ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    KRISTHESS
    05.04.2015, 19:53

    Εννοώ να έχεις την άποψή σου και ας την εκφράζεις δημοσίως όσον αφορά ένα κομμάτι χωρίς να επεκτείνεσαι κατακρίνοντας άλλους - αυτό εννοώ. Νομίζω είναι ξεκάθαρο.Smile Οδηγίες δε μου αρέσει να δίνω ..θεώρησέ το παράκληση Smile. . Αλλωστε ποτέ δεν διεκδίκησα ούτε  διεκδικώ τον τίτλο της ..Αυθεντίας Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-04-2015 19:59 ]


    sillia
    05.04.2015, 20:06

    Nα συνεχίσουμε με τραγούδια που ξεχωρίζουμε απο τον διαγωνισμό?

    " Μια προσευχή "όλο το πακέτο !Μπράβο σε όσους δούλεψαν γι αυτό!!!!!!!!!!!!!!


    KRISTHESS
    05.04.2015, 20:09

    Συμφωνώ.. Πρόκειται για ένα καταπληκτικό κομμάτι.. Θα ήθελα να το είχαν ηχογραφήσει λίγο καλύτερα.. Αυτό δεν   αναιρεί  βεβαίως την ποιότητά του...και δω ωστόσο  έχω την αίσθηση πως έχουμε λίγο πρότυπο ..αυτά που γράφει ο Κραουνάκης.. ήταν όμως  ένα από τα 5άστερά μου .. το έδωσα ολόψυχα{#emotions_dlg.clap} και δίνω στους συντελεστές του θερμά συγχαρητήρια

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-04-2015 20:23 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    05.04.2015, 21:52

    - Το μικρό σας κορίτσι εγώ

    - Μαύρη πεταλούδα 

    - Ονείρου ζωγραφιά

    - Οδυσσέας

    - Δέντρο

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    tallos
    05.04.2015, 22:11
    Δεν ψηφισατε τα σωστα τραγουδια,θα το σκεφτω αν θα σας σεβομαι από δω και περα.
    marita-q
    05.04.2015, 22:50

    Εγώ ακόμα έχω κολλήσει στο 2ο group όπου το τραγούδι "αγάπη της βροχής" έμεινε εκτός για 0,7 !!!!!!!! GRRRRRRRRRRRRRR -.-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την marita-q, 05-04-2015 22:51 ]


    tsevako
    05.04.2015, 23:29

    Καλησπερα σε ολους σας!! Αν και ειμαι μελος απο το 2012, για σοβαρους μου λόγους δεν εχω κινηθει ενεργα στην ιστοσελιδα με αποτελεσμα να εχω 0 χρυσες νοτες! Ωστόσο, ψηφισα μεσω facebook και λυπαμαι που εδωσα μονο το 10% της ψηφου μου σε ξεχωριστά μουσικά κομματια!! Εν ολιγοις, απήλαυσα τις μελωδιες των τραγουδιών , οι στιχοι όμως μου φανηκαν φτωχοί!
    Αρχικα, εκεινο που ξεχωρισα -και θα ηθελα να το ακουσω και live αν μου δοθει η ευκαιρια - ειναι το "Α π ι α σ τ ο" απο το 3ο group!! Ο συνδυασμός "πρωτότυπη μουσική , "ψαγμενοι"-ποιοτικοι στιχοι και μεστωμενη φωνη (με ιδιατερο χρωμα και ιδιαιτερο τροπο ερμηνειας) με έκαναν να ανεβασω την ενταση του υπολογιστη μου ,να θελω να το ακουσω πολλες φορες και να ανακαλυπτω όλο και κατι διαφορετικο καθε φορα που το ακουγα! Η αλλαγη του υφους της μελωδιας , μου δινει την αισθηση ενος "ολοκληρωμενου" τραγουδιου, γεματο εικονες, δυναμικοτητα, βγαζει εναν πολιτισμενο τσαμπουκά  !! Θεωρω οτι στο σολο δοθηκε η κορυφαια εκφραση της ηλεκτρικης κιθαρας και η συνοδεια των βιολιών κανει την ατμοσφαιρα πιο ονειρική....
    Επίσης, το τραγουδι "Δυο κοσμοι Διαφορετικοί" ειναι ,κατα τη γνωμη μου, μια αξιολογη προσπαθεια!! Εξαιρετικη μουσική και θαυμασια ερμηνεια !!
    Εξαισια μου φανηκαν , επισης, τα τραγουδια "Να σωθώ" και "Θελω να φυγω"!!! Προσωπικά οι στιχοι του "Θελω να φυγω" με αγγιξαν πολύ και με ξεσηκωσε το σόλο του!! Ας μου επιτραπει να πω οτι θα ηθελα να ηταν σε υψηλοτερη θεση!
    Απο την αλλη μερια, εκεινο που παρατηρησα ειναι ,οτι καποια τραγουδια αγγιζουν κατα πολυ την αντιγραφη αλλων ηδη πετυχημενων τραγουδιών( στην τονικοτητα φωνης, στην επιλογη μουσικων όργανων) και ενιωσα οτι δεν ειχαν να μου προσφερουν ενα ξεχωριστο μουσικο ερεθισμα...
    Ευχομαι καλη τυχη σε όλους σας! Πολλα Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σας!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tsevako, 05-04-2015 23:31 ]


