ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    buzukbuzuk
    22.05.2015, 15:48

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 22.05.2015, 13:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος buzukbuzuk στις 21.05.2015, 14:19 έγραψε...

    Παρ' ότι συμμετέχω στον διαγωνισμό και το τραγούδι μου βρίσκεται προς ψήφιση στο 7ο γκρουπ, το κομμάτι που ξεχώρισα περισσότερο απ' όλα δεν είναι το δικό μου αλλά το "Με μια κιθάρα τα όνειρά του". Ανατριχιαστικό. Ρισπέκτ στον δημιουργό.

    Συμφωνώ, σε γενικές γραμμές!Η δύναμη κι η ειλικρίνια του στίχου, είναι το μεγάλο του ατού, όπως κι η ερμηνεία κι η ενορχήστρωση, αλλα...κολλάει, στη μελωδική του γραμμή! Τα 4 ολόϊδια μέτρα που απαρτίζουν την μελωδία, επαναλαμβανόμενα και απαράλλαχτα, απ' την αρχή, ώς το τέλος,...καθίζουν, ένα, κατα τα άλλα, συγκλονιστικό τραγούδι.Τα καλά ενδιάμεσα ορχηστρικά, δέν αρκούν, για να σπάσουν τη μονοτονία.Μόνο γι αυτό, θα κόψω το ένα, απ' τα 5 αστέρια, που θα του έδινα.Συγχαρητήρια, πάντως, στον δημιουργό του.



    Μια καλή λύση στη στο σπάσιμο της μοτονίας θα 'ταν το ανέβασμα ημιτονίου από κουπλέ σε κουπλέ. γνωστή και πετυχημένη συνταγή παλαιόθεν.


    jorge
    22.05.2015, 16:23
    Τραγουδάρα από τις λίγες το συγκεκριμένο. Respect.
    kamelia8
    22.05.2015, 18:37

    Πολλά αξιόλογα τραγούδια στο 7ο γκρουπ. Ξεχώρισαν τα:

    Να τραγουδήσουμε μαζί όπως παλιά

    Άγγελοι και δαίμονες

    Κρασί φτηνό

    Θα παίξω το παιχνίδι σου

    Κοιτάζοντας πίσω

    Με μια κιθάρα τα όνειρά του


    DespinaAlexopoulou
    23.05.2015, 01:39

    Ωρες λιγο πριν τη ληξη και αυτού του ομίλου, και αρκετα τραγούδια για ολα τα γούστα,  μας κρατησαν συντροφιά 10 ημέρες. Άλλα ξεχώρισαν με το στίχο τους, άλλα  παλι με το ρυθμό τους, άλλα για λίγο, άλλα για πολύ και γενικά υπήρχε μια συνεχόμενη ανατροπή στην κατάταξη των τραγουδιών. Το σημαντικότερο ομως είναι, οτι περάσαμε 10 ημέρες ακόμα, δίπλα σε 30 τόσους ανθρώπους που μας ανοιξαν την ψυχή τους και εμεις μπηκαμε μεσα και την ακούσαμε. 

    Αυτά τα τραγούδια που σε μένα μίλησαν όμως  (χωρις αυτο να σημαινει οτι τα άλλα ειναι λιγότερο καλά)  είναι τα "σπαρακτικά" (για κάθε γονιό κυρίως και οχι μόνο) , απολογία και με μια κιθάρα τα όνειρά του. Ξεχωρίζουν για το στιχο τους επίσης μπλόφα και κοιταζοντας πίσω. Πολύ μου άρεσε  και το πρωι,  που παρόλο που ηταν γραμμένο χαμηλά, με λιγη αυξηση στην ενταση δεν ειχε να ζηλέψει κάτι απο τα άλλα και ας μην εκτιμήθηκε αρκετά.  Ρυθμός που σε ξυπνάει για τους αγγέλους και δαίμονες. Ευχάριστα και τα ανάσα και πνοή, δεν αντέχω (ν μ ον), χιλιες φορες, μέσα στην πόλη  και κρασί φθηνό,οπως και καποια άλλα .  Θα ήμουν άδικη όμως αν δεν έλεγα ότι υπάρχει και ενα ακομα τραγούδι πού στα δικα μου αυτιά ξεχωρίζει αλλά αυτό δεν έχει σημασία αν και υδροχόος θα τηρήσω σιγή ιχθύος. 

    Καλή σας νύχτα και εύχομαι "γερα στομάχια " και "γερα νεύρα " σε όλους όσους γυροφερνουν την πεντάδα πού για πρωτη φορά είναι πάρα πολλοί και διαφορετικοί.


    Chrysanna
    23.05.2015, 12:54

    Πάει και το 7ο Group..

    Ήθελα κι άλλα αστεράκια:
    Βρέχει

    1η Θέση: Φτηνό Κρασί

    2η Θέση:  Νοσταλγώ

    3η Θέση: Χίλες Φορές

    Εκτός του δικού μου τελικού, άκουσα πολύ ωραία κομμάτια τα περισσότερα εκ των οποίων πάνε για τον επίσημο τελικό απ' ότι φαίνεται. Το σοκ της ημέρας είναι να βλέπω την "Απολογία" εκτός 5άδας. Είναι απ' τα γεγονότα που δεν έχουν καμία εξήγηση.

    ΥΓ. Πολύ δυνατό κομμάτι, από άποψη μουσικής, είναι και το "Μετά από τόσο καιρό". Το 'χασε μόνο στην ερμηνεία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 23-05-2015 13:10 ]


    aitherovamonas
    23.05.2015, 14:55

    Τι είναι η αγάπη                                  5

    Νοσταλγώ                                          4

    Κρασί Φτηνό                                      4

    Με μια κιθάρα τα όνειρά του              3

    Μη μ' αγγίζεις                                     3

    Τα δυό σου χείλη                               2

    Φεύγω                                               2

    Χίλιες φορές                                       1

    Αριστέα                                              1

    {#emotions_dlg.rockon} {#emotions_dlg.walkman}


    THANOS35
    23.05.2015, 22:14

    Τα τραγούδια που ξεχώρισα σ'αυτόν τον όμιλο ήταν: "Με μια κιθάρα τα όνειρά του","Απολογία", "Κρασί φτηνό" και "Σαλαμύκονος" Επίσης η καλύτερη γυναικεία φωνή του ομίλου βρίσκεται στο .. "Νοσταλγώ"{#emotions_dlg.rolleyes} Από την άλλη την πιο βελούδινη(που λέει και η Βανδή) αντρική φωνή την βρήκα στο " Μη μ'αγγίζεις"... 

    Μπράβο ρε παιδιά για τα όμορφα τραγούδια!! Καλή συνέχεια με τον τελευταίο όμιλο!


    KRISTHESS
    24.05.2015, 10:59
    Kρίμα για την "ΑΠΟΛΟΓΙΑ".. το ήθελα στον τελικό.. το "ΜΕ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥ" πέρασε τελικά και αναμενόμενο.. ανήκει κι αυτό στην κατηγορία δίχως συγκεκριμένο ρεφρέν.. Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος έκφρασης του καλλιτέχνη..Αυτά τα τραγούδια το έχω τονίσει κι άλλη φορά ότι λένε πολλά. Για να δούμε το τελευταίο γκρουπάκι τώρα..
    KRISTHESS
    24.05.2015, 13:16

    Λοιπόν... αφιέρωσα όλο το πρωινό στο άκουσμα του 8ου γκρουπ.