ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη

    Radio MusicHeaven: Όλες οι νέες αλλαγές για τους παραγωγούς

    jorge
    19.02.2015, 01:48

    Καλό διάβασμα - Συχνές Ερωτήσεις

    :)

    Θα δείτε αρκετές αλλαγές, μια από τις οποίες είναι και η κατάργηση των διάσπαρτων και spammy "On-Air" topics, τα οποία αντικαθίστανται από μια Facebook Page, που θα πρέπει (αν θέλει) να φτιάξει κάθε παραγωγός και να τη συνδέσει με την εκπομπή του από την επιλογή Η Εκπομπή Μου, πάνω αριστερά στο μενού που γράφει το nickname σας.

    Ο player διαθέτει πλέον και χώρο για αυτές τις pages. Κάθε φορά που παίζει ένας παραγωγός με facebook page, αυτή θα φορτώνει αυτόματα, επιτρέποντας μέσα από τον player να υπάρχει επικοινωνία, shares, likes και διάλογος.

    Οι όποιες διαφωνίες σεβαστές, αλλά είναι κάτι που δεν αλλάζει και έχει σαν στόχο να φέρουμε στις εκπομπές τον κόσμο που υπάρχει στο FB και να αυξήσουμε την ακροαματικότητα. Τα On-Air γέμιζαν το Πιεστήριο και ήταν δύσκολη και χρονοβόρα η αλληλεπίδραση.

    Επίσης, έχουν αλλάξει τα είδη μουσικής που γίνονται δεκτά για εκπομπές. Ολοι πρεπει να προσαρμοστούμε.

    Τέλος, μια άλλη αλλαγή είναι πως πρέπει να στέλνουμε τις εκπομπές μας στον υπεύθυνο (petrostser), στο email που αναφέρεται μεσα στις συχνες ερωτησεις.

    Πολλά μπράβο στη Χρυσάννα, τον Πέτρο και την Αλκυόνη που μαζί με τον Deos αποτελούν τους υπευθύνους του νέου Radio MusicHeaven και βοήθησαν τα μέγιστα σε αυτό τον ανανεωμένο οδηγό!

    Ευχαριστούμε πολύ!


    sillia
    19.02.2015, 10:34

    Kαλημέρα και με 'γεια μας οι αλλαγές !Σας ευχαριστούμε όλους !

    Ερώτηση... Τι επιφυλλάσει το μέλλον για τα ήδη υπάρχοντα ον αιρ των εκπομπών και η αγωνία μου βέβαια είναι για τις ιστορίες των παιδιών στα πλαίσια του παιχνιδιού μας "Παίζοντας με τις λέξεις" στην εκπομπή ¨Μουσικό Ονειροδρόμιο"που υπάρχουν στο δικό μου ...να ξέρω και εγκαίρως να τις πάρω !

    Ευχαριστώ !


    jorge
    19.02.2015, 10:38
    Εκεί θα μείνουν :)
    mary_omikron
    19.02.2015, 21:52

    Καλορίζικες και καλοτάξιδες οι αλλαγές μας, πολλές ευχαριστίες στους υπεύθυνους και καλή επιτυχία στις επιδιώξεις του νέου μας ραδιοφώνου {#emotions_dlg.thumbup}


    CROSS
    19.02.2015, 22:13

    Καλορίζικες οι αλλαγές και μπράβο στους Fantastic Four του ραδιοφώνου{#emotions_dlg.thumbup}

    Στα είδη μουσικής δεν είδα να συμπεριλαμβάνεται το instrumental.Απο παράλειψη ή απλώς φεύγει το είδος?Για να ξέρω εκτός απο την εκπομπή μου,και σχετικά με το ανέβασμα κομματιών στην συγκεκριμένη ζώνη.Θα καταργηθεί η ζώνη αυτή?Να σταματήσω να ανεβάζω?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CROSS, 19-02-2015 22:14 ]


    Chrysanna
    20.02.2015, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 19.02.2015, 22:13 έγραψε...