    berry2925
    06.04.2015, 01:11

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 04.04.2015, 20:25 έγραψε...

    ο Κώστας όπως πάντα είναι ευγενής.. αλλά αν εννοεί το "ΑΤΑΚΤΗ ΑΓΙΑ" προσωπικά δεν τρελάθηκα..του έδωσα μόνο 2 αστεράκια..κάτι με "χάλασε" στη δομή του(μου θύμησε λίγο εμβατήριο να πω?.. ίσως..) όπως και στους στίχους του ..και απορώ που το βλέπω τόσο ψηλά... Βεβαίως γούστα είναι αυτά..Σεβαστή η ψήφος των πολλών.. αρκεί να μην υπάρχει και σ'αυτό.. "διαφήμιση" υπέρ το δέον.Σεβαστό πάντως το γεγονός.. ότι μπορεί να αρέσει. 


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 04-04-2015 20:39 ]



     Σε ευχαριστούμε έστω και για αυτά τα δύο αστεράκια... ☺


    takispag
    06.04.2015, 09:02

    Καλημέρα σε όλους!!

    Είμαι ένας  από τους δημιουργούς του τραγουδιού ''Λιμάνι στη ζωή σου'' που ήταν στο 2ο γκρουπ. Δυστυχώς δεν καταφεραμε να είμαστε στον τελικό.

    Παρ'όλα αυτά θεωρώ οτι μας τίμησε πολύς κόσμος με την ψήφο του, και θέλω να πω σε όλους ένα μεγάλο ευχαριστώ. Είναι μεγάλη τιμή για μας να μας ψηφίζουν τουλάχιστον 600 και πάνω άτομα.

    Εύχομαι καλή συνέχεια στις ακροάσεις...

    edit: Μετά από υπόδειξη ενός φίλου,  μόλις αντιλήφθηκα οτι 600+ ήταν οι ψήφοι και όχι τα άτομα που ψήφισαν... Και ενθουσιάστηκα απ'τον αριθμό!!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την takispag, 06-04-2015 15:04 ]


    blazas
    06.04.2015, 16:36

    Δεν έχω ψηφίσει ακομα διότι δεν έχω ολκληρώσει το άκουσμα ολων των κομματιών. Ομως μου εχει κανει τρομερη εντύπωση το τραγούδι "μονος". Αν και δεν ειμαι φιλος της ραπ, το συγκεκριμενο κομματι κατα την γνωμη μου ειναι εκπληκτικό κυριως για τον στιχο του. Ομως και η μουσικη ειναι υπεροχη και αν κρινω απο τις φωνες πρεπει να ειναι νεα παιδια ,πραγμα που τους δινει ενα credit παραπανω.

    Το δευτερο πολυ καλο κομματι που ξεχωρισα παλι κυριως για τον πολυ καλο στιχο  ειναι "Το μικρο σας κοριτσι". Ελπιζω και τα δυο κομματια να πανε καλυτερα στην βαθμολογια και να τα δουμε στον τελικο.


    cotton
    06.04.2015, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 06.04.2015, 09:02 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους!!

    Είμαι ένας  από τους δημιουργούς του τραγουδιού ''Λιμάνι στη ζωή σου'' που ήταν στο 2ο γκρουπ. Δυστυχώς δεν καταφεραμε να είμαστε στον τελικό.

