ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    reteos
    28.03.2015, 07:57
    Μου άρεσαν πιο πολύ τα τραγούδια «Ριζικό» , «Ιθάκη» και ιδιαίτερα το «πάρε τα δάκρυα ουρανέ» .
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    THANOS35
    29.03.2015, 17:48

    Τα δικά μου Αγαπημένα σε αυτό το γκρουπ είναι.." Ριζικό","Χαμένος Νικητής", "Ιθάκη","Παράπονο", "Απόψε", "Έρημο πουλί" αλλά ακόμη και το ποπ.. "Γέλα μου"!Όλα τα παραπάνω τα φιλοδώρησα με 12άρια!  Ακολούθησε ο "Homo υπάνθρωπος".. ένα επίσης εξαιρετικό και γεμάτο νοήματα τραγούδι! Εκεί όμως που θα εστιάσω πιο πολύ είναι...στο "παράπονο".. Το ξεχώρισα από την πρώτη στιγμή και παρ'οτι η ηχογράφηση δεν είναι τόσο καλή, το άριστα το έδωσα με την καρδιά μου..Καταπληκτική ερμηνεία..Συμφωνώ και επαυξάνω με το φίλο μου τον Κώστα τον Άγα.. Εδώ έχουμε μία εκκολαπτόμενη Βιτάλη ! Θα ήθελα πολύ να δω ποια τραγουδίστρια κρύβεται από πίσω και να την ακούσω και σε άλλα τραγούδια! Μπράβο λοιπόν στα παιδιά και στις όμορφες προσπάθειές τους!Όσο για το .. "πάντα μαζί".. δεν το βαθμολόγησα..νομίζω επηρεάστηκα από τα γεγονότα..είναι ίσως ένα συμπαθητικό τραγούδι..αν δε γινόταν όλο αυτό θα του έδινα μέχρι 2-3 αστεράκια  το ανώτερο.. Θα'θελα ωστόσο να καταλάβω και γω το σύστημα περί αλγορίθμων.. δεν  έχω καταλάβει ειλικρινά πως λειτουργεί ..Συγχαρητήρια πάντως σε όλα τα παιδιά για τις όμορφες προσπάθειές τους!Το μουσικό ταξίδι αξίζει!{#emotions_dlg.clap}


    jorge
    30.03.2015, 19:55

    Τα δικά μου 12άρια στο 2ο γκρουπ: Χαμένος Νικητής, Φωτεινές διαδρομές, Homo Υπάνθρωπος, Το ταξίδι.

    Επίσης "ξεχώρισα" και το Παράπονο, που μου θύμισε το:


    kwstasagas
    31.03.2015, 01:56

    πάντως, ο Homo Υπάνθρωπος, που κάθε φορά τον βλέπω όλο και πιο πολύ να απομακρύνεται απ' την 5αδα, έχει - κατά την ταπεινή μου άποψη - αξιοζήλευτους στίχους .... αν τους είχα γράψει εγώ, θα ήμουνα πολύ περήφανος !!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 31-03-2015 01:57 ]


    sillia
    31.03.2015, 12:42

    Ιθάκη,Ριζικό,Αγάπη της βροχής,Τιποτα δεν τέλειωσε ακόμα,Χαμένος νικητής,Έρημο πουλί,Χρώματα της αγάπης,Φωτεινές διαδρομές ....  5 αστέρων !

    Ακόμα σιγοτραγουδάω το Σκοτεινές πολιτείες {#emotions_dlg.walkman}και το κυριές και κύριοι καλή σας χώνεψη {#emotions_dlg.walkman}

    Άντε να ανοίξει  ο 3ος να ξεκολλήσω{#emotions_dlg.rolleyes}


    NNikos
    01.04.2015, 02:11

    Καλησπέρα στους διαγωνιζόμενους και στις διαγωνιζόμενες. Είναι η τέταρτη φορά που λαμβάνω μέρος στον διαγωνισμό και άρα η τέταρτη φορά που ακούω τα διαγωνιζόμενα τραγούδια. Η αλήθεια είναι ότι σε κάθε διαγωνισμό ξεχωρίζω 2-3 τραγούδια τα οποία είναι πραγματικά πολύ ωραία και τα ακούω για πάντα από 'κει και πέρα. Η δεύτερη αλήθεια είναι ότι δεν έχω γράψει ποτέ ούτε τι ψήφισα ούτε τι ξεχώρισα γιατί δεν το 'χω με τις φιλοφρονήσεις και με τα καλά λόγια πολύ... Κάθε φορά είμαι στο τσακ και λέω άσ' το, τόσοι μιλάνε θα μιλήσω κι εγώ; περιττός... 

