ελληνική μουσική
    789 online   ·  210.833 μέλη

    Εξαιρετικά κακή ποιότητα ηχογράφησης: Γιατί;

    STEFANOS604
    16.03.2015, 08:00

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 16.03.2015, 02:22 έγραψε...

    Στεφανε δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.............

    Ετσι λοιπον οι εταιρειες που επρεπε να ζησουν και να υπαρχουν κρατησαν τα επαγγελματικα μηχανηματα τους,αν και σημερα σε σχεση με πριν 15 χρονια και αυτα εχουν περιοριστει,για παραδειγμα studio recording κονσολες ειναι ελαχιστες,ετσι λοιπον αρχισαν να βγαζουν κονσολες μικροφωνα ηχεια κ.λ.π. πλασαροντας τα για επαγγελματικα σε αρχαριους και οχι μονο.

    Ο συνδιασμος δε σπασμενων προγραμματων ενισχυσε ακομα περισσοτερο αυτο το πραγμα.Κανενας δεν θα ειχε home studio αν δεν υπηρχαν τα σπασμενα προγραμματα τα σπασμενα plug in και τα σπασμενα vst instruments.

    Ολοι αυτοι η αλυσιδα ηρθε και εδεσε,και ολοι πιστεψαν οτι δεν θα ξανα χρειαστουμε ποτε κανενα στουντιο.

    Οταν αγοραζεις ενα πανακριβο μικροφωνο,το αγοραζεις για να εχεις οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα στο σημα σου και οσο πιο ουδετερο και ισορροπημενο αποτελεσμα γινεται.........

    Φίλε μου έχω περάσει κι εκπαιδευτεί σ’ όλες τις τεχνολογίες ηλεκτρονικού υλικού (Λυχνίες , τρανζίστορ γερμανίου - πυριτίου , πυλών ,συνδυασμό λυχνιών και τρανζίστορ , ολοκληρωμένων κυκλωμάτων). Ο χώρος που καταλάμβαναν , ο τρόπος χειρισμού των , η απαίτηση για ελάχιστη συντήρηση προληπτική και διορθωτική και το κόστος μειωνόταν με το χρόνο η δε ποιότητα  είχε εκθετική πρόοδο.

    Θυμάμαι μέχρι το 1968 όλες οι Κυκλάδες είχαν δυνατότητα να μιλάνε ταυτόχρονα με 24 τηλεφωνικά κανάλια. Αυτά τα 24 κανάλια απαιτούσαν χώρο μια αίθουσα μεγάλων διαστάσεων με ειδικά ventilators και βέβαια δεκάδες άτομα να τα υπηρετούν (πολλές θέσεις εργασίας).

    Από το 1992 που ξεκίνησαν τα ψηφιακά (για την Ελλάδα) αυτά καταλαμβάνουν το χώρο μιας ντουλάπας με δυνατότητα 1800 κανάλια, με μικρότερο κόστος , μηδαμινή συντήρηση και δυστυχώς ραγδαία πτώση των θέσεων εργασίας.

    Θα επιμείνω ότι όλες οι σημερινές ηλεκτρονικές συσκευές , audio ( μικρόφωνα, κονσόλες, εξοπλισμός studio…) ή Video(camera…..) , φωτοτυπικά ...που κάποτε απευθύνονταν σε επαγγελματίες με μεγάλο κόστος απόκτησης,  έδωσαν την αδιανόητη πριν μερικά χρόνια δυνατότητα στον κάθε μουσικό , φωτογράφο …να δημιουργεί το δικό του Home Studio. Δυστυχώς με ραγδαία πτώση των θέσεων εργασίας.

    Οι προδιαγραφές σήμερα είναι τέτοιες που αν ξέρεις να τις διαβάζεις δεν θα σου πλασάρουν ότι θέλουν οι εταιρείες.

    Για δε τα σπασμένα προγράμματα φταίει η πολιτεία που δεν έχει τη σωστή δομή ελέγχου όχι να πιάσει ένα χρήστη που υλοποιεί κάτι για δικό του λογαριασμό (εξ άλλου το δωρεάν version με όχι πλήρεις δυνατότητες του είναι αρκετό) αλλά για κάτι που πουλιέται και υλοποιήθηκε  με παράνομο software.

    Τα παραπάνω βέβαια είναι πασίγνωστα και κακώς τα έγραψα , απλά ήθελα να επαναλάβω ότι αν κάποιος θέλει να βγάλει ένα CD με σωστό Mixing & Mastering και δεν έχει πλήρεις γνώσεις και σωστό εξοπλισμό θα πρέπει να απευθυνθεί στα studio.