    Θα καταργηθεί η ζώνη αυτή?Να σταματήσω να ανεβάζω?



    Θα οργανώσω καθιστική διαμαρτυρία στο Σύνταγμα, να ξέρεις!

    (Μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός...)


    jorge
    20.02.2015, 01:28
    Το instrumental δεν είναι είδος μουσικής, αλλα μορφή. Η εκπομπή σου δεν παίζει ορχηστρικά Death Metal κλπ, επομένως μια χαρά
    kostas65
    20.02.2015, 11:26

    Καλημέρα,

    Πολλά μπράβο και από εμένα για την πολύ καλά σχεδιασμένη και σοβαρή ανανέωση και επαναπροσδιορισμό του ραδιοφώνου μας. Χρειάζεται σε κάποια χρονικά διαστήματα να γίνεται αυτό ώστε να προχωράμε μπροστά.

    Όλες οι αλλαγές πιστεύω πως είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και οι όποιοι περιορισμοί αντιλαμβάνομαι πως έχουν μοναδικό σκοπό την οριοθέτηση κάποιων πλαισίων μέσα στα οποία θα μπορέσουε να λειτουργήσουμε αρμονικά και να δημιουργήσουμε ένα καλύτερο ραδιόφωνο.

    Συγχαρητήρια λοιπόν και καλή δύναμη για τη συνέχεια στον Γιώργο πρώτα από όλα και στην ομάδα του ραδιοφώνου, στον Deos, στην alkyoni, στην Chrysanna και στον Πέτρο, στους οποίους οφείλουμε την αμέριστη συμπαράστασή μας.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    ilio
    20.02.2015, 15:24

    Καλορίζικο το νέο μας ραδιόφωνο και πολλά μπράβο και καλή δύναμη σε όλα παιδιά που το "τρέχουν" και το οργανώνουν (Πέτρος,Χρυσάννα,Αλκυόνη,Γιάννης) καθώς επίσης και σε σένα Γιώργο για την πρωτοβουλία να το αναβαθμίσεις τόσο σε τεχνικό επίπεδο όσο και σε οργανωτικό Smile {#emotions_dlg.thumbup}

    Καλές εκπομπές και καλές εμπνεύσεις σε όλους!!! {#emotions_dlg.beer}


    sympetheros
    20.02.2015, 16:35

    καλή επιτυχία στο νέο εγχείρημα που φέρνει ένα αέρα ανανέωσης που ήταν αναγκαία.

    Μια ερώτηση απο μένα που απ τον ενθουσιασμό της νέας προσπάθειας θα ηταν καλό να αποσαφηνιστεί ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις και να αποφύγουμε παρεξηγήσεις στην πορεία.

    Σχετικά με το κομμάτι που αφορά τη μουσική :

    ''Τι είδη μουσικής μπορώ να παίξω ως παραγωγός;

    Οφείλετε να είστε συνεπείς στο είδος εκπομπής και μουσικής που δηλώσατε στην αίτηση σας. Στα πλαίσια της ελεύθερης έκφρασης των παραγωγών, μπορείτε να διαφοροποιείστε περιστασιακά, πάντα όμως εντός των μουσικών ειδών που επιτρέπονται στον σταθμό, τα οποία είναι:

    Rock, έντεχνο, Jazz, alternative, Soul, funky, Blues, Pop-Rock, post-Rock, ελαφρό τραγούδι, Latin, Pop μπαλάντες και συνδυασμοί τους.

    Τα παρακάτω είδη υποστηρίζονται, αλλά περιορισμένα: Heavy Metal, Hard Rock, ελαφρολαϊκό (όχι βαρύ λαϊκό, όχι γλεντιού).

    Δεν γίνονται δεκτές εκπομπές με είδη μουσικής όπως Death Metal, σύγχρονο λαϊκοποπ, Electronica, τα πολύ εμπορικά hitakia κλπ.''