    Να κάνω μια ιστορική αναδρομή λοιπόν πριν να μιλήσω για ένα τραγούδι που μου αρέσει πολύ σε αυτό το γκρουπ, ίσως και παραδόξως γιατί δεν είναι ακριβώς της δικής μου μουσικής εμβέλειας. Απλώς μου αρέσει τόσο πολύ και είναι τόσο χαμηλά στην βαθμολογία που δεν μπορώ να μη μιλήσω :)

    1ος Διαγωνισμός: "Ο Χορός των Ξωτικών" και "Στον Γαλάζιο Ποταμό". Δύο τραγούδια που βγήκαν στη δεκάδα ευτυχώς και που είχα την ευκαιρία να τα ακούσω και λάιβ γιατί έμενα στην Αθήνα εκείνο τον καιρό. Πολύ όμορφα τραγούδια που πραγματικά απορώ γιατί δεν τα έχω ακούσει ακόμα στο ραδιόφωνο...

    2ος Διαγωνισμός: Σε αυτόν τον διαγωνισμό πέρασα και στον τελικό και δεν θυμάμαι κάτι πολύ δυνατό (ίσως γι αυτό πέρασα :p) εκτός από ένα πολύ όμορφο κομμάτι που δεν μπορώ να το βρω. Λέγεται "Πίσω Γύρισα τη Σκέψη". Παρόλο που έχω χρόνια να το ακούσω ακόμα το θυμάμαι... Και φυσικά το "Ριζιμιό" του Βαγγέλη Καζαντζή που βγήκε στην 20άδα, αλλά και πάλι δεν έχει λάβει την αναγνωρισιμότητα που του αξίζει.

    3ος Διαγωνισμός: Εδώ έχουμε το "Μην τους Πιστέψεις" και τη "Λευκή Ισοπαλία". Το δεύτερο τα κατάφερε το πρώτο όχι. Ίσως και να μην το θυμάται κανείς. Φοβερή εντύπωση μου είχε κάνει και το We Love you tsiou του Ηλία Μαυροσκούφη που είχα την τύχη να γνωρίσω φέτος σε κάποιον άλλο διαγωνισμό. Φέτος συμμετέχει όπως έχει αναφερθεί με το τραγούδι "Απόψε".. Χαρακτηριστική φωνή που καταλαβαίνεις από τα πρώτα δευτερόλεπτα :)

    4ος Διαγωνισμός: Μέχρι τώρα έχω ξεχωρίσει το "Ριζικό" το οποίο ας παραδεχτούμε ότι είναι εξαιρετικό τραγούδι και ίσως πίσω του να κρύβεται στα ισοκρατήματα κάποια φωνή που εκτιμώ ιδιαίτερα απλώς δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γι' αυτό και δεν λέω τι υποψιάζομαι, καθώς και το "Απόψε" με τη χαρακτηριστική ερμηνεία του Ηλία. Και φτάνουμε στον λόγο για τον οποίο γράφω όλα αυτά σήμερα: Πρόκειται για το τραγούδι "Και δεν Υπάρχω" για το οποίο δεν έχω να πω τίποτα απολύτως εκτός του ότι το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές που πλέον νομίζω ότι το ήξερα από παλιά. Δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω γιατί μου αρέσει και ίσως αυτό να είναι και το ζητούμενο. Είναι πηγαίος ο ενθουσιασμός που μου προκαλεί. Βέβαια δυστυχώς είναι πολύ πολύ χαμηλά στη βαθμολογία...

