ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    jorge
    29.03.2015, 19:37
    Silver εννοείται πως οι αλλαγές στον αλγόριθμο θα έχουν και αναδρομική ισχύ στο 1ο γκρουπ, χωρίς ασφαλώς να μείνουν έξω από τον τελικό όσα τραγούδια έχουν ήδη περάσει. Αν μετά την εφαρμογή υπάρξουν τραγούδια που μπουν στην 5άδα, τότε θα περάσουν και αυτά στον τελικό. Μην πιέζετε όμως παρακαλώ να γίνουν άμεσα όλα αυτά, γιατί τεχνικά έχει γίνει αρκετά πολύπλοκο και χρειάζεται χρόνος για να γίνουν όλα σωστά.
    georgedalaras4
    29.03.2015, 21:41

    Το ότι προσχωρεί και συνυπογράφει κάπως μια σύμβαση, όπως αυτή του διαγωνισμού, δεν σημαίνει κατ'αρχάς ότι οι όροι αυτής είναι νόμιμοι και μη καταχρηστικοί.

    Αυτό γιατί αναφέρθηκε παραπάνω από τους διαχειριστές ότι δύνανται ν'αλλάξουν μονομερώς τους όρους του διαγωνισμού ανά πάσα στιγμή.

    Η ενέργεια αυτή, της αλλαγής των όρων, η οποία ήδη πραγματοποιήθηκε εν μέσω του διαγωνισμού και ειδικότερα της διάρκειας της ψηφοφορίας του 1ου γκρουπ καθώς επίσης και του 2ου -και ποιός ξέρει, ίσως και των επόμενων- καθιστά τη διαδικασία άκυρη, κατ'άμεση συνέπεια και τον διαγωνισμό.

    Διαγωνισμός που ξεκινά με συγκεκριμένους όρους οφείλει να ολοκληρωθεί με αυτούς που ξεκίνησε. Αυτοί μπορούν να τροποποιηθούν μόνομε την ομόφωνη απόφαση των μερών που συμμετέχουν. Εν προκειμένω όχι μόνο κάτι τέτοιο δε συνέβη αλλά πλέον φτάσαμε στο σημείο η διοίκηση ν'αποφασίζει κάθε μέρα και αλλιώς και έχει φτάσει στο σημείο πλέον να μην έχει καν ενημερώσει για το τι πραγματικά ισχύει σήμερα. Εννοείται πως "Κανένας δεν ξέρει το αύριο τι θα μας φέρει".

    Όσον αφορά τις ψήφους Musichaven και Facebook και το ποσοστό συμμετοχής στη βαθμολογία.

    Να ειπωθεί κατ'αρχάς ότι το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε μία επιτροπή αναγνωρισμένων καλλιτεχνών που θα είχε την όρεξη και του κουράγιο ν'ακούσει από 10 φορές το κάθε κομμάτι και να το βαθμολογήσει και τέλος. Σημειωτέον πως θα πρέπει να ήταν και αδιάβλητη και αδέκαστη. Ως γνήσιο μέλος Musichaven μου αναγνωρίζετε ελπίζω το δικαίωμα της κάποιας καχυποψίας.

    Αφού λοιπόν τέτοια επιτροπή δεν ήταν δυνατό να υπάρξει ή δεν προτιμήθηκε -έστω και η διαβλητή με το λιγότερο κουράγιο- και πήγαμε στη λύση της ψηφοφορίας, καλό είναι να κατατεθεί  η άποψη πως κανείς από δω μέσα κατά 99% δεν έχει το κουράγιο ν'ακούσει τα 350 κομμάτια των συμμετοχών και δη περισσότερες από 1-2 φορές ώστε να σχηματίσει μια κάποια άποψη οπότε και να ψηφίσει. Δε νομίζω πως σ αυτό υπάρχει αντίρρηση.

    Οπότε για να μην κουράζω περαιτέρω και καλή τη πίστη μιλώντας, σωστά και επιλέχτηκε το μεικτό σύστημα ψηφοφορίας (MH και FB) αν και δεν κατάλαβα γιατί το ποσοστό του fb κατέβηκε στο 10%. Δε μπορώ να κατανοήσω ούτε το 30% βέβαια, αλλά μόνο το 50% κι αυτό γιατί δε θεωρώ του ψηφοφόρους του fb λιγότερο πεπαιδευμένους μουσικά σε σχέση με τους ψηφοφόρους του MH ούτε και το αντίθετο.

