ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    cnmusic
    16.03.2015, 12:32

    Καλοτάξιδα να είναι όλα τα τραγούδια.

    Κάθε στίχος είναι μια κατάθεση του εσωτερικού μας κόσμου σε χαρτί, επηρρεασμένο από οποιοδήποτε ερέθισμα.

    Κάθε νότα σε ταξιδεύει εκεί που εσύ επιθυμείς.

    Ο κάθε συντελεστής σε κάθε του τραγούδι αισθάνεται και δίνει κάτι από τον εαυτό του, κάτι το οποίο στην ακρόαση, ενδεχομένως, να μην αντιληφθεί κανείς.

    Οπότε "καλοτάξιδα να είναι".


    Silverstrike
    16.03.2015, 12:52

    Καλή μουσική μας γιορτή λοιπόν!

    Ξεχώρισα πολλά κομμάτια αλλά βλέπω ότι αδικούνται προς το παρόν απ'το αποτέλεσμα.

    Και μόνο βέβαια που δίνεται βήμα να ακουστούν είναι επιτυχία απο μόνο του!

    Το μόνο μελανό σημείο για μένα είναι ότι βλέπω μια κλίση του κοινού προς ένα συγκεκριμένο είδος

    μουσικής, όπως έχει συμβέι και σε προηγούμενους διαγωνισμούς. Ίσως αυτό να οφείλεται στις ηλικίες που ψηφίζουν κατα κύριο λόγο.

    Όπως και να χει ακούμε όμορφα τραγούδια απ'το πρώτο κιόλας γκρουπ!

    Καλή μας συνέχεια!


    Evmorfia-Theiopoulou
    16.03.2015, 13:49

     το νιώθεις μόνη σου είναι αυτό που ξεχώρισα ανάμεσα στα άλλα, καλή μας επιτυχία σε εμάς που στείλαμε τραγούδι αλλά και καλή ακρόαση σε όλους!!!{#emotions_dlg.clap}


    blazas
    16.03.2015, 16:25

    Κατα την γνωμη μου το καλυτερο τραγουδι του 1ου group ειναι το "Αθανατο νερο". Παρατηρουμε ομως οτι οι συντελεστες του συγκεκριμενου κομματιου μαλον δεν εχουν καμια προσβαση στο facebook (21 βαθμοι)   κι ετσι δεν εχουν τοσο καλη θεση.

    Ενω θεωρω γενικα σωστη για λογους προβολης και του καναλιου και των τραγουδιων την εμπλοκη του facebook πιστευω οτι ο συντελεστης 30% ειναι πολυ μεγαλος. Υπαρχει κινδυνος πολυ καλα κομματια να μεινουν απεξω και μετρια κομματια να προκριθουν λογω του οτι εχουν εκατονταδες φιλους στο καναλι τους. Ισως πρεπει να το εξετασουν αυτο οι διοργανωτες στο μελλον.


    Monemvasiti
    16.03.2015, 18:27

    ''Σε όνειρα παλιά'' για τους στίχους του! (Kαι όχι μόνο).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Monemvasiti, 16-03-2015 19:43 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Monemvasiti, 17-03-2015 18:36 ]


    BandofBounty
    16.03.2015, 18:31

    Παράθεση:

    Το μέλος blazas στις 16.03.2015, 16:25 έγραψε...

     Υπαρχει κινδυνος πολυ καλα κομματια να μεινουν απεξω και μετρια κομματια να προκριθουν λογω του οτι εχουν εκατονταδες φιλους στο καναλι τους. Ισως πρεπει να το εξετασουν αυτο οι διοργανωτες στο μελλον.



    Το χρήμα πολλοί εμίσησαν...Την δόξα όμως;

    Δυστυχώς το "σύνδρομο της πρωτιάς" είναι ανίκητο, μαζί με το άλλο του Αινστάιν...

    Ηλίου φαεινότερον, λοιπόν, ότι οι ψήφοι του fb (σε ένα άξιο λόγου ποσοστό) δεν διοχετεύονται με καλλιτεχνικά κριτήρια... Τα μέλη του ΜΗ φαίνεται να είναι περισσότερο προσηλωμένα στον στόχο του διαγωνισμού!

    Ας ελπίσουμε στον επόμενο διαγωνισμό, και το ποσοστό του 30% να μειωθεί, αλλά και να τεθεί maximum τραγουδιών προς ψήφιση από τους fb χρήστες (μην πάει το μυαλό σας στις ντρόγκες, έτσι ;).

