ελληνική μουσική
    603 online   ·  210.844 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    jorge
    13.03.2015, 17:45

    Έναρξη σε λίγες ώρες, στις 12 ακριβώς.


    kwstasagas
    14.03.2015, 00:10
    δεν μπορώ να ακούσω τα τραγούδια! πατώ το Player και μου το σβήνει !!! γιατί ???
    jorge
    14.03.2015, 00:17
    Έχει δοκιμαστεί με Firefox 36, Chrome, Internet Explorer 11. Τι browser έχεις και τι λειτουργικό;
    kwstasagas
    14.03.2015, 00:23
    κατάλαβα ... μάλλον το σύστημά μου θα φταίει .... θα δω τι μπορώ να κάνω ....
    jorge
    14.03.2015, 00:28
    Είναι πολύ παλιό;
    ice_dim
    14.03.2015, 09:25

    Με SAFARI και CHROME στο Ipad δεν παίζουν τα τραγούδια. Έχετε μήπως κάτι να προτείνετε ;


    tallos
    14.03.2015, 11:24
    εγω ακουω τα τραγουδια αλλα δεν μου βγαζει τα αστερια για να ψηφισω
    jorge
    14.03.2015, 11:49
    Για κάποιο λόγο δεν σε αφήνει να ψηφίσεις. Τι μήνυμα σου βγάζει κάτω από το banner του Διαγωνισμού; Μήπως γράφει κάτι σε κόκκινο πλαίσιο;
    tallos
    14.03.2015, 12:16
    δεν γραφει τιποτα
    tallos
    14.03.2015, 12:19
    ενταξει το βρηκα
    KRISTHESS
    14.03.2015, 12:37
    Καλή επιτυχία στα τραγούδια!! Υπάρχουν από το λίγο που άκουσα πολλά όμορφα! Έχω όμως μία απορία... στην ψηφοφορια μπορείς να λάβεις μέρος και μέσω facebook?Αυτό δεν είναι λίγο επικίνδυνο?Πως δηλαδή διασφαλίζεται το καλύτερο αντικειμενκά τραγούδι αν ο άλλος έχει 500 φίλους τους οποίους θα ενημερώσει.. και όλοι του δώσουν το άριστα?...Πιο πολύ διαγωνισμός "φιλίας" θα μοιάζει..
    STEFANOS604
    14.03.2015, 12:53

    Μακάρι να γίνει αυτό ακόμα και με πολύ λιγότερους φίλους καθώς θα γίνει γνωστό Musicheaven - είναι κι αυτό μέρος του διαγωνισμού - αλλά σίγουρα οι φίλοι δεν θα ακούσουν μόνο το τραγούδι του φίλου...


    jorge
    14.03.2015, 13:20

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 14.03.2015, 12:37 έγραψε...

    Πως δηλαδή διασφαλίζεται το καλύτερο αντικειμενκά τραγούδι αν ο άλλος έχει 500 φίλους τους οποίους θα ενημερώσει..

    1. Οι ψήφοι του Facebook μετράνε πολύ λίγο σε σχέση (30%) με αυτούς του MusicHeaven (70%). Έγινε γι' αυτό το λόγο.

    2. Υπάρχουν μέλη του MusicHeaven που ήδη έχουν ξεκινήσει καμπάνια ενημέρωσης με ΠΜ (δεν απαγορεύεται, άρα μην μου στέλνετε άλλα καταγγελτικά ΠΜ) και έχουν μεγάλο κύκλο εδώ μέσα.

    3. Υπάρχουν πολλά μέλη του Facebook που θα είναι αντικειμενικοί ψηφοφόροι, καθώς δεν θα έχουν κάποιο γνωστό. Ο Διαγωνισμός διαφημίζεται ήδη σε ομάδες χρηστών του Facebook, άρα η ψήφος από αυτούς τους ανθρώπους έχει πολλαπλάσια δύναμη σε σχέση με τους φίλους κάποιου.

