ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.845 μέλη

    Πως βρισκουμε και προσεγγιζουμε παραγωγους η και εταιρειες ?

    angelos65
    03.03.2015, 12:25

    Γεια σας απο Κυπρο ,

    Θαθελα οποιος ξερει , να μου πει ρε παιδια πως ενας νεος τραγουδιστης βρισκει και προσεγγιζει παραγωγους η και εταιρειες παραγωγης ,για να τον ακουσουν η να τους στειλει ντεμο .

    Ενδιαφερομαι για τον γιο μου .

    Εαν ξερετε διευθυνσεις ,η διευθυνσεις λεκτρονικων ταχυδρομιων των εταιρειων η των παραγωγων παρακαλω ενημερωστε με .

    Ειμαι Κυπρο ,και δεν εχω ιδεα απο απο πρεπει να αρχισω .

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

    Αγγελος Τρικωμιτης

     


    geo321
    04.03.2015, 05:27

    Καλημερα,αρχικα θα πρεπει ο ενδιαφερομενος να εχει γραψει σε ενα σιντι 3 με 4 τραγουδια σε ενα καλο επιπεδο demo ωστε να παρουσιαση την δουλεια του αν γραφει τραγουδια η την φωνη του αν τραγουδαει μονο.

    Μεσα απο το google αν καποιος ψαξει μπορει να βρει αν κανει αναζητηση δισκογραφικες στην ελλαδα η δισκογραφικες στην κυπρο.

    Το επομενο βημα ειναι να ψαξει δισκογραφικες που να ειναι στο στυλ και το υφος του καλιτεχνη,για παραδειγμα εαν ο καλιτεχνης γραφει η τραγουδαει λαικα ποτε μια εταιρεια που βγαζει ροκ δεν θα ενδιαφερεται.

    Σχεδον παντα καθε σελιδα εταιρειας εχει στοιχεια επικοινωνιας,ο καλυτερος τροπος δεν ειναι ομως η συνενοησει μεσω email η αποστολη του demo.Για πιο σιγουρα αποτελεσματα θα πρεπει ο καλλιτεχνης να παρει σε καθε δισκογραφικη και να ζητησει μια ακροαση απο ενα παραγωγο στο ειδος του,να κλεισει ενα ραντεβου ετσι ωστε να ειναι σιγουρος πως ο παραγωγος θα ακουσει τα τραγουδια,διοτι συνηθως οταν καποιος στειλει ενα ντεμο ταχυδρομικα η μεσω διαδυκτιου οι πιθανοτητες ειναι να μην λαβει καμια απαντηση αλλα ακομα και αν παρει το πιθανοτερο ειναι να πουν πως το ακουσαν και δεν τους αρεσε.

    Αυτη ειναι συνηθως η διαδικασια,αυτο ομως που πρεπει να ξερει ενας καλλιτεχνης πως σημερα ειναι πολυ δυσκολο να επενδυσει καποιος λεφτα επανω του οσο ταλαντουχος και αν ειναι,συνηθως υπαρχει καποια εταιρεια που θα τα βγαλει αλλα το πακετο που χρειαζεται ωστε να βγει ενας δισκος βαρυνει τον καλλιτεχνη.


    angelos65
    04.03.2015, 18:56
    Γεια σου φιλε ,το θεμα εινι αμ τις βρουμε πως ξερουμε να ξεχωρισουμε ποιες κανου καλη προωθηση του καλλιτεχνη και ποιες οχι ?
    despinakontogianni
    12.03.2015, 04:46
    Βλέποντας τι δουλειά έχουν κάνει με άλλους καλλιτέχνες για αρχή.
    Katzenfreund
    19.03.2015, 15:34

    Απ' ότι ξέρω, στην Κύπρο δεν υπάρχουν εταιρείες, υπάρχουν όμως στούντιο όπου μπορείς να ηχογραφήσεις.

    Μια καλή αρχή είναι να προσεγγίσεις την 

    ΠΑΣΥΝΕΚ, Παγκύπρια Συντεχνία Επαγγελματιών Καλλιτεχνών, τηλ. 70001185


    geo321
    19.03.2015, 19:09

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 12.03.2015, 04:46 έγραψε...

    Βλέποντας τι δουλειά έχουν κάνει με άλλους καλλιτέχνες για αρχή.

    Αυτο που λες μπορει ομως να κρυβει και παγιδες.Ουσιαστικα αυτο το βλεπει καποιος στην πορεια!!

    Δηλαδη σε αυτο που ρωτας φιλε μου απαντηση ξεκαθαρη δεν υπαρχει.