ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.846 μέλη

    Ιδέα: Εκπομπή στο Radio MusicHeaven αποκλειστικά με τραγούδια Διαγωνισμού

    jorge
    13.03.2015, 12:24

    Πετάω την ιδέα και αν κάποιος παραγωγός ενδιαφέρεται, μπορεί να κάνει αίτηση.


    mary_omikron
    13.03.2015, 14:32

    Προφανώς εννοείς το δεκαήμερο που είναι ο χρόνος διάρκειας για κάθε γκρούπ, το ίδιο διάστημα να γίνονται συχνές εκπομπές με όλα τα τραγούδια του εκάστοτε γκρουπ, και ο παραγωγός να αναφέρει ΜΟΝΟ τον τίτλο του τραγουδιού και το είδος μουσικής π.χ. έντεχνο, ροκ, λαϊκό κλπ. Σωστά?

    Ωραία ιδέα το βρισκω, θα έχουμε την δυνατότητα εκτός από την προσωπική ακρόαση στο σπίτι, να τα ακούμε και στον αέρα μέσω εκπομπών του ραδιοφώνου {#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    13.03.2015, 14:59
    Μόνο τίτλο, ναι, αλλά έχοντας και άποψη. Όλα δε γίνεται. Απλά να επιλέγει όσα τραγούδια του αρέσουν.
    kwstasagas
    13.03.2015, 15:53
    θα μου επιτρέψετε να μη συμφωνήσω με την ιδέα !! Αν ο παραγωγός παίζει συνεχώς τα τραγούδια του διαγωνισμού που αρέσουν σε αυτόν, ίσως να επηρεάσει την κρίση των ψηφοφόρων !! Μια καλή λύση, πάντα κατά τη γνώμη μου, θα ήταν η εξής : να ξεκινήσει μια τέτοια εκπομπή μετά την ολοκλήρωση της ψηφοφορίας στον 1ο όμιλο και ο παραγωγός να παίζει τραγούδια που ξεχώρισε από αυτά που έχουν ΗΔΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΘΕΙ !!!
    sillia
    13.03.2015, 15:58

    Θέλει πολύ προσοχή όλο αυτό!Πρέπει να κρατάς ισορροπίες και να είσαι δίκαιη/ος απέναντι σε όλα τα τραγούδια ακόμα και σε αυτά που δεν σου αρέσουν !Ένα επιφώνημα ή αλλαγή στο χρώμα της φωνής και σε κρέμασαν στον πλάτανο!

    Σαν ιδέα είναι καλή !Να ακούγονται όλα όμως!

    Υ,γ... Το να παίζει όσα τραγούδια του αρέσουν αυτό μετά τον τελικό...

    Συμπληρώνω .........ή μετά το κλείσιμο του ομίλου όπως αναφέρει ο φίλος πιο πάνω !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 13-03-2015 16:08 ]


    jorge
    13.03.2015, 16:12
    Δεν απαγορεύεται πουθενά να λέει κάποιος τη γνώμη του για τα τραγούδια του διαγωνισμού. Ίσα ίσα θα δημιουργηθεί και topic, όπως γίνεται πάντα.

    Θάρρος γνώμης θέλουμε και άποψη, σε αυτά τα πλαίσια γίνεται η πρόταση, γιατί διαφορετικά για μένα δεν θα έχει κανένα μα κανένα ενδιαφέρον...
    sillia
    13.03.2015, 16:19

    Εννοείται ότι δεν απαγορεύεται να έχει ο παραγωγός προσωπική άποψη ...αλλά μετά το κλείσιμο του κάθε ομίλου και όχι κατά την διάρκεια ψηφοφορίας των τραγουδιών!

    Αποψή μου ........ Ας γράψουν κι άλλα παιδιά !!

    Πάντως σαν ιδέα την βρίσκω καταπληκτική !

    Να υπάρχει εκπομπή που να προβάλλει τα τραγούδια του διαγωνισμού!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 13-03-2015 16:47 ]


    BandofBounty
    13.03.2015, 16:39

    Προσωπικά μιλώντας, δεν θα με επηρεάσουν οι προτιμήσεις του παραγωγού. Ίσα ίσα, θα είναι κι ένα πολύ καλό πλαίσιο διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων μέσω των φόρουμ. Σε τελευταία ανάλυση, θα μπορούσε να είναι και μια καλή αφορμή είτε για τους παραγωγους είτε για τους ακροατές / αναγνώστες, να δουν με μια δεύτερη ματιά κάτι, πιθανόν καλό, που τους ξέφυγε αρχικά.

    Η μόνη μου ένσταση, είναι ότι τα τραγούδια των πρώτων, χρονικά, groups θα έχουν ένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με αυτά των τελευταίων groups...εν όψη τελικού. Αλλά αυτό με έναν ορθό προγραμματισμό, θα μπορούσε να μην αποτελεί πρόβλημα.

    Γενικά με βρίσκει σύμφωνο η ιδέα (θα αυξηθεί και η ακροαματικότητα του σταθμού ;)


    jorge
    13.03.2015, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 13.03.2015, 16:19 έγραψε...

    αλλά μετά το κλείσιμο του κάθε ομίλου και όχι κατά την διάρκεια ψηφοφορίας των τραγουδιών!

    Γιατί να μην λέει τη γνώμη του ένας παραγωγός στο ραδιόφωνο, αλλά να μπορεί να την λέει ένας στο forum, ένας blogger ή κάποιος στο Facebook; Δεν υπάρχει λόγος αυτοπεριορισμού, όταν μάλιστα πρόκειται να προκύψει μια ενδιαφέρουσα εκπομπή άποψης, που τόσο πολύ λείπει. Ο παραγωγός δεν θα είναι εκπροσωπος του Διαγωνισμού, πχ η Δάφνη Μπόκοτα. Ούτε απλά ένα juke box.


    sillia
    13.03.2015, 16:58

    Προσωπικά μ'αρέσει και πολύ μάλιστα σαν ιδέα και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Χορχε .....

