ελληνική μουσική
    441 online   ·  210.833 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    buddhas11
    28.03.2015, 22:31
    Αξιότιμη κυρία να σημειώσω πως ούτε συμμετέχοντας είμαι, ούτε κάποια σχέση έχω με συμμετέχοντες. Αυτά για να μην δημιουργούνται εικόνες που δεν αναλογούν στην υπόσταση του γράφοντος. Ως απλός κοινός θνητός λοιπόν παρακολουθώ τα δρώμενα της ψηφοφορίας και ακόμη δεν έχει βρεθεί κάποιος τεκμηριωμένα να μου πει τι σημαίνει κακόβουλη ψήφος και πως κρίνεται αυτή. Και αν αυτή είναι αποτέλεσμα της συμμετοχής των ψήφων που προέρχονται από FB, θα έπρεπε να υπάρχει από την αρχή μέριμνα για το ποσοστό και στην περίπτωση που κάποιος λειτουργούσε άνομα να αποκλείεται από την συνέχεια. Απλά και τεκμηριωμένα πάντα. Και όχι εν μέσω διεξαγωγής να έχουμε αλλαγές επί αλλαγών στην κατάταξη χωρίς πλήρη και καθαρή ενημέρωση. Δημιουργεί όπως και να το κάνουμε θολό τοπίο. Για τους διαγωνισμούς της MusicHeaven λοιπον μακάρι να γίνουν χιλιάδες, ίσως από αυτόν όμως να πρέπει να διδαχτεί πολλά!!! Με Τιμή
    eliasmavroskoufis
    28.03.2015, 22:33

    Καλησπέρα σε όλους,

    καταρχάς συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν σε αυτόν τον διαγωνισμό και στους διοργανωτές που προσπαθούν με αυτόν τον τρόπο να βοηθήσουν ώστε να αναδειχθούν όμορφα τραγούδια και μουσικοί που σε κάθε άλλη περίπτωση δε θα μπορούσε να συμβεί. Αυτός ο διαγωνισμός είναι ένα φωτεινό σημείο στις μέρες μας. 

    Όλες αυτές τις μέρες παρακολουθώ τις συζητήσεις και τις απόψεις του καθένα κι έτσι θα ήθελα αυτή τη στιγμή να παραθέσω τη δική μου αλήθεια μιας και όλοι ξέρουμε τι συνέβη με τις αλλαγές των όρων και τις μειώσεις ψήφων.

    Αρχικά να πω πως συμμετείχα και στον προηγούμενο διαγωνισμό και ήταν και ο πρώτος που έλαβα συμμετοχή. Στη συνέχεια συμμετείχα σε άλλους δύο και τέλος σε αυτόν.

    Σε όλους μα όλους τους διαγωνισμούς υπήρχαν αντιρρήσεις, διαφωνίες, παρατράγουδα, πράγματα που διαφωνούσα κι εγώ, κάτι που είναι αναπόφευκτο. Ο καθένας απ'την μεριά του θεωρεί πως έχει δίκιο και ίσως όλοι να 'χουν άδικο.

    Στον διαγωνισμό αυτό οι περισσότεροι στέλνουν μηνύματα ανυπόγραφα και κρυμμένοι πίσω από ένα nickname. Είτε είναι απλά μέλη είτε διαχειριστές. Εννοείται και το δέχομαι αλλά είναι κάτι που με ενοχλεί.

    Θεωρώ πως απ'τη στιγμή που η διοργάνωση έβαλε στο "κόλπο" της βαθμολογίας και τους χρήστες του facebook τότε ΔΕΝ κατανοώ όσους λένε πως το τραγούδι "Για πάντα μαζί" ή οποιοδήποτε άλλο τραγούδι είναι κακώς στη θέση που βρίσκεται. 

    Είναι άλλο να μην συμφωνείς με μία τέτοια συμπεριφορά, όπως των παιδιών που έκαναν τα πάντα για να ψηφιστεί το τραγούδι τους και άλλο να ρίχνεις το φταίξιμο σε αυτούς. 

    Κάποιοι από εσάς θεωρείται πως είναι λάθος αυτό, αλλά τελικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το λάθος είναι της διοργάνωσης. Δεν είναι κακό αυτό, όλοι κάνουμε λάθη, αλλά "δυστυχώς" η διοργάνωση έχει απέναντί της τους ανθρώπους τριακοσίων τραγουδιών και θα πρέπει να το διαχειριστεί. Είναι δύσκολο.

