ελληνική μουσική
    468 online   ·  210.841 μέλη

    Δυο μέρες πριν τις εκλογές:ξέρω τι δεν θα ψηφίσω,όχι όμως και τι θα ψηφίσω

    optiras
    23.01.2015, 13:53

    Με φίλους και γνωστούς, με συναδέλφους λέμε μεταξύ αστείου και σοβαρου: "ξέρω τι δεν θα ψηφίσω,δεν ξέρω όμως τι θα ψηφίσω".

    Η προελκογική εκστρατεία είναι το σύνηθες κακόγουστο μπάχαλο..... Ακούς-για πλάκα περισσότερο -τις διακαναλικές  συνεντεύξεις, τις ομιλίες , τις καμπάνιες των κομμάτων...

    Συνήθως αν είσαι σκεπτόμενος, καταλήγεις στο συμπέρασμα μετά την ακρόαη του λογίδριου του αρχηγού, ή την παρακολούθηση της διαφημιστικής καμπάνιας του κόμματος, ή την διακαναλική συνέντευξη του "ηγέτη" ότι αυτόν που ακούς δεν τον ψηφίζεις...

    Στις περισσότερες περιπτώσεις, σου θυμίζουν κασέτες Χαρρυ Κλυνν της δεκαετίας του 80, Τίποτα, Έθνος Ανάδελφον, το περίφημο Natin fatin ...

    Πιο διασκεδαστικό είναι να ακούς ράδιο αρβύλα και εδώ, ελληνοφρένεια, ότι νά 'ναι, και λιγότερο λαζόπουλο-το πρώτο μέρος της εκπομπής γιατί μετά ξακινά και αυτός προεκλογική εκστρατεία...

    Από πολιτικούς μάλλον καλύτερα είναι να ακούς λεβέντη...

    Πάντως ούτε αυτά βοηθάν στην επιλογή του τι θα ψηφίσει κανείς....

    Εσείς συμφορουμίτες έχετε ανάλογες αμφιβολίες;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 23-01-2015 14:09 ]


    STEFANOS604
    23.01.2015, 14:44

    http://www.helpmevote.gr/

    Δείτε ποιο πολιτικό κόμμα μπορεί να σας εκπροσωπήσει καλύτερα.

    Είναι ένα ακαδημαϊκό έργο, που δεν συνδέεται με κανένα πολιτικό κόμμα ή κίνημα ή μέσο ενημέρωσης. Τα πολιτικά κόμματα δεν είχαν καμία επίδραση στο σχεδιασμό του έργου ενώ όλες οι πληροφορίες συγκεντρώθηκαν με την ευθύνη της ερευνητικής ομάδας.

    Ιωάννης Ανδρεάδης: Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ερευνητής στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Πολιτικής Έρευνας. (john@polsci.auth.gr)

     

    Θόδωρος Χατζηπαντελής: Καθηγητής Εφαρμοσμένης Στατιστικής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και Διευθυντής του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Πολιτικής Έρευνας. (chadji@polsci.auth.gr)

     

    Στην επιτυχία κάθε νέας έκδοσης του HelpMeVote πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν οι φοιτητές του ΑΠΘ

     Εμένα , ενώ πιστεύω ότι απαντώ ειλικρινά, μου προτείνει άλλο απ' αυτό που σκέφτομαι να ψηφίσω !!! Όμως πιστεύω ότι οι δημιουργοί κάνανε σωστή δουλειά.


    optiras
    23.01.2015, 18:08

    Επισκέφθηκα την ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα που πρότεινες...

    Προσωπικά, δεν μου αάρεσε η επιλογή των κριτιρίων...

    Ερωτήσεις τελείως γενικευμένες, αόριστες, κάποιες άσχετες με την πολιτική κατεύθυνση του ατόμου που συμμετέχει...

    Σαν αίνιγμα, σαν παιγνίδι, σαν τίτλοι ειδήσεων ή λαϊκιστικών εφημερίδων..

    Δείχνουν άγνοια της ελληνικής πραγματικότητας, καμιά επαφή με τον πραγματικό κόσμο. Πράγμα λογικό,αφού είναι καδημαϊκή δουλειά καθηγητών και φοιτητών

    Οι λόγοι που η προεκλογική εκστρατεία δεν βοηθά στην επιλογή του κόμματος για ψήφισμα είναι:

    - ανυπαρξία σοβαρού προγράμματος.. Στην περίπτωση που κόμματα παρουσιαζουν κάτι σαν πρόγραμμα, αυτό είναι συρραφή συνθημάτων ή με τελείως ανεδαφικούς στόχους

    -κανένα κόμμα δεν τηρεί και δεν εφαρμόζει κανένα πρόγραμμα

    -όλα τα κόμματα διακατέχονται από παλαιοκομματική νοοτροπία, με ελάχιστες εξαιρέσεις

    -οι πολιτικοί λένε αυτά που ο κόσμος θέλει να ακούσει (λαϊκισμός), ακολουθούν τις δημοσκοπήσεις... Δεν χαράζουν πορεία, γραμμή...

