ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.849 μέλη
    STEFANOS604
    22.02.2015, 16:25

    Γλέζος: Ζητώ συγγνώμη από τον Ελληνικό Λαό….. και απαντήσεις από Παπαδημούλη , Φλαμπουράρη …

    Μανώλης Γλέζος  Βρυξέλλες 22-2-2015

    • Γιατί η σκληρή και επίπονη διαπραγμάτευση η οποία συνεχίζεται καθώς και τέτοια σχόλια είναι δημόσια και όχι επακριβώς δημοσιεύσιμη , όμως μετά το πέρας των διαπραγματεύσεων;;
    • Έχουν το δικαίωμα μεμονωμένα μέλη της όποιας κυβένησης,που δεν ανήκουν στον πυρήνα διαπραγματεύσεων να το πράττουν; Η γνώμη μου είναι ΟΧΙ
    • Κερδίζουμε ή χάνουμε με τη δημοσιοποίηση;; Εγώ πιστεύω ότι είναι εις βάρος μας.
    • Για την αντιπολίτευση συμφωνώ απόλυτα στις όποιες ενστάσεις

    tallos
    24.02.2015, 15:24

    Ολόκληρη η επιστολή του Χάρρυ Κλυνν έχει ως εξής:

    Διαφωνήσαμε για το ίδιο περίπου θέμα πριν από 15-20 χρόνια, και να που διαφωνούμε για το ίδιο θέμα και πάλι σήμερα. Πριν από 15-20 χρόνια, όμως, ήταν «αλλιώς», και το «αλλιώς» εκείνο, δεν έχει καμιά, πολύτως, σχέση με το «αλλιώς» του σήμερα. Αλλά, απ’ ότι φαίνετε, ο χρόνος αδυνατεί να παίξει ρόλο στην εξέλιξη της «Αριστεράς» , που έμαθε να βαυκαλίζεται, «κολλημένη» σε «παρελθόντα κλέη», σε ανδριάντες και παράσημα, σημαίες, τακτικές και ονόματα παρελθουσών εποχών… Έχεις λάθος σύντροφε, μεγάλο λάθος, και ο τρόπος που χειρίζεσαι το λάθος αυτό δε βλάπτει, ασφαλώς, τον εαυτό σου, κάθε άλλο… Τον «περνάει ένα ακόμα χέρι» στίλβουσας μονωτικής πορσελάνης, που αγιοποιεί ακόμα πιο πολύ την εικόνα του «ιερού μεταξοσκώληκα», που κανείς δε δικαιούται να τον ανακαλεί στην τάξη, να διαφωνεί με τα λεχθέντα του, και σε τελευταία ανάλυση να τον αμφισβητεί… Παρ’ όλα αυτά, αυτό που γίνεται-γίνεται, και αυτό που είναι-είναι. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Βλάπτεις, δυστυχώς, σοβαρά την Αριστερά σύντροφε, την τραυματίζεις, κι εκεί που είναι να σηκωθεί για να σταθεί στα πόδια της, μπανγκ-μπανγκ την ξαναρίχνεις στο χώμα. Κουράστηκαν οι πολίτες να ακούνε πόσο δίκαιο έχεις εσύ και πόσο άδικο έχουν οι άλλοι… Πόσο «ήρωας» είσαι εσύ και πόσο δεν είναι οι άλλοι. Ο κάθε αγωνιστής με τον τρόπο του, ήρωας είναι κι αυτός σύντροφε. Το λυπηρό είναι ότι αυτήν την καινούρια, τη σύγχρονη Αριστερά, την «κυβερνώσα» όπως την αποκαλούνε, όσο κι αν προσπαθήσεις δε θα μπορέσεις μάλλον να την κατανοήσεις… Λείπουν πολλοί κρίκοι από την αλυσίδα σου! Σαν Μικέλε σύντροφε… Η βάρκα πλέει προς την άλλη όχθη και οι συνομιλίες των συντρόφων ηχούν παράξενα στ’ αυτιά μας… Λόγια αλλόκοτα, ακαταλαβίστικα για ΄μας… Τη συνέχεια την ξέρεις, και το τι είναι αυτό που πρέπει να γίνει, με όλο το συμβολισμό που εμπεριέχει, όταν είσαι μόνος σου, χωρίς την παρέα του ήρωα Γλέζου, κι αυτό το ξέρεις. Κακός σύμβουλος ο πολιτικός ναρκισσισμός σύντροφε. Ασφαλώς, έχεις τη γνώμη σου, αλλά καλά θα κάνεις να την κρατήσεις για τον εαυτό σου. Σε πληροφορώ, όμως, ότι αυτό το είδος των επικοινωνιακών «ακροβατισμών» δεν το έχεις ανάγκη ο ΣΥΡΙΖΑ του 50%, ούτε και που το φοβάται… Αυτό μας έλειπε… Τα μόνα μπράβο που θα εισπράξεις στην προκειμένη περίπτωση, θα είναι από τα κατάλοιπα της Σαμαρικής ακροδεξιάς και τα χειροκροτήματα από κάποια αποστεωμένα κομουνιστοειδή κρουπούσκουλα που υπάρχουν, για να λένε μόνο ότι υπάρχουν. Αυτά τα λίγα είχα να σου πω σύντροφε, και πολύ θα λυπηθώ αν μάθω ότι δε σε στεναχώρησα… Πολύ θα λυπηθώ ακόμα και για την Αριστερά και για μένα και για τον Μανώλη Γλέζο.
    Βασίλης Ν. Τριανταφυλλίδης
    (Χάρρυ Κλυνν)