    Προσωπικά μιλώντας, δεν ανέρτησα ποτέ ούτε εδώ αλλά ούτε και στο facebook κάτι για το δικό μου τραγούδι. Θα το έκανα όμως. Κι αυτή τη φορά το τραγούδι μου δεν υπάρχει καν στο youtube. Έτσι το ήθελα. 

    Αντιθέτως για τραγούδι φίλων το έπραξα αλλά μόνο προς τη λήξη του 1ου γκρουπ. Οι όροι το επιτρέπουν και δεν χρειάζεται να απολογείται κανείς γι' αυτό.

    Έκανα κατά λάθος DISLIKE σε ένα σχόλιο που αφορούσε το τραγούδι μου και το άλλαξα σε Like γιατί δεν μπορούσα να το αφαιρέσω τελείως και έστειλα μήνυμα στον Jorge αν μπορεί να το αφαιρέσει για να μην φανεί το όνομα μου.

    Είτε είναι κάποιος χρήστης του MH είτε του FB είναι στον άνθρωπο για το αν θα ακούσει όλα τα τραγούδια και αν θα τα ψηφίσει όλα. Παρόμοια κατάσταση συνέβαινε και στον προηγούμενο διαγωνισμό.

    Το πρόβλημα όμως είναι κάπου εδώ...

    Οι όροι λένε πως μπορείς να ψηφίσεις όσα τραγούδια θες, από ένα μέχρι όλα, κι εδώ είναι το πρόβλημα,

    αν θέλουμε να είναι λιγο πιο αντικειμενικός ο διαγωνισμός θα έπρεπε να υπάρχει όρος που να ωθεί τους άλλους να ακούσουν όλα τα τραγούδια. Ή έστω αν δε θέλουν να τ' ακούσουν να υποχρεώνονται να τα ψηφίσουν όλα. Αν κάποιος πχ έμπαινε να ψηφίσει κι έβαζε σε ένα τραγούδι 12 βαθμούς και σε όλα τα υπόλοιπα 1 βαθμό τότε αυτό κάνει μπαμ και θα μπορούσε να ακυρωθεί αυτή η ψήφος. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω πως η διοργάνωση θα έκανε το καθήκον της και πολλοί περισσότεροι άνθρωποι θα άκουγαν τα τραγούδια.

    και θα μειώνονταν οι κακόβουλες ψήφοι που τόσο ακούμε κι επίσης δεν έχω καταλάβει τον ορισμό απ'τη στιγμή που μπορείς να ψηφίσεις από ένα τραγούδι μέχρι όλα και περί αλγορίθμων οι οποίοι αφαιρούν βαθμούς κλπ κλπ. 

    Το όνομα μου είναι Ηλίας Μαυροσκούφης (!) και το τραγούδι μου είναι το Απόψε. (στα παλιά μας τα παπούτσια!!!)

    Ευχαριστώ όλους όσους ψήφισαν και πρωτίστως άκουσαν το τραγούδι μου :) Αυτό που ήθελα να βιώσω το βίωσα και διάβασα σχόλια ανθρώπων που δεν ήξερα καν (τώρα αν ήταν γνωστοί γνωστών, το λέω για τους πονηρούς, πραγματικά δεν το γνωρίζω). Ακόμα κι έτσι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αλλά και στην διοργάνωση κι ας έχασε κάπου τον δρόμο, το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και σε μένα αν ήμουν στη θέση τους. Κάποια πράγματα δεν τα περίμένεις, αλλά όταν αλλάζεις κάτι πρέπει να το αλλάζεις προς τη σωστή κατεύθυνση, και αυτό που κάνετε αυτή τη στιγμή με βρίσκει 100% αντίθετο.

    "Υποχρεωτική" ακρόαση και ψήφο σε όλα τα τραγούδια ανεξαιρέτως.

    Το τραγούδι μου με ψήφους μόνο του ΜΗ έφτασε μέχρι και 4ο και οι βαθμοί του FB ήταν γύρω στους 260 αν δεν κάνω λάθος έτσι για την ιστορία και για δώσω σε κάποιους το έναυσμα να πουν ότι αποχωρώ γι' αυτό. ;)

    Η επιθυμία μου, η πραγματική, είναι να παραμείνει το τραγούδι μου στο γκρουπ αλλά να αφαιρεθεί η δυνατότητα ψηφοφορίας προς αυτό. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό θα παρακαλούσα, με τεράστια λύπη, να το αφαιρέσετε. 

    Ένα τεράστιο ευχαριστώ στη Νίνα Καραμανώλη η οποία έπαιξε πιάνο :)

    Να είστε όλοι καλά και καλή συνέχεια.

