ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    jorge
    17.03.2015, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος papaxristosantonios στις 17.03.2015, 20:43 έγραψε...
    Εστω και τωρα ελπιζω να καταφερουν αυτοι που αξιζουν να μπορεσουν να κερδισουν το χαμενο εδαφος και να κερδισουν οι καλυτεροι! να ειστε καλα!

    Δεν υπάρχει χαμένο έδαφος. Το 90-10 ισχύει για όλες τις ψήφους, εξαρχης. Έγινε επαναϋπολογισμος. 


    geo321
    18.03.2015, 04:27

    KRISTHESS

    Το πρώτο τραγούδι βλέπω έχει...

    1 Μην μου ζητάς συγνώμη
    Έντεχνο
    415 Πόντους..
    πόντοι MH: 138 x 70% = 96.6
    πόντοι FB: 1062 x 30% = 318.6
    415.2

    ίσως τελικά.. να έπρεπε οι πόντοι του ΜΗ να μετράνε 100% ή 90% και 10% από το facebook...έχω την αίσθηση..ότι δε θα βγουν τα πιο όμορφα τραγούδια έτσι..αλλά αυτά που έχουν τις καλύτερες δημόσιες σχέσεις.. αντιλαμβάνομαι ότι είναι καλό για τη διαφήμιση του ΜΗ .. όμως δημιουργούνται κατε με.. εύλογα ερωτήματα...Δεν αμφισβητείται φυσικά η ψηφοφορία σε καμία περίπτωση.. Αμφισβητείται όμως ίσως η επιτυχία της προσπάθειας αυτής στην ανάδειξη των καλυτέρων και εν γένει της καλής ίσως μουσικής.... χωρίς βεβαίως να σημαίνει ότι αυτό που προηγείται δεν είναι ένα όμορφο τραγουδάκι..(προσωπικά του έδωσα 3 αστεράκια...)μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτούμε το θεματάκι?..{#emotions_dlg.oops}



    Αν ησουν σε καποια χωρα οπως στην νορβηγια,φιλανδια,σουηδια θα μπορουσες να εχεις φαει μηνυση ισως ακομα και εδω στην ελλαδα.

    Δεν μπορεις να βγαινεις και να σπηλωνεις ετσι την φημη και το ονομα καποιου.Αν εχεις την ευθηνη των οσων γραφεις καλεισαι να τα αποδειξεις κιολας.

    Δεν μπορεις να βγαινεις και να παραθετεις ενα στατιστικο και απο κατω να γραφεις αυτο.....έχω την αίσθηση..ότι δε θα βγουν τα πιο όμορφα τραγούδια έτσι..αλλά αυτά που έχουν τις καλύτερες δημόσιες σχέσεις.



    Και που ξερεις εσυ αν αυτο ειναι δημοσιες σχεσεις η η πραγματικοτητα,οτι δηλαδη το ακουσαν αυτοι που το ακουσαν τους αρεσε και το ψηφησαν?

    Καλεισαι λοιπον να το αποδειξεις και δημοσια μαλιστα......

    alpatman

    Επισης ειναι σιγουρο οτι εχουν ληφθει τα ανθρωπινως δυνατα μετρα να αποφευχθουν 'περιεργα ' γεγονοτα .

    Μερικα αλλωστε πραγματα ειναι αδυνατον να προβλεφθουν και δεν προβλεπονται σε κανενα διαγωνισμο.



    Εφοσον λες ολα αυτα γιατι τοτε συνεχιζεις και λες ενα κατεβατο ολοκληρο και κανεις ολοκληρη αναλυση?


    Στο θεμα του διαγωνισμου και της ψηφοφοριας , θεωρω οτι την απαντηση θα την ξερουν αν οχι απο τωρα , σε συντομο διαστημα η μετα το τελος του διαγωνισμου οσοι εχουν την δυνατοτητα να βλεπουν τις ψηφους του facebook (οπως και του MH ) και να κανουν καποια αναλυση . 



    Αν κσποιος θελει πληρη αναλυση περα απο αυτη που βλεπει ας παει στα εγκληματολογικα εργαστηρια τις αστυνομιας,εδω ειναι μουσικος διαγωνισμος!!!!

    Αν το ανοιγμα του facebook σημαινει επιδειξη αριθμητικης δυναμης συγγενων και φιλων που θα ψηφισουν 'μονοκουκι' καποια κομματια Η αν θελετε 'προσεκτικη ' ψηφο για να μην καρφωθουν τοτε ακομα και η μικροτερη δυναμη αυτης της ψηφου (30%) , αντισταθμιζεται απο την απολυτοτητα της  (το λεγομενο μονοκουκι ) και ετσι ανατρεπει δεδομενα . Μιλαμε για καθολα νομιμες ψηφους απο υπαρκτα ατομα


    Δεν καταλαβαινω πραγματικα τι λες?απο την στιγμη που αυτο το επιτρεπει ο διαγωνοσμος δεν εχει να δωσει λογο κανενας οχι σε σενα προσωπικα αλλα σε κανενα.Αρα δεν μπορεις να μιλας για καθολου νομιμες ψηφους!!!

    Οταν λες απο υπαρκτα ατομα τι εννοεις?δεν υπαρχουν?ειναι εξωγηινοι?τι ακριβως?

    που πιθανως ομως δεν θα συμετειχαν ποτε στον διαγωνισμο σαν ψηφοφοροι και το κανουν μονο και μονο επειδη τους το ζητησε ο θειος ,ανηψιος , φιλος ,φιλη ,κουμπαρος κτλ κτλ κτλ . Κανεις δεν μπορει εμποδισει τον 'κολλητο' , να μπει ,να ριξει ενα 12αρι στο κομματι του φιλου και να την κανει ,μην εχοντας ακουσει οχι μονο τα αλλα κομματια αλλα ουτε καν το κομματι του φιλου πιθανων .