    Αν όλοι οι συμμετέχοντες λειτουργούμε καλή τη πίστη και προς όφελος του διαγωνισμού και γενικότερα της μουσικής νομίζω το παραπάνω θα έπρεπε να ισχύει. Σε διαφορετική περίπτωση οφείλουν οι διαχειριστές να εξηγήσουν με ποιόν "αλγόριθμο" θα διασφαλίσουν την αντικειμενικότητα του διαγωνισμού και θα αποτρέψουν στο τραγούδι μου που συμμετέχει σε κάποιο από τα επόμενα γκρούπ, ότι δε θα αναδειχτεί στα πρώτα 5, μιας και ολόκληρο το γκρουπ μας, όλοι οι μουσικοί, ο τραγουδιστής, ο στιχουργός δεν θα ψηφίσουμε από τους 15 λογαριασμούς musicheaven που έχει δημιουργήσει ο καθένας τα προηγούμενα χρόνια για το σκοπό και μόνο της πρωτιάς στο διαγωνισμό αυτό.  

    Ας μου επιτρέψετε να προβοκάρω και λίγο αυτούς που τα έχουν βάλει με τα τραγούδια που έχουν αυξημένους πόντους μέσω fb με σκοπό να λάβω και καμιά πειστική απάντηση... Ελπίζω να μην προστρέξουν να "ανακαλύψουν" εμένα ως δημιουργό του γνωστού ποπ....

    Υ.Γ.: Σε κάθε περίπτωση πάντως, το θέμα δεν θα είχε δημιουργηθεί αν δεν υπάρχαν τα στατιστικά δίπλα στο κάθε τραγούδι. Θα μπορούσαν να ήταν ορατά μόνο στους διαχειριστές για λόγους στατιστικής ανάλυσης μετά τη λήξη του διαγωνισμού.


    KRISTHESS
    29.03.2015, 22:01

    Παράθεση:

    Το μέλος georgedalaras4 στις 29.03.2015, 21:41 έγραψε...
    Οπότε για να μην κουράζω περαιτέρω και καλή τη πίστη μιλώντας, σωστά και επιλέχτηκε το μεικτό σύστημα ψηφοφορίας (MH και FB) αν και δεν κατάλαβα γιατί το ποσοστό του fb κατέβηκε στο 10%. Δε μπορώ να κατανοήσω ούτε το 30% βέβαια, αλλά μόνο το 50% κι αυτό γιατί δε θεωρώ του ψηφοφόρους του fb λιγότερο πεπαιδευμένους μουσικά σε σχέση με τους ψηφοφόρους του MH ούτε και το αντίθετο.

    Ας μου επιτρέψετε να προβοκάρω και λίγο αυτούς που τα έχουν βάλει με τα τραγούδια που έχουν αυξημένους πόντους μέσω fb με σκοπό να λάβω και καμιά πειστική απάντηση... Ελπίζω να μην προστρέξουν να "ανακαλύψουν" εμένα ως δημιουργό του γνωστού ποπ....

    Υ.Γ.: Σε κάθε περίπτωση πάντως, το θέμα δεν θα είχε δημιουργηθεί αν δεν υπάρχαν τα στατιστικά δίπλα στο κάθε τραγούδι. Θα μπορούσαν να ήταν ορατά μόνο στους διαχειριστές για λόγους στατιστικής ανάλυσης μετά τη λήξη του διαγωνισμού.

    Αλήθεια λες ότι δεν κατάλαβες γιατί αυτό το ποσοστό έπεσε στο 10% και γιατί ελήφθησαν και άλλα μέτρα??? Άντε να σου απαντήσω εγώ. Γιατί διαπιστώθηκε ότι στο Facebook ψηφίζονταν εμφανώς μονοκούκι κάποια τραγούδια με τη λογική του καλέσματος του Βοσκού στα.. πρόβατα.Όσον αφορά τα υπόλοιπα στους κανονισμούς αναγράφεται ξεκάθαρα ότι ο Διαχειριστής μπορεί να τροποποιήσει τους όρους.Αν δεν συμφωνούσες προφανώς μπορούσες και να μη συμμετέχεις. Αλλά τα διάβασες αυτά και συμφώνησες!Λυπάμαι που γίνομαι σκληρή , αλλά με μερικά από αυτά που διαβάζω απορώ και εξίσταμαι. Είμαι σίγουρη ότι η Διαχείριση γνωρίζει τι κάνει όπως γνωρίζει και τις πιθανές αδικίες με περισσότερη λεπτομέρεια από μένα ή από σένα.Την αγάπη μου.