    Αλλά ......

    Ας γράψουν κι άλλα παιδιά την άποψή τους !

    Στο τέλος κάτι καλό θα βγει που ναι θα δημιουργήσει πρόσθετο ενδιαφέρον στα του διαγωνισμού αλλά και ο αριθμός των ακροατών θα αυξηθεί !

    Όταν μάλιστα ο παραγωγός δεν μένει απλά στην παρουσίαση αλλά δημιουργεί και μια ατμόσφαιρα ...είναι απογείωση οκ !!!!!!!

    Μένει να δείξουμε το πόσο ώριμοι είμαστε !


    jorge
    13.03.2015, 17:01

    Παράθεση:

    Το μέλος BandofBounty στις 13.03.2015, 16:39 έγραψε...

    Η μόνη μου ένσταση, είναι ότι τα τραγούδια των πρώτων, χρονικά, groups θα έχουν ένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με αυτά των τελευταίων groups...εν όψη τελικού.

    Για ποιό λόγο; Κάθε γκρουπ θα έχει τον ίδιο χρόνο ακρόασης. Πχ μετά τις πρώτες 10 ημέρες, τα τραγούδια που προκρίθηκαν από το 1ο γκρουπ, δεν θα είναι διαθέσιμα για ακρόαση. Ίδιος χρόνος για κάθε γκρουπ, βασική αρχή του Διαγωνισμού μας.


    jorge
    13.03.2015, 17:03

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 13.03.2015, 16:58 έγραψε...

    Ας γράψουν κι άλλα παιδιά την άποψή τους !

    Δεν το έχω  θέσει για ...διαβούλευση

    Πρόταση σε κάποιον ενδιαφερόμενο παραγωγό κάνω


    loukas76gr
    14.03.2015, 10:24

    Συμφωνώ με sillia (Αναστασία), kwstasagas (Kώστα) και mingrelia (Μάρθα). Στην παρούσα φάση, νομίζω ότι θα ήταν καλό, να παραμείνει το θέμα σε παρουσίαση των τραγουδιών και γιατί όχι, σε δεύτερο επίπεδο, παρουσίαση των συντελεστών και της μουσικής τους διαδρομής. Να γνωρίσουμε λίγο περισσότερο τους ανθρώπους που βρίσκονται πίσω από αυτά, κρατώντας όμως ίσες αποστάσεις, χωρίς να υπερπροβάλλουμε ή να υπερβάλουμε υπέρ ή κατά κάποιων.

    Σε μια δεύτερη φάση, είτε αυτή έρχεται με το 'κλείσιμο' της ψηφοφορίας σε κάθε γκρουπ, είτε στο τέλος του διαγωνισμού, μπορεί ελεύθερα ο ενδιαφερόμενος παραγωγός να παίξει και να σχολιάσει τα κομμάτια που ξεχώρισε αυτός ή οι ακροατές, να καλέσει σε συνέντευξη τον συντελεστή/ές τραγουδιών κτλ.

    Καλή επιτυχία στους διαγωνιζομένους και βεβαίως στους διοργανωτές αυτού για τη διεξαγωγή! Smile

    Οι τυχεροί της υπόθεσης είμαστε εμείς οι ακροατές που θα απολαύσουμε ακόμα έναν συναρπαστικό, καθώς φαίνεται, διαγωνισμό, ανακαλύπτοντας νέα τραγούδια και ακούσματα {#emotions_dlg.walkman}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την loukas76gr, 14-03-2015 10:27 ]


    SakisKouroupos
    14.03.2015, 21:34
    Εγω θα αναφερθώ ειδικά από την δεύτερη φάση και μετά για όλο τον χρόνο.Τόσο οι διοργανωτές όσο και οι παραγωγοί ας εστιάσουν την προσοχή τους στις On line παρουσίες (359 αυτή τη στιγμή), αύξηση που προήλθε από δημιουργούς που έχουν το ενδιαφέρον πως θα πάει το τραγούδι τους. Σκεφθείτε λοιπόν αν ακούγονται σε κάποιες εκπομπές όλα ανεξαρτήτως θέσης τα τραγούδια, πόσο ανεβασμένο από ακροαματικότητα θα ήταν το ραδιόφωνο του ΜΗ, ακόμη και με την ενεργή παρουσία τόσων ατόμων στο τσατ. Μέλη υπάρχουν, ενδιαφέρον δεν έχουν για να συμμετέχουν. Ας τους δώσουμε λοιπόν το κίνητρο και να μείνουν αμφότεροι ΜΗ και μέλη ικανοποιημένοι από την συνεργασία αυτή !
    kostas65
    15.03.2015, 18:45

    Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα του jorge. Αν συμφωνεί ο σταθμός μπορώ να αφιερώσω την ώρα της Πέμπτης 19:00 - 20:00 στην παρουσίαση αποκλειστικά τραγουδιών του διαγωνισμού, μετά το τέλος της ψηφοφορίας κάθε γκρουπ και μέχρι το τέλος του διαγωνισμού. Φυσικά θα παίξω αυτά που μου άρεσαν κυρίως από το χώρο του ροκ, μπαλάντες, έντεχνο. {#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------

    Το ταξίδι είχα στον νου μου, και μόνο το ταξίδι...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kostas65, 15-03-2015 18:54 ]


    jorge
    16.03.2015, 00:28
    Συμφωνεί!