    Αυτά τα λίγα από εμένα, θα επανέλθω με σχόλια και ανασκόπηση στον 8ο Διαγωνισμό :p

    Υ.Γ. Αγαπητό MH θέλουμε κάθε χρόνο διαγωνισμό γιατί περνάμε ωραία και ακούμε όμορφα πράγματα. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι, αλλά ίσως να αξίζει τον κόπο... 


    kwstasagas
    01.04.2015, 10:27

    Παράθεση:

    Το μέλος NNikos στις 01.04.2015, 02:11 έγραψε...

    Πρόκειται για το τραγούδι "Και δεν Υπάρχω" για το οποίο δεν έχω να πω τίποτα απολύτως εκτός του ότι το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές που πλέον νομίζω ότι το ήξερα από παλιά. Δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω γιατί μου αρέσει και ίσως αυτό να είναι και το ζητούμενο. Είναι πηγαίος ο ενθουσιασμός που μου προκαλεί. Βέβαια δυστυχώς είναι πολύ πολύ χαμηλά στη βαθμολογία...


    μπράβο που το ξεχώρισες !!! Οι δημιουργοί του συγκεκριμένου τραγουδιού βρέθηκαν σε πολύ καλή στιγμή έμπνευσης !!! κι ο λόγος που το κράτησα στα 4 αστεράκια και δεν του έδωσα "πλήρες πεντάστερον" είναι επειδή χρειαζόταν λίγη δουλειά ακόμη !!! Για παράδειγμα, η γυναικεία φωνή μού άρεσε, έχει ένα ιδιαίτερο ηχόχρωμα που δεν συναντάς συχνά! Όμως ... σε κάποια σημεία έπρεπε η φωνή της να ηχογραφηθεί ξανά, τα "ολισθήματά" της είναι εμφανέστατα !!! [εδώ, βέβαια, τίθεται το εξής ζήτημα : Ο τραγουδιστής ερμηνεύει το τραγούδι στο στούντιο, και μετά, που το βάζουν με τον ηχολήπτη και το συνθέτη και το ακούνε, διαπιστώνουν ότι σε κάποια σημεία δεν το έχει πει όπως πρέπει !! Τότε τι γίνεται, τραγουδά ξανά όλο το τραγούδι απ' την αρχή, ή ξανατραγουδά τα "επιμέρους σημεία" που βγήκανε λάθος ???] !! Πάντως, η ιδέα του τραγουδιού είναι πολύ ωραία !!! Αν οι δημιουργοί του το δουλέψουν λίγο ακόμη, θα είναι "έτοιμο τραγούδι" για ραδιοφωνικές μεταδόσεις !!!


    geo321
    01.04.2015, 15:25

    Επειδη και γω εδωσα 4 αστερια στο τραγουδι και δεν υπαρχω,που πραγματικα ειναι ενα πολυ ομορφο τραγουδι!!παιρνω την πασα απο το κωστα και το νικο για να πω δυο πραγματα.............

    Οσο αναφορα αυτο που λεει ο κωστας για την τονικη ασταθεια στην φωνη,απο την θεση του ηχολοπτη πιστευω οτι αυτη η ασταθεια δεν ειναι κατι τρομερο,στην γλωσσα μας αυτο θα ακουσεις καποιον να λεει............αυτο περναει,οταν λεμε περναει εννοουμε οχι πως δεν το ακουει καποιος αλλα δεν ειναι κατι τραγικο και ενοχλητικο.

    Ετσι λοιπον επειδη εχει αυτο το πραγμα η φωνη που σε αλλους καιρους ισως να μην το παρατηρουσε και κανεις,σημερα μπαινει παντα στην κουβεντα το ξανα γραφουμε?

    Για μενα σαν ηχοληπτης δεν το ξανα γραφεις,ακομα και για δισκο να ειναι

    1ον γιατι δεν ειναι οπως ειπα πιο πανω τοσο τραγικο η ενοχλητικο,μαλιστα θα ελεγα πως για μια ανθρωπινη φωνη ειναι φυσιολογικοτατο!!

    2ον Το να κοψεις ενα σημειο μπορει να φερει πολλα προβληματα,οπως δεν ταιριαζει απο αποψη ηχου με το προηγουμενο,δεν ταιριαζει απο αποψη ηχου με το επομενο,χαλαει η ροη στην φωνη,χαλσε η ερμηνεια και πολλα πολλα ακομα,που απο την μια διορθωσαμε την μικρη κατα τα αλλα τονικη ασταθεια αλλα χασαμε ολα τα αλλα η κατι αλλο.