    Η ερώτηση  που αφορά είδη που κατά καιρούς φιλοξενούνται στην εκπομπή μου είναι η εξής:

    Το ρεμπέτικο-το έντεχνο λαικό ( με οτι εκφράζει ο όρος ) το δημοτικό συμπεριλαμβάνεται στα κλπ;

    Επισης θα ήταν καλό να αποσαφηνιστεί τι εννοούμε ''του γλεντιου'' ώστε να να αποφασίσει ο καθένας τι μπορεί τι ΄θέλει και αν να υποστηρίξει.

    Το πες το Τραγουδιστά είναι μια πολυσυλλεκτική εκπομπή τα χρόνια που φιλοξενείται εδώ και δεν μπορεί να αλλάξει .Μπορεί όμως να αποσυρθεί ώστε να μην δημιουργεί σύγχιση στο πρόγραμμα εφόσον είναι ''εκτός προγράμματος ''

    Σε κάθε περίπτωση καλές εκπομπές και ακροάσεις για όλους!


    Evmorfia-Theiopoulou
    20.02.2015, 17:17

    Καλησπέρα και απο εμένα, πολλά μπράβο στα παιδιά, πάμε δυνατά!!Εχω ερώτηση...

    ''τα οποία αντικαθίστανται από μια Facebook Page, που θα πρέπει (αν θέλει) να φτιάξει κάθε παραγωγός και να τη συνδέσει με την εκπομπή του από την επιλογή Η Εκπομπή Μου, πάνω αριστερά στο μενού που γράφει το nickname σας.''


    Στο προφιλ μας, για το Facebook Page γράφουμε τον σύνδεσμο της σελίδας μας στο fb ή το όνομα της σελίδα {#emotions_dlg.helpsmilie}, μάλλον είναι χαζή η ερώτηση μου, απλά θέλω να δω αν το έκανα σωστά!


    jorge
    20.02.2015, 17:31
    To URL. Στη σελίδα του σταθμού εμφανίζονται πλέον και οι σελίδες των παραγωγών :)
    jorge
    20.02.2015, 17:40

    Συμπέθερε :)

    Παράθεση:

    Το ρεμπέτικο-το έντεχνο λαικό ( με οτι εκφράζει ο όρος ) το δημοτικό συμπεριλαμβάνεται στα κλπ;


    Ο σταθμός δεν θα παίζει δημοτικά ή ρεμπέτικα. Έντεχνα λαϊκά, ναι.

    Παράθεση:

    Επισης θα ήταν καλό να αποσαφηνιστεί τι εννοούμε ''του γλεντιου'' ώστε να να αποφασίσει ο καθένας τι μπορεί τι ΄θέλει και αν να υποστηρίξει.

    Θέλουμε καλό και ποιοτικό λαϊκό, κατά προτίμηση όχι του γλεντιού, όσον αφορά στο ρυθμό και στην ποιότητα ενορχήστρωσης. Όχι πχ συρτά, καλαματιανά, χασαποσέρβικα. Δε θέλουμε μεγάλη διαφοροποίηση στο πριν και το μετά, ώστε η εκπομπή - παρά το γεγονός οτι θα έχει λαϊκά - να κολλήσει περισσότερο με την προηγούμενη και την επόμενη ζώνη. Γι' αυτό μπαίνουν οι όποιοι περιορισμοί.

    Γνωρίζεις απόλυτα από ποιοτικό λαϊκό τραγούδι, άρα θεωρώ πως δε σε αφορά το παραπάνω. Αν σε αφορά εν μέρει, θα είχες τη διάθεση να προσαρμόσεις το ρεπερτόριό σου στα παραπάνω;


    sympetheros
    20.02.2015, 21:17

    Γιώργο και φίλοι σ ευχαριστώ για την απάντηση.

    Η αλήθεια είναι πως η θεματολογία των εκπομπών θα μπορούσε να απαλείψει ρεμπέτικα κα δημοτικά τραγούδια απο τα αφιερώματα όπου θα ταίριαζε.