    Chrysanna
    24.02.2015, 15:41

    Συγγνώμη αλλά για παραίτηση ούτε λόγος, ε;


    Hastaroth
    24.02.2015, 20:24

    Εδώ δέν παραιτήθηκαν άλλοι που έκαναν και κακουργήματα,ο Γλέζος θα παραιτηθή;

    Είναι μεγάλο το κοχλιάριον τού Ευρωβουλευτού γάρ....


    Chrysanna
    24.02.2015, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 24.02.2015, 20:24 έγραψε...

    Εδώ δέν παραιτήθηκαν άλλοι που έκαναν και κακουργήματα,ο Γλέζος θα παραιτηθή;

    Είναι μεγάλο το κοχλιάριον τού Ευρωβουλευτού γάρ....



    Με την μόνη διαφορά πως οι άλλοι δεν αυτοπαρουσιάζονται ως εθνικά σύμβολα επανάστασης.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 24-02-2015 20:34 ]


    Hastaroth
    25.02.2015, 08:35

    Ο πραγματικός ήρωας δέν αυτο-παρουσιάζεται.Αφήνει να τον κρίνουν (και να τον παρουσιάσουν) οι άλλοι.

    Ο Σάντας,που συμμετείχε στο εγχείρημα με την σημαία (και προφανώς και σ'άλλες αντιστασιακές πράξεις) γιατί δέν εμφανίζεται πουθενά;Εχει κέρατα και φοβάται μήν τρομάξη τον κόσμο;Δέν νομίζω.....

    Δέν επεκτείνομαι άλλο γιατί θα γίνω "κακός"....


    freak
    25.02.2015, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 24.02.2015, 20:33 έγραψε...

    Με την μόνη διαφορά πως οι άλλοι δεν αυτοπαρουσιάζονται ως εθνικά σύμβολα επανάστασης.


    Ποια συμβολα?

    Εδω ειχαμε ολοκληρο ΕΘΝΑΡΧΗ (και για πολλα τετραποδα ακομα ισχυει αυτος ο χαρακτηρισμος για τον γεροκαραμανλακο). Αλλα θα μου πεις τοσα τετραποδα τον ψηφισαν....


    Chrysanna
    25.02.2015, 15:46

    Το ότι αναφέρθηκα σ' ένα δεδομένο δεν σημαίνει ότι το αποδέχομαι.

    Απλά από κάποιον σ' αυτή την ηλικία, αν μη τι άλλο, περιμένεις μία ελάχιστη συνέπεια μεταξύ λόγων και πράξεων.


    freak
    25.02.2015, 15:53

    Ισως τελικα η ιδια η ηλικια να αποτελει ανασταλτικο παραγοντα.

    Εδω ενα αλλο συμβολο (για πολλους) υπηρξε υπουργος του ακατανομαστου.


