρα...

    Τι εννοούμε Ελληνικά σκετο...και σορρυ αλλα λείπει το παλιό λαικο, ελαφρολαικο ,τραγούδια μπουατ,..το ρεμπέτικο

    Με σεβασμό και αγάπη προς το ραδιόφωνό μας !


    kostas65
    19.01.2015, 21:29

    Πολύ ωραία κίνηση για αρχή Γιώργο. Κι εγώ θα μπορούσα να βοηθήσω στο Ξένο Rock, Ballads (60's - 70's) ή στα Νέα ξένα τραγούδια (με κυκλοφορία το πολύ 1-2 έτη) , ίσως και σε συνεργασία με τον Πέτρο. Απλά για λόγους υγείας δεν μπορώ να παρευρεθώ άμεσα σε κάποια συνάντηση. Στη διάθεσή σου για ότι άλλο.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    19.01.2015, 21:50

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 19.01.2015, 21:04 έγραψε...

    Καλησπέρα...

    Τι εννοούμε Ελληνικά σκετο...και σορρυ αλλα λείπει το παλιό λαικο, ελαφρολαικο ,τραγούδια μπουατ,..το ρεμπέτικο

    Με σεβασμό και αγάπη προς το ραδιόφωνό μας !



    Ειχε μπει απο λαθος Σιλλιακι. Διορθωθηκε. Λαϊκά,  ρεμπετικα και οσα ειδη δεν αναφερονται, δε θα υπαρχουν στην  playlist, στην προσπαθεια να αποκτησουμε μια ταυτοτητα. Σε καποιους θα αρεσει, σε καποιους οχι, αλλα πρεπει να αποχαρακτηριστουμε απο ραδιοφωνο του αχταρμα.