    len9
    30.03.2015, 01:03
    Συγγνώμη που επεμβαίνω.. καταλαβαίνω να υπάρχει κάποια αξιολόγηση στα προφίλ του fb, αν είναι αληθινά, κλπ, άλλωστε αυτό αναφερόταν στους κανονισμούς εξαρχής. Βέβαια το πώς θα χειριστεί κανείς την ευκαιρία του fb ή οποιουδήποτε δημόσιου μέσου, δεν ξέρω αν μπορούμε να το κρίνουμε πλέον. Δεν υπήρχαν περιορισμοί νομίζω. Καταλαβαίνω ότι λόγω ενός τραγουδιού, αναστατώθηκαν οι διοργανωτές κι έπρεπε να μπουν επιπρόσθετα περιοριστικά μέτρα. Αν και ίσως να μην το βρίσκω σωστό κατόπιν εορτής. Απλά όλοι μιλάτε για τον αλγόριθμο που μείωσε τη βαθμολογία του FB, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο αλγόριθμος αυτός εφαρμόστηκε και στις ψήφους μέσω MusicHeaven! Αν μπορώ να βρω μία δικαιολογία για το FB, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βρω καμία για την αλλαγή των ψήφων του MH και κατα συνέπεια πιθανές αλλαγές στην κατάταξη τραγουδιών εξαιτίας αυτού.. Καταλήγει να μην έχει νόημα το να ψηφίζουν κάποιοι.. Συνεχίστε τις προσπάθειες σας όλοι! SING!!
    chrispapazoglou
    30.03.2015, 01:03
    Έχει χαθεί η μπάλα μου φαίνεται... Δεν αφήνουμε τον κάθε αρμόδιο να αναλάβει τον ρολο του λέω εγώ και να σταματήσουμε τηννκατα ρυπάς αντιπαράθεση...Ας το γιορτάσουμε λίγο!!! Είπαμε να ξεκινήσει ο διαγωνισμός να ξεφύγουμε λίγο απο τα καθημερινά που μας έχουν ξενερώσει (πάνελ, καλεσμένοι, μανούρες, φωνές και αντιδικίες). Έλεος ας λήξει επιτέλους αυτη ιστορία. Αυτός που ηταν να την πληρώσει την πλήρωσε... Υπάρχουν αλλά 180 κομματια που τουλαχιστον σώθηκαν στην πορεία μην πω και για τον τελικο αλλά 40 τουλάχιστον. Όποιος νιώθει πραγματικά αδικημένους ας μιλήσει και είμαι σίγουρος οτι θα βρεθεί λύση για όλους.
    geo321
    30.03.2015, 03:07

    Εγω θα πω πολυ απλα,οτι ολο αυτο που γινετε εδω και μερες κανει πολυ κακο στην ψυχη μας!!!δεν εχει σημασια σε πια θεση ειναι ο καθενας απο εμας,σημασια εχει πως εαν συνεχισουμε κατα αυτο το τροπο,σιγουρα το μονο που θα καταφερουμε στο τελος θα ειναι να εχουμε αρνητικα συναισθηματα σε ενα μουσικο ταξιδι στο οποιο ακουστηκαν τα παντα εκτος απο ΝΟΤΕΣ!!!


    kwstasagas
    30.03.2015, 13:32

    Παράθεση:

    Το μέλος georgedalaras4 στις 29.03.2015, 21:41 έγραψε...

    καλό είναι να κατατεθεί  η άποψη πως κανείς από δω μέσα κατά 99% δεν έχει το κουράγιο ν'ακούσει τα 350 κομμάτια των συμμετοχών και δη περισσότερες από 1-2 φορές ώστε να σχηματίσει μια κάποια άποψη οπότε και να ψηφίσει. Δε νομίζω πως σ αυτό υπάρχει αντίρρηση.



    Αν και ισχύει η ρήση "μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια" ... θα σου απαντήσω για το "τι κάνω εγώ ο ίδιος": Ναι, μέχρις στιγμής τα έχω ακούσει όλα τα τραγούδια των 2 ομίλων που διαγωνίστηκαν, απ' την αρχή μέχρι το τέλος τους! Και κάποια απ' αυτά ... όχι μόνο 1-2 φορές, αλλά πολλές παραπάνω! Και για όλα μα όλα τα τραγούδια μου κρατώ τις σημειώσεις μου, για να βοηθηθώ στο να διαμορφώσω την κρίση μου! Και τα τραγούδια τα ακούω όχι μόνο κατά την ψηφοφορία αλλά και μετά απ' αυτήν! Όπως για παράδειγμα το "Ριζικό" που διαγωνίζεται στον παρόντα όμιλο, το έχω ακούσει ... άπειρες φορές και μετά την ψηφοφορία μου!! Και σκοπεύω έτσι να συνεχίσω και στους υπόλοιπους ομίλους [μωρέ ... καλά να είμαστε να ακούμε τραγούδια .... υπάρχει τίποτα πιο όμορφο απ' αυτό ???]

    Σίγουρα, υπάρχουν και ΄τραγούδια των ομίλων που τα άκουσα μόνο μια φορά... αλλά... τι να κάνουμε, αφού δεν μού δημιούργησαν την επιθυμία να τα ακούσω ξανά και ξανά ... Αλλά ... αυτό δεν ισχύει και στα προσωπικά μας ακούσματα ??? ΄Κάποια τραγούδια που έχουμε στη δισκοθήκη μας τα έχουμε ακούσει άπειρες φορές, κάποια, όμως, ελάχιστες φορές κι άλλα μόλις 1-2 φορές και δεν τα παίξαμε ξανά .....


    geo321
    30.03.2015, 14:44

    ΚΩΣΤΑ


    Αυτο που θελει να πει ο georgedalaras4 ειναι.....κατα ποσο ο καθε ενας απο εμας δινει την ιδια ευκαιρια σε ενα τραγουδι με ενα αλλο,το οτι καποιος δεν ακουσε καποια τραγουδια,το οποιο και φυσικα ισχυει,αλλωστε το λεει και καπου και η kris και το εχουμε ξανα πει αυτο,οτι δηλαδη οσο περναει ο καιρος και τα γκρουπ τοσο πιο χαμηλες βαθμολογιες βλεπουμε,αρα η διαδικασια δεν ειναι ισοτιμη για ολα τα τραγουδια!

    Ακομα ομως και αυτο που λες εσυ οτι υπαρχουν τραγουδια που ακουσα μονο μια φορα γιατι δεν μου δημιουργησαν κατι δεν ειναι ισοτιμη αρα και δικαια και γιατι αυτο?γιατι 1ον ετσι δεν δινεις την ιδια βαρυτητα σε καθε τραγουδι να σου πει αυτο που εχει να σου πει και μπορει να μην το ανακαλυψες μονο με μια ακροαση και 2ον γιατι εδω ο ρολος σου ο ρολος μου ο ρολος του καθε ενα,ειναι σαν να ειναι ενα μελος μιας επιτροπης που κρινει το που θα παει καθε τραγουδι,δεν εχει να κανει με αυτο που λες για τραγουδια που μπορει να εχουμε στην δισκοθηκη μας!

    Ειναι τελειος διαφορετικο πραγμα εχω ενα τραγουδι στην δισκοθηκη μου και αν θελω το ακουω και αλλο ειναι ειμαι εδω για να κρινω μεσα σε λιγες μερες το καθε τραγουδι.

    Ακριβως λοιπον το ιδιο που λες εδω λοιπον Σίγουρα, υπάρχουν και ΄τραγούδια των ομίλων που τα άκουσα μόνο μια φορά... αλλά... τι να κάνουμε, αφού δεν μού δημιούργησαν την επιθυμία να τα ακούσω ξανά το ιδο ακριβως θα μπορουσε να πει καποιος και για το φεστιβαλ θεσσαλονικης που ολα γινονται μεσα σε 3-4 μερες για 4.000 τραγουδια.

    Οτι δηλαδη ακουσα μεχρι το ρεφρεν και αυτο το εναμιση λεπτο δεν μου δημιουργησε την επιθυμια να ακουσω αλλο, αρα και το απερριψα και ετσι η διαδικασια τελειωνει γρηγοροτερα!



    iouliatziva
    31.03.2015, 18:48
    Καλησπέρα.. Πραγματικά ας απαντήσει κάποιος τι εννοείται με τον όρο "κακόβουλοι ψήφοι"..
    jorge
    31.03.2015, 20:22
    Λεπτομέρειες σχετικά με τον αλγόριθμο δεν δημοσιοποιουνται. Εμπιστευτειτε μας όμως, προσπαθούμε πολύ 😊
    iouliatziva
    31.03.2015, 23:09
    Δεν ρώτησα πως λειτουργεί ο αλγόριθμος αλλά τι εννοείται με τον ορο κακόβουλοι ψήφοι.. Ποιοι είναι οι κακόβουλοι ψήφοι??
    jorge
    01.04.2015, 00:15
    Η ουσία αυτού που ρωτάς Ιουλία είναι μέρος του αλγόριθμου.
    jorge
    02.04.2015, 23:26

    ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ

    Λόγω τεχνικών προβλημάτων που παρουσιάστηκαν σήμερα και δεν επέτρεψαν σε αρκετούς ακροατές να ψηφίσουν, κρίνεται σκόπιμη η παράταση της ψηφοφορίας του 2ου group κατά 24 ώρες. Λήξη αύριο στις 12 τα μεσάνυχτα.


    ice_dim
    04.04.2015, 00:39
    Αν δεν κάνω λάθος οι κανόνες δεν λένε ότι δεν μπορει να συμμετέχει τραγούδι που συμμετείχε σε προηγούμενους διαγωνισμούς; Το τραγούδι 2ος διάδρομος συμμετείχε και πέρυσι. Ήταν στο 2ο γκρουπ.
    KRISTHESS
    04.04.2015, 00:54

    ωχ..όντως...{#emotions_dlg.eek} .. και έλεγα τι μου θυμίζει.. 


    KRISTHESS
    04.04.2015, 01:13
    πιστεύω ένα στα τόσα μπορεί και να ξεφύγει..να που ξέφυγε..πιστεύω θα το δει η Διαχειριση..
    mary_omikron
    04.04.2015, 06:59

    Nαι, το τραγούδι "2ος διάδρομος" συμμετείχε στον 3ο Διαγωνισμό του ΜΗ, πράγμα που απαγορεύεται από τους όρους συμμετοχής

    10. Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής όσα τραγούδια συμμετείχαν σε προηγούμενους διαγωνισμούς του MusicHeaven.


    nikolaw
    04.04.2015, 08:11

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikolaw, 04-04-2015 08:35 ]

    πολλά αστεράκια σε πολλά τραγούδια .. Περισότερο όμως μου κάνανε εντύπωση τα : Άτακτη Αγία - Οδυσσέας - Συνομιλία με το Θεό- Το ζεμπέκικο του άστεγου . Καλή συνέχεια σε όλους 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikolaw, 04-04-2015 08:41 ]


    cotton
    04.04.2015, 08:38

    Καλησπέρα παιδια και απο εμένα!Οσον αφορά την ψηφοφορία ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το νόημα να γκρινιάζετε και να παραπονιέστε για κάτι που έχετε ήδη ''υπογράψει'' ( οπως είπε και η KRISTHESS πιο πάνω)!Δεν νομίζω να κάνατε το ίδιο αν είχατε υπογράψει να πάρετε σπίτι!!Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως μιλάω!Οι διαφορές κατα την ταπεινή μου άποψη θα ήταν τουλάχιστον δύο.

    1.θα διαβάζετε και θα ξαναδιαβάζατε πολλές φορές τους όρους...και αν δεν συμφωνούσατε δεν θα υπογράφατε νομίζω και  κανείς μάλιστα δεν θα σας έλεγε και κατι...!!! ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ!!!και θα ψάχνατε για κατι άλλο που     να σας καλύπτε .. και ...

    2.αν υπογράφατε έστω και αν δεν ήσασταν 100% ευχαριστημένοι με τους όρους ή ακόμα και αν υπογράψατε επειδή κάτι    σας διέφυγε (παρόλο που είχατε άπλετο χρόνο να σκεφτείτε ,να τα ξαναδιαβάσετε και να αποφασίσετε ) δεν νομίζω οτι  κάποιος θα έμπαινε στον κόπο να παραπονεθεί ,γιατι ΗΔΗ ΞΕΡΕΙ οτι δεν μπορε'ι να αλλάξει κάτι βάση νόμου βεβαιώς...    Εδώ όμως μας έχουν αφήσει να περνάει ο λόγος μας παρόλο που και τον χρόνο μας έδωσαν και του όρους του  διαγωνισμού!!

    Λέω τωρα....μήπως θα ηταν πιο όμορφο να σεβαστούμε αυτην την ελευθερία - κακώς κατα την γνώμη μου σε τέτοιες περιπτώσεις - και να στηρίξουμε όλοι μαζί αυτο το πολύ δύσκολο έργο που κάνουν τα παιδιά?Απλά...ρωτάω.... και δεν το παίζω ο καλός άνθρωπος που ήρθε να στηρίξει την διεύθυνση...(δεν νομίζω να το χρειάζεται...ειδικά απο εμένα) άλλα σκεφτειτε ότι μεσα άπο όλο αυτό, εμείς είμαστε αυτοί που απολαμβάνουν την διαδικασίαεμείς είμαστε αυτοί που μας δίνετε η ευκαρία να προβάλουμε την προσωπίκες μας δουλειες ( συναισθήματα) προς τα έξω,να κανουμε φιλους,να δουμε που βρισκόμαστε....και οχι μόνο αυτα ετσι...? ...δηλαδη ειτε έτσι είτε αλλιώς εμείς κερδίσουμε ρε παιδια!! Ε Μ Ε Ι Σ!!!! τη σημασία έχει ο αλγοριθμος και ποιός ψηφίζει...και απο που ψηφίζει... λέτε μερικοί για το facebook..1000 ψήφοι άπο facebook...και 150 απο ΜΗ για παράδειγμα....ΚΑΙ..????(και δεν ασχολούμε με το facebook αρα δεν με συμφερει αυτο που λεω) ειναι μέρος του παιχνιδιού να έχεις πολλούς γνωστούς για να πας ''ΜΠΡΟΣΤΑ''?μην μου πει κανείς οτι δεν είναι.....και στο τέλος της ιστορίας 1ον ΑΠΛΑ δεν γίνεται να το ελέγξεις..2ον πάντα έχουμε παράπονα ότι και να κάνουν (φύση μας)...και παρ'όλα αυτα πάλι προσπαθούν να τους ικανοποιήσουν όλους ...αλλα παλι θα έχουμε παράπονα...ειλικρίνα τώρα πείτε μου...υπάρχει περίπτωση να μην παραπονεθούμε ποτε και να λέμε όλα είναι τελεια....???ειλικρινα ομως....ειναι στην φυση μας η αδικια,το παραπονο,το θύμα να τα ξέρουμε όλα, πάντα να έχουμε την εύκολη λυση στο τσεπάκι.....και το ΑΡΧΙΓΙΛΙΚΙ...

    ρε παιδιά 1ον ξανα...χαχα!εχετε σκεφτεί αν το ΜΗ πει " παιδιά οκ δεν έχει αλλο διαγωνισμό'' (επειδη με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι)....μετα όλοι θα πουμε "μα καλα τη αθλιοι τύποι ειναι αυτοι" ξεχνώντας  τα κοπλιμεντα που έχουμε πει για τους ίδιους ανθρώπους, οταν όλα ηταν με το μερος μας...(Ανρώπινο είδος)....η ουσια?.. ποιος δεν θα έχει την ευκαρια να δωσει τα τραγουδια του?και ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ....ε? ΕΜΕΙΣ!!!απο την αλλη ομως ξέρουμε να ζητάμε οπως και ένας φιλος παραπάνω-που συμφωνω 100% μαζι του- θέλουμε καθε χρόνο να έχει διαγωνισμο γιατι περνάμε πολυ ωραία...ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΤΟΥΣ ΖΑΛΙΖΟΥΜΕ...γιατι δεν τους αφήνουμε να δουλεψουν όπως ξέρουν...καθε φορα ειναι και καλύτεροι έτσι και αλλιώς...

    και 2ον...παμε ξανα...χαχαχα!! μήπως να αλλάζαμε θέσεις με τα παιδιά απο το ΜΗ????ΡΕ ΑΓΑΠΕΣ.....εχετε καταλάβει πόσο δύσκολο ειναι αυτο που κανουν..?ποσα τραγουδια..?331...(ενα έκανα και ουφφ το έδωδα...)...ποσα αθρα...ποσα άτομα καθημερινα...ποσες διαφορετικές  αποψεις ακουνε καθημερινα...ο καθενας με το μακρυ του και το κοντο του(και εγω μεσα)....και πολλα άλλα...και παλι εκεινοι να προσπαθήσουν να μας ευχαριστησουν....ΟΛΟΥΣ...και έτσι και αλλιως...YOU CAN NOT DEAL WITH ALL...ANYWAY.. και για όνομα του θεου μη πεις κανείς ειναι υποχρεωσή τους....δικη μας είναι...να στηριζουμε και να ανεβαζουμε το ΜΗ...καναμε αμαν και πως να δουμε μια αξιολογη σελιδα στην ελλαδα με ελληνικο περιεχομενο ...τοσο ενημερωμένη...με θεματα σχεδόν για όλα...και καθε γουστο... αντε να πάμε ..να την χαλασουμε....αφου αυτο ξερουμε να κάνουμε καλυτερα....

    πόσοι ''καλλιτέχνες'' ειναι πασίγνωστοι εκει έξω...χωρις να είναι ''καλλιτέχνες''???και το ξέρω πολύ καλά εκ πείρας.....παρ'όλα αυτά όμως όλοι μπορουν να ξεχωρίσουμε ενα ποιοτικό τραγούδι έτσι δεν είναι?άρα δεν μας πολύ ενδιαφέρει αν υπάρχουν ή οχι...."ξέρουμε" να ξεχωρίζουμε....άρα γιατί γκρινιάζουμε...?'η μήπως 'ολοι αυτοί που ακούν μουσικη( ακροατές,κοινό..παιδιά..όλοι) ξέρουν απο μουσικη...?και αν το δικό μας τραγούδι ειναι τόσο φανταστικό....πιστεύετε οτι δεν παιρνάει στην επόμενη φάση επειδή μας έφαγε το facebook?

    προσωπίκα πάντα....για να "ακουστείς"...νομίζω είναι σίγουρα να έχεις ΤΑΛΕΝΤΟ και ειναι το κυριότερο (όλοι σας το έχετε εδώ μέσα τουλάχιστον)...επίσης παίζει ρόλο η  ΤΥΧΗ κατι το οποίο μας δίνετε στο ΜΗ με όποιους όρους και αν ειναι...ακουν τα τραγουδια μας (ΑΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΑΠΟΨΗ) τουλαχιστον για 10 μέρες και αυτα που δεν παιρνάνε μέχρι και τον Ιουνιο τουλαχιστον πιστεύω...σε αντίθεση ...οτι θα τα βαζαμε σε θειους ,γονείς και σε σόγια να τα κρινουν....""για μερικες ""...ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ......""ΤΟΠΟΣ θα έλεγα μετά....ΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ , ΠΟΤΕ,ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΟΝΟΣ....."TIMING"... και ποιούς ,δηλαδη ΓΝΩΣΤΟΥΣ...


    ίσως μερικοί συμφωνειτε ...οταν έχεις ΤΥΧΗ - ΤΟΠΟ - ΧΡΟΝΟ και ΓΝΩΣΤΟΥΣ μερικές φορές το ΤΑΛΕΝΤΟ δυστυχώς δεν παιζει ρόλο!αλλα αυτο δεν γινεται να σταματήσει...πρεπει να το δεχτούμε..

    και να γυρισω πισω με το παράδειγμα για το σπίτι.....και να κλείσω..!

    αν είχαμε το Νο1 ουτε γατα ουτε ζημια!!(εμείς θα χάναμε πάλι αλλα τέλος πάντων)

    στο νουμερο 2...αν προσωπικα υπέγραφα...''καταλάθος" μετα ,αφού δεν μπορω να κανω κατι αλλο...θα έψαχνα να βρω την θετική πλευρα...οπως: εχω σπίτι ...ήμουν αξιος να το αγοράσω-φτιαξω....κτλ θα προσπαθούσα να φτιαξω την δική μου γωνιτσα να φωλιάζω με φιλαρακια...κάνοντας ατελείωτες ώρες-μερες... κουβέντες για τα λάθη μας και το πως να βελτιώσουμε το είναι μας....αντί να μιζεριάζω...για κατι που δεν μου αρεσει...γιατι σίγουρα αν κοιταξω απο λίγο πιο πίσω θα νιωσω πολυ ομορφα και περηφανος για την δημιουργια-αγορα αυτην...ακομα και αν δεν ηταν τελειο...εκτος και αν ολα ηταν λεφτά του μπαμπα....

    αυτο κατα την γνωμη μου παντα..., ειναι που θα έπρεπε να κανουμε εμεις τα φιλαρακια στο ΜΗ -ΟΛΟΙ ΜΑΣ-στην δική μας γωνίτσα...να φωλιάσουμε και να τα λεμεκαι να βοηθαει ο ενας τον αλλον....τωρα και τι έγινε αν δεν σκουπισαμε πρι κατσουμε....παλι η ιδια παρεα ειμαστε....Θα σκουπισουμε την επόμενη φορά...ας περασουμε καλά....αν απολαυσουμε την παρεα....αν ανταλάξουμε απόψεις μουσικου περιεχομένου.....

    Ας σεβόμαστε ο ένας τον άλλον...και πλιζ μην πει καποιος οτι η διεύθυνση δεν...μας σεβεται ,μας εθειξε την αξιοπρεπεια..δεν ειναι δικαιο...και αλλα τετοια...γιατι κατα την ταπεινη μου άποψη υσχύει το ακριβως αντίθετο...απο την την στιγμη που μας δίνεται η δυνατότητα να ακουσουμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ απο μερικους τουλαχιστον....περα απο ανθρώπους που γνωριζουμε και μας γνωρίζουν....!!!!και τι είναι η αξιοπρεπεια?και γιατι να το κανουν αυτο?και γιατι οι περισσοτεροι δεν έχουν πρόβλημα?...πιστεύω οτι οι περισσοτεροι ειναι ερασιτέχνες ...αρα εραστές της τεχνης ακόμα...(το εχει πει και ο Θαλλασινος και ο Αλκινοος εξάλλου..)...ο ερασιτεχνης γραφει γιατι γουσταρει....ακομα και αν δεν αρεσει η δημιουργια του σε άλλους...αρέσει σε εκείνον.....αγαπαει ολα τα τραγουδια του....κραταει χαμηλο προφιλ....νιωθει περήφανος που μπορει και ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ....αλλα πανω απο όλα ΕΛΠΙΖΕΙ...οτι μια μερα θα έχει την δυνατότητα να μοιραστει τα συναισθηματα του (δημιουργια)....εμπειριες...αληθινες-φανταστικες...με αλλους ανθρώπους...

    μερικοι μου θυμίζεται εμενα που οταν ειχα λογομαχια με τους γονεις μου στα 18+ που τους έλεγα..."εγω φεύγω δεν μου αρέσει...θα δείτε δεν θα ξαναρθω...θα σας δείξω εγω.....''και μετα παλι εκει....

    Συγνώμη για το τεραστειο ποστ...και ζηταω προκαταβολικα συγνώμη αν κάποιος ενιωσε προσβεβλημένος...δεν είναι προσωπικό...πλιζ μην με με παρετε στραβα...ειναι απλα σκεψεις που της κανω δυνατα και προς τον εαυτο μου ...για προβληματισμο (προαιρετικο).....εδω στην γωνιτσα μας , φωλιαζωντας και μιλωντας με τα φιλαρακια μου....

    {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.thumbup}


    essendream
    04.04.2015, 09:34

    Το Άτακτη Αγια μου αρέσει κι εμενα πολύ αλλά να.... πως ειχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν θα συμμετάσχουν ορχηστρικά κομμάτια;;; Δεν είχαν πει πως θα γίνει ξεχωριστός διαγωνισμός για ορχηστρικά κομμάτια;;; Άλλαξε το πράγμα;; έχει λόγια και είμαι κουφή λόγω ηλικίας και δεν τα άκουσα;;; χαχχαχαχα Πάντως έχει υπέροχη μουσική και ......γαργαλιστικό τίτλο! {#emotions_dlg.clap}