    Εγώ θα συνεχίσω να ακούω τα όμορφα τραγουδάκια σας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 28-03-2015 22:38 ]


    KRISTHESS
    28.03.2015, 22:40
    Aγαπητέ μου Ηλία Μαυροσκουφη.. ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις να αποσύρεις τη συμμετοχή σου.. Το δε τραγούδι σου.. είναι ούτως ή άλλως πολύ όμορφο..
    buddhas11
    28.03.2015, 22:43
    Είχα γράψει κάποια στιγμή στην κριτική μου για ένα τραγούδι που μου άρεσε στον διαγωνισμό, πως οι στίχοι του μιλούν στην καρδιά. Ηλία είσαι από τις σπάνιες περιπτώσεις που οι λέξεις δηλώνουν την Αλήθεια και την Παληκαριά ενός δημιουργού που αποζητά το όνειρο όπως και τόσοι άλλοι. Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις στην Ζωή σου!
    eliasmavroskoufis
    28.03.2015, 22:46
    Με μία πρόταση, γιατί πραγματικά τρόμαξα με το μέγεθος του κειμένου που εγραψα πριν(!) Διαφωνώ 100% με τον τρόπο που χειρίζεται η διοργάνωση τη διαδικασία ψηφοφορίας. Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :)
    KRISTHESS
    28.03.2015, 22:47

    Παράθεση:

    Το μέλος buddhas11 στις 28.03.2015, 22:31 έγραψε...
    Αξιότιμη κυρία να σημειώσω πως ούτε συμμετέχοντας είμαι, ούτε κάποια σχέση έχω με συμμετέχοντες. 
    Αυτό μόνο ο.. Θεός μπορεί να το διαβεβαιώσει...{#emotions_dlg.rolleyes} μου είναι λίγο δύσκολο να το πιστέψω.. με όλη μου την αγάπη..


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 28-03-2015 22:48 ]


    eliasmavroskoufis
    28.03.2015, 22:52
    Buddhas σε ευχαριστώ πολύ
    buddhas11
    28.03.2015, 22:52
    Λυπάμαι που σας προκαλώ τέτοιες δυσκολίες είναι ολίγον άκομψο για μια κυρία. Να είστε βεβαία λοιπόν. Πάντως αν αρχίσουμε τις επικλήσεις στον Κύριο, τότε μάλλον θα πρέπει να πω το αυτό, σχετικά με το διαβλητό ή όχι της διαδικασίας. Υ.Γ. Αν διαβάσατε δε, τις πρώτες μου τοποθετήσεις ίσως είχατε κατανοήσει ποια μπορεί να είναι η σχέση μου με την μουσική. Σίγουρα πάντως καμία με τον συγκεκριμένο διαγωνισμό. Και αν διερωτάστε γιατί επιμένω τόσο; Απλό..δεν μου αρέσει τόσοι νέοι να βιώνουν αυτές τις πρακτικές και να καταλήγουν σε αποφάσεις σαν αυτή του Ηλία.
    KRISTHESS
    28.03.2015, 22:59

    άκομψο δε νομίζω ότι είναι.. "κοινή λογική" το λένε.. λυπάμαι που ο Ηλίας Μαυροσκούφης με ένα καταπληκτικό τραγουδι θέλει να αποσυρθεί.. Θεωρώ ότι το ΜΗ κάνει τα αδύνατα δυνατά να διασφαλίσει το διαγωνισμό και δε νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί η εγκυρότητά του. Είμαι σίγουρη πως ξέρουν τι κάνουν. Αυτοί άλλωστε έχουν τα στοιχεία και έχουν κάθε δικαίωμα ως διοργανωτές να εξετάζουν την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Εξάλλου το ζητούμενο είναι τα ΟΜΟΡΦΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ. Δε θα γίνει κανείς διάσημος από το διαγωνισμό. Είναι όπως είπε και η Σιλλια μία όμορφη μουσική γιορτή. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 28-03-2015 23:01 ]


    eliasmavroskoufis
    28.03.2015, 23:06

    Αγαπημένη μου επειδή είναι γιορτή κι έτσι το βλέπω κι εγώ θα 'θελα το τραγούδι μου απλά να απέχει από τη ψηφοφορία, εαν αυτό δεν γίνεται θα 'θελα να αφαιρεθεί. :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 28-03-2015 23:07 ]


