ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Συμβουλές για ποιοτική ηχογράφηση στο φορητό υπολογιστή

    jacob1985
    05.03.2015, 21:55

    Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ, προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ χρήσιμο .

      Θέλω να με συμβουλέψετε για να ξεκινήσω να κάνω όσο ποιο ποιοτικές ηχογραφήσεις στο σπίτι ηχογραφόντας την κιθάρα και την φωνή μου αρχικά, αφού πρόσφατα αγόρασα εξοπλισμό.

    Διαθέτω :

    1)      laptop Lenovo

    2)      Κονσόλα case dsp 1000 με ενίσχυση 800watt

    3)      4 ηχεία  lax 250 watt

    4)      Μικρόφωνο shure beta58a (δυναμικό)

    5)      Virtualizer pro

    6)      Καλώδιο που συνδέει κονσόλα λάπτοπ .

    7)      Και κατέβασα το πρόγραμμα REAPER | Audio Production Without Limits

    Α) Χρειάζεται μια κάρτα ήχου εξωτερική επιπλέον για καλύτερη ποιότητα ή η κονσόλα μου αρκεί?

    Β) Δεχτεί κάθε συμβουλή και όσες λεπτομέρειες θέλετε, που θα με βοηθήσει να βγάλω μόνος μου ένα καλό αποτέλεσμα!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    STEFANOS604
    06.03.2015, 01:20

    Η κονσόλα σου , είναι αναλογική .

    Το μόνο πρόβλημαπου θα έχεις με τη σύνδεση της στο laptop είναι ότι δεν θα μπορείς να ελέγχεις την κονσόλα μέσω του υπολογιστή.( Πχ ξεχωριστά tracks για live ή post editing στο REAPER...)

    Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα .

    Σήμερα βέβαια η λύση είναι η Ψηφιακή κονσόλα και multitrack recorder  . Στις μέρες μας οι άλλοτε πανάκριβες ψηφιακές κονσόλες που προορίζονταν για πανάκριβα studios μπορούν να αποκτηθούν και από μικρά studios ή ακόμα και για οικιακή χρήση. Αυτές οι κονσόλες χειρίζονται όχι μόνο αναλογικά σήματα πχ από μικρόφωνα , μουσικά όργανα.. αλλά αναμιγνύουν αναλογικά και ψηφιακά σήματα από συσκευές όπως: DAT , computer interfaces….

    Αυτά για τις ψηφιακές κονσόλες σαν βασικές γνώσεις που όμως δεν έχω εμπειρία για περαιτέρω ανάλυση απλά έχω παρακολουθήσει ηχογραφήσεις σε studio φίλων


    jacob1985
    06.03.2015, 09:38
    Σε ευχαριστώ πολύ! δεχτές και άλλες συμβουλες!
    killbill2
    04.04.2015, 12:28
    Να ρωτήσω και εγώ κατι. Εγώ θέλω να ηχογραφήσω κομμάτια από το αρμόνιό μου στο λαπτοπ. Αρμόνιο και τίποτα άλλο. Μπορώ να συνδέσω με ένα καλώδιο τα δύο output jack του αρμονίου (left & right) να καταλήγουν σε ένα mini jack για το Line in του laptop και να γράψω πχ με το audacity? Τόσο απλά; θα παίξει αυτό το σενάριο; ή χρειάζεται να βάλω το αρμόνιο σε αυτοενισχυόμενη κονσόλα και στη συνέχεια να συνδέσω την έξοδο της κονσόλας στο λαπτοπ; Μπορώ μόνο με απευθείας σύνδεση του αρμονίου πάνω στο λαπτοπ; ευχαριστώ
    geo321
    04.04.2015, 15:23

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 04.04.2015, 12:28 έγραψε...

    Να ρωτήσω και εγώ κατι. Εγώ θέλω να ηχογραφήσω κομμάτια από το αρμόνιό μου στο λαπτοπ. Αρμόνιο και τίποτα άλλο. Μπορώ να συνδέσω με ένα καλώδιο τα δύο output jack του αρμονίου (left & right) να καταλήγουν σε ένα mini jack για το Line in του laptop και να γράψω πχ με το audacity? Τόσο απλά; θα παίξει αυτό το σενάριο; ή χρειάζεται να βάλω το αρμόνιο σε αυτοενισχυόμενη κονσόλα και στη συνέχεια να συνδέσω την έξοδο της κονσόλας στο λαπτοπ; Μπορώ μόνο με απευθείας σύνδεση του αρμονίου πάνω στο λαπτοπ; ευχαριστώ

    Σε πρωτη φαση φιλε μου μπορεις να το κανεις ετσι οπως λες,αν θες ομως μια πιο καλη ηχογραφηση θα σου προτεινα να παρεις μια καρτα ηχου usb,ωστε εκει να συνδεεις το συνθ σου και να γραφεις!