    Τώρα είναι αργά για αλλαγές

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 16-03-2015 18:32 ]


    jorge
    16.03.2015, 19:24
    Μήπως με όσα γράφετε, προσβάλετε τους καλλιτέχνες που βρίσκονται ψηλά αυτή τη στιγμή; Στη θέση σας θα έκανα υπομονή και πρωτίστως θα φρόντιζα να μην θίξω την καλλιτεχνική αξία των υπολοίπων. Τάσεις υπήρχαν και θα υπάρχουν, και εντός MusicHeaven, κάτι που θα είχατε διαπιστώσει αν ήσασταν καιρό στο MusicHeaven.
    ice_dim
    16.03.2015, 20:02
    Με αφορμή κάποια προηγούμενα ποστ που αφορούσαν το τραγούδι ΄΄στενό καπελό΄΄ . Το τραγούδι παίζει κανονικά; Εννοώ ακούγεται; Γιατί μου κάνει εντύπωση η αρκετά χαμηλή θέσει που κατέχει σε σχέση με την αξία του. Το αναφέρω με εντελώς προσωπική πρωτοβουλία , μιας και δε γνωρίζω καν τους συντελεστές του.
    BandofBounty
    16.03.2015, 20:05

    @jorge...Δεν έγραψα τίποτα για την καλλιτεχνική αξία των προπορευώμενων. Αυτό είναι υποκειμενικό ζήτημα. Το να επειδιώκεις όμως την πρωτιά, είναι αντικειμενικό και κάτι από το οποίο "υποφέρουμε" όλοι μας, λίγο ή πολύ. Και το σύστημα ψηφοφορίας, το ευνοεί αυτό. Και δεν εξαιρώ ούτε τον εαυτό μου! Αυτό είπα, και αν κάποιος/οι θίχτηκε, ζητώ ταπεινά συγνώμη. Δεν ήταν στις προθέσεις μου.


    Kateseirus
    16.03.2015, 23:00

    Γεια και χαρά σας και μπράβο σε όλους για τη συμμετοχή τους! Εγώ προσωπικά έχω ξεχωρίσει το τραγούδι "ΦΩΝΕΣ" δεν ακούμε συχνά τέτοιου είδους κομμάτια... και το de profundis,  θεωρώ οτι είναι το πιο δυνατό κομμάτι στο είδος του. Υπάρχουν κι άλλα βέβαια ενδιαφέροντα τραγούδια, άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο. Αναμένουμε και τα υπόλοιπα group!!!


    alikicatezoe
    16.03.2015, 23:38

    Καλησπερα ! Για μενα Της Κρισης και οι Φωνες ειναι τα πιο ενδιαφεροντα και πρωτοτυπα σκηνοθετημενα κομματια που ακουσα στο γκρουπ κ ευχομαι να μην αδικηθουν ..! Καλη επιτυχια σε ολους και συνεχιστε τη μουσικη με γουστο και φαντασια!{#emotions_dlg.beer}


    sillia
    17.03.2015, 10:11

    Mετά απο πολλές ακροάσεις ξεχώρησα τα 5αστερα μου ...

    Δεν θα ξαναχορέψω,{#emotions_dlg.walkman} Ρωτάω,{#emotions_dlg.walkman} Γιορτή,{#emotions_dlg.walkman}De Profundis, {#emotions_dlg.walkman}Αργά, {#emotions_dlg.walkman}Σκοτεινή πολιτεία, {#emotions_dlg.walkman}Με της Αλλόνησος το θα ...{#emotions_dlg.walkman}

    Της κρίσης, και το Χόρεψε επεξεργάζονται {#emotions_dlg.rolleyes}

    Για μένα δεν έχει σημασία ποια θέση θα πάρουν..... μα η πορεία που θα κάνουν {#emotions_dlg.walkman}

    Καλημέρα Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 17-03-2015 10:17 ]


    kamelia8
    17.03.2015, 12:14

    Τις υψηλότερες βαθμολογίες μου έδωσα στα:

    Αναστάσιμο

    Νιώθεις μόνη σου

    Αρχίζει η μέρα

    Μόνο εσένα θέλω

    Αθάνατο νερό

    Της κρίσης

    Πείτε με συντηρητική, αλλά με χάλασε ιδιαιτέρως που το La raza είχε τόση βωμολοχία. Ήμουν έτοιμη να του δώσω έστω και ένα αστεράκι για την υπέροχη (κατ' εμέ) μελωδία και το ρυθμό, αλλά και τα φωνητικά. Με απώθησαν πολύ οι στίχοι όμως. {#emotions_dlg.thumbdown}