    Για περιπτώσεις όμως όπως του διαγωνισμού ή αν κάποιος μουσικός διαθέτει τον εξοπλισμό και έχει απορίες στις διαδικασίες , στα forum των μουσικών ιστοσελίδων θα βρει απαντήσεις και tips και το τελικό του αποτέλεσμα θα είναι τουλάχιστο υποφερτό , ημι-επαγγελματικό ή πολλές φορές δεν θα μπορούσες να το ξεχωρίσεις από επαγγελματικό (φυσικά μπορεί να βρει και λανθασμένες απαντήσεις - κανείς δεν εγγυάται για την ορθότητα των κειμένων στο διαδίκτυο εκτός από τον επώνυμο συγγραφέα..).

    Εγώ σαν ηλεκτρονικός για 35 έτη και ερασιτέχνης μουσικός για 50 έτη απαντώ με μεράκι , όσο μπορώ πιο εκλαϊκευμένα , σε θέματα που έχω εμπειρία εμπλουτίζοντας τα και με θεωρητικό υπόβαθρο που λαμβάνω από τις τόσων ετών σημειώσεις μου , από βιβλία ή από ξένες ιστοσελίδες (τουλάχιστον τα σκίτσα και τις φωτογραφίες).

    Συγνώμη για το μακρόσυρτο 


    atreu73
    16.03.2015, 08:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 13.03.2015, 16:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 13.03.2015, 16:25 έγραψε...

    Όπως και να 'χει τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να στείλουν το τραγούδι τους που είναι ένα κομμάτι της ψυχής τους πρέπει να ακουστούν. Προσωπικά θα ήθελα να τα ακούσω.

    Σαφώς και η οποιαδήποτε δημιουργία είναι κομμάτι της ψυχής του δημιουργού ή έτσι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον.

    Τα κομμάτια που απορρίφθηκαν απ' τον διαγωνισμό μπορούν να δημοσιοποιηθούν έτσι κι αλλιώς. Μέσω του forum ή μέσω των blog ή μέσω των video. Οι συγκεκριμένοι δημιουργοί επίσης μπορούν να σκεφτούν τα όποια τεχνικά λάθη τους, να ενημερωθούν απ' το forum, όπως είπε ο Στέφανος, και να βελτιώσουν το δημιούργημα τους. Ο καλύτερος αντίλογος σε μία απόρριψη είναι η βελτίωση.

    Η ψυχή δεν χρειάζεται βραβεία, πρωτιές ή αναγνώριση. Αυτά είναι ζητούμενα των δημιουργών.
    Οι ακροατές απ' την άλλη χρειάζονται ν' ακούν ψυχή αλλά και να νιώθουν ότι αντιμετωπίζονται με σεβασμό και όχι να τους εκθέτουμε σε "προχειρότητες", τεχνικά μιλώντας πάντα.

     


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 13-03-2015 16:53 ]



    Έχεις δίκιο. Περί ακρόασης απορριφθέντων το ξανασκέφτηκα έχοντας υποβληθεί στο μαρτύριο της ακρόασης κάποιων από αυτά που έχουν περάσει. Θα έλεγα ότι οι κριτές δεν ήταν ιδιαίτερα αυστηροί αφού κάποια από τα τραγούδια που έχουν γίνει δεκτά από φωνητικής ειδικά άποψης απλά δεν ακούγονται. Κάποια. Όχι όλα. Τουτέστιν δια της επαγωγικής οδού, μένει να συμπεράνουμε ότι εκ των απορριφθέντων η πλειονότητα επιδέχεται βελτίωσης.

     


    theplasma
    21.03.2015, 20:00

    Καλησπέρα! Έκανα μια σύντομη έρευνα και ίσως (;) να βρήκα κάποια από τα τραγούδια που απορρίφθηκαν με την αιτιολογία "εξαιρετικά κακή ποιότητα ηχογράφησης".

    Disclaimer: Ίσως κάποιοι σύνδεσμοι να μην είναι τα σωστά τραγούδια και να πρόκειται απλώς για τον ίδιο τίτλο! Ό,τι feedback έχετε περί διορθώσεων, καλοδεχούμενο.

    Σημείωση: Τα σχόλια στις [αγκύλες] είναι δικά μου.

    --

    1. Άδειο μπουκάλι ()

    Vairous ft. Phenom - Άδειο Μπουκάλι

    Link

    " target="_blank"> />

    --


    2. Άν(Θάμα) (Ενδόμυχο)

    kalgo - Μελοποίηση Άν (θάμα)

    Link

    " target="_blank"> />


    --


    3. Γιαγκίνι (Έντεχνο Παραδοσιακό)

    ?
    ?