    Πρεπει καποιος να παρει την αδεια σου,μου,του, για το αν θα ακουσει το τραγουδι μου η θα δωσει ψηφο στο φιλο του στον ανηψιο του στο γιο του κ.λ.π.

    mary_omikron

     Και καταλήγω οτι κάθε διαγωνισμός έχει να κάνει με την υπευθυνότητα των ψηφοφόρων να είναι αντικειμενικοί στην αξία και να μην χαρίζονται σε "φίλους"



    Δηλαδη αν εγω και ενας φιλος σου καναμε ενα live την ιδια μερα και ωρα και εγω ημουνα καλυτερος θα ερχοσουνα σε μενα?

    BandofBounty

    Η αλλαγή στο σύστημα ψηφοφορίας, εν μέσω αυτής, απαιτεί τόλμη!

    Τώρα δεν ντρέπομαι να πω στους φίλους μου να ακούσουν τις προσπάθειες και τις εμπνεύσεις μας, γιατί θα καταλάβουν ότι σημασία έχει να ακούς....Πριν, θα νόμιζαν ότι εμμέσως πλην σαφώς...ζητώ την ψήφο τους.


    Δηλαδη πριν ντρεποσουν?για πιο λογο?για κατι που κανουν οι αλλοι και εσυ δεν εχεις καμια εμπλοκη σε αυτο?ετσι σε κρινουν οι ανθρωποι σου?

    Ο καθενας μπορει να καταλαβει οτι θελει ακομα και αν κατσεις μια βδομαδα να του εξηγεις.


    geo321
    18.03.2015, 05:04

    Γιωργο ο διαγωνισμος παραπαιει και το λεω καλοπροαιρετα,πιστευα οτι ειμαι σε ενα διαγωνισμο τραγουδιου και οχι στα δικαστηρια στην ευελπιδων.

    Μπηκα για να γραψω μια γνωμη για καθε τραγουδι που εδωσα μια η και πιο πολλες ψηφους να σχολιασω καλοπροαιρετα και να πω πιο η ποια ειναι τα θετικα και δυνατα σημεια ενος τραγουδιου και ποια τα αρνητικα και τα αδυναμα και μου εφυγε ολη η διαθεση!!!,οχι πως νοιαζει κανενα απλα ισως να ενοιαζε εστω λιγο καποιους δημιουργους και αντι γι αυτο επεσα πανω σε ενα λαικο δικαστηριο.

    Το οτι κσποιος βαζει 2.000 φιλους, γνωστους, συγγενεις,ασχετους κ.λ.π. γιατι ειναι ανηθικο? δεν ηταν ορος του διαγωνισμου? και εγω ειμαι ηθικος που δεν εβαλα?

    Και ενω αυτο δεν ειναι ηθικο και ειναι ηθικο να δινουν και να παιρνουν τα μηνυματα εδω μεσα για ψηφους δεν ειναι ηθικο να σε ψηφηζουν ανθρωποι απο το fb αλλα μπορουν να σε ψηφηζουν φιλοι σου εδω μεσα που μπορει να εχετε παει και για ενα καφε?και αν αυτοι ειναι εστω 10?αυτοι ειναι αμεσως 120 ψηφοι,και αυτο δεν ειναι αλλοιωση αποτελεσματος?

    Λοιπον για να τελειωνουν οι πολλες κουβεντες και να παμε για μια φορα στην πραγματικη ουσια



    Οσοι εχουν φιλους ας τους ψηφησουν εφοσον ειναι αποδεκτο απο τους ορους,ειτε εδω ειτε στο fb,δεν υπαρχουν ουτε λογισμικα ουτε τιποτα!ακομα και να υπηρχαν η επομενη κινηση πια θα ηταν?να βαλουν καμερες στο σπιτι μου για να δουν αν οντως ακουω τα τραγουδια η αν τα εχω βαλει και παιζουν στο mute? και μετα ποια θα ηταν η επομενη κινηση?να με ριξουν στο συνταγμα κα να με τιμωρησουν δια λιθοβολισμου?να με μαστιγοσουν?τι απ ολα?

    Αν καποιος θελει να ειναι ηθικος και ενταξει ας ξεκινησει απο τον ιδιο του τον ευατο και απο τους δικους του ανθρωπους!!

    Θα μπορουσα και εγω να βαλω οσους εχω στο fb να με ψηφησουν και αν καποιοι αναρωτιουνται σε τι θεση θα ημουνα,αυτοι θα ηταν πρωτος με διαφορα 2.000 ποντους απο το δευετερο.αυτο με κανει ηθικο η ανηθικο?

    κανω κατι παρανομο?δηλαδη αν εγω για καποιους εδω μεσα αλλα ακομα και για ολους δεν αξιζω αλλα εχω ενα καρο λεφτα και δημοσιες σχεσεις και μπορω να γινω νουμερο 1 στην ελλαδα ειμαι ανηθικος? ετσι σας εχουν πει να λετε?

    κοιταξτε την ζωη σας και αφηστε τους αλλους να κανουν αυτο που θελουν!!!κανενας δεν μπορει να πει σε καποιον ουτε τι να κανει ουτε πως να το κανει αλλα ουτε και ποσο το αγαπαει και να το σταματησει επειδη βγηκε τελευταιος η να συνεχισει επειδη βγηκε πρωτος!!!


    papaxristosantonios
    18.03.2015, 06:19
    τελος παντων ας απολαυσουμε τον διαγωνισμο που ετσι και αλλιως και μονο που συμετεχουμε μας εχει δωσει ομορφα χρωματα να μας συνεπαιρνουν ακομα κι αν το δικο μας τραγουδι βγει τελευταιο.το να εισαι μεσα στο παιχνιδι,εχει και αυτο την δικη του αξια!Ας το χαρουμε λοιπον
    kwstasagas
    18.03.2015, 10:43

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 18.03.2015, 05:04 έγραψε...