    4. Οι φιλίες ή οι δημόσιες σχέσεις πάντα παίζουν ρόλο σε διαγωνισμούς. Είχαμε και εδώ παραδείγματα τραγουδιών που ενώ δεν ήταν τα καλύτερα αντικειμενικά, κατάφεραν να αποσπάσουν ψήφους λόγω καλών ...δημοσίων σχέσεων. Δεν μπορείς να το αποφύγεις αυτό, μόνο να το περιορίσεις. Θεωρώ πως το 70-30 είναι ένας καλός περιορισμός.


    jorge
    14.03.2015, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος ice_dim στις 14.03.2015, 09:25 έγραψε...

    Με SAFARI και CHROME στο Ipad δεν παίζουν τα τραγούδια. Έχετε μήπως κάτι να προτείνετε ;

    Κάνεις άλλη μια δοκιμή αν μπορείς;


    ice_dim
    14.03.2015, 14:30
    Εισαι πρώτος !! Έφτιαξε !!
    kwstasagas
    14.03.2015, 14:35

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14.03.2015, 13:20 έγραψε...

    2. Υπάρχουν μέλη του MusicHeaven που ήδη έχουν ξεκινήσει καμπάνια ενημέρωσης με ΠΜ (δεν απαγορεύεται,

    Ο Διαγωνισμός διαφημίζεται ήδη σε ομάδες χρηστών του Facebook, άρα η ψήφος από αυτούς τους ανθρώπους έχει πολλαπλάσια δύναμη σε σχέση με τους φίλους κάποιου.

    4. Οι φιλίες ή οι δημόσιες σχέσεις πάντα παίζουν ρόλο σε διαγωνισμούς. Είχαμε και εδώ παραδείγματα τραγουδιών που ενώ δεν ήταν τα καλύτερα αντικειμενικά, κατάφεραν να αποσπάσουν ψήφους λόγω καλών ...δημοσίων σχέσεων.


    Παρόλο που πρόσεξα, έστω και την τελευταία στιγμή, ότι δικαίωμα ψήφου έχουν και οι χρήστες του fb ... παρόλο που με τους όρους του τωρινού διαγωνισμού [ιδίως τους "συμπληρωματικούς" της 12ης Μαρτίου] όχι μονάχα δεν απαγορεύεται, αλλά ..... ενθαρρύνεται η προώθηση και διάδοση των τραγουδιών των συμμετεχόντων ... Εμένα θα μού επιτρέψετε να "απέχω", για μια ακόμη φορά, από αυτή τη "διαδικασία" ... Μέχρι που να αποκλεισθεί το τραγούδι μου θα τηρήσω "απόλυτη σιωπή" και "απόλυτη μυστικότητα" σχετικά με τη συμμετοχή του τραγουδιού μου στον διαγωνισμό, ακόμη και σε "προσωπικό επίπεδο", ακόμη κι από στενούς φίλους και συνεργάτες μου !! Ήδη στο fb δέχθηκα μερικά μηνύματα από φίλους που με ρωτούσαν : "Κώστα με ποιο τραγούδι συμμετέχεις" ?? και δεν αποκάλυψα σε κανέναν !!! Ούτε στο προφίλ μου στο fb, ούτε πουθενά αλλού, αλλά ούτε και σε προσωπικό επίπεδο θα κάνω λόγο για τη συμμετοχή μου !!! Κι αν βγει το τραγουδάκι μου τελευταίο στον όμιλό του και με λίγες ψήφους ... θα ξέρω πολύ καλά ότι "αυτές τις λίγες ψήφους τις πήρε αληθινά, τίμια και καθαρά" .... Επειδή, πολύ απλά, κάποιοι το άκουσαν, τους άρεσε και το ψήφισαν, χωρίς να ξέρουν τίποτα γι' αυτό και για τον δημιουργό του !!! Και να σας πω την αλήθεια ... η πλήρως προσωπική και ταπεινή μου άποψη είναι ότι, όταν ένα τραγούδι το γράφεις "μέσα απ' την ψυχή σου" και μετά το "διοχετεύεις" σε διαδικασίες "προεκλογικής εκστρατείας", ζημία του κάνεις ... ζημία και στο τραγούδι σου και στην "κατάθεση ψυχής" σου .... μάλλον τα "υποβαθμίζεις" και τα δυο ....