    -έλλειψη πολιτικού οράματος

    -ανυποαρξία πολιτικής ηθικής και ιδεολογίας

    -καμιά επαφή των κομμάτων με την πραγματικότητα

    -δεν γίνεται περιγραφή ή ανάλυση της κατάστασης ή του προβλήματος που υποτίθεται η πρόταση του χ κόμματος θέλει να λύσει

    -η καμπάνια οδηγείται από επικοινωνιολόγους και είναι εστιασμένη στο συναίσθημα, στον εντυπωσιασμό και με κριτήρια μαρκετινγκ

    --ο κόσμος, και να έβγαινε ένα πρόγραμμα, δεν το διαβάζει

    -ασυμετρία πληροφόρησης, ο κόσμος επηρρεάζεται από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης που δεν κάνουν ενημέρωση αλλά οπαδιλίκι υπέρ των πολιτικών που εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους

    -έλλειμμα παιδείας των ψηφοφόρων. Π.χ. πόσοι κατέχουν στοιχειώδεις οικονομικές γνώσεις ώστε να καταλάβουν μια συζήτηση για οικονομικα προβλήματα.. (π.χ. επαχθές χρέος,  αεπ, εμπορικό ισοζύγιο)


    freak
    24.01.2015, 12:56

    Ποιο εθνος και ποια ελευθερια σκεψης υπηρχε? 

    Τελος παντων, για να μιλησουμε περι του προκειμενου, λειπει και το: να ψηφισω?


    optiras
    24.01.2015, 18:32

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 24.01.2015, 12:56 έγραψε...
    Ποιο εθνος και ποια ελευθερια σκεψης υπηρχε? 

    Τελος παντων, για να μιλησουμε περι του προκειμενου, λειπει και το: να ψηφισω?

    Είναι και αυτό μια επιλογή γιατί κάποιος μπορεί να επιλέξει το λευκό ψηφοδέλτιο. Αν πρόσεξες, δεν αποκλείω αυτή την επιλογή...

    Άλλωστε, στην προηγούμενη εκλογική αναμέτρηση, αυτή του 2014, είχα ανεβάσει το σχετικό θέμα  "Εκλογές 2014, άκυρο/λευκό/απεργία: οι άλλες επιλογές;"


    freak
    26.01.2015, 18:48

    Γκουγκλαρισα το "τριωδιο" να δω τι στο κερατο ειναι αυτο. Την εχω ξανακουσει την λεξη αλλα δεν το ειχα ψαξει.

    Μιας και αναφερθηκα στα της θρησκειας, για να δω τωρα αν θα τολμησουν να προχωρησουν στον διαχωρισμο κρατους εκκλησιας γιατι πολυ μεγαλα λογακια εχω ακουσει στο παρελθον. Θα μου πεις με τον χαροκαμενο στην γωνια...βρασε ρυζι ετσι κι αλλιως, και οπως διαβασα καπου, σιγα μη γινει διαχωρισμος.  Γιατι να αυτοκτονησει ο τσιπρανδρεου? Μονη λυση ειναι να προτείνει φορο αλα germany σ' oσους εiναι ορθoδοξοι και θελουν oλο το πακετο με παπαδες, πασχα, βεγγαλικα, αγιον ορος , γεροντες, λειψανα κλπ

    Παρεπιπτοντως ο μεγαλος νικητης ηταν η αποχη οπως προβλεπαμε!


    geo321
    27.01.2015, 03:49

    optira συμφωνω με οσα λες..............

    Απο αυτα λοιπον που λες αν δει καποιος με καθαρο ματι οσα εχεις γραψει και ειναι ντομπρος απεναντι στον ιδιο του τον εαυατο θα δει πως εχει πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης.

    Οπως λοιπον ο μαρκετιστας ο καναλαρχης κ.λ.π. εχουν καποια συμφεροντα,ετσι και ο πολιτης σε αυτη την χωρα ειχε και εχει τα δικα του.

    Δεν εγινε ξαφνικα ολο αυτο που εχει γινει,ειχε συμφερον ο πολιτης να βολεψει το παιδι του σε δουλεια ειχε συμφερον ο πολιτης να το παιξει νεοπλουτος αφηνοντας χωραφια σπιτια και περιουσιες σε αλλοδαπους,εγκατελειψε καθε αγωνα καθε προσπαθεια,του παν θα σου δωσουμε λεφτα!οριστε παρτα!και δεν αναρωτηθηκε ποτε ποιος και γιατι?