    --


    4. Δεν είσαι εδώ (Ποπ) [:: δύο τα τινά ::]

    Άγγελος Μπουτακίδης - Δεν είσαι εδώ [:: πιθανόν, ίσως σε άλλη ποιότητα ::]

    Link

    " target="_blank"> />



    Versus - Δεν είσαι εδώ [:: επιφυλάσσομαι λόγω ύφους και ποιότητας ::]

    Link

    " target="_blank"> />


    --


    5. Θα σβήσω τα φώτα. (Έντεχνο ,λαικό) [:: είναι σίγουρο, το γράφουν στην περιγραφή ::]

    Λ.Ρωμαίος - Θα σβήσω τα φώτα.

    Link

    " target="_blank">

    Link
    />


    --


    6. Κ ήσουνα ένας ουρανός (Μπαλάντα)

    ?
    ?


    --


    7. Κάθε Δρόμος (Ροκ/ Χιπ- Χοπ)

    ?
    ?


    --


    8. Λόγια του ποταμού (Παραδοσιακό)

    ?
    ?


    --


    9. Λοίσιο (Ακουστικό)

    ?
    ?


    --


    10. Μ' αφήνεις να σε νοιάζομαι (Λαϊκό)

    ?
    ?


    --


    11. Μόνος Μπορώ (Εντεχνο)

    Pns - Μονος μπορω

    Link

    " target="_blank">

    Link
    />


    --


    12. Ο Πρίγκιπας Της Απληστίας (Ράγκταϊμ) [:: full disclosure, αυτό ήταν το δικό μου! {#emotions_dlg.blush} ::]

    plasma - Ο Πρίγκιπας Της Απληστίας
    https://soundcloud.com/kgk/muzikal




    --


    13. Όλες μου οι αγάπες (Έντεχνο)

    ?
    ?


    --


    14. Ονειρεύομαι κοιμόμαστε αγκαλιά (Έντεχνο) [:: live απόσπασμα, όχι η έκδοση που έστειλαν ::]

    Oνειρεύομαι κοιμόμαστε αγκαλιά (απόσπασμα)

    Link" target="_blank">


    Link
    >


    --


    15. Πειράτης του Αιγαίου (έντεχνο)

    KAISARAS - Πειρατής του Αιγαίου

    Link" target="_blank">


    Link
    />


    --


    16. Πονάω (μπαλάντα) [:: μόνο οι στίχοι, χωρίς ήχο ::]

    Γεώργιος Χρυσόστομος Χαβέλας - Πονάω

    Link" target="_blank">


    Link
    />


    --


    17. Το Τατουαζ (Αλλο)

    ΤΣΙΛΙΑΚΟΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ - ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ

    Link" target="_blank">


    Link
    />


    --


    18. Τρέλλα και θρησκεία (Οριεντάλ)
     
    Αρτέμης Αξαρλής - Τρέλα και θρησκεία

    Link" target="_blank">


    Link
    />


    --

    Πριν σχολιάσετε παρακάτω, σκεφτείτε ότι μετράει και η προσπάθεια (ιδίως σε ερασιτεχνικές απόπειρες)!

    Καλή ακρόαση! {#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την theplasma, 22-03-2015 02:14 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την theplasma, 22-03-2015 02:15 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την theplasma, 26-03-2015 01:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την theplasma, 26-03-2015 16:03 ]


    Evmorfia-Theiopoulou
    21.03.2015, 20:21

    {#emotions_dlg.oops} Ελπίζω να έκανες λάθος και να μην είναι αυτά....γιατί....χαχαχαχα...είναι αστείο, σαν να μας κάνει κάποιος πλάκα!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Το Versus - Δεν είσαι εδώ,  είναι καλό!! !


    theplasma
    21.03.2015, 20:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Evmorfia-Theiopoulou στις 21.03.2015, 20:21 έγραψε...

    {#emotions_dlg.oops} Ελπίζω να έκανες λάθος και να μην είναι αυτά....γιατί....χαχαχαχα...είναι αστείο, σαν να μας κάνει κάποιος πλάκα!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Ίσως τα περισσότερα από τα παραπάνω να μην έχουν την υψηλή ποιότητα ηχογράφησης ενός studio, αυτό όμως δεν τα κάνει λιγότερο άξια λόγου. Ο καθένας προσπάθησε να εκφράσει αυτό που ένιωθε με όποιον τρόπο ήξερε και μπορούσε εκείνη τη στιγμή.