    Το οτι κσποιος βαζει 2.000 φιλους, γνωστους, συγγενεις,ασχετους κ.λ.π. γιατι ειναι ανηθικο? δεν ηταν ορος του διαγωνισμου? και εγω ειμαι ηθικος που δεν εβαλα?



    Στο πλαίσιο του παρόντος διαγωνισμού : φυσικά και δεν είναι "ανήθικο" να βάλει κάποιος φίλους, συγγενείς, γνωστούς, λυτούς, δεμένους κλπ για να ψηφίσουν το τραγούδι του !! Όμως .... αν το τραγούδι του "κατ' αντικειμενική κρίση" δεν άξιζε για να φτάσει ψηλά, ο καλλιτέχνεις θα έχει διαπράξει "ζημία" και στην τέχνη σου και στον εαυτό σου : Σίγουρα, θα νιώθει περήφανος και θα έχει την ικανοποίηση που βλέπει το τραγούδι του ψηλά στη βαθμολογία !! Όμως ... το τραγούδι του θα έχει φτάσει ψηλά πρωτίστως χάρις στους "ψήφους των φίλων σου" και δευτερευόντως "χάρις στην αξία του" !!! Έτσι, ο δημιουργός του θα επαναπαυθεί, θα λέει στον εαυτό του "αααχ, αρέσω΄παιδί μου αρέσω πως να το κάνουμε" και, τελικά ... δεν θα προσπαθεί να γίνει καλύτερος και να βελτιώσει την τέχνη του και να στρωθεί να γράψει ακόμη καλύτερα τραγούδια και θα μένει στάσιμος !!!

    Κι αυτός είναι ο λόγος που για το τραγούδι που έστειλα στο διαγωνισμό θα τηρήσω "απόλυτη σιγή ιχθύος", τόσο σε ιντερνετικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο, ανεξαρήτως αν αυτό είναι το ηθικό και τίμιο ή όχι : Αν δω το τραγούδι μου να παίρνει ελάχιστες ψήφους και να τερματίζει χαμηλά, θα πω στον εαυτό μου : "μπορεί, Κώστα, να πίστεψες στο τραγούδι, αλλά για να τερματίσει τόσο χαμηλά ... ίσως και να μην ήτανε τόσο δυνατό και τόσο καλό" !! Κι αυτός ο διαγωνισμός είναι μια μοναδική ευκαιρία για να το διαπιστώσω, και έχω σκοπό να μην την αφήσω να "πάει χαμένη" !!! Αν αρχίσω στο προφίλ μου στο fb να το διαφημίζω και να λέω "ψηφίστε το", τότε ... πάει η "ευκαιρία", χάθηκε !!!

      


    kwstasagas
    18.03.2015, 11:56

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 18.03.2015, 05:04 έγραψε...

    Θα μπορουσα και εγω να βαλω οσους εχω στο fb να με ψηφησουν και αν καποιοι αναρωτιουνται σε τι θεση θα ημουνα,αυτοι θα ηταν πρωτος με διαφορα 2.000 ποντους απο το δευετερο.αυτο με κανει ηθικο η ανηθικο?


    Ίσως να μη σε κάνει "ανήθικο" .... Αλλά σίγουρα θα σε κάνει "να παραμείνεις στάσιμος στην τέχνη σου" και επειδή θα έχεις την εσφαλμένη εντύπωση ότι "το τραγούδι σου αρέσει", αυτή η εντύπωση θα σε κάνει "να μην προσπαθήσεις να εξελιχθείς και να γίνεις καλύτερος στον στίχο και στη μουσική που γράφεις' !!!

    Θα μπορούσα να σου αναφέρω για παράδειγμα αρκετές περιπτώσεις απο το χώρο του ελληνικού τραγουδιού που είχαν τις καλύτερες δημόσιες σχέσεις, που με το που εμφανίσθηκαν στο  χώρο του τραγουδιού όλα τα media και οι προβολείς της δημοσιότητας πέσανε πάνω τους, που πριν καν βγάλουν τον πρώτο δίσκο τους έγιναν μάνι-μάνι εξώφυλλο στα μουσικά περιοδικά και τους κάλεσαν άπειροι ραδιοφωνικοί παραγωγοί για συνεντεύξεις, τα τραγούδια του παίχθηκαν κατά κόρον στα ραδιόφωνα κλπ κλπ .... Με αυτά και με κείνα, όπως ήταν φυσικό, οι δίσκοι τους πούλησαν και, όποτε έδιναν συναυλίες, σε οποιονδήποτε χώρο, μάζεψαν πολύ-πολύ κόσμο !!! Παρατήρησα, όμως, ότι όλοι αυτοί, που είχαν με το μέρος τους σύσσωμες τις δημόσιες σχέσεις με δημοσιογράφους, μάνατζερς, ραδιοπαραγωγούς κλπ, χάρις στις οποίες και δίσκους πούλησαν και τα μαγαζιά γεμίσανε ... εντέλει δεν εξελίχθηκαν !!! Μείνανε στάσιμοι στην τέχνη τους και δεν προσπάθησαν να γίνουν καλύτεροι και, εντέλει, το ταλέντο τους καταστράφηκε και πήγε χαμένο !!!  Και ... γιατί να εξελιχθούνε ??? απ' τη στιγμή που νωρίς-νωρίς αποχτήσανε "τα πάντα" και χωρίς να κάνουν "μεγάλη προσπάθεια", γιατί να προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι ???