    KwstasTriv
    17.03.2015, 17:11
    Πολλά και καλά τραγούδια αλλά εγώ ξεχώρισα το "πήδα" για το ωραίο δέσιμο συναισθήματος, νοήματος και μελωδικότητας, το ¨αναστάσιμο" για τους ποιοτικούς στίχους, την ζωηράδα και το κουκλί θεματάκι στην αρχή και το "mambo mass" για τα ηχοχρώματα
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    DeLaNasio
    17.03.2015, 21:57

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 15.03.2015, 10:58 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους. Προσπαθώ να μην διαβάσω οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με τα τραγούδια πριν τα ακούσω όλα ώστε να ψηφίσω ανεπηρέαστος. Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι...

    Κάπου ανάμεσα στα 8 γκρουπ υπάρχει κι ένα δικό μου,  οπότε να μου ευχηθώ κι εμένα, χαχα!!!


    Λοιπόν, ''κλέβοντας''  την ιδέα από κάποιον συμφορουμίτη στον προηγούμενο διαγωνισμό, έφτιαξα ένα excelακι με τους τίτλους.  Το ανεβάζω για όποιον θέλει...



    Καλή τυχή με το τραγούδι σου..Μπράβο για τη πρόθεσή σου να βοηθήσεις και τα υπόλοιπα μέλη με την δημιουργία κάποιας φόρμας...Εγώ καθόμουν κι έφτιαχνα excelάκια με τίτλο,είδος τραγουδιού,βαθμολογία και σχόλια ώστε να μπορώ να βοηθηθώ όταν θα ψηφίσω,για να έχω την ευκαιρία να ακούσω πάλι τα κομμάτια και να μη μπερδευτώ!....Κι εκεί που είχα ενθουσιαστεί..."Αααααααα δε μπορείς να ψηφίσεις!!Είσαι μέλος 2 χρόνια αλλά δεν έχεις χρυσές νότες!" {#emotions_dlg.thumbdown}


    DONARAKONTINTINA
    17.03.2015, 22:27

    Ευχαριστώ το MusicHeaven που για μια ακόμη φορά, που μου έδωσε  την ευκαιρία  να παρουσιάσω μια δική μου δημιουργία,( ένα παιδί μου).Άκουσα προσεχτικά, όλα τα τραγούδια,και ψήφισα όπως εγώ νόμιζα δίκαια.το  πόσο έβαλα και σε πια τραγούδια δεν νομίζω ότι έχει σημασία.Σημασία έχει ότι όλοι καταθέτουν την ψυχή τους και αυτό μετράει ,καλή μας επιτυχία,Smile


    chrispapazoglou
    17.03.2015, 23:11

    Ευ αγωνίζεσθαι... Είναι η πρωτη μου φορά που παίρνω μέρος σε topic του διαγωνισμού και η τρίτη συνεχόμενη που συναγωνίζομαι... Θεωρώ πως η ψυχή του καθενός και το ταλέντο του με τον ένα η με τον άλλο τροπο αν υπάρχει θα αποτυπωθεί στη δημιουργία του. Θα έρθουν επιτυχίες και αποτυχίες αλλά στο ταξίδι αυτό αν σκεφτούμε οτι γινόμαστε πιο πλούσιοι κατα 300 περιπου τραγούδια στο κεφάλι μας τελικά αξίζει η διαδρομή...Προσωπικά ξεχώρισα το το Χόρεψε, το Αναστάσιμο και καναδυο ακόμα μπαλάντες που παρα την έλλειψη ενορχήστρωσης η μίξης σου δίνουν το χρόνο να νιώσεις την ευαισθησία τους. Είμαι άκρως αντίθετος στον υβριστικό στίχο αν και μου άρεσε το εν λόγω κομμάτι απο άποψη έντασης... Όπως απο την αλλη νομιζω οτι υπάρχουν εκατομμύρια λέξεις να εκφράσει κανείς τον έρωτα και την αγάπη ή το πάθος απο το να χρησιμοποιεί τετριμμένες λέξεις και εκφράσεις...Εν κατακλείδι θεωρώ πως ο διαγωνισμός έχει ανέβει πολύ σε επίπεδο κυρίως απο άποψη τελικού ηχητικού αποτελέσματος των τραγουδιών. Καλη επιτυχία σε ολους και καλή συνέχεια...