    Αλλά έτσι θα επρεπε να αυτοπεριοριστώ και να οδηγήσω τις επιλογές στα είδη που καθορίστηκαν.Βεβαια όση ωρα γράφω ακούω απ το ραδιόφωνό μας εκπομπή με  Αλκαίο και Καρβέλα ( τιτι και στριπτιζ  και οπα power ) και προσωπικά θεωρώ πως το ρεμπετικο είναι είδος που δεν παίζει στα συμβατικά ραδιόφωνα και θα μπορούσε να μας διαφοροποιήσει όπου θα ακουγόταν.( Μια απο τις καλύτερες έκποπές του ραδιοφώνου μας ήταν το σεντούκι με τα ρεμπέτικα της Μαίρης Ομικρον κατά την προσωπική μου εκτίμηση).

    Ερχεται πάντα (όπως έλεγε ο Σαββόπουλος στα καλύτερα του) ''η στιγμή ν αποφασίσεις με ποιούς θα πας και ποιούς θ αφήσεις ''και πως θα πας επίσης θα μπορούσαν να προσθέσω.

    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία στο ραδιόφωνο τα τελευταία 6 χρόνια στα οποία τα θέματα που κάλυψε το Πες το Τραγουδιστά και υπάρχουν εδώ όλα  ( http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=sympetheros) δεν μου αφήνουν περιθώρια να αρχίσω την αυτολογοκρισία .

    Εκτιμώ το βήμα που μου δόθηκε το οποίο κι εγώ με τη σειρά μου στήριξα  όσο μπορούσα και ευχομαι να πηγαίνει πάντα ψηλότερα πάντα προς το καλύτερο.Εδω γύρω θα είμαστε έτσι κι αλλιώς.


    alkyoni
    20.02.2015, 22:23

    Μη σταματας κι εσυ συμπεθερε μας{#emotions_dlg.ohmy}{#emotions_dlg.helpsmilie}...πφφφ....{#emotions_dlg.crying}


    dimitris1965
    20.02.2015, 22:47
    Συμφωνο με τον δημητρη, οχι και να αποκλειστουν τα ρεμπετικα το α και το ω της ελληνικης μουσικης.δηλαδη να φτασουμε σε σημειο να παιζουμε ολοι τα ιδια και τα ιδια,ο σταθμος διοργανωνη καθε χρονο διαγωνισμο ελληνικου κατα βαση τραγουδιου,με σκοπο και πολυ σωστα , τη στηριξη της ελληνικης μουσικης, και εμεις στο ραδιωφονο αποκλειουμε τη μιση και πανω ελληνικη μουσικη. και απο ποτε το χασαποσερβικο θεωρειται γλεντζεδικο.γιατι καποια ειδη δεν αφηνονται απλα στην ευχερεια του εκαστου παραγωγου να τα χειριστη, και αποκλειονται ,
    vert
    21.02.2015, 03:23

    Μπορεί να μην είμαι πλέον παραγωγός και να είναι στο περιθώριο το είδος της μουσικής που εκπροσωπώ....

    Αλλά θεωρώ την απόφαση της διεύθυνσης σωστή.... να προσανατολιστεί σε ένα σταθερό είδος μουσικής...

    Νταξ, η η Ιφιγένεια της υπόθεσης είναι η Μαίρη...

    Αλλά ο συμπέθερος και ο Δημήτρης μπορούν να διαμορφώσουν τις εκπομπές τους ανάλογα... αφού τα ξέρουν τα κόλπα...

    Είναι κρίμα να το χαλάσετε.


    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 21-02-2015 15:14 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 21-02-2015 15:24 ]


    mary_omikron
    21.02.2015, 08:05

    Βλέπω οτι αναφέρθηκε το όνομα μου και η εκπομπή μου με τα ρεμπέτικα και αφου πρωτίστως ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια, θεωρώ οτι πρέπει να λάβω θέση κι εγώ, αν και δεν είμαι πλέον παραγωγός.