    Ο καναλαρχης εχει συμφεροντα ο μαρκετιστας επισης οι τραπεζες το ιδιο αυτοι που εχουν το πολυ χρημα το ιδιο.

    Δεν μπορεις να κατηγορεις την τραπεζα γιατι εσυ ο ελληνας πιστευες οτι δικαιουσε διακοπες, σπιτι,αυτοκινητα,πολυτελεια,δεν μπορει ενας ανθρωπος που περνει την δεκαετια του 80 20.000 δραχμες ξαφνικα να εχει υπηρετες παντου.

    Μια ολοκληρη κοινωνια βριζει και βγαζει θυμο σε αυτα που η ιδια εφτιαξε και δεν καταλαβαινει πως ενας προθυπουργος και κανενας υπουργος δεν ευθυνεται που εσυ ο ελληνας τα αφησες ολα στην μοιρα τους επειδη ηθελες να το παιξεις νεοπλουτος.

    Ουτε φυσικα που εσυ ο ιδιος εβγαζες λαμογια να κυβερνανε,ειναι πολυ ευκολο να πει καποιος,α εγω δεν φταιω εμενα ετσι μου πε και τελικα εκανε αλλα.Ετσι λενε ολοι σημερα και ψηφιζουν με θυμο,αντι να θυμωσουν με τον ιδιο τους τον εαυτο,απο εκει ξεκινας απο σενα!αν εγω φτιαξω εμενα θα αλλαξω κατι αν εσυ αλλαξεις θα φτιαξεις κατι.

    Οσο παιζεις ενα παιχνιδι που παιζει καποιος που εχει συμφερον τοσο θα χανεις..................

    Καποτε στεναχωριομουν που καποιος δεν ειχε να φαει,σημερα οχι!κανενας δεν σου ειπε και δεν σε πιεσε να παρεις δανεια και καρτες και να χρωστας σημερα χιλιαρικα.

    Και η αληθεια ειναι ακομα πιο σκληρη,οι ανθρωποι σημερα ξεχασαμε να αγαπαμε τον ευατο μας τον διπλανο μας τον καθε ενα ξεχωριστα και αυτο δυστυχως θα το πληρωσουμε.

    Και βασει παλι του αποτελεσματος ο λαος δειχνει με αυτο που ψηφησε οτι το μονο που αγαπα ειναι το χρημα,παλι καποιος του ειπε θα σου επαναφερω μισθο θα σκισω μνημονια δεν θα πληρωσω ευρω. θα αφαιρεσω φορους,χωρις κανενα πραγματικο δεδομενο και επιχειρημα,οχι δεν θα πω καποιο ψευτη γιατι ειμαι καλοπροαιρετος απλα θα πω πως ζει ουτοπικα.

    Ομως αυριο εαν δεν γινουν ο λαος παλι θα πει,εγω δεν φταιω, ειπε αλλα δεν εκανε.

    Η ευθυνη του εαυτου μας παζει μεγαλο ρολο και πολυ σημαντικο για ολα τα πραγματα,γιατι ολα ξεκινανε απο εμας και καταληγουν σε εμας.


    optiras
    27.01.2015, 08:51

    Η αποφυγή ανάληψη της ευθύνης που αναλογεί στον καθένα μας-προφανώς αναλογικά- είναι καθαρά νεοελληνικό φαινόμενο... Δεν είναι τυχαίο ότι κανείς δεν παραιτήται...

    Τον μπουχέσα τον έχω στολίσει  κανονικά... Μπορεί να ήταν απαράδεκτος σαν πολιτικός, σαν πρωθυπουργός κτλ. Έφυγε όμως σαν κύριος, η μόνη σωστή κίνηση του... Σήμερα, σαμαράς, βενιζέλος, γαπ, κουβέλης είναι ακόμα εκεί, στρογγιλοκαθισμένοι πάνω στα ερείπια της καρέκλας τους....

    Δεν είναι τυχαίο ότι πολιτικοί διεφθαρμένοι-βλέρπε αυτούς που είναι φυλακή- έβγαιναν πρώτοι σε σταυρούς...


    geo321
    27.01.2015, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 27.01.2015, 08:51 έγραψε...

    Η αποφυγή ανάληψη της ευθύνης που αναλογεί στον καθένα μας-προφανώς αναλογικά- είναι καθαρά νεοελληνικό φαινόμενο... Δεν είναι τυχαίο ότι κανείς δεν παραιτήται...

    Τον μπουχέσα τον έχω στολίσει  κανονικά... Μπορεί να ήταν απαράδεκτος σαν πολιτικός, σαν πρωθυπουργός κτλ. Έφυγε όμως σαν κύριος, η μόνη σωστή κίνηση του... Σήμερα, σαμαράς, βενιζέλος, γαπ, κουβέλης είναι ακόμα εκεί, στρογγιλοκαθισμένοι πάνω στα ερείπια της καρέκλας τους....

    Δεν είναι τυχαίο ότι πολιτικοί διεφθαρμένοι-βλέρπε αυτούς που είναι φυλακή- έβγαιναν πρώτοι σε σταυρούς...



    optira τωρα διαφωνω {#emotions_dlg.biggrin}

    Ενας ανθρωπος η ειναι κλεφτης η δεν ειναι,αν κατσεις να μπεις σε κουβεντες εγω εκλεψα 100.000 ευρω ενω εσυ 100 ευρω δεν θα βγει πουθενα!!Οποτε το αναλογικα απλα δεν υπαρχει,γιατι πολυ απλα και οι δυο μας ειμαστε κλεφτες.

    Υστερα η ουσια δεν ειναι οτι καποιος/οι ειναι στογγιλοκαθισμενοι ουτε ουσια εχει απλα να βγω και να βρισω καποιον,αν θες να φυγουν δειξτο,οσο μεγαλη ευθυνη εχει αυτος που κλεβει αλλη τοση εχω και εγω που καθομαι και βλεπω να με κλεβει.

    Αυτο ειπα πιο πανω αν δεν το καταλαβες,ειναι πολυ ευκολο να τα ριξω ολα πανω σου π.χ εγω φταιω μα εγω δεν εκλεψα,ο optiras φταει γιατι εκεινος εκλεψε!και γω τι εκανα?απλα τον κοιταζα να κλεβει?γαματο!!!!και δεν εχω καμια ευθυνη? τι ωραια που περναμε!!!

    Ολοι αυτοι που ψηφιζουν χρυση αυγη για παραδειγμα ειναι απο καπου,οχι παντως απο τον Αρη.

    Ψηφιζαν πασοκ,νδ και αλλα κοματα,εχουν θυμο μεσα τους!το κακο δεν ειναι πως εχουν θυμο το κακο ειναι πως δεν εμαθαν ποτε κανενα συναισθημα να το διαχειριζονται.Το κακο ειναι πως δεν ειδαν οτι εχουν αναλογη και ιση ευθυνη απεναντι σε αυτο που εβγαζαν τοσα χρονια.

    Δικαζεις καποιον που εσυ εβγαζες τοσα χρονια,εσυ τον εβγαζες δεν πηγε μονος του και εκατσε στην βουλη.

    Απλα μαθαμε να ζουμε με συμφερον εχοντας κρυφτει πισω απο την λεξη δημοκρατια.................

    Optira μας τα πηραν ΟΛΑ και εμεις απλα καθομασταν και κοιταγαμε.

    Ας λεει καποιος οτι σε αγαπαει,δεν σε αγαπαει ακομα και ο πιο κοντινος σου ανθρωπος,γιατι αν σε αγαπουσε δεν θα ειχε γινει ολο αυτο που σημερα εχει συμβει.

    Ο  τσιπρας ειπε και ο μαρκετιστας εγραψε.....................θελουμε το λαο για να τα αλλαξουμε ολα,ο τσιπρας και ο μαρκετιστας ευθυνετε για αυτο που ειπε και που εγραψε και οχι για αυτο που καταλαβες εσυ εγω ο αλλος.

    Ειναι εξυπνο σλογκαν..............θελουμε το λαο για να τα αλλαξουμε ολα 


    ο λαος καταλαβε ψηφιστε με και θα τα κανω ολα οπως πρεπει και αυτο εκανε ο λαος,ομως εκεινος μπορει και να ελεγε................θελουμε το λαο για να τα αλλαξουμε ολα,αρκει ο λαος να αλλαξει νοοτροπια,να βγει να δουλεψει να μην κλεβει ο ενας τον αλλο,να μην κλεβει το κρατος,την επιδοτηση του πετερελαιου την επιδοτηση στον αγροτη να μην την φαει στα μπουζουκια.

    Ο ρολος ενος προθυπουργου δεν ειναι να βγει εξω σε καθε επιχειρηση και να τρεχει απο πισω για να μην τον κλεψει η να δει οτι ο αλλος στο δημοσιο δουλευει και δεν ξυνετε,η ο αγροτης παραγει και δεν τα τρωει αλλου.

    Αν για να γινει ο ελληνας ενας ανθρωπος υπευθυνος πρεπει να εχει καποιον απο πανω του να τον απειλη,τοτε κανενας τσιπρας και κανενας προθυπουργος οποιου κοματος και να ειναι δεν θα αλλαξει τιποτα.



    freak
    29.01.2015, 11:38