    buddhas11
    28.03.2015, 23:08
    Άκομψο να σας προκαλώ δυσκολίες, Κοινή λογική, ανάλογα το πρίσμα που θέλει ο κάθε ένας να διαβάζει τα πράγματα. Αν για την επιχειρηματολογία σας, εξυπηρετεί να με συνδέσετε με όποια συμμετοχή, είστε και υπόλογη αυτών που λέτε "κοινή λογική". Για τον Ηλία απλά επιβεβαιώνει αυτό που έγραψα κι νωρίτερα. Η ΜΗ ϊσως διδαχτεί πολλά από αυτόν τον διαγωνισμό (μιας και από προηγούμενους όπως και ο Ηλίας λέει δεν το έπραξε). Ας επικεντρωθούμε στα όποια λάθη αναφέρουν και οι ίδιοι συμμετέχοντες και ας βελτιώσουμε την όλη διαδικασία ώστε να μην υπάρξει επόμενος διαγωνισμός με ανάλογες μουρμούρες δίκαιες ή άδικες. Από αυτό κρίνεται εν μέρη και η Αξιοπιστία ενός διαγωνισμού.
    koukz
    29.03.2015, 10:46

    Μήπως ο νέος ο αλγόριθμος πρέπει να εφαρμοστεί και στο 1ο γκρουπ ώστε να αποκατασταθούν και εκεί πιθανές αδικίες; Δηλαδή αν δεν αλλάξει ξανά ο αλγόριθμος καλό θα ήταν να εφαρμοστεί ο ίδιος για όλα τα τραγούδια.

    ΥΓ. Η προσπάθεια του Μusicheaven για έναν διαγωνισμό χωρίς "πονηριές" είναι ολοφάνερη κσι γι αυτό εξάλλου γίνεται και η συζήτηση.


    gmikas
    29.03.2015, 11:14
    Αποψεις για την επιλογη των τραγουδιων: 1. Γιατι να προκρινονται τα 5πρωτα καθε ομαδας και οχι τα 40 με την υψηλοτερη βαθμολογια απο ολες τις ομαδες. 2. Μια "καταλληλη" ομαδοποιηση μπορει να "κατευθυνει" ποια θα ειναι τα 5 πρωτα τραγουδια μιας ομαδας. Με ποιο τροπο εγινε η ομαδοποιηση των τραγουδιων?.
    gmikas
    29.03.2015, 11:29
    Ψηφοφορια απο facebook: Δεν βρισκω καποια λογικη στο να ψηφιζουν τα μελη του fb. Aν οι διοργανωτες θελουν δημοσιοτητα η διαφημιση να μην το κανουν εις βαρος των ελπιδων και προσδοκιων των καλλιτεχνων που συμμετεχουν, αλλα ας βρου αλλο τροπο. Αλλιως ας ψηφισουν και τα μελη και αλλων "ομαδων". Επισης, πως ειναι δυνατον να ψηφιζουν μη μελη καινα μηνψηφιζουν μελη,οπως τα νεα μελη.Επισης μπορει να ελεγε στους ορους του διαγωνισμου οτι ο διοργανωτης μπορει να τροποποιησει τους ορους, αλλα οποιες τροποποιησεις θα γινουν θα πρεπει να εφαρμοσθουν για ολους, δηλ. και για τις ομαδες για τις οποιες εχει ηδη τελειωσει η ψηφοφορια. Π.χ. εαν γινει καποια αλλαγηστον τροπο υπολογισμου των ψηφων οταν θα ψηφιζεται ηομαδα 8, τοτε θα πρεπει να γινει νεος υπολογισμος των ποντων και για τις προηγουμενες ομαδες.
    kwstasagas
    29.03.2015, 13:33

    Για μια ακόμη φορά ... θα εκφράσω το "δέος" μου απέναντι σε αυτό το πράγμα που λέγεται facebook .... πόση δύναμη έχει το άτιμο .... ακόμη και το 10% των ψήφων από fb είναι "δυσθεώρητο" !!! σαν την ατομική ενέργεια ένα πράγμα .... άμα τη χρησιμοποιήσεις σωστά, απολαμβάνεις τα οφέλη της .... άμα όμως τη χρησιμοποιήσεις λάθος, σε καταστρέφει ανεπανόρθωτα .....