    Προσωπικά δεν νοιώθω θιγμένη για τον αποκλεισμό του είδους από το ραδιοΜΗ, βλέπω οτι γίνεται προσπάθεια καθορισμού ταυτότητας και το σέβομαι, άλλωστε η εκπομπή "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" είχε ολοκληρώσει τον κύκλο της και είχε σταματήσει ήδη πολλούς μήνες πριν παρθεί η απόφαση ανακαίνισης και ταυτότητας του ραδιοφώνου. Η εκπομπή σταμάτησε επειδή τα 5-10-15 θέματα γύρω απο το ρεμπέτικο και την εποχή του, είχαν παρουσιαστει και απο κάποιο σημείο και μετά θα ήταν επαναλήψεις των ήδη λεχθέντων {#emotions_dlg.biggrin} πόσες φορές και πόσο διαφορετικά να παρουσιαστεί η Μικρασιατικη καταστροφή, οι ουσίες, οι μάγκες-νταήδες, η φυλακή, οι τεκέδες, οι ελεύθερες ρεμπέτισσες του 30 και όλα τα άλλα, δεδομένου οτι οι εκπομπές ήταν θεματικές?

    Το ρεμπέτικο είναι βέβαια μεγάλο μέρος της μουσικής μας ιστορίας, αλλά σαν είδος είναι ιδιαίτερο και βαρύ και η προσωπική μου εμμονή στις πρώτες αυθεντικές εκτελέσεις έφερνε στον αέρα ολα τα πλην των ηχογραφήσεων με τα διαρκή χρατς-χρουτς, δύσκολα και ενοχλητικά στ΄αυτιά αμύητων στο είδος, ωστόσο ιδιαίτερα εκτιμητέα στ΄αυτιά των φαν ακροατών μου που οι περισσότεροι ήταν φίλοι απο το fb, απ΄αυτούς άλλωστε και τα νούμερα που σημείωνε η εκπομπή.... οι οποίοι όμως δεν παρέμεναν στην γενική ακροαματικότητα του ραδιοφώνου που είναι και το ζητούμενο. 

    Οπότε δεν ενοχλούμαι για μένα προσωπικά (θα μπορούσα να επανέλθω σε μελλοντικό χρόνο με ένα απο τα επιλεγμένα είδη)..... αλλά ωστόσο πιστεύω οτι 2-3 κομμάτια ενδιάμεσα στις εκπομπές του Βερτ, του Συμπέθερου, του Αντώνη, του Δημητρη1965 θα μπορούσαν κάλλιστα να υπάρχουν, γιατί οι εκπομπές θα διανθίζονταν και οι ίδιοι δεν θα ένοιωθαν παρέμβαση στις επιλογές και περιορισμό.

    Οσον αφορά το όλο εγχείρημα της αλλαγής του ραδιοφώνου μας είμαι πάντα της άποψης οτι στο "σπίτι" που μπαίνεις ακολουθείς τους κανόνες κι αυτό ισχύει για τους καινούργιους. Για τους παλιούς ένοικους που είναι χρόνια καλοδεχούμενοι και έχουν στηρίξει το "σπίτι" πρέπει να υπάρχει αναγνώριση και φροντίδα με λεπτούς χειρισμούς για να μην δημιουργείται στεναχώρια, δυσαρέσκεια και παραίτηση εν όψει αλλαγών.

    ----------------

    Επανέρχομαι με "επεξεργασία" για να πω σχετικά με το λαϊκό ελληνικό τραγούδι πιστεύω οτι συνθέτες όπως Θεοδωράκης-Τσιτσάνης-Καλδάρας-Ζαμπέτας-Κουγιουμτζής-Πάνου και αρκετοί ακόμα καλό θα ήταν να υπάρχουν και θεωρώ αδιανόητο να πέφτει σε δίλημμα παραγωγός που θέλει να παίξει Καζαντζίδη σε χασαποσέρβικο ή και όχι. Και για του λόγου το αληθές

    >

    >


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 21-02-2015 08:29 ]


    sympetheros
    21.02.2015, 08:43

    Η συζήτηση είναι παντα δείγμα πολιτισμού και σεβασμού της διαφορετικότητας ακόμα κι όταν δεν μπορούμε να συμβαδίσουμε.

    Για να μην γίνει παρανόηση δεν κροτικάρω την απόφαση  του σταθμού αλλά λέω την άποψή μου ανοιχτά και τι μπορώ εγω να υποστηρίξω στη νέα πρόσπάθεια.

    Το ζήτημα δεν είναι ο συμβιβασμός ( τυπου κυβέρνησης -δανειστών ) ούτε αν μπορούμε να προσαρμοστούμε .

    Κατα ένα μεγάλο μέρος μπορούμε αλλά ...κόβοντας ένα μέρος αυτών που μας αρέσει να μοιραζόμαστε όμως παύει  η προσωπική ευχαρίστηση να υφίσταται και για μένα αυτός ήταν σημαντικός λόγος για να κάνω ραδιόφωνο σ αυτό το διαδυκτιαό τόπο.

    Δε μιλώ για δυο ή τρία τραγούδια αλλά για ολόκληρες εκπομπές με άμεση σχέση με τα  ρεμπέτικα που έχω φιλοξενήσει στο Πες το Τραγουδιστα (Ο Αγάθωνας και η Eurovision -Τσιτσάνης-Τα τραγούδια της φυλακής ) .

    Στα σχέδια του 2015 ήταν να γίνει εκπομπή για το Μπάμπη Γκολέ που έφυγε και αφιερωμα στο Ονειρου Ελλας με τη Θέσια Παναγιώτου .

    Δεν αφορά η τοποθέτησή μου το πόσο ή το καθόλου αφορά τη στάση μου στη μουσική που όποιος ρίξει μια ματιά στο ευρος που φιλοξενήθηκε στην εκπομπή δεν θα μπορεί να πιστεψει πως γίνεται ν αγαπάει κανεις τον Dylan και τον Βαμβακάρη ταυτόχρονα.

    Οι αλλαγές δεν είναι ωραίο να παίρνουν προσωπικό χαρακτήρα και δεν το θέλω καθόλου αλλά ήθελα τις σκέψιες μου να τις μοιραστώ ανοιχτα.Οπως δε θέλω αλλα να λέμε κι ο καθένας να κάνει αυτό που έκανε σαν να μην άλλαξε τίποτα ώστε να έχουμε λόγους να μαλώνουμε και να το ρίχνουμε στην εσωστρέφεια.( Η μαμά Ελλάδα μας δίδαξε πολύ καλά πως γίνεται τα τελευταία χρόνια).

    Σεβομαι απόλυτα την προσπάθεια ο σταθμός να αποκτήσει ταυτότητα αλλά μάλλον σε οτι με αφορά δεν μπορώ να την υποστηρίξω γιατί ουσιαστικά....ήμουν πάντα'' χωρις ταυτότητα'' στη μουσική που άκουγα αλλά και έβαζα ν ακούμε μαζί.Γι αυτό και δεν με ενδιέφεραν οι συμβατικοί σταθμοί απο τους οποίους έχω περάσει κάποια στιγμή και δεν με ενδιέφερε να συνεχίσω με μια λογική αποστείρωμένης μουσικής που έχει κυριολεκτικά κυριέυσει τα ραδιόφωνα και οι παραγωγοί πουλάνε μόνο τη φωνή τους.

    Ειναι μια άλλη άποψη εκτός γραμμής (συνιστώσα τη λεμε στις μέρες μας :) και εκφράστηκε με πολύ αγάπη και σεβασμό στο χώρο που με φιλοξένησε  μαζί με τα'' τραγουδιστά'' κουσούρια μου τα τελευταία χρόνια


    mary_omikron
    21.02.2015, 09:20

    Παράθεση:

    Το μέλος sympetheros στις 21.02.2015, 08:43 έγραψε...

     δεν θα μπορεί να πιστεψει πως γίνεται ν αγαπάει κανεις τον Dylan και τον Βαμβακάρη ταυτόχρονα.

    γίνεται {#emotions_dlg.yes}