ελληνική μουσική
197 online   ·  206.166 μέλη

Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 18:27
Κύριοι., τι σημαίνει ο αλγόριθμος θα βελτιώνεται συνεχώς....και θα αλλοιώνει την σειρά των τραγουδιών; Με ποια λογική; Με ποιο σκεπτικό ενώ τρέχει ο Διαγωνισμός αυτή η παρέμβαση...γιατί μόνο ως τέτοια μπορεί να θεωρηθεί! Όταν ξεκινά ένας διαγωνισμός με συγκεκριμένες αρχές και δομές δεν αλλάζει για κανέναν λόγο και υπέρ κανενός. Διαφορετικά δεν είναι διαγωνισμός. Είναι σαν να λες η ψήφος σου δεν μετράει τώρα για μια, αλλά για δυο...Αυτό συνιστά βάναυση αλλοίωση. Και επειδή διαβάζω διάφορα περίεργα για τα ποσοστά...είναι δεδομένο πως ζούμε στην χώρα που δεν μας ικανοποιεί τίποτε. Άλλο αυτό και άλλο να χειρουργούμε την νομιμότητα διεξαγωγής του διαγωνισμού!
jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
28.03.2015, 18:46

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ
1. Το MusicHeaven διατηρεί κάθε δικαίωμα να τροποποιήσει τους όρους του διαγωνισμού όπως εκείνο κρίνει σκόπιμο. Σε κάθε περίπτωση αλλαγής, οι όροι διαγωνισμού θα δημοσιοποιηθούν στο www.musicheaven.gr

Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=MusicContest&file=view&cid=5

buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 18:51
Νομικά πως κατοχυρώνεται κάτι παρόμοιο; Γιατί από ανάλογους διεθνής διαγωνισμούς δεν προκύπτει κάτι παρόμοιο...και έχω την εμπειρία ως συμμετέχον σε κριτική επιτροπή. Παράλληλα πως κρίνεται ένας ψήφος ως κακόβουλος πως ως καλόβουλος και βέβαια πως κρίνει σκόπιμο η Heaven την αλλαγή ψηφοφορίας; Στο όνομα ποιας αξιοπιστίας;
jorge
Chat
28.03.2015, 18:57
Καταρχήν δεν είσαστε στη Heaven. Κατά δεύτερον, το γεγονός οτι δεν το έχετε συναντήσει σε άλλο διαγωνισμό, δεν σημαίνει οτι εμείς εδώ δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε. Εφοσον συμμετέχετε στο Διαγωνισμό, έχετε αποδεχτεί οτι μπορεί να προκύπτουν αλλαγές, ήταν όρος με τον οποίο συμφωνήσατε όταν στείλατε τη συμμετοχή σας (εφόσον έχετε στείλει τραγούδι βεβαίως)
buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 19:07
Το ότι δεν είμαι στην Heaven δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να κρίνω τους όρους του διαγωνισμού. Που στα πλαίσια μιας ακόμη Ελληνικής Πρωτοτυπίας αλλάζουν εν μέσω εκδήλωσης του. Επίσης σημειώνω ότι δεν συμμετέχω στον διαγωνισμό σας, παρά μόνον ως ψηφοφόρος των τραγουδιών. Η Τοποθέτηση μου ήταν συγκεκριμένη και αποφεύγεται τεχνηέντως να απαντήσετε στην Ταμπακιέρα....με ποια λογική κρίνει η Heaven μια ψήφο κακόβουλη ή μη. Και βάση ποιων στατιστικών, επεμβαίνει στον αλγόριθμο. Θεωρώ πως κάθε καλόπιστος θα θέλει να μάθει την λογική σας, ώστε να μην υπάρχουν γκρίζες ζώνες γύρω από την δική σας θέση και στάση για το ποιος προκρίνεται και ποιος όχι.
jorge
Chat
28.03.2015, 19:17
Με την ίδια λογική που η Google δεν δίνει τον αλγόριθμο κατάταξης στα αποτελέσματα μιας αναζήτησης, έτσι κι εμείς δεν δημοσιεύουμε τον αλγόριθμο. Σε γενικές γραμμές πάντως, ο αλγόριθμος εξετάζει αρκετά κριτήρια πριν αξιολογήσει μια ψήφο. Αν ανατρέξετε σε προηγούμενου διαγωνισμούς, θα βρείτε αρκετά στοιχεία.
buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 19:23
Αγαπητέ Κύριε επειδή αναφερθήκατε σε Google, εις γνώση σας, θέτω, το γεγονός πως με κώδικα μπορείς να ωθήσεις την σελίδα σου εκεί που πρέπει, πλέον πολλών άλλων παραμέτρων που σε βοηθούν σε αυτή την στόχευση. Παράλληλα στην Google δεν κάνουμε διαγωνισμό. Εδώ κάνουμε διαγωνισμό και αναζητώ ακόμη τι σημαίνει κακόβουλη ψήφος....
jorge
Chat
28.03.2015, 20:04

Παράθεση:

Το μέλος buddhas11 στις 28.03.2015, 19:23 έγραψε...

με κώδικα μπορείς να ωθήσεις την σελίδα σου εκεί που πρέπει, 

Γνωρίζετε καλά λοιπόν από κακόβουλες ενέργειες και θα γνωρίζετε επίσης τι κάνει η Google όταν τις εντοπίζει 😊

Κάτι παρόμοιο γίνεται κι εδώ. Για τις λεπτομέρειες του αλγόριθμου σας απάντησα ηδη, δεν δημοσιεύονται. 

endreri
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 20:18

Τι θα συμβεί όμως όταν (υποθετικά) ο αλγόριθμος μέχρι το 8ο group θα έχει αλλάξει 3-4 φόρες και ο τρόπος υπολογισμού των πόντων του 8ου  με το 1o group ίσως να διαφέρει εσθήτα ?

buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 20:28
Το ότι γνωρίζουμε τι κάνει η Google είναι δεδομένο, μόνο που ενημερώνει. Για την αξιοπιστία και το κύρος του Διαγωνισμού είστε υποχρεωμένοι να αναφέρετε τι σημαίνει κακόβουλη ψήφος, κάτι που προστατεύει και τους ψηφοφόρους από τυχόν ενέργειες μη συνειδητές. Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά αυθαιρετείτε...Πρέπει να τεκμηριώνουμε για ότι κάνουμε. Διαφορετικά ο καθ' ένας θα μπορεί να υποστηρίξει οτιδήποτε. Ακόμη και το ότι η Heaven είναι μέρος του προβλήματος (κάτι που προσωπικά δεν θέλω να πιστέψω). Αυτά από εμένα. Θεωρώ πως ο καθ' ένας βγάζει τα συμπεράσματα του και η Ιστορία θα κρίνει γι' όλους.
KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
28.03.2015, 21:02

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό με τον αλγόριθμο.. μπερδεύει περισσότερο το κοινό.. παρά ξεκαθαρίζει...δημιουργούνται απορίες στο πως υπολογίζεται.. ίσως θα ήταν τελικά προτιμότερο το πλαφόν..καθαρά προσωπική γνώμη. Ωστόσο το musicheaven(που δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με τη .. Heaven) γνωρίζει σαφώς καλύτερα και είμαι σίγουρη ότι διεξάγει έναν διαγωνισμό Δίκαιο , από όλες τις απόψεις.

[ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 28-03-2015 21:02 ]

buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 21:23
Αγαπητή Φίλη, επέτρεψε μου την προσφώνηση. Το Marketing γνωρίζουμε όλοι ότι έχει τον ρόλο του, καθώς επίσης και ότι σε έναν διαγωνισμό ημερών μετρά πολύ στην ψυχολογία του υποψήφιου ψηφοφόρου η θέση που είναι κάθε τραγούδι. Και αν κάποιος μπει να ακούσει τα τραγούδια από εκείνους που δεν ανήκουν σε φατρίες, γνωστούς, υποκινούμενους και λοιπούς συμπαθούντες ενός τραγουδιού, θα σταθούν το πολύ στην πρώτη δεκάδα και εάν. Όταν λοιπόν ο περιβόητος αλγόριθμος και η μη εξηγούμενη κακόβουλη ψήφος, αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι την κατανομή των υποψηφίων, ποια συνθήκη εξασφαλίζει το μη διαβλητό; Παρακολουθώ σήμερα τις συνεχής αλλαγές στην κατάταξη και απορώ ποιος μπορεί να παίζει με ελπίδες και νεύρα καλλιτεχνών. Συγνώμη αλλά ο διαγωνισμός θα έπρεπε να έχει από την αρχή μέχρι το τέλος μια σταθερά. Και αν όντως υπήρχε κακόβουλη δράση προώθησης κάποιου ή κάποιων κομματιών να βγουν οι διοργανωτές να καταγγείλουν και να αποκλείσουν τεκμηριωμένα. Όχι να λειτουργούν έωλα κρυπτώμενοι πίσω από Αλγόριθμους κλπ
buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 21:29
Εις ότι αφορά το Heaven Και την διόρθωση που μου έκανες γράφτηκε για λόγους οικονομίας...επι της ταμπακιέρας επιμένω απάντηση δεν λαμβάνουμε οι έχοντες την απορία.....
sillia
Βετεράνος
Chat
28.03.2015, 22:00

Παράθεση:

Το μέλος buddhas11 στις 28.03.2015, 21:23 έγραψε...

Το Marketing γνωρίζουμε όλοι ότι έχει τον ρόλο του, καθώς επίσης και ότι σε έναν διαγωνισμό ημερών μετρά πολύ στην ψυχολογία του υποψήφιου ψηφοφόρου η θέση που είναι κάθε τραγούδι. Και αν κάποιος μπει να ακούσει τα τραγούδια από εκείνους που δεν ανήκουν σε φατρίες, γνωστούς, υποκινούμενους και λοιπούς συμπαθούντες ενός τραγουδιού, θα σταθούν το πολύ στην πρώτη δεκάδα και εάν.

Μην μας υποτιμάτε αγαπητέ κύριε!Κάποιοι/ες φτάνουμε μέχρι και το τελευταίο σεβόμενοι πάντα την προσπάθεια των δημιουργών !

Η πλειοψηφεία των μελών του ΜusicHeaven δεν είναι μέρος κανενός marketing και μοναδικός μας ρόλος είναι η ακρόαση των τραγουδιών και η συμπάθειά μας που μεταφράζεται με αστεράκια σε αυτά που μας αρέσουν !

Είναι μέρος της γιορτής  !

buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 22:08
Μια γιορτή που φροντίζεται να έχει θολά μονοπάτια. Και αν θέλετε να είναι Γιορτή και για όσους συμμετέχουν θα πρέπει να είστε ξεκάθαροι στους όρους του διαγωνισμού. Ομολογείται δε, ότι κάποιοι φτάνουν μέχρι το τέλος όχι όλοι, κάτι που είναι μέρος του διαγωνισμού. Ή Ορίστε από την αρχή ξεκάθαρες γραμμές για τον τρόπο που ένα τραγούδι βαθμολογείται, ή μην μένετε σε έωλες διαδικασίες. Και κάτι σημαντικό, πολλές φορές υποτιμούμε οι ίδιοι τους εαυτούς μας με την όλη πρακτική που ακολουθούμε. Υ.Γ. Ακόμη και ένας Διαγωνισμός εξ ορισμού αποτελεί μέρος του όποιου Marketing αυτού που τον διοργανώνει.
sillia
Βετεράνος
Chat
28.03.2015, 22:24

Με πολύ σεβασμό θα σας θυμήσω ότι οι όροι ήταν και είναι ξεκάθαροι αποτέλεσμα δε τούτου οι 331 συμμετοχές που σημαίνει ότι αποδέχτηκαν αυτούς!

Θα σας θυμήσω και κάτι άλλο!

Το ΜusicHeaven που ναι καμμία σχέση δεν έχει με την Heaven έχει στο ενεργητικό του 3 σπουδαίους και με μεγάλη επιτυχία Διαγωνισμούς γι αυτό άλλωστε είμαστε εδώ τώρα !

Φιλικά

eliasmavroskoufis
Βασική Νότα
Chat
28.03.2015, 22:27

[ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 28-03-2015 22:34 ]

buddhas11
Περαστική Νότα
Chat
28.03.2015, 22:31
Αξιότιμη κυρία να σημειώσω πως ούτε συμμετέχοντας είμαι, ούτε κάποια σχέση έχω με συμμετέχοντες. Αυτά για να μην δημιουργούνται εικόνες που δεν αναλογούν στην υπόσταση του γράφοντος. Ως απλός κοινός θνητός λοιπόν παρακολουθώ τα δρώμενα της ψηφοφορίας και ακόμη δεν έχει βρεθεί κάποιος τεκμηριωμένα να μου πει τι σημαίνει κακόβουλη ψήφος και πως κρίνεται αυτή. Και αν αυτή είναι αποτέλεσμα της συμμετοχής των ψήφων που προέρχονται από FB, θα έπρεπε να υπάρχει από την αρχή μέριμνα για το ποσοστό και στην περίπτωση που κάποιος λειτουργούσε άνομα να αποκλείεται από την συνέχεια. Απλά και τεκμηριωμένα πάντα. Και όχι εν μέσω διεξαγωγής να έχουμε αλλαγές επί αλλαγών στην κατάταξη χωρίς πλήρη και καθαρή ενημέρωση. Δημιουργεί όπως και να το κάνουμε θολό τοπίο. Για τους διαγωνισμούς της MusicHeaven λοιπον μακάρι να γίνουν χιλιάδες, ίσως από αυτόν όμως να πρέπει να διδαχτεί πολλά!!! Με Τιμή
eliasmavroskoufis
Βασική Νότα
Chat
28.03.2015, 22:33

Καλησπέρα σε όλους,

καταρχάς συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν σε αυτόν τον διαγωνισμό και στους διοργανωτές που προσπαθούν με αυτόν τον τρόπο να βοηθήσουν ώστε να αναδειχθούν όμορφα τραγούδια και μουσικοί που σε κάθε άλλη περίπτωση δε θα μπορούσε να συμβεί. Αυτός ο διαγωνισμός είναι ένα φωτεινό σημείο στις μέρες μας. 

Όλες αυτές τις μέρες παρακολουθώ τις συζητήσεις και τις απόψεις του καθένα κι έτσι θα ήθελα αυτή τη στιγμή να παραθέσω τη δική μου αλήθεια μιας και όλοι ξέρουμε τι συνέβη με τις αλλαγές των όρων και τις μειώσεις ψήφων.

Αρχικά να πω πως συμμετείχα και στον προηγούμενο διαγωνισμό και ήταν και ο πρώτος που έλαβα συμμετοχή. Στη συνέχεια συμμετείχα σε άλλους δύο και τέλος σε αυτόν.

Σε όλους μα όλους τους διαγωνισμούς υπήρχαν αντιρρήσεις, διαφωνίες, παρατράγουδα, πράγματα που διαφωνούσα κι εγώ, κάτι που είναι αναπόφευκτο. Ο καθένας απ'την μεριά του θεωρεί πως έχει δίκιο και ίσως όλοι να 'χουν άδικο.

Στον διαγωνισμό αυτό οι περισσότεροι στέλνουν μηνύματα ανυπόγραφα και κρυμμένοι πίσω από ένα nickname. Είτε είναι απλά μέλη είτε διαχειριστές. Εννοείται και το δέχομαι αλλά είναι κάτι που με ενοχλεί.

Θεωρώ πως απ'τη στιγμή που η διοργάνωση έβαλε στο "κόλπο" της βαθμολογίας και τους χρήστες του facebook τότε ΔΕΝ κατανοώ όσους λένε πως το τραγούδι "Για πάντα μαζί" ή οποιοδήποτε άλλο τραγούδι είναι κακώς στη θέση που βρίσκεται. 

Είναι άλλο να μην συμφωνείς με μία τέτοια συμπεριφορά, όπως των παιδιών που έκαναν τα πάντα για να ψηφιστεί το τραγούδι τους και άλλο να ρίχνεις το φταίξιμο σε αυτούς. 

Κάποιοι από εσάς θεωρείται πως είναι λάθος αυτό, αλλά τελικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το λάθος είναι της διοργάνωσης. Δεν είναι κακό αυτό, όλοι κάνουμε λάθη, αλλά "δυστυχώς" η διοργάνωση έχει απέναντί της τους ανθρώπους τριακοσίων τραγουδιών και θα πρέπει να το διαχειριστεί. Είναι δύσκολο.

Προσωπικά μιλώντας, δεν ανέρτησα ποτέ ούτε εδώ αλλά ούτε και στο facebook κάτι για το δικό μου τραγούδι. Θα το έκανα όμως. Κι αυτή τη φορά το τραγούδι μου δεν υπάρχει καν στο youtube. Έτσι το ήθελα. 

Αντιθέτως για τραγούδι φίλων το έπραξα αλλά μόνο προς τη λήξη του 1ου γκρουπ. Οι όροι το επιτρέπουν και δεν χρειάζεται να απολογείται κανείς γι' αυτό.

Έκανα κατά λάθος DISLIKE σε ένα σχόλιο που αφορούσε το τραγούδι μου και το άλλαξα σε Like γιατί δεν μπορούσα να το αφαιρέσω τελείως και έστειλα μήνυμα στον Jorge αν μπορεί να το αφαιρέσει για να μην φανεί το όνομα μου.

Είτε είναι κάποιος χρήστης του MH είτε του FB είναι στον άνθρωπο για το αν θα ακούσει όλα τα τραγούδια και αν θα τα ψηφίσει όλα. Παρόμοια κατάσταση συνέβαινε και στον προηγούμενο διαγωνισμό.

Το πρόβλημα όμως είναι κάπου εδώ...

Οι όροι λένε πως μπορείς να ψηφίσεις όσα τραγούδια θες, από ένα μέχρι όλα, κι εδώ είναι το πρόβλημα,

αν θέλουμε να είναι λιγο πιο αντικειμενικός ο διαγωνισμός θα έπρεπε να υπάρχει όρος που να ωθεί τους άλλους να ακούσουν όλα τα τραγούδια. Ή έστω αν δε θέλουν να τ' ακούσουν να υποχρεώνονται να τα ψηφίσουν όλα. Αν κάποιος πχ έμπαινε να ψηφίσει κι έβαζε σε ένα τραγούδι 12 βαθμούς και σε όλα τα υπόλοιπα 1 βαθμό τότε αυτό κάνει μπαμ και θα μπορούσε να ακυρωθεί αυτή η ψήφος. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω πως η διοργάνωση θα έκανε το καθήκον της και πολλοί περισσότεροι άνθρωποι θα άκουγαν τα τραγούδια.

και θα μειώνονταν οι κακόβουλες ψήφοι που τόσο ακούμε κι επίσης δεν έχω καταλάβει τον ορισμό απ'τη στιγμή που μπορείς να ψηφίσεις από ένα τραγούδι μέχρι όλα και περί αλγορίθμων οι οποίοι αφαιρούν βαθμούς κλπ κλπ. 

Το όνομα μου είναι Ηλίας Μαυροσκούφης (!) και το τραγούδι μου είναι το Απόψε. (στα παλιά μας τα παπούτσια!!!)

Ευχαριστώ όλους όσους ψήφισαν και πρωτίστως άκουσαν το τραγούδι μου :) Αυτό που ήθελα να βιώσω το βίωσα και διάβασα σχόλια ανθρώπων που δεν ήξερα καν (τώρα αν ήταν γνωστοί γνωστών, το λέω για τους πονηρούς, πραγματικά δεν το γνωρίζω). Ακόμα κι έτσι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αλλά και στην διοργάνωση κι ας έχασε κάπου τον δρόμο, το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και σε μένα αν ήμουν στη θέση τους. Κάποια πράγματα δεν τα περίμένεις, αλλά όταν αλλάζεις κάτι πρέπει να το αλλάζεις προς τη σωστή κατεύθυνση, και αυτό που κάνετε αυτή τη στιγμή με βρίσκει 100% αντίθετο.

"Υποχρεωτική" ακρόαση και ψήφο σε όλα τα τραγούδια ανεξαιρέτως.

Το τραγούδι μου με ψήφους μόνο του ΜΗ έφτασε μέχρι και 4ο και οι βαθμοί του FB ήταν γύρω στους 260 αν δεν κάνω λάθος έτσι για την ιστορία και για δώσω σε κάποιους το έναυσμα να πουν ότι αποχωρώ γι' αυτό. ;)

Η επιθυμία μου, η πραγματική, είναι να παραμείνει το τραγούδι μου στο γκρουπ αλλά να αφαιρεθεί η δυνατότητα ψηφοφορίας προς αυτό. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό θα παρακαλούσα, με τεράστια λύπη, να το αφαιρέσετε. 

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στη Νίνα Καραμανώλη η οποία έπαιξε πιάνο :)

Να είστε όλοι καλά και καλή συνέχεια.

Εγώ θα συνεχίσω να ακούω τα όμορφα τραγουδάκια σας.

[ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 28-03-2015 22:38 ]

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
28.03.2015, 22:40
Aγαπητέ μου Ηλία Μαυροσκουφη.. ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις να αποσύρεις τη συμμετοχή σου.. Το δε τραγούδι σου.. είναι ούτως ή άλλως πολύ όμορφο..

Αυτά τα διάβασες;