    Οπότε ... όσοι με έχετε ρωτήσει "με ποιο τραγούδι συμμετέχω στο διαγωνισμό" σας απαντώ : "Υπομονή! όταν με το καλό αποκλεισθεί θα το μάθετε, τοσο εδώ, όσο και στο προφίλ μου στο fb, μιας και, μετά τον αποκλεισμό του, σκοπεύω να γράψω εκτενές κείμενο όπου θα εξηγώ την ιστορία του, υπό ποίες συνθήκες το έγραψα" κλπ κλπ ....


    BandofBounty
    14.03.2015, 14:41

    Το γεγονός, ότι δίνεται η δυνατότητα ψήφου σε χρήστες του fb...ότι και να λέμε θα δημιουργήσει ανισότητες. Καθώς θα είναι πολλοί αυτοί που θα θελήσουν να βγάλουν την υποχρεώση προς τον φίλο τους και θα ψηφήσουν ένα συγκεκριμένο τραγούδι που θα τους υποδειχθεί. Αμφιβάλλω αν θα μπουν στον κόπο να ακούσουν και άλλα.

    Ίσως ένα καλό εξισορροπητικό μέτρο, θα ήταν, για την συγκεκριμένη κατηγορία ψηφοφόρων και μόνο, η επιβολή maximum τραγουδιών που θα έχουν δικαιώμα να ψηφίσουν...πχ από 6 και πάνω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 14-03-2015 14:46 ]


    STEFANOS604
    14.03.2015, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος BandofBounty στις 14.03.2015, 14:41 έγραψε...
     η επιβολή maximum τραγουδιών που θα έχουν δικαιώμα να ψηφίσουν...πχ από 6 και πάνω.

    Θα συμφωνήσω ΜΟΝΟ σ' αυτό 


    jorge
    14.03.2015, 14:51

    Παράθεση:

    Το μέλος BandofBounty στις 14.03.2015, 14:41 έγραψε...

    Το γεγονός, ότι δίνεται η δυνατότητα ψήφου σε χρήστες του fb...

    Η ψήφος των μελών του Facebook μετράει μόνο κατά 30%, για αυτούς τους λόγους.


    kwstasagas
    14.03.2015, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος BandofBounty στις 14.03.2015, 14:41 έγραψε...

    Το γεγονός, ότι δίνεται η δυνατότητα ψήφου σε χρήστες του fb...ότι και να λέμε θα δημιουργήσει ανισότητες.



    είναι πολύ πιθανόν .... από κει και πέρα, είναι στο χέρι του καθενός δημιουργού που συμμετέχει "πώς θα διευθετήσει το τραγούδι του", αν θα μπει σε διαδικασίες "προεκλογικής εκστρατείας" και, αν μπει σε τέτοια διαδικασία, "μέχρι ποιο μέτρο θα υποβληθεί σε αυτές" !! Διότι ... άλλο να πεις σε 5-10 φίλους σεμνά και διακριτικά "συμμετέχω με το τάδε τραγούδι, αν θέλετε ψηφίστε το" κι άλλο να πας στο fb και να στείλεις προσωπικό μήνυμα και στους ... 15.000 "φίλους" σου, που έχεις και στα 3 προφίλ που άνοιξες, με περιεχόμενο "ψηφίστε το τραγούδι μου" !!

    Αγαπητοί συνοδοιπόροι τραγουδοποιοί, ο ΄παρών διαγωνισμός είναι, ίσως, και μια ευκαιρία να θέσετε στους εαυτούς σας τα "κατάλληλα ερωτήματα" και να "ξεκαθαρίσετε" τι θέλετε να πάρετε από την ενασχόλησή σας με το γράψιμο τραγουδιών !!! Δηλαδή : Γράφετε τραγούδια για να βγάλετε απ' την ψυχούλα σας πέντε-δέκα πράγματα, που θέλετε να μοιραστείτε με αλήθεια και σεμνότητα με τους γύρω σας, και για να "μετουσιώσετε" την καθημερινότητά σας σε στίχο και μουσική,  .... ή γράφετε τραγούδια για να αποχτήσετε "χειροκροτητές" και "ψηφοφόρους" και ψεύτικα "μπράβο" ???

    Η επιλογή είναι δική σας ... διαλέγετε και παίρνετε !!!!