    Καταρχήν ... συμφωνώ με νέο μέτρο που θεσπίσθηκε, ήτοι την "επανεκτίμηση" των ψήφων από το fb και τον "αλγόριθμο" που προκύπτει από τις ψήφους απ' το fb !!! Όμως ... έχω κι εγώ την εύλογη απορία όπως και οι παραπάνω συμφορουμίτες : Αυτός ο "αλγόριθμος" πώς σχηματίζεται ??? Πώς π.χ. το "Για πάντα μαζί" από κει που είχε σχεδόν φτάσει τις 3.000 ψήφους από fb, ξαφνικά το βλέπουμε .... στους 228 ψήφους από fb ??? Φυσικά τα πράγματα "αποκαταστάθηκαν" και το "Για πάντα μαζί" πήρε, πλέον, στη βαθμολογία τη θέση που του αξίζει [κι εν πάση περιπτώσει ... ΔΕΝ είναι ντροπή να παίρνει το τραγούδι σου "αυτό που του αξίζει"... ΝΤΡΟΠΗ είναι να παίρνεις ΄πράγματα από άλλους που τα αξίζουν ... ] .... Όμως .... νομίζω ότι είναι καλό να ξέρουμε "πώς σχηματίζεται ο νέος αλγόριθμος απ' τις ψήφους στο fb" ....  όχι για άλλο λόγο, αλλά για να βγάλουμε στο τέλος εμείς οι συμμετέχοντες τα συμπεράσματά μας "κατά πόσον το τραγούδι μας άρεσε στους χρήστες του fb" .....  


    atreu73
    29.03.2015, 15:11

    eliasmavroskoufis το τραγούδι σου είναι ωραίο όπως άλλωστε και τα άλλα τραγούδια σου. Η βαθμολογία δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι το τραγούδι σου είναι ωραίο. 


    KRISTHESS
    29.03.2015, 16:17

    Δε συμφωνώ για τα 40 πρώτα.. διότι με αυτή την λογική και το λέω για όσους παρακολουθούσαμε το διαγωνισμό και άλλες χρονιές.. η ψηφοφορία τείνει να "ατονεί" όσο περνούν τα γκρουπάκια. Με αυτόν τον τρόπο θα αδικούνταν πολύ καλά τραγούδια που πιθανόν να βρίσκονται στα επόμενα ή και στα τελευταία γκρουπ. Αν ρίξετε μία ματιά σε προηγούμενους διαγωνισμούς , θα το διαπιστώσετε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 29-03-2015 16:45 ]


    Silverstrike
    29.03.2015, 17:53

    Μάλιστα..Δηλαδή όσοι διαμαρτυρήθηκαμε στο πρώτο γκρουπ για τα αποτελέσματα, απλά θα τα δεχτούμε και τα οφέλη του νέου συστήματος θα μεταφερθούν στα επόμενα γκρουπ....

    Ότι ας πούμε στο πρώτο γκρουπ ήταν δίκαιη η μοιρασιά..

    Πραγματικά θυμίζει παρωδία το όλο πράγμα..

    Θα ήθελα είτε να αποκατασταθεί και στο δικό μας γκρουπ η βαθμολογία με το νέο αλγόριθμο,

    είτε να αποσυρθεί το κομμάτι μας απο τη σελίδα.

    Ευχαριστώ!


    eliasmavroskoufis
    29.03.2015, 19:17

    Χίλια συγνώμη αν σας ζαλίζω, θα ήθελα να απέχει το τραγούδι μου απ την ψηφοφορία και όλοι οι βαθμοί του και όχι να αφαιρεθεί, αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε ας το αφαιρέσει η διαχείριση. Έτσι νοιώθω ότι σέβομαι και τον εαυτό μου αλλά και τον διαγωνισμό μιας και η ουσία είναι να ακουστούν τα τραγούδια μας. Όλα τ'άλλα τα έχω εξηγήσει σε προηγούμενα ποστ.

    :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 29-03-2015 19:17 ]


    Silverstrike
    29.03.2015, 19:18

    Γεια σου και σενα Μινγκρέλια, τέτοιοι βιασμοί θα γίναν πολλοί γενικότερα..

    Βιασμούς αισθητικής και λογικής βιώνουμε καθημερινά στη χώρα μας, γι'αυτό

    όταν συμβαίνουν δε θα κάτσουμε να τους βλέπουμε και να μην αντιδράμε.

    Αν δεν εφαρμοστεί και στο δικό μας γκρουπ,

    που στο κάτω κάτω ήταν το πρώτο και ακόμα δε ξεκίνησε ο διαγωνισμός,

    πιστεύω θα ναι μεγάλη αδικία για όλους όσους συμμετείχαν.

    Αν απο την άλλη η διαχείριση του σάιτ θεωρεί ότι το θέμα του 1ου γκρουπ 

    έχει κλείσει, θα ζητήσουμε την αφαίρεση του κομματιού, έτσι κι αλλιώς όποιος

    θέλει να το ακούσει υπάρχει και αλλού.