ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.845 μέλη

    Αυτοδίδακτος Πρωτάρης!Βοήθεια!!!

    Drumsdreaming
    27.02.2015, 20:39

    Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια{#emotions_dlg.helpsmilie}!!!Ειμαι τελειως πρωταρης και θελω να μαθω αυτοδίδακτα (στην χειρότερη με δασκαλο για λιγους μηνες).Κατα πόσο γινεται να φτασω μονος μου σε ενα καλο επιπεδο;Αν μπορειτε γραψτε βιντεο, ιστιοσελιδες ή βιβλια που μπορουν να με βοηθησουν...από ορεξη εχω πολυ αλλα δεν έχω καποιον να καθοδηγησει!

    Και μια απαραδεκτη ερωτηση:Ρ...ακομα δεν εχω καταλαβει τι ρολο παιζει το διπλοπεταλο{#emotions_dlg.confused1}..είναι για το μπάσο ή για διαφορετικη τεχνικη???Ευχαριστω για την υπομονη!!{#emotions_dlg.lol}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-02-2015 21:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Drumsdreaming, 04-03-2015 20:41 ]


    konstantina23
    27.02.2015, 22:59
    Drumsdreaming θα σε απαντησω συμφωνα με τη δικη μου μικρη εμπειρια.Το βασικοτερο νομιζω πως ειναι το μερακι,η ορεξη και η αγαπη γι αυτο που κανεις κι αφου οπως λες εχεις πολυ ορεξη τοτε μη φοβασαι τιποτα!!!Εμενα αρχικα με βοηθησαν ορισμενα βιντεακια που υπαρχουν στο διαδυκτιο για κιθαρα και επειτα το ''ψαξιμο'' που εκανα μονη μου.Για να μην τα πολυλογω εφτασα σε ενα επιπεδο που ξεπερασα τις αρχικες μου προσδοκιες...ενταξει μη φανταστεις και τιποτα τρομερο απλα μπορω και συνοδευω πολυ καλα τον εαυτο μου αλλα και να ''συνυπαρχω'' και με αλλα οργανα.Πλεον αρχισα μαθηματα με δασκαλο γιατι θελω να παω και λιγο παρακατω. Σιγουρα το καλυτερο ειναι να εχεις καποιον δασκαλο διπλα σου...αναλογα βεβαια κα τι στοχους εχεις βαλει...μεχρι που θες να φτασεις!!!Παντως και τελειως αυτοδιδακτος να εισαι δε σημαινει οτι δε θα μπορεσεις να φτασεις ψηλα...υπαρχουν αρκετα παραδειγματα μεγαλων αυτοδιδακτων καλλιτεχνων.Ελπιζω καπως να βοηθησα.Καλη επιτυχια...
    Drumsdreaming
    01.03.2015, 17:19

    Ευχαριστώ πολυ Κωνσταντινα για την απαντηση και πραγματικα το θελω πολυ και το ψαχνω... ελπιζω να εχεις δικιο και να καταφερω να μαθω σε ενα καλο επιπεδο ντραμς!!!Smile


    Hastaroth
    02.03.2015, 08:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Drumsdreaming στις 27.02.2015, 20:39 έγραψε...

    τι ρολο παιζει το διπλοπατινο{#emotions_dlg.confused1}..

    Τί εννοείς με τον όρο "διπλοπατινο";

    Μήπως το hi-hat?


    Drumsdreaming
    04.03.2015, 20:44

    Σορρυ εννωουσα διπλοπεταλο...το εχω δει να το συζητατε σε προηγουμενα forum και ειδα και ενα μοντελο το Iron Combra...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Drumsdreaming, 04-03-2015 20:45 ]


    Hastaroth
    05.03.2015, 09:27

    Πρόκειται γιά ένα bass drum pedal που έχει όμως δύο "κόπανους" και συνδέεται με ένα άλλο bass drum pedal που δέν έχει κανέναν "κόπανο",έτσι ώστε ο drummer να μπορή να παίζη το bass drum και με τά δύο πόδια.Με τον τρόπο αυτό μπορεί να παίξη αξίες όπως π.χ. γρήγορα δέκατα έκτα,που δέν μπορούν να παιχτούν μόνο με το ένα πόδι (εκτός άν ο drummer έχη την νόσο τού Πάρκινσον {#emotions_dlg.biggrin} ).