    Παρ'όλα αυτά θεωρώ οτι μας τίμησε πολύς κόσμος με την ψήφο του, και θέλω να πω σε όλους ένα μεγάλο ευχαριστώ. Είναι μεγάλη τιμή για μας να μας ψηφίζουν τουλάχιστον 600 και πάνω άτομα.

    Εύχομαι καλή συνέχεια στις ακροάσεις...

    edit: Μετά από υπόδειξη ενός φίλου,  μόλις αντιλήφθηκα οτι 600+ ήταν οι ψήφοι και όχι τα άτομα που ψήφισαν... Και ενθουσιάστηκα απ'τον αριθμό!!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την takispag, 06-04-2015 15:04 ]



    γεία σου φίλε μου...ναι δυστυχώς μείνατε απ'έξω απο τον τελικό....γγγρρρρ....προσωπικά με άγγιξε πολύ..και για αυτό πήρατε τα 5 αστεράκια...δηλαδή είμαι ενας απο αυτούς που ευχαριστείς!!

    ανταπροκρίνομαι στο ποστ σου γιατί θεωρώ πολυ ευγενικό αυτό που κάνεις και μετα την λήξη του 2ου γκρούπ..που το θεωρώ πολύ μεγάλη μαγκιά!!!!δεν επηρέασες καθόλου...σε σύγκριση...με κάποια άλλα τραγούδια στα οποία έγινε πολύ ντόρος...παρόλο που ,παλι κατα την γνώμη μου άξιζε να περάσει!!

    αναφέρομαι στο τραγούδι ''απόψε ''στο οποίο έγινε πολυ διαφήμιση, ήθελε ο δημιουργός να το αποσύρει ,αλλα τον κρατήσαμε μέσα και πέρασε στον τελίκο!!!

    θέλω να καταλήξω οτι θα ήταν -πάντα κατα την γνώμη μου-πολυ ευγενική χειρονομία να πει ένα ευχαριστω...για την στήριξη!!!Αντιθέτος ψιλοεξαφανίστηκε....

    συγχαρητήρια που πέρασες στον τελικό...και όπως και να έχει απο εμένα θα σε ψηφίσω γιατί μου αρέσει το τραγούδι σου φίλε μου!

    ...απλα κάνει αντίθεση με τα παιδιά απο "Το λιμάνι στην ζωη σου" που εκτίμησαν τις ψήφους που πήραν ακόμα και που δεν πέρασαν...

    δεν ειναι προσωπικο ελικρινά ,απλα  μοιράζομαι μαζι σου φίλε μου κατι που προσωπικά θα ήθελα να δω απο εσένα!!

    σορυ!!!{#emotions_dlg.crying}


    -----------------

    ....Όταν κάτι το θέλεις "πάρα πολύ"...όλο το σύμπαν...συνομωτεί για να το πετύχεις......

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cotton, 06-04-2015 23:00 ]


    KRISTHESS
    06.04.2015, 23:44
    προσωπικά θα ήθελα όσοι συμμετέχουν να μην φανερώνουν τη συμμετοχή τους σε αυτό το θέμα την ώρα που διεξάγεται η ψηφοφορία για το τραγούδι τους ακόμα κι αν είναι δυσαρεστημένοι. Όσο και αν ενοχλεί αυτό που θα πω , δε νομίζω ότι είναι σωστό για τους υπόλοιπους. Ο Τakispag κράτησε αξιοπρεπέστατη στάση ως όφειλε και τώρα αφού έληξε η ψηφοφορία στο γκρουπ του βγήκε και ευχαρίστησε όσους τον ψήφισαν. Τα συγχαρητήριά μου τόσο για τη στάση του όσο και για το όμορφο τραγούδι που μας χάρισε!
    DONARAKONTINTINA
    06.04.2015, 23:57

    Καλησπέρα σε όλους,,καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση με υγεία,Είμαι η στιχουργός , του Πάρε τα δάκρυα ουρανέ,ευχαριστώ όλους όσους με τίμησαν με την ψήφο τους ,μα και  όλους όσους αφιέρωσαν λίγο χρόνο και το άκουσαν,Και απαντώ σε κάποιους που βιάστηκαν να με κρίνουν,δεν  πήρα μέρος για να κερδίσω ,μια θέση στην πεντάδα,γιατί δεν έχει καμιά σημασία για μένα, το σημαντικό είναι,ότι ακούστηκε ένα νησιώτικο τραγούδι.γιατί τώρα τελευταία έχει χαθεί από το προσκήνιο.και το θεωρώ μεγάλο λάθος,γιατι είναι οι ρίζες μας,,


    blogarismenos-enge-falos
    06.04.2015, 23:59

    Ξεχωρίζω θετικά (top3)

    Δυο κόσμοι διαφορετικοί
    Άπιαστο
    Ο Ήλιος

    Χαμω-γέλασα με την ξεκάθαρη απόπειρα αντιγραφής
    ενός μέρους του τραγουδιού του Ορφέα Περίδη.