    Διαλέχτε, λοιπόν, με ποιο τρόπο θέλετε να αποκτήσετε ακροατές, θαυμαστές κλπ της μουσικής σας και των τραγουδιών σας : Με τη διαδικασία της "προεκλογικής εκστρατείας" ΄και των "δημοσίων σχέσεων" ή με τη διαδικασία "της προσπάθειας να γίνετε καλύτεροι" και "να τους αρέσουν πραγματικά, ειλικρινά και έντιμα τα τραγούδια σας" ????  


    alpatman
    18.03.2015, 12:40

    Geo 321  , εχω την εντυπωση οτι το κειμενο μου , δεν κατανοηθηκε απολυτα *, οπως και να εχει  ,ας μην επεκταθουμε περισσοτερο , εδω γραφουμε καποιες παρατηρησεις , δεν κανουμε τους δικαστες .Και φυσικα ουδεμια διαθεση για αντιπαραθεση υπαρχει . 

    *πχ.  λεω καθ-ολα νομιμη , και αν δεν κανω λαθος καταλαβες 'καθολου' νομιμη . 

     


    jorge
    18.03.2015, 13:17

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 18.03.2015, 05:04 έγραψε...

    δηλαδη αν εγω για καποιους εδω μεσα αλλα ακομα και για ολους δεν αξιζω αλλα εχω ενα καρο λεφτα και δημοσιες σχεσεις και μπορω να γινω νουμερο 1 στην ελλαδα ειμαι ανηθικος?

    Μια και ρωτάς να σου πω τη γνώμη μου. Ναι, θα ήσουν ανήθικος για μένα.

    Διότι έτσι "καταστρέφεις" άξιους καλλιτέχνες και ο κόσμος αντί να έχει να ακούει τραγουδιστές-πρότυπα θα ακούει έναν που δεν αξίζει. Και οι άλλοι καλλιτέχνες, για να γίνουν επιτυχημένοι σαν εσένα, θα κάνουν ακριβώς το ίδιο... Χάος. Και κάπως έτσι δημιουργήθηκε το σύγχρονο lifestyle ελληνικό τραγούδι...

    Μπορώ να γράψω ολόκληρη έκθεση για το πόσο ανήθικο θεωρώ αυτό που ρώτησες.


    mmm
    18.03.2015, 13:34

    Μην το κουράζουμε άλλο, κάποια τραγούδια θα ανέβουν επειδή το αξίζουν και κάποια άλλα λόγω PR. Ετσι είναι η ζωή, τι να κάνουμε δηλαδή? Δεν μπορείς να απαγορέψεις σε κάποιον να ψηφίσει τον φίλο του. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον όσοι μπουν στον κόπο να συμμετέχουν στην ψηφοφορία γι' αυτό το λόγο, εκτός από τον φίλο τους, να ψηφίσουν ΚΑΙ όσα ακόμα τραγούδια τους αρέσουν πραγματικά... Πάρτε κι ένα πρόχειρο εξελακι να σημειώνουμε τις βαθμολογίες, για όποιον δεν έχει χρόνο να ακούσει μαζεμένα όλα τα τραγούδια του γκρουπ. Προς αποφυγή παραξηγήσεων, είναι σορταρισμένο αλφαβητικά με βάση τον τίτλο.


    Silverstrike
    18.03.2015, 14:15

    Στη χώρα που σε τρώνε οι γνωριμίες έτσι συμβαίνει. Παρ'ολα αυτά όσοι κάνουν ολόκληρες καμπάνιες για να τους ψηφίσει ο κόσμος, όπως είπε και ο kostasagas μακροπρόθεσμα χαμένοι θα βγουν. Μάθαμε και τα PR στη ψωροκώσταινα και το παίζουμε φίρμες..


    BandofBounty
    18.03.2015, 14:56

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 18.03.2015, 04:27 έγραψε...

    Δηλαδη πριν ντρεποσουν?για πιο λογο?για κατι που κανουν οι αλλοι και εσυ δεν εχεις καμια εμπλοκη σε αυτο?ετσι σε κρινουν οι ανθρωποι σου?

    Ο καθενας μπορει να καταλαβει οτι θελει ακομα και αν κατσεις μια βδομαδα να του εξηγεις.



    Αντί απάντησης, θα σε παραπέμψω σε ένα παλιό τραγουδάκι από τους "Μαύρη Μαγιονέζα"....Τα σπασμένα δεκανίκια!


    Chrysanna
    18.03.2015, 14:57

    Θα συνεχίσω για λίγο τις off topic απαντήσεις.

    Η προσέγγιση του συγκεκριμένου θέματος δεν είναι τόσο μονόπλευρη.
    Το δημιούργημα για τον δημιουργό θα είναι πάντα τέλειο. Την στιγμή λοιπόν που στέλνει ένα μαζικό μήνυμα στο Facebook προς αναζήτηση ψήφων θεωρεί ότι τις αξίζει.
    Το βασικό πρόβλημα σ' αυτή την εξίσωση είναι αυτός που ψηφίζει χωρίς καν ν' ακούσει (είναι ο ίδιος που στις εκλογές ψηφίζει με λάθος ή καθόλου κριτήρια). Σ' αυτή την περίπτωση αν ο δημιουργός έχει μία δικαιολογία ο ψηφοφόρος/πρόβατο/μοσχάρι δεν έχει καμία.

    Η μετριότητα η οποία υφίσταται στην πλειονότητα του πληθυσμού και διαρκώς υποστηρίζεται με παρόμοιους τρόπους έχει γίνει πλέον κοινωνικό φαινόμενο και το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι απειροελάχιστα μικρό κι ασήμαντο σε σχέση με τη γενική κατάσταση!


    geo321
    19.03.2015, 17:39

    Λοιπον,διαβασα οσα γραψατε, πηρα το χρονο μου και απανταω χαμογελωντας που σημαινει αισθανομαι καλα!!

    Γιωργο και κωστα καθρεφτηστε αυτα που γραψατε για λιγο,αυτο που βγαινει ειναι θυμος και μαλιστα μεγαλος!

    ειναι σαν να εχουμε βγει για μπυρες και να μου λεει ο γιωργος κατσε να σου πω γιατι εγω ως καλλιτεχνης οτι αδικουμε η ο αγαπημενος μου τραγουδιστης και ειναι σαν να ακους το κωστα να του λεει ναι πεστου τα.