    Konstantinosoa
    25.02.2015, 19:07
    Περίμενα να δω πότε θα το αναφέρει κανένας, αλλά και αυτό είναι ενδεικτικό του Σάντα. Αθόρυβα πέθανε. Όπως και να έχει όμως το θέμα είναι τί λέει ο Γλέζος και όχι η αντιστασιακή του δράση. Και εδώ ο Γλέζος έχει και δίκιο και άδικο. Δίκιο γιατί η συμφωνία αυτή, σωτήρια προσωρινά για το χρέος μας, αποτελεί συνέχιση του μνημονίου και αναίρεση του δημαγωγικού προγράμματος. Ο Γλέζος όμως δεν ήξερε πως αυτό θα γίνει απο πριν; Πως δημαγωγικά λέγονταν αυτό που ο κόσμος ήθελε να ακούσει; Εμείς χρωστάμε, εμείς έχουμε ανάγκη, αυτοί ορίζουν τους όρους. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει (που δεν μας αρέσει).
    Hastaroth
    25.02.2015, 21:59

    Δέν μάς αρέσει μέν,δέν έχουμε να προτείνουμε όμως κάτι άλλο δέ.Θα μπορούσαμε να το είχαμε κάνει εξ αρχής,αλλά δεχτήκαμε-δηλαδή οι κυβερνήσεις μας δέχτηκαν να υπογράψουν χωρίς να έχουν διαβάσει πρώτα τους όρους,οπότε και δέν τους διαπραγματεύτηκαν.

    Οπως λέει και ο Κωνσταντίνος,ο Γλέζος ήξερε εκ τών προτέρων πως αυτά που υποσχόταν ο Τσίπρας (είναι και κοντογείτονάς μου,στην Ανω Κυψέλη μένει αυτός,στην Κάτω Κυψέλη εγώ...) δέν θα μπορούσαν να εφαρμοστούν (εδώ που τα λέμε,και άλλοι το ξέραμε,αλλά όταν τα λέγαμε μάς αποκαλούσαν "νεοφιλελέδες").Αντί όμως να τον "μαζέψη",τον άφηνε να λέη και να λέη και τώρα που ο Τσίπρας χτύπησε το κεφάλι στον τοίχο (μαζί με τον μηχανόβιο ΥΠΟΙΚ του) βγαίνει και ζητάει συγγνώμην από τον Ελληνικό λαό.Εμ δέν πάει έτσι,κύρ-Μανωλιό.Η μάνα μου έλεγε ότι το μπαρντόν και το συγγνώμην κάποιες φορές είναι "μισό χέ...." (δέν συνεχίζω την έκφραση διότι είναι δυσώδης και βρωμάει {#emotions_dlg.biggrin}-κατά πώς έλεγε κι'ένας φιλόλογος καθηγητής μου).


    Konstantinosoa
    25.02.2015, 22:05
    Και φυσικά το ασόβαρο της διαπραγμάτευσης είναι να παρουσιάζει ημέρες διαπραγματεύσεων (αλλά και εν γένει) η Αυγή το Σόϊμπλε ως ναζί που ζητάει λίπος ολοκαυτώματος. Αν ήμουν στην θέση του Τσίπρα θα είχα απολύσει εχθές πολλούς στην Αυγή.
    Hastaroth
    25.02.2015, 23:00

    Κάπου είχα διαβάσει προσφάτως ότι "η Ελλάδα προσέρχεται στίς διαπραγματεύσεις με το ένα χέρι υψωμένο σε γροθιά και το άλλο απλωμένο στην ζητιανιά".

    Και για να επανέλθω στον Γλέζο,η ταπεινή μου άποψη είναι πως ώφειλε να είχε αποσυρθεί από την ενεργό πολιτική εδώ και χρόνια.Δέν μπορείς να ενεργής στον 21ο αιώνα με απόψεις τών αρχών τού 20ού-πόσο μάλλον άν δέν πρόκειται γιά απόψεις αλλά γιά ιδεοληψίες.....


    STEFANOS604
    26.02.2015, 00:14

    Ο κόσμος τον εκλέγει οπότε....

    Να πώς η ‘’Αυγή’’  καρφώνει το Μαξίμου....


    tallos
    26.02.2015, 05:55
    Τη σημαια την κατεβασε τελικα;η είναι αστικος μυθος;
    Hastaroth
    26.02.2015, 09:16

    Δέν ήμουν εκεί γιά να ξέρω {#emotions_dlg.biggrin}

    Υποθέτω όμως ότι την κατέβασε,αφού μετά τον συνέλαβαν οι Ναζί μαζί με τον Σάντα.

    Πάντως,άλλο αντιστασιακό του επίτευγμα δέν έχω δεί να αναφέρεται πουθενά.


    optiras
    26.02.2015, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 24.02.2015, 20:24 έγραψε...
    Εδώ δέν παραιτήθηκαν άλλοι που έκαναν και κακουργήματα,ο Γλέζος θα παραιτηθή;

    Είναι μεγάλο το κοχλιάριον τού Ευρωβουλευτού γάρ....

    Λίγη συνέπεια  δεν έβλαψε κανένα... Από κωλοτούμπες πάμε καλά, και καλές κωλοτούμπες κάνουν και οι "άλλοι"... Ακόμα τι παπά έφαγε ο γλέζος; Και δεν είναι η πρώτη φορά, μια που έχει κάνει και βουλευτής του πασοκ... Και κράζουμε τους άλλους για καρεκλοκένταυρους... Ο γλέζος τι κάνει; Μια από τα ίδια; Αρκεί μια λεκτική συγνώμη; Πότε δεν μας τα λέι καλά ο γλέζος; Πριν ή τώρα; Η άποψή μου είναι πως και τώρα, και τότε........


    STEFANOS604
    26.02.2015, 19:50

    Γλέζος  και Μ. Θεοδωράκης είναι σύμβολα και δεν είναι σωστό να γίνονται τέτοια σχόλια ειδικά για ‘’καρέκλα’’ λόγω παχυλών μισθών και τα τοιαύτα.

    Σεβαστή η γνώμη τους και οι συμβουλές τους πολύτιμες , όπως εκφράζεται από μεγάλο ποσοστό Ελλήνων αλλά έπρεπε να γίνουν στο κόμμα και προσωπικά στον Πρωθυπουργό. Όταν  ενημερωνόταν πλήρως και συνέχιζε τη διαφωνία του ας την εξέθετε και δημόσια αλλά χωρίς πρότερη ενημέρωση πιστεύω ήταν απόλυτο λάθος.

    Εξ’ άλλου η εντολή του λαού ήταν και είναι ΝΑΙ σ’ όλες τις αλλαγές αλλά εντός της Ευρωζώνης.

    Μπορούσε  απλά να παραιτηθεί για να δείξει τη δυσφορία του.

    Αν και τους σέβομαι απόλυτα ,οι συμβουλές τους ωφέλιμες , αλλά στην ουσία λόγω της φήμης τους πρόβαλαν ,ίσως άθελα τους, τον εαυτό τους και η γνώμη μου είναι ότι ζημίωσαν.

    Όμως ο  καιρός Γλέζου , Μ. Θεοδωράκη , Κ. Μητσοτάκη και άλλων αιωνόβιων έχει προ πολλού παρέλθει, τώρα οι νέοι κυβερνώντες  πρέπει να μας αποδείξουν ότι έχουν επαφή με το παρόν και στοχεύουν στο μέλλον τουλάχιστον ενωμένοι όσο αυτή τη στιγμή είναι ενωμένο και μεγάλο ποσοστό του  λαού, σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις. Όταν και αν παρέλθουν οι δυσκολίες υπάρχει χρόνος για γκρίνιες. Αλλιώς θα χάσουμε για πολλοστή φορά το τρένο...


    Chrysanna
    26.02.2015, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 26.02.2015, 19:50 έγραψε...

    Μπορούσε  απλά να παραιτηθεί για να δείξει τη δυσφορία του.


    Γιατί δεν το έκανε;


    Konstantinosoa
    26.02.2015, 20:56

    Θα σας πω μια προφητεία του γέροντος Παϊσίου, πλέον αγίου Παϊσίου και ο καθένας μπορεί να την αντιμετωπίσει με όποιον τρόπο επιθυμεί. Πέθανε το 1994. Είχε προφητέψει, πως όταν θα έρθουν οι κρίσιμες οικονομικά ημέρες, η αντίδραση στην πολιτική κατάσταση θα έρχονταν απο ένα τμήμα ορθοδόξων και ένα τμήμα του ΚΚΕ. Ο χρόνος θα δείξει, αν το ένα τμήμα του ΚΚΕ (δεδομένου πως η προφητεία έγινε επί ενιαίου ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ), είναι η μικρότερη τότε ανανεωτική αριστερά (άρα ο νυν ΣΥΡΙΖΑ), ή το σημερινό ΚΚΕ, αφού πλέον αποτελεί τυπικά μειοψηφία στον αριστερό χώρο σε σχέση με το 36% του ΣΥΡΙΖΑ.