    Ένας τυφλός και κωφός θα διάβαζε σε Braille τους στίχους, σχεδόν ίδιους στην αρχή.
    Ένας μουσικός που έχει τελειώσει (έστω) την πρώτη κατωτέρα, θα άκουγε
    την απόλυτη αλληλουχία των νοτών μία προς μία που αντιστοιχούν και στις ίδιες λέξεις!
    Βέβαια ο Ορφέας Περίδης δεν κάνει άρπισμα την (ίδια) συγχορδία. Έχει ένα άταστο μπάσο
    του Κιουρτσόγλου. Αντί για τουμπερλέκι τον (ίδιο) ρυθμό τον δίνει με μπεντίρ.
    Ότι μπορεί ο καθένας. Αναρωτιέμαι άν ήμουν γνωστός του Ορφέα και του έστελνα το
    λίνκ με αυτό το τραγούδι, τί θα γινόταν μετά...Χμμμμμμμμμμ



    Φιλούρες




    KRISTHESS
    07.04.2015, 00:51
    τι να κάνουμε εγώ έχω τελειώσει μουσικολογία αλλά δεν ακούω τόσο καλά όσο άλλοι. Θα πάω να μου γράψουν εξετάσεις για τον Ωριλα στο ΙΚΑ. Νιώθω λίγο άσχημα ως μουσικός..ΑΜΕΑ..αλλά ο καθένας με τα ελαττώματά του
    chrispapazoglou
    07.04.2015, 01:11

    Δυο κόσμοι διαφορετικοί, Άτακτη Αγία, Μαύρη πεταλούδα, Άπιαστο... σε τυχαία σειρά μέχρι τώρα νομίζω ξεχωρίζουν προσωπικά μιλώντας. Έχω διακρίνει και ψηφίσει πολλά επίσης με 3 & 4 αστεράκια αλλά θα τα ανακοινώσω στο μέλλον. Καλη επιτυχία σε όλους...


    essendream
    07.04.2015, 01:49

    Παράθεση:

    Το μέλος marita-q στις 05.04.2015, 22:50 έγραψε...

    Εγώ ακόμα έχω κολλήσει στο 2ο group όπου το τραγούδι "αγάπη της βροχής" έμεινε εκτός για 0,7 !!!!!!!! GRRRRRRRRRRRRRR -.-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την marita-q, 05-04-2015 22:51 ]



     

    Αχ!!  Τι να κάνουμε καλή μου!! Αυτά έχει η άτιμη η ζωή!!! Στο παραπέντε τα γυρίζει όλα τούμπα και δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει στα επόμενα δευτερόλεπτα πριν ξυπνήσει η άλλη μέρα!! {#emotions_dlg.rolleyes}


    essendream
    07.04.2015, 01:54

    Οδυσέας, Το γλυκό γιασεμί, Αντίο Αγαπημένη, Το ζεμπέκικο ενός άστεγου, με άγγιξαν πολύ ωστόσο το συγκεκριμένο γκρούπ έχει μπόλικα διαμαντάκια!!! Εύχομαι καλή τύχη σε όλους τους δημιουργούς του τόσο ξεχωριστού αυτού γκρούπ!!! {#emotions_dlg.biggrin}


    sillia
    07.04.2015, 11:53

    Tην πήρε ψύχραιμα γιατί κατάλαβε ότι ο διαγωνισμός είναι γιορτή και όχι αγώνας δρόμου!

    Το τραγούδι του άρεσε σε πολλούς που το τίμησαν με την ψήφο τους !

    Αυτό άλλωστε είναι το ζητούμενο των δημιουργών!

    Να αναγνωρίζετε η προσπάθειά τους και να γίνετε το έργο τους αποδεκτό απο τον κόσμο !

    Τι άλλο καλύτερο?