    Τωρα οσο αναφορα το τραγουδι, εμενα προσωπικα κατα την δικη μου αποψη αυτο που με εκανε να μην δωσο το 5ο αστερι ειναι πως ηθελα μια διαφορετικη αναπτυξη στην μελωδια της φωνης ως προς το ρυθμικο της μοτιβο στο ρεφρεν,οπως επισης ηθελα και μια κορυφωση μεσα στο τραγουδι την οποια και δεν ακουσα.

    Οπως και να χει ομως αξιζουν πολλα μπραβο στους συντελεστες του τραγουδιου,τους ευχομαι καθε επιτυχια!!!


    DespinaAlexopoulou
    01.04.2015, 15:57

    Κι ενώ μόλις ξεκίνησα να ακούω τα τραγούδια από το δεύτερο όμιλο είπα ότι υστερούν σε σχέση με αυτά του   πρώτου, ακούγοντάς τα περισσότερες φορές διέκρινα πολύ ωραία τραγούδια και μάλιστα αυτή τη φορά ψήφισα περισσότερα τραγούδια από την πρώτη. Τελικά στο πρώτο άκουσμα ίσως πολλά τραγούδια να αδικούνται γιατί δεν είναι ''άρτια'' τεχνικά. Θέλω όμως να εξετάζω και τη δυναμικότητα του κάθε τραγουδιού. Αν δεχθούμε ότι η βάση του κάθε τραγουδιού είναι η μελωδία και ο στίχος (αυτά δε γίνεται να αλλάξουν) και στη συνέχεια έρχονται η ενορχήστρωση και η ερμηνεία (άσχετα αν η ερμηνεία σε πρώτη φάση είναι αυτή που σε κρατάει σε κάθε τραγούδι κατά τη γνώμη μου πάντα), τότε προσπαθώ να φανταστώ ένα δυνατό τραγούδι από άποψη στίχου-μελωδίας πως θα ήταν με διαφορετική φωνή και άλλη διασκευή ενορχήστρωσης.

    Βέβαια είναι και τα τραγούδια που δε χρειάζεται να τα ακούσεις δεύτερη φορά για να καταλάβεις αν σου αρέσουν ή όχι. Το ριζικό π.χ. λες ότι το θέλεις έτσι όπως είναι και δε θέλω να αλλάξει κάτι. Σε κερδίζουν όλα. Υπάρχουν όμως και άλλα τραγούδια που τα άκουσα μιάμιση φορά γιατί δεν ήθελα να τα ακούσω ολόκληρη δεύτερη, παρόλου που πήραν αρκετούς ψήφους και όχι μόνο από fb. Αρα περί ορέξεως ...

    Οσο για το πάντα μαζί εγώ το ψήφισα γιατί μου άρεσε και πριν και μετά το ντόρο που έγινε. Δεν ξέρω πως λειτουργεί ο αλγόριθμος που προσπαθεί  να προστατεύσει τα υπόλοιπα τραγούδια από ψήφους που απευθύνονται στους συντελεστές του κάθε τραγουδιού και όχι στο ίδιο το τραγούδι τους αλλά αν το καταφέρνει και το κάνει,  μπράβο.

    Και για να μην πολυλογώ απαντώ ότι ψήφισα 19 τραγούδια από τα οποία όμως ξεχωρίζω: Το ριζικό, απόψε (που καλά κάνει και παραμένει), πάντα μαζί, αγάπη της βροχής, Ιθάκη, αναστροφή (που δεν μπορώ να εξηγήσω τη θέση κατάταξής της), γέλα μου, Homo Υπάνθρωπος, χαμένος νικητής, δανεικά, τίποτα δεν τελείωσε ακόμα.

    Αυτά και καλό μας μεσημέρι...


    vert
    02.04.2015, 04:47

    Το δεύτερο γκρουπ μου άρεσε περισσότερο απ΄το πρώτο ή  ίσως τα πρόσεξα περισσότερο...