    Η κονσολα δεν χρειαζεται!!η κονσολα οπως λεω και στο αλλο τοπικ απλα θα ειναι ενα μεσο ενδιαμεσο που δεν εχει κανενα λογο να υπαρχει!

    Προσεξε........αν η καρτα ηχου που εχεις στο λαπτοπ εχει πανω midi in-out τοτε μπορεις να συνδεσεις και ετσι το συνθ σου με το προγραμμα!


    geo321
    04.04.2015, 15:34

    Παράθεση:

    Το μέλος jacob1985 στις 05.03.2015, 21:55 έγραψε...

    Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ, προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ χρήσιμο .

      Θέλω να με συμβουλέψετε για να ξεκινήσω να κάνω όσο ποιο ποιοτικές ηχογραφήσεις στο σπίτι ηχογραφόντας την κιθάρα και την φωνή μου αρχικά, αφού πρόσφατα αγόρασα εξοπλισμό.

    Διαθέτω :

    1)      laptop Lenovo

    2)      Κονσόλα case dsp 1000 με ενίσχυση 800watt

    3)      4 ηχεία  lax 250 watt

    4)      Μικρόφωνο shure beta58a (δυναμικό)

    5)      Virtualizer pro

    6)      Καλώδιο που συνδέει κονσόλα λάπτοπ .

    7)      Και κατέβασα το πρόγραμμα REAPER | Audio Production Without Limits

    Α) Χρειάζεται μια κάρτα ήχου εξωτερική επιπλέον για καλύτερη ποιότητα ή η κονσόλα μου αρκεί?

    Β) Δεχτεί κάθε συμβουλή και όσες λεπτομέρειες θέλετε, που θα με βοηθήσει να βγάλω μόνος μου ένα καλό αποτέλεσμα!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.



    Το λαπτοπ απο μονο του δεν μου λεει κατι,αν απλα με ρωτουσες σαν γνωμη λαπτοπ η ντεσκτοπ θα σου ελεγα ντεσκτοπ.

    Εψαξα για την κονσολα στο νετ αλλα δεν βρηκα κατι,οταν λες καλωδιο που συνδεει κονσολα λαπτοπ?καλωδιο ειναι και η οπτικη ινα,αν εννοεις καλωδιο usb τοτε δεν χρειαζεται καρτα ηχου.Αν θες πες τι καλωδιο ειναι.

    Το μικροφωνο σου ειναι καλο για λαιβ,οχι για κατασταση στουντιο,καλυτερη ποιοτητα θα εβγαζες με ενα πυκνωτικο μικ. 


    killbill2
    04.05.2018, 22:04

    Δηλαδή αν συνδέσω το αρμόνιο από τις δυο output υποδοχές που έχει στο πίσω μέρος, με 2 καλώδια jack to jack (male) στις δύο υποδοχές του βύσματος της εικόνας, και στη συνέχεια το mini jack στη usb κάρτα ήχου μου στο λαπτοπ, θα παίξει το σενάριο; (θα ηχογραφήσω με Audacity)


    STEFANOS604
    05.05.2018, 00:11

    φυσικά αν η usb card σου , έχει είοδους line ( αφου δε λες ποια είναι....γιατί υπάρχουν καρτες μόνο με mic input)

    Το δε καλώδιο για να αποφ΄υγεις τις πολλές διασυνδέσεις να είναι το συνημμένο του σχήματος:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 05-05-2018 00:12 ]


    killbill2
    05.05.2018, 14:10

    Ευχαριστώ!

    Η κάρτα ήχου μου είναι μια πολύ φτηνή (μόλις 10€), SOUND CARD LOGILINK UA0078 USB 2.0 AUDIO ADAPTER 7.1 SOUND EFFECT

    Είχα αναζητήσει τέτοιο καλώδιο, αλλά δεν μπορούσα να το βρω και σε κάποια καταστηματα ηλεκτρονικών που ρωτησα μου ειπαν ότι δεν υπαρχει για πώληση, αλλά μπορούν να μου το κατασκευάσουν κατα παραγγελία... Δεν μπορώ να το βρω για online παραγγελία (στο eshop δεν το βρίσκω). Αν μπορείς να μου παραθέσεις κάποιο κατάστημα που μπορώ να το παραγγείλω...