    Δεν μιλάω εκ μέρους όλων των παραπάνω, όμως προσωπικά θα χαιρόμουν να ακούσω συμβουλές βελτίωσης της ποιότητας παραγωγής (το δικό μου πχ. κόπηκε επειδή πείραξα το EQ και έβαλα έναν ήχο φθαρμένου δίσκου από πάνω ώστε να μοιάζει με παλιά ηχογράφηση γραμμόφωνου, αλλά το τελικό αποτέλεσμα μάλλον ακούστηκε σαν χαλασμένο μικρόφωνο).

    Εν πάση περιπτώσει, κάθε constructive πρόταση είναι χρήσιμη – κάθε destructive (υπεροψία, εμπαιγμός) δεν ωφελεί σε κάτι.


    Evmorfia-Theiopoulou
    21.03.2015, 21:06

    Το σχόλιο μου δεν ήταν για το ηχητικό κομμάτι αλλά της σύνθεσης, στίχος και μουσική...Ένιωσα πραγματικά οτι κάποιος κάνει πλάκα με αυτά...Ο κάθε ένας ακούει διαφορετικά...Αυτό που έλαβα είναι αυτό που είπα σαν να είναι σύνθεση για να περάσει η ώρα και να γελάσουμε.Οχι για όλα αλλά στα περισσότερα.

    Οσο για το ηχητικό κομμάτι που είπες, δεν μπορούν όλοι να σπουδάσουν πάνω σε αυτό για να είναι σωστοί, ή να δώσει κάποιος ένα σκασμό λεφτά σε ένα στούντιο, ούτε όμως μπορεί κάποιος να μάθει πως να το κάνει καλό αν δεν πειραματιστεί Ο ΙΔΙΟΣ, καλές οι θεωρίες (πως ηχογραφούμε, πως κάνουμε μίξη) αλλά η θεωρία δεν θα σε κάνει ηχολήπτη ή μουσικό τεχνολόγο ή καλλιτέχνη...Με εξάσκηση και καθημερινή επαφή θα γίνεις καλύτερος (και δεν απευθύνομαι στο παιδί που ανέβασε τα τραγούδια που βρήκε, γενικά μιλάω)


    -----------------

     When the music's over

    Turn out the lights 

    Turn out the lights {#emotions_dlg.wacko}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Evmorfia-Theiopoulou, 21-03-2015 21:08 ]


    mary_omikron
    21.03.2015, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος theplasma στις 21.03.2015, 20:00 έγραψε...

    Καλησπέρα! Έκανα μια σύντομη έρευνα και ίσως (;) να βρήκα κάποια από τα τραγούδια που απορρίφθηκαν με την αιτιολογία "εξαιρετικά κακή ποιότητα ηχογράφησης".

    Disclaimer: Ίσως κάποιοι σύνδεσμοι να μην είναι τα σωστά τραγούδια και να πρόκειται απλώς για τον ίδιο τίτλο! Ό,τι feedback έχετε περί διορθώσεων, καλοδεχούμενο.

    Σημείωση: Τα σχόλια στις [αγκύλες] είναι δικά μου.

    --

    1. Άδειο μπουκάλι ()

    Vairous ft. Phenom - Άδειο Μπουκάλι

    Link" target="_blank">

    />

    --


    2. Άν(Θάμα) (Ενδόμυχο)

    kalgo - Μελοποίηση Άν (θάμα)

    Link" target="_blank">

    />


    --


    3. Γιαγκίνι (Έντεχνο Παραδοσιακό)

    ?
    ?


    --


    4. Δεν είσαι εδώ (Ποπ) [:: επιφυλάσσομαι λόγω ύφους ::]

    Versus - Δεν είσαι εδώ

    Link" target="_blank">

    />


    --


    5. Θα σβήσω τα φώτα. (Έντεχνο ,λαικό) [:: είναι σίγουρο, το γράφουν στην περιγραφή ::]

    Λ.Ρωμαίος - Θα σβήσω τα φώτα.

    Link" target="_blank">

    />


    --


    6. Κ ήσουνα ένας ουρανός (Μπαλάντα)

    ?
    ?


    --


    7. Κάθε Δρόμος (Ροκ/ Χιπ- Χοπ)

    ?
    ?


    --


    8. Λόγια του ποταμού (Παραδοσιακό)

    ?
    ?


    --


    9. Λοίσιο (Ακουστικό)

    ?
    ?


    --


    10. Μ' αφήνεις να σε νοιάζομαι (Λαϊκό)

    ?
    ?