    Τα πεντάστερα θα αναφέρω που με εξέπληξαν και ως προς την Μουσική και κυρίως ως προς τον στίχο...

    1. Κλέφτες Εραστές ( εκπληκτικός στίχος και φοβερή φωνή-κακή ηχογράφηση )

    2. Αναστροφή ( φοβερή φωνή, όμορφος  αν και αμφιλεγόμενος στίχος)

    3. Παράπονο ( μοιάζει με κλοπή από το "εγώ τραγούδαγα τα βράδυα στα σκυλάδικα" αλλά δεν με νοιάζει... φοβερός στίχος και μια νέα Βιτάλη να υπάρχει.)

    Τα υπόλοιπά που πήραν αστεράκια... πολύ καλά μερικά αλλά κινούνται σε τετριμμένες μελωδίες ή/και μελό στιχάκια αγάπης.


    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 02-04-2015 04:53 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 02-04-2015 04:54 ]


    VA505
    02.04.2015, 18:48

    Στο ριζικό θα έδινα 6 αστερακια αν υπήρχανγιατι εκτος απο καλο τραγούδι ειναι και παρα πολυ καλη η εκτέλεση του.  Τα υπόλοιπα 12αρια μου τα εδωσα στα:

    Ιθάκη

    Παράπονο

    Και αναστροφή, το οποίο χαρακτιρίζω ως πολύ ευφυής τραγούδι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VA505, 02-04-2015 19:14 ]


    DONARAKONTINTINA
    04.04.2015, 10:08

    ,,,σε όλα τα τραγούδια έβαλα αστεράκια, γιατί νομίζω πως μόνο και μόνο που   οι δημιουργοί τους  έθεσαν τα (παιδιά τους ) σε αυτοί τη διαδικασία τους αξίζουν,,ξεχώρισα μερικά δεν μπορώ να πω αλλά που μου άρεσαν πολύ,,( τη δεν καταλαβαίνεις ) ( όνειρου ζωγραφιά ) (δυο κόσμοι διαφορετική )κ.α..καλή συνεχεία σε όλους ,,{#emotions_dlg.clap}


    DONARAKONTINTINA
    04.04.2015, 10:08

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DONARAKONTINTINA, 04-04-2015 10:10 ]


    Evmorfia-Theiopoulou
    04.04.2015, 11:32

    τι στίχους έχει το ''Να σωθώ'' ! ! ! ! !{#emotions_dlg.inlove} {#emotions_dlg.inlove}

    Πω πω πω τέλειο!!!


    kwstasagas
    04.04.2015, 11:40

    παιδιά, παιδιά ... το 3ο γκρουπ του διαγωνισμού έχει καταπληκτικά πράγματα !!! Μού φαίνεται ότι είναι το καλύτερο απ' τα 3 γκρουπ που ακούσαμε μέχρι τώρα !! Ψήφισα πριν λίγο και, με την ψυχή μου, έδωσα αστεράκια ... με το κιλό : πάρε κι εσύ 5 αστέρια, και για σένα ένα 4στερο, έχω και 3αστερα αβέρτα να μοιράσω, μη σπρώχνετε, όλοι θα πάρετε αστεράκια λέμεεεεε ... θα πάρετε όλοι αστεράκια επειδή τ' αξίζετε λέμεεεεε .....

    Κι αυτό που με "πόρωσε" στο 3ο γκρουπ είναι ότι άκουσα και "α' ποιότητας" λαϊκά τραγούδια, αλλά και "ξεγυρισμένες" ροκιές !!! Για παράδειγμα, μού άρεσε πολύ το ροκάκι "Ο Ήλιος" : από την εισαγωγή, ακόμη, με παρέπεμψε στις "παλιές καλές εποχές της ροκ" [μού θύμισε π.χ. Deep Purple της εποχής του Stormbringer] και έτσι - αφού του έδωσα τα 5 αστέρια μου - το έβαλα "δυνατά" για να το ευχαριστηθώ !!

    Σιγά-σιγά θα γράψω και για τα υπόλοιπα τραγούδια του ομίλου που ξεχώρισα !! πολύ ωραία κι ενδιαφέροντα πράγματα στο 3ο γκρουπ λέμεεεε .....