    Επίσης να σε ρωτήσω, αν αγοράσω αυτή τη κάρτα ήχου, SOUND CARD CREATIVE SOUND BLASTER OMNI SURROUND 5.1 EXTERNAL πιστεύεις θα βρω διαφορά στην ηχογράφηση; Ο ήχος με τη φτηνή κάρτα που έχω ακούγεται κάπως μπουκωμένος, μουντός ,θαμπός...θα προτιμούσα να ακούγεται πιο ατσαλένιος, πιο μεταλλικός, πιο καμπάνα... δεν ξέρω αν μπόρεσα να το περιγράψω!

    Πιο οικονομική λύση έχω δει και αυτή SOUND CARD STARTECH VIRTUAL 7.1 USB STEREO AUDIO ADAPTER EXTERNAL

    Θα δω άραγε διαφορά; ή τσάμπα θα πετάξω τα λεφτά μου;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 05-05-2018 14:31 ]


    STEFANOS604
    05.05.2018, 15:31

    Φυσικά και δεν είναι πεταμένα λεφτά!!

    Όμως για βελτιωμένη ποιότητα ήχου, η γνώμη μου είναι τα χρήματα, καλύτερα πρώτα να δαπανηθούν για ηχεία και ενισχυτή (ή active ηχεία), μικρόφωνο, μαγνήτες ή piezo εγχόρδου…  .Πλήρεις λεπτομέρειες  ΕΔΩ:


    killbill2
    12.05.2018, 22:43

    Για ηχεία και ενισχυτή; γιατί να δαπανήσω χρήματα για ηχεία και ενισχυτή; ηχογραφηση θελω να κανω, όχι να παίξω σε μεγάλο χώρο να με ακουν :)


    STEFANOS604
    12.05.2018, 23:54

    μικρόφωνο, μαγνήτες ή piezo εγχόρδου…  . για σωστή ηχογράφηση οργάνων

    Αν δεν έχει σωστό ενισχυτή ηχεία τότε αυτό που θα ακούς.......


    killbill2
    18.07.2018, 09:07

    Δύο απορίες, ίσως χαζές μιας και είμαι αρχάριος:

    1) Για να ηχογραφήσω με την ηλεκτρακουστική μου κιθάρα στο λαπτοπ μεσω της usb καρτας ήχου, μπορώ απλά να συνδέσω ενα καλώδιο από την υποδοχή jack της κιθάρας, στην line in της usb κάρτας ήχου και πατάω REC στο Audacity και τέλος;

    2) Πολύ συνοπτικά και με απλά λόγια, μπορεί να μου πει κάποιος τι εξοπλισμό χρειάζομαι ώστε αν είμαστε μια παρέα που ένας παίζει αρμόνιο, άλλος κιθάρα, άλλος τραγουδάει κλπ, καθώς ηχογραφούμε να βλέπω στο Audacity ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ κάθε όργανο να γράφεται σε δικό του track και όχι όλα σε ένα. Να βλέπω δηλαδή 5-6 tracks ταυτόχρονα στο timeline να γράφουν το καθένα και διαφορετικό όργανο!

    Αν γίνεται φυσικά κατι τέτοιο

    Ευχαριστώ, παρακαλώ με απλά λόγια γιατί είμαι σκράπας! :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 18-07-2018 09:12 ]


    STEFANOS604
    18.07.2018, 09:27

    …δεν είναι ερωτήματα που απαντώνται μονολεκτικά ή περιληπτικά…!! 

    1. ΌΧΙ. H κιθάρα είναι Instrument Level και η κάρτα Line Level. Ρίξε μια ματιά εδώ:
    2. ΌΧΙ. Αν θέλεις πραγματική multi-track ηχογράφηση, χωρίς να χρειάζεται να ηχογραφείς κάθε μέρος χωριστά θα χρειαστείς κάρτα με πολλαπλές εξόδους…. Ρίξε μια ματιά εδώ:

    killbill2
    16.12.2018, 11:16
    Θέλω να συνδέσω ένα μικρόφωνο (έχει mini jack καλώδιο) κατευθείαν στην combo θύρα του λάπτοπ (τα νέα λάπτοπ δεν έχουν ξεχωριστή line in και line out θύρα, αλλά combo), δηλαδή χωρίς μεσολάβηση usb κάρτας ήχου, και στη συνέχεια να γράψω τη φωνή μου στο Audacity. Δεν τα καταφέρνω. Εχω κάνει όλους τους συνδυασμούς στις επιλογές μικροφώνου στο Audacity και στα windows. Μήπως αυτό δεν γίνεται τελικά, λόγω της combo θύρας, και η μεσολάβηση μιας εξωτερικής usb κάρτας ήχου είναι τελικά υποχρεωτική και παιδεύομαι τσάμπα;