    --


    11. Μόνος Μπορώ (Εντεχνο)

    Pns - Μονος μπορω

    Link" target="_blank">

    />


    --


    12. Ο Πρίγκιπας Της Απληστίας (Ράγκταϊμ) [:: full disclosure, αυτό ήταν το δικό μου! {#emotions_dlg.blush} ::]

    plasma - Ο Πρίγκιπας Της Απληστίας
    https://soundcloud.com/kgk/muzikal




    --


    13. Όλες μου οι αγάπες (Έντεχνο) [:: ίσως να μην είναι το σωστό, ή ίσως να έστειλαν άλλη έκδοση ::]

    ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΑΓΑΠΕΣ

    Link" target="_blank">

    />


    --


    14. Ονειρεύομαι κοιμόμαστε αγκαλιά (Έντεχνο)

    ?
    ?


    --


    15. Πειράτης του Αιγαίου (έντεχνο)

    KAISARAS - Πειράτης του Αιγαίου

    Link" target="_blank">

    />


    --


    16. Πονάω (μπαλάντα) [:: μόνο οι στίχοι, χωρίς ήχο ::]

    Γεώργιος Χρυσόστομος Χαβέλας - Πονάω

    Link" target="_blank">

    />


    --


    17. Το Τατουαζ (Αλλο)

    ΤΣΙΛΙΑΚΟΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ - ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ

    Link" target="_blank">

    />


    --


    18. Τρέλλα και θρησκεία (Οριεντάλ)
     
    Αρτέμης Αξαρλής - Τρέλα και θρησκεία

    Link" target="_blank">

    />


    --

    Πριν σχολιάσετε παρακάτω, σκεφτείτε ότι μετράει και η προσπάθεια (ιδίως σε ερασιτεχνικές απόπειρες)!

    Καλή ακρόαση! {#emotions_dlg.biggrin}



    Επειδή δεν κατάλαβα, θα ήθελες να εξηγήσεις σε παρακαλώ.... αυτά -λες- οτι είναι τα τραγούδια των μελών που δήλωσαν συμμετοχή στον Διαγωνισμό και απορρίφθηκαν? Πού τα βρήκες εσύ?


    theplasma
    22.03.2015, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 21.03.2015, 22:13 έγραψε...

    Επειδή δεν κατάλαβα, θα ήθελες να εξηγήσεις σε παρακαλώ.... αυτά -λες- οτι είναι τα τραγούδια των μελών που δήλωσαν συμμετοχή στον Διαγωνισμό και απορρίφθηκαν? Πού τα βρήκες εσύ?

    Χρησιμοποίησα τη μηχανή αναζήτησης ιστοσελίδων "Google" (http://www.google.com) και έψαξα για τραγούδια με βάση τους τίτλους που δημοσίευσε το MusicHeaven. Μερικά από αυτά όμως μπορεί να είναι απλώς ταυτωνυμία, εξού και το Disclaimer.


    brooklynakos
    25.03.2015, 17:33

    Μιας και βλέπω ότι κάποιοι από εδώ μέσα θα ήθελαν να ακούσουν τα αποκλεισμένα τραγούδια, να ανεβάσω και εγώ ένα απόσπασμα από το "Oνειρεύομαι κοιμόμαστε αγκαλιά" από ένα λαιβ που το είχαμε παρουσιάσει ζωντανά.

    Δύο παρατηρήσεις

    α)Δεν είναι ολόκληρο γιατί δυστυχώς και εγώ δεν το έχω ολόκληρο.

    β)Δεν απεστάλθηκε σ αυτή τη μορφή στον διαγωνισμό.Επέλεξα αυτή την εκδοχή γιατί είναι πιο πλήρης ενορχηστρωτικά.

    Καλή ακρόαση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την brooklynakos, 25-03-2015 17:34 ]


    EVAGELIASIARVALI
    26.03.2015, 14:57
    Καλησπέρα σας Όσο αναφορά,τα παραπανω τραγουδια που βρήκε ο φιλος μας!αυτα,που δεν προκρίθηκαν,το τραγουδι μου όλες μου οι αγάπες,δεν ειναι αυτο που βρηκε στο youtube.δεν ξερω πως ειναι ολόιδιος ο τίτλος.εγω ονομάζομαι Ευαγγελία Σιαρβαλή,εχω γραψει στιχους-μουσική και το τραγουδάω με συνοδεία μια κιθάρα,αλλά δεν επιλέχθηκε.
    theplasma
    26.03.2015, 16:04
    Amended.


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία