ελληνική μουσική
    364 online   ·  210.819 μέλη

    Δεν ξέρω αν είμαι αρκετά καλός με το τραγούδι

    VaggelisDaskalakis
    12.02.2015, 19:20

    Καλησπέρα, ονομάζομαι Βαγγέλης Δασκαλάκης ασχολούμαι 2 χρόνια με την μουσική και μαθαίνω μόνος μου κιθάρα.. δεν έχω κάνει φωνητικά ή να έχω πάει σε ωδείο αλλά μου λένε πολλά άτομα θετικά και αρνητικά σχόλια, όπως δέχονται οι επαγγελματίες τραγουδιστές θα ήθελα να ακλουθήσω τη μουσική απλά, εχω κάποιες αμβολίες για εμένα πιστεύω δεν είμαι αρκετά καλός στο να προχωρήσω σε αυτό το στάδιο. 
    Θα ήθελα να με ακούσετε και να μου πείτε μια απλή γνώμη δικιά σας θα το ήθελα πάρα πολύ έτσι ώστε να προχωρήσω ή να σταματήσω να σκέφτομαι απερίσκεπτα για τον εαυτό μου.Αυτός ειναι ο λογαριασμός μου στο youtube όταν έχετε ελεύθερο χρόνο ρίξτε μια ματιά. https://www.youtube.com/user/945elis/videos
    Ευχαριστώ πολύ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VaggelisDaskalakis, 12-02-2015 20:10 ]


    buzukbuzuk
    24.02.2015, 01:34
    Φίλε Βαγγέλη. Άκουσα κάποια από τα τραγούδια που έχεις ανεβάσει στο youtube. Πολύ καλή η προσπάθειά σου και δε θα σου έλεγα σε καμία περίπτωση να σταματήσεις. Απλά πρέπει να δεις τη μουσική κάπως πιο "σφαιρικά". Γνώμη μου είναι επειδή είσαι μικρός και έχεις τις αντοχές να κάνεις μαθήματα μουσικής. Σίγουρα κιθάρας αν θες να ασχοληθείς με αυτό το όργανο και θεωρητικών τα οποία θα σε βοηθήσουν στα πάντα (ακόμη και στη φωνή). Τα μαθήματα φωνητικής δεν τα θεωρώ απαραίτητα καθώς με την συνεχή ενασχόληση και με το σολφέζ που θα κάνεις αν πας σε κάποιο ωδείο η φωνή σου θα στρώσει. Και κάτι τελευταίο. πριν παίξεις να κουρδίζεις την κιθάρα σου (στα περισσότερα κομμάτια ήταν ξεκούρδιστη). Σου εύχομαι τα καλύτερα.
    VaggelisDaskalakis
    03.03.2015, 06:57
    :') ευχαριστω πολυ συνηθως την κουρδιζω καθε μερα αλλα ξεκουρδιζει ευκολα.. ή μηπως παιζω κ ακουγεται ξεκουρδιστα μπορει να φταιει κ ο ηχος δεν γνωριζω ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου το εκτιμω καταλληλως.. :) θα το προσπαθησω αυτι προσπαθω το τελευταιο καιρο να βρω χρονο κ για ωδειο.. :)
    Stoyo
    05.03.2015, 17:16
    Πολύ σηματνικό αυτό με το κούρδισμα, όσες φορές και να ξεκουρδίζει, σταματάς, κουρδίζεις, συνεχίζεις. Αν δεν έχει κουρδιστήρι να πάρεις ένα οπωσδήποτε και ελέγχεις την κιθάρα κάθε φορά πριν παίξεις και αν ξεκουρδίζει εύκολα, μετά από κάθε τραγούδι. Φωνητικά, χάνεις το ρυθμό σε σημεία, φαλτσάρεις και τα ψηλά σου είναι ακόμα προβληματικά και λογικό. Χτύπα παλαμάκια, το δάχτυλο ή το πόδι ή κάτι ώστε να κρατάς ρυθμό. Σε σημεία που δυσκολεύεσαι χαμήλωσε το τραγούδι 1 ημιτόνιο ή όσο χρειαστεί ώστε να είσαι άνετος και μετά το ανεβάζεις σιγά-σιγά. Θες να ασχοληθείς με σκοπό να γίνει επαγγελματίας ή απλά σου αρέσει και θέλεις να παίζεις; Αν κάνεις σε καλό καθηγητή μάθημα (φωνητικής), θα μάθεις πράγματα που όσο και να ασχοληθείς μόνος σου, πιθανότατα δε θα τα ανακαλύψεις. Άλλο το να στρώσει η φωνή και άλλο να ερμηνεύει σωστά. Τελευταίο να θυμάσαι πως τα πάντα μαθαίνονται αρκεί να αφιερώσεις τον κατάλληλο χρόνο με τη σωστή εξάσκηση. Καλή σου συνέχεια!
    VaggelisDaskalakis
    07.03.2015, 06:09
    ευχαριστω πολυ για ολα.. δεν ξερω αν θελω να ασχοληθω επαγγελματικα αλλα αν μου δωθει η ευκαιρια θα το ηθελα παρα πολυ τραγουδαω απο 8 9 χρονων απο οσο με θυμαμαι κ μου αρεσε παρα πολυ δεν ειναι κακο να εχεις ονειρα πιστευω καποια στιγμη ισως πραγματοποιηθει ευχαριστω για το χρονο σου θα προσπαθησω για το καλυτερο ηδη ψαχνω για ωδειο.. θα το κοιταξω και για ιδιαιτετα.. :)