ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.830 μέλη

    Βοήθεια στην μίξη φωνής κατά την ηχογράφηση

    iAmKim
    12.02.2015, 17:13

    Καλησπέρα παιδιά ! Θα ήθελα την βοήθεια΄ σας όσο αφορά την μίξη της φωνής .. Κάνω κάποιες ηχογραφήσεις και στην προσπάθεια μου να φτιάξω κάτι το ωραίο παραμορφώνω την φωνή μου και δεν ακούγεται και τόσο καλά .. Έχω ένα αρκετά καλό μικρόφωνο και τρέχω το Logic Pro και έχω στην διάθεση μου αρκετά effects του logic και τα waves ! Χρησιμοποιώ κάποια έτοιμα presets των compressor , eq , deEsser , limiter .. Θέλω απλά να πετύχω μια καλή,  δυνατή και καθαρή φωνή studio όπως ακούμε σε όλα τα τραγούδια .. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 12-02-2015 17:18 ]


    geo321
    15.02.2015, 04:41

    Καλημερα φιλε μου...................καταρχας να σου πω οτι ετσι οπως γραφεις το τιτλο του θεματος δεν βγαινει νοημα,δεν στην λεω για να ξερεις,απλα στο λεω γιατι καποιος μπορει να μπερδευτει,δεν υπαρχει ηχογραφω και κανω ταυτοχρονα και μιξ.

    Οσο αναφορα τωρα στο θεμα σου................μια φωνη για να γραφτει δεν φτανει να εχεις ενα προγραμμα στο πισι και μερικα fx,ωστε να βγαλεις το αποτελεσμα οπως ενα στουντιο.Σε ενα στουντιο θα ακουσεις μια φωνη καθαρη γιατι εχει ειδικα δωματια φτιαγμενα με μια σωστη ακουστικη ωστε να μην επηρεαζει αυτο που γραφει το μικροφωνο.

    Ας πουμε δεν εχει το reverb ενος σπιτικου δωματιου,δεν εχει θορυβους ειτε απο εξω ειτε μεσα στο δωματιο,ολα αυτα συντελουν στο να γραφτει μια φωνη καθαρα,επισης λες εχω ενα καλο μικροφωνο,ποσο καλο? ενα καλο μικροφωνο συνηθως σε ενα στουντιο κανει απο 1.500 ευρω και πανω,αυτο το μικροφωνο συνδεεται σε ενα αναλογο προενισχυτη περιπου ιδιας αξιας πανω κατω με το μικ. αλλα και πολλα αλλα.

    Παρολα αυτα πιστευω οτι γενικα το προβλημα σου ειναι το πως να βαλεις τα fx στην φωνη σου ωστε να ακουστει καλυτερα.Ακομα και οταν αρχισα να κανω αυτο το πραγμα ποτε μα ποτε δεν εβαλα καποιο preset,ο λογος ειναι απλος.........Κανενα preset δεν θα σου δωσει αυτο που πραγματικα θελεις να βγαλεις,αντιθετως συνηθως βγαινει κατι χειροτερο.

    Παραδειγμα................preset vocal σε eq ας πουμε, που σχεδον παντα υπαρχει,αραγε αυτο το ετοιμο preset vocal για ποια φωνη ειναι?για μπασο?για τενορο?για αλτο?για σοπρανο?για ποιο ειδος μουσικης? ροκ,ποπ,λαικο,χιπ χοπ? το εεφτιαξαν ειδικα για την δικη σου χροια?

    Οπως καταλαβαινεις σχεδον παντα δεν λειτουργουν αυτα,οπως και για παραδειγμα ενας compressor με preset drum set,πως ξερει πως επαιξε ο ντραμερ?που πρεπει να συμπιεση?

    Για μενα αν θες το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι ειτε να γραψεις πολλες φορες την φωνη σου σε διαφορα καναλια και να κοψεις τα καλυτερα σημεια απο καθε καναλι και να φτιαξεις ενα τελικο στο τελος.ειτε να γραψεις πολλες φορες την φωνη σου σε ενα καναλι να ακους και να δεις αν σου αρεσει,μεχρι να καταφερεις να βγαλεις αυτο που αρεσει σε σενα.

    Οταν εχουμε καλο υλικο στα χερια μας,δηλαδη ενα καλο recording, τοσο λιγοτερο θα ψαχνουμε τα fx μας μπας και κανουν κανα μαγικο και ακουστει καλυτερο αυτο που εχουμε γραψει.

    Γενικα δεν μπορει καποιος να σου πει οσο αναφορα τα fx τι να βαλεις και που, γιατι δεν υπαρχει συνταγη.

    Καθε φωνη και καθε οργανο εχει καλες και κακες συχνοτητες οπως και διαφορετικες χροιες,ετσι οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει ενα συγκεκριμενο eq, ενα συγκεκριμενο reverb με τοσο decay με τοσο room size κ.λ.π.

    Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πειραματιστεις και σιγα σιγα θα το βρεις