ελληνική μουσική
175 online   ·  204.181 μέλη

Ηλεκτρικο Πιανο + Lexicon Omega V2 ( MIDI )

Tsakma
Περαστική Νότα
Chat
21.01.2015, 12:10

Καλημερα και καλως σας βρηκα.Καταρχην , ειμαι εντελως καινουργιος στον χωρο τον Home Studio , ποσο μαλλον των ηχογραφησεων αλλα δεν πειραζει.Αυτο που θελω να κανω ειναι το εξης ( απλο για εσας ) : Εχω ενα ηλεκτρικο κανονικο πιανο ( Yamaha , δεν θυμαμαι μοντελο ) το οποιο εχει και τις 3 ΜΙDI εισοδους και ενα μικροφωνο.Θελω αυτα που παιζω στο πιανο να γραφονται και να ακουγοντε στο εκαστωτε προγραμμα του pc ωστε μετα να μπορω να τις επεξεργαστω οπως εγω θελω, να διωρθονω τυχων παικτικα λαθοι.Το προβλημα μου ειναι οτι αν και εχω διαβασει εδω στο φορουμ διαφορα θεματα για το πως γινονται ολα αυτα και στο ιντερνετ σχετικα με την καρτα ηχου που εχω Lexicon Omega Studio version 2 , δεν ξερω πως να τα συνδεσω για πετυχω αυτο που θελω.Αγορασα ενα καλωδιο ΜIDI και εβαλα την μια πλευρα στο midi out του πιανου και την αλλη στο midi in της Omega , συνδεσα και τα ακουστικα απο μπροστα στην θυρα της Omega , χρηστιμοποιησα το ableton live 9 αλλα δεν ξερω πως να ξεκινησω.Κανονικα δεν πρεπει το πιανο αφου το συνδεσα στην καρτα ηχου να ακουγεται απο τα ακουστικα και οχι απο τα δικα του ηχεια ? Επισης ολα αυτα τα ειδα να εφαρμοζονται στην πραξη σε mac με το garageband και το cubase l5 και το Ableton live 9 μου φενονται πολυ περιπλοκα να τα ρυθμισω, υπαρχει καποιο προγραμμα δωρεαν και ευκολο οπως το garage band ( δεν εχω mac ) ωστε να ξεκινησω να πειραματισομαι με ευκολια ? Ειμαι διαθεσιμος να διαβασω οτιδηποτε μου προτεινεται προκειμενου να μαθω.Ευχαριστω και ελπιζω να εγινα κατανοητος.