    ποιες εκθεσεις και πιο διαγγελμα βρε γιωργο? αυτο που περιγραφεις ειναι απλα η ζωη και η ζωη δεν θελει ουτε εκθεσεις ουτε τιποτε αλλο,οτι εχεις ενα φορουμ και εχεις διοργανωσει με πολυ κοπο ενα διαγωνισμο δεν σε κανει και αρχηγο κρατους!

    Στην ζωη κωστα και γιωργο υπαρχουν νομοι γραμμενοι σε χαρτια,εχουμε δημοκρατια που σημαινει ελευθερια λογου,αλλα ορθου λογου,το οτι καποιος σε ενα διαγωνισμο η σε μια δισκογραφια του μπορει να χρησιμοποιησει την διαφημισει η οποιο αλλο μεσο θελει απο την στιγμη που.....

    1)δεν κανει ποινικο αδικημα

    2)που εχει τα μεσα,χρημα και δημοσιες σχεσεις 

    μπορει να κανει οτι θελει!!!

    Εκθεσεις και ατυποι νομοι δεν χωρανε πουθενα,δεν μπορει να βγαινει ο καθενας και να ριχνει λασπη σε καποιον επειδη εχει χρημα και γνωριμιες,σε κανενα δικαστηριο πουθενα στο κοσμο αυτο δεν θεωρειτε αδικημα εν αντιθεση οι λεξεις που υπονοουν πραγματα οπως το οτι ειναι ανηθικος ειναι διαφθερμανος και εφοσον αυτο διωκεται ποινικα αν δεν μπορεις να το αποδειξεις αυτο που λες, αλλα αυτα που λες ειναι μονο με εκθεσεις και ατυπους νομους εχεις χασει και το μονο που θα σου εχει μεινει ειναι ο θυμος.

    Το οτι μπορει καποιος να μην του αρεσει ο ταδε η ο ταδε,ναι μπορει να βγει και να το εκφρασει ομορφα λεγοντας ειτε δεν μου αρεσει,ειτε μη αγοραζοντας την δουλεια του ειτε δεν θα παει σε μια παρασταση του,τα υπονοουμενα και η βρισιες δεν χωρανε πουθενα ουτε για εκεινον αλλα ουτε και για αυτους που των ακουνε και το μονο που κανουν ειναι να δειχνουν θυμο.

    Η αντιδραση ο geo εχει λεφτα αλλα δεν ειναι καλος και αυτος καταστρεψε την μουσικη στην ελλαδα να ξερετε σε ανθρωπους που μεσα τους εχουν υγεια αυτα δεν χωρανε.

    Υγεια σημαινει πως δεν θα αντιδρασω ετσι οπως θελει ο αλλος δηλαδη να μπλεχτω σε μια μαχη στο να αποδειξω το ποιος ειμαι και τι κανω στην ζωη μου,οχι μονο εγω αλλα ο καθε εγω,γιατι αυτο το πραγμα εχει μεσα θυμο και αποτελεσμα δεν θα βγει,και γιατι προτιμω να προστατευω τον ευατο μου γιατι απο εκει ξεκινανε ολα.

    Κωστα 



    Το οτι εσυ βλεπεις σαν μια ευκαιρια για να δεις το που θα παει η δουλεια σου σε ενα διαγωνισμο, φυσικα και ειναι δικαιωμα σου και το οτι δεν βαζεις καποιους να σε ψηφησουν παλι ειναι δικαιωμα σου.

    Αυτο ομως δεν σε βαζει σε θεση να λες οτι καποιος θα πρεπει να το κανει ετσι γιατι αν βγει σε μια οποιαδηποτε θεση θα πρεπει να σκεφτει τι θα κανει και αν ειναι καλος στα αληθεια η στα ψεματα.

    Ειναι ενας διαγωνισμος τιποτα παραπανο και τιποτα παρακατω,αν καποιος θελει να βαζει στον ευατο του τοιχους και αδιεξοδα κωστα λεγοντας βγηκα τελευταιος ειμαι χαλια πρεπει να γινω καλυτερος για καποιον,οποιος και αν ειναι αυτος, θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη.

    Δινω στον ευατο μου το δικαιωμα να κανω λαθη να αποτυχο σε κατι και παρολα αυτα να αισθανομαι ομορφα.

    Η ευκαιρια κωστα δεν ειναι αυτος ο διαγωνισμος η ευκαιρια ερχεται στο καθε ενα καθε μερα και εκεινος θα αποφασισει αν θα την αρπαξει.

    Σε αυτο το διαγωνισμο κρινετε μια πολυ μικρη στιγμουλα μας και οχι ολη μας η πορεια ουτε ολη μας η ζωη,αν εσυ θες να το βλεπεις ετσι ειναι δικαιωμα σου!!!

    Με αγαπη και σεβασμο!!! 


    jorge
    19.03.2015, 17:58

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 19.03.2015, 17:39 έγραψε...

    Στην ζωη κωστα και γιωργο υπαρχουν νομοι γραμμενοι σε χαρτια,εχουμε δημοκρατια που σημαινει ελευθερια λογου,αλλα ορθου λογου,το οτι καποιος σε ενα διαγωνισμο η σε μια δισκογραφια του μπορει να χρησιμοποιησει την διαφημισει η οποιο αλλο μεσο θελει απο την στιγμη που.....

    1)δεν κανει ποινικο αδικημα

    2)που εχει τα μεσα,χρημα και δημοσιες σχεσεις 

    μπορει να κανει οτι θελει!!!

    Είπα εγώ οτι δεν μπορεί ή οτι είναι παράνομο;

    Μια χαρά νόμιμό είναι. Αλλά για μένα ανήθικο. Και επειδή την ηθική ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά, παραθέτω το πως την αντιλαμβάνομαι εγώ:

    Η Ηθική εξετάζει το ερώτημα, "Πώς πρέπει να ζούμε;". Η απάντηση που έδωσε ο Ιμάνουελ Καντ (1724-1804) αναφέρεται στην καθολική εγκυρότητα - την πίστη πως όλοι πρέπει να ακολουθούν μόνο τις αρχές που θα ήθελαν να έχουν παγκόσμια εφαρμογή. Η ανηθικότητα κυριαρχεί, όταν οι άνθρωποι θέτουν όρους για ίδιο συμφέρον.


    geo321
    19.03.2015, 18:04

    Και επειδη πρεπει να εξηγησω στο φιλο γιωργο αυτο το ο διαγωνισμος παραπαιει


    Γιωργο στο ονομα της οποιας δικαιοσυνης εστειλες λαθος μηνυμα,θα τα πω λιγο μαζεμανα,την πρωτη μερα μπηκαν οι οροι, 30% οι ψηφοι απο το fb την δευτερη μερα εγινε σουσουρο την τριτη μερα βγηκε και ειπε ο γιωργος αυτο......


    jorge 16.03.2015, 19:24

    Μήπως με όσα γράφετε, προσβάλετε τους καλλιτέχνες που βρίσκονται ψηλά αυτή τη στιγμή; Στη θέση σας θα έκανα υπομονή και πρωτίστως θα φρόντιζα να μην θίξω την καλλιτεχνική αξία των υπολοίπων. Τάσεις υπήρχαν και θα υπάρχουν, και εντός MusicHeaven, κάτι που θα είχατε διαπιστώσει αν ήσασταν καιρό στο MusicHeaven.


    Την τεταρτη μερα ξεκιναω να γραφω ενα ποστ και ουσιαστικα λεω αυτο που λες αλλα με αλλα λογια και μετα απο λιγο βλεπω οτι αλλαξε και οτι το 30% εγινε 10%

    Ηθελες να στειλεις ενα μηνυμα οπως με τα ορχηστρικα και με τα κακης ποιοτητας ηχου τραγουδια.

    Στο ονομα λοιπον της οποιας δικαιοσυνης εκανες το (λαθος) και αλλαξες το μηνυμα σου ουσιαστικα και για αυτο ειπα αυτο που ειπα.

    Ηταν σαν να αισθανθηκα οτι επρεπε να στηριξω και εγω με ενα τροπο οσα λες και μετα για καποιο λογο βρεθηκα εκτεθιμενος.

    Ισως το λαθος μου να ηταν πως δεν επρεπε να μπλεχτω και να παρω θεση εφοσον σαν διοργανωτης και σαν διαχειριστεις του φορουμ εσυ επρεπε να κανονισεις το οποιο θεμα.


    geo321
    19.03.2015, 18:10

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.03.2015, 17:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 19.03.2015, 17:39 έγραψε...

    Στην ζωη κωστα και γιωργο υπαρχουν νομοι γραμμενοι σε χαρτια,εχουμε δημοκρατια που σημαινει ελευθερια λογου,αλλα ορθου λογου,το οτι καποιος σε ενα διαγωνισμο η σε μια δισκογραφια του μπορει να χρησιμοποιησει την διαφημισει η οποιο αλλο μεσο θελει απο την στιγμη που.....

    1)δεν κανει ποινικο αδικημα

    2)που εχει τα μεσα,χρημα και δημοσιες σχεσεις 

    μπορει να κανει οτι θελει!!!

    Είπα εγώ οτι δεν μπορεί ή οτι είναι παράνομο;

    Μια χαρά νόμιμό είναι. Αλλά για μένα ανήθικο. Και επειδή την ηθική ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά, παραθέτω το πως την αντιλαμβάνομαι εγώ:

    Η Ηθική εξετάζει το ερώτημα, "Πώς πρέπει να ζούμε;". Η απάντηση που έδωσε ο Ιμάνουελ Καντ (1724-1804) αναφέρεται στην καθολική εγκυρότητα - την πίστη πως όλοι πρέπει να ακολουθούν μόνο τις αρχές που θα ήθελαν να έχουν παγκόσμια εφαρμογή. Η ανηθικότητα κυριαρχεί, όταν οι άνθρωποι θέτουν όρους για ίδιο συμφέρον.



    Απ οσα εγραψα αυτο το μηνυμα ελαβες?αν μπορει η αν ειναι παρανομο?σε παρακαλω ξανα διαβασετο πιο προσεκτικα και αν δεν καταλαβεις παλι θα σου εξηγησω.


    jorge
    19.03.2015, 18:10
    Ουδείς αλάνθαστος geo.
    NNikos
    19.03.2015, 20:32

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.03.2015, 17:58 έγραψε...

    Το μέλος geo321 στις 19.03.2015, 17:39 έγραψε...

    Στην ζωη κωστα και γιωργο υπαρχουν νομοι γραμμενοι σε χαρτια,εχουμε δημοκρατια που σημαινει ελευθερια λογου,αλλα ορθου λογου,το οτι καποιος σε ενα διαγωνισμο η σε μια δισκογραφια του μπορει να χρησιμοποιησει την διαφημισει η οποιο αλλο μεσο θελει απο την στιγμη που.....

    1)δεν κανει ποινικο αδικημα

    2)που εχει τα μεσα,χρημα και δημοσιες σχεσεις 

    μπορει να κανει οτι θελει!!!

    Είπα εγώ οτι δεν μπορεί ή οτι είναι παράνομο;

    Μια χαρά νόμιμό είναι. Αλλά για μένα ανήθικο. Και επειδή την ηθική ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά, παραθέτω το πως την αντιλαμβάνομαι εγώ:

    Η Ηθική εξετάζει το ερώτημα, "Πώς πρέπει να ζούμε;". Η απάντηση που έδωσε ο Ιμάνουελ Καντ (1724-1804) αναφέρεται στην καθολική εγκυρότητα - την πίστη πως όλοι πρέπει να ακολουθούν μόνο τις αρχές που θα ήθελαν να έχουν παγκόσμια εφαρμογή. Η ανηθικότητα κυριαρχεί, όταν οι άνθρωποι θέτουν όρους για ίδιο συμφέρον.


    Μ' αρέσει η τροπή που παίρνει η συζήτηση! Μπορεί να μη βγω στην 5άδα, αλλά τουλάχιστον θα έχω απολαύσει τις συζητήσεις (αστειευόμενος πάντα).

    Όντως ο κύριος Καντ έχει δώσει τον καθολικότερο όπως τον ονομάζει ορισμό της ηθικής ο οποίος όσο καλός είναι τόσο και ανεφάρμοστος δυστυχώς :/ Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του jorge που καταλήγει στο ..."Και κάπως έτσι δημιουργήθηκε το σύγχρονο lifestyle ελληνικό τραγούδι..." Είναι σίγουρα όμως off topic και σίγουρα δεν φτάνει ούτε ολόκληρη έκθεση...

    Ένα βήμα παραπέρα πήγε ο κύριος Σαρτρ ο οποίος έβγαλε από τον μανδύα του ρομαντισμού αυτό που είπε ο κύριος Καντ. Δεν υπάρχει κανένας κανόνας ηθικής λέει παρά μόνο από τον κάθε έναν μας ενέργειες κακής πίστης. Οι ενέργειες κακής πίστης είναι ενέργειες που προκαλούν κακό σε κάποιους από τους συνανθρώπους μας και συνάμμα τις δικαιολογούμε σε κάποια δική μας αξία (επειδή μας συμφέρει συνειδησιακά). Θα μπορούσε και αυτή η παράγραφος να κλείνει με τη φράση ..."Και κάπως έτσι δημιουργήθηκε το σύγχρονο lifestyle ελληνικό τραγούδι..."

    Κάποιος παραπάνω στη συζήτηση μπερδεύει το ηθικό με το νόμιμο. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις ταυτίζεται το ηθικό με το νόμιμο, σε όλες τις άλλες απέχουν. Οπότε μη δικαιολογούμε τις κακές μας ενέργειες με τη νομιμότητα επειδή απλά μας συμφέρει... Και τη δημοκρατία καλό είναι να τη χρησιμοποιούμε σε σχετικές περιπτώσεις και όχι σε φάση: Δημοκρατία δεν έχουμε; ας λασπώσουμε κάνα διαγωνισμό να γουστάρουμε. Αν αρχίσω να σας βρίζω στο forum θα δείτε σε πόσα δευτερόλεπτα τελείως "δημοκρατικά" θα με πετάξετε όξω. (και είμαι και παλιό μέλος και μετά δεν θα μπορώ να ψηφίζω στους διαγωνισμούς :) )

    Για να καταφέρω να μπω εντός topic και να μη διαγραφεί η ανάρτηση μου, όταν είδα τη συμμετοχή του fb και όταν έμαθα ότι πίσω από τον διαγωνισμό και άλλες χρονιές έπαιζαν ΠΜ μου γεννήθηκε η απορία: γιατί να μην αναγράφεται λοιπόν ο έρμος ο καλλιτέχνης κάτω από το όνομα του τραγουδιού; και γιατί αν βγω να πω στο φόρουμ "γεια σας είμαι ο τάδε και έχω γράψει το τραγούδι τάδε" παραβιάζω τον κανονισμό; Η ερώτηση δεν είναι πονηρή και δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης, είναι απλώς απορία.

    Επίσης είναι και κάτι άλλο που δημιουργεί ανισότητες ανεξαρτήτου ηθικής: Ένας μουσικός που κάνει στίχους, μουσική, ερμηνεία σε ένα τραγούδι έχει άλλη δυναμικότητα στο fb σε σχέση με κάποια 8μελή μπάντα (επίτηδες είναι ακραία τα 2 παραδείγματα)

    Καταλήγοντας θα επιστρέψω στην αρχική μου φράση. Είναι τελικά πολλά αυτά που κερδίζεις από έναν διαγωνισμό εκτός από πρωτιές. Συνεχίστε να (δι)αγωνίζεστε!


    KRISTHESS
    20.03.2015, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 18.03.2015, 04:27 έγραψε...
    Αν ησουν σε καποια χωρα οπως στην νορβηγια,φιλανδια,σουηδια θα μπορουσες να εχεις φαει μηνυση ισως ακομα και εδω στην ελλαδα.

    Δεν μπορεις να βγαινεις και να σπηλωνεις ετσι την φημη και το ονομα καποιου.Αν εχεις την ευθηνη των οσων γραφεις καλεισαι να τα αποδειξεις κιολας.

    Δεν μπορεις να βγαινεις και να παραθετεις ενα στατιστικο και απο κατω να γραφεις αυτο.....έχω την αίσθηση..ότι δε θα βγουν τα πιο όμορφα τραγούδια έτσι..αλλά αυτά που έχουν τις καλύτερες δημόσιες σχέσεις.

    Και που ξερεις εσυ αν αυτο ειναι δημοσιες σχεσεις η η πραγματικοτητα,οτι δηλαδη το ακουσαν αυτοι που το ακουσαν τους αρεσε και το ψηφησαν?

    Καλεισαι λοιπον να το αποδειξεις και δημοσια μαλιστα......

    ???? Ποιανού τη φήμη σπίλωσα..και πότε????Να αποδείξω τι ακριβώς???? Ίσα ίσα το τραγούδι που ήταν τότε πρώτο είπα ότι μου άρεσε και ότι το ψήφισα κι όλας και φυσικά έφερα αποκλειστικά τη βαθμολογία του ως παράδειγμα!!! Θα μπορούσε να είναι το οποιοδήποτε τραγούδι στη θέση του!!Γιά.. να προσέχουμε λιγάκι σ'αυτά που λέμε και να μην είμαστε τόσο μυγιάγγιχτοι ..για ψύλλου πήδημα  


    geo321
    20.03.2015, 19:37

    Φιλε μου νικο καταρχας σου ευχομαι να εισαι μεσα στην 5αδα.

    κατα δευτερον αυτο που ειπα μαλλον δεν κατανοηθηκε,το οτι αναφερε νομους και ορους και περι ηθους δεν σημαινει τιποτε,ηταν απλα για να δωσο ενα παραδειγμα,αυτο που καταλαβες προφανος εσυ και ο γιωργος ειναι η συνδεση περι νομου ηθους και διαγωνισμου.

    Το νοημα και η ουσια δεν ηταν εκει...........

    Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ



    Ειμαι ο geo συμμετειχα στο 2ο,3ο και τωρα 4ο διαγωνισμο τραγουδιου του musicheaven.

    Σε καποιους διαγωνισμους (2ο,3ο) καποιος η και καποιοι χρησιμοποιησαν τους φιλους τους (ΜΗ) για να παρουν ψηφους.

    Στο 4ο διαγωνισμο καποιος η καποιοι χρησιμοποιησαν φιλους τους μεσω (ΜΗ) και αλλος/οι μεσω (FB)

    Αυτα που λεω πιο πανω ειναι ενδεχομενα,μπορει να ειναι ετσι μπορει και οχι.

    Παιρνω λοιπον την εκδοχη οτι ειναι ετσι.......................

    Αν κατσω και μπω σε αυτο το παιχνιδι σαν ανθρωπος και δωσω την επιλογη αυτη στον ευατο μου χαθηκα!!

    Ναι αλλα εγω θελω να μην αδικηθω!!!τοτε ξεκιναω μια καμπανια με ποστ λεγοντας αυτος με αδικη γι αυτο και γι αυτο το λογο,αυτος ειναι ανηθικος για αυτο και για αυτο το λογο.

    Παραθετω συγγραφεις ποιητες φιλοσσοφους,βαζου λυτους και δεμενους,νεκρους και ζωντανους στην κουβεντα,θελω να στειλω ενα μηνυμα σε ολους αυτους που κανουν κατι τετοιο και αντα αυτου γινομαι ιδιος και εγω.

    Με αυτο λοιπον που κανω συνεχιζω και δινω,δινω,δινω τροφη!!!!

    Επιλεγο εγω, συμμετασχω στο 2ο διαγωνισμο του musicheaven,υποψιαζομαι πως εδω παιζουν φιλιες νιωθω αδικημενος και τρομερα μαλιστα!!! ομως ταυτοχρονα δινω και την επολιγη στον ευατο μου να κανει λαθος!!!

    Ερχεται ο 3ος διαγωνισμος του musicheaven παλι επιλεγο ΕΓΩ!!

    Αν θελω να στειλω καποιο μηνυμα στην διοργανωση, μπορω να στειλω ενα μηνυμα και να εξηγω γιατι εγω δεν θα ειμαι εκει μεσα.Αυτο μπορει ο διοργανωτης να το παρει στα σοβαρα η στην πλακα!αυτο ειναι ομως δικια του ευθυνη.


    Αν επιλεξω να ειμαι εκει,αρα δινω την επιλογη αυτη στον ευατο μου,πρεπει να αισθανομαι καλα,οτι και αν συμβει,γιατι εγω πηρα την ευθυνη να ειμαι μεσα σε αυτο,δεν με εβαλε κανεις.

    Αυτο ακριβως συμβαινει και με το lifestyle,θες να στειλεις ενα μηνυμα και το μονο που κανεις ειναι να του δινεις συνεχεια τροφη.

    Παρουσιαζω λοιπον μια σχεση θυτη και θυματος πραγμα που συμβενει σε ολα τα επιπεδα στην ζωη καποιου.

    Δεν φταιω εγω το αφεντικο μου με πη.......ει,δεν φταιω εγω ο κακος ο πολιτικος μου ειπε αυτο και εκανε το αλλο,δεν φταιω εγω η κοινωνια η ατιμη φταιει που γεννηθηκα φτωχος.

    Γινομαι συνεχεια θυμα.ειτε γιατι εχω τυφλα σημεια στον ευατο μου που δεν μπορω να τα δω,ειτε δυσκολευομαι να παρω την ευθυνη για καποια αλλα κ.λ.π.

    Το θεμα ειναι να φερεσαι σαν ενηλικας και οχι σαν παιδακι που λεει, μαμα μου φαγαν το μπιφτεκι μουυυυυυυ!!!!!

    αυτο βγαινει ακριβως και εδω!!!

    Αν δεν θελεις να μπεις καπου δεν μπορει να σε βαλει κανεις!!!


    Αν διαβασει καποιος προσεκτικα στο κειμενο μου και δωσει την καταλληλη βαρυτητα θα καταλαβει πολλα.

    Σε καμια μου λεξη, γραμμη, προτσαη, δεν ανεφερα τις λεξεις,δικιο,αδικω,νομος,λαθος,σωστος.ηθος,ανηθικο.

    Μερικα πραγματα ναι ειναι οντως συμπλοκα οπως,υπαρχει θεος?και αν ναι που ειναι οταν τον χρειαζομαι?

    Μερικα ομως ειναι απλα,αρκει να δουλεψουμε με τον ευατο μας,αν θες να αλλαξεις κατι στο κοσμο αλλαξε πρωτα τον ευατο σου.

    Ο ανθρωπος αποτελειται απο 2 πραγματα,απο το σωμα του και την ψυχη του,δωστε λοιπον το χρονο στο σωμα σας να καταλαβει αυτο που λεει η ψυχη σας!!!


    -----------------

    http://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=100000080776144#/group.php?gid=63148794445

    [ τροποποιήθηκε από τον/την geo321, 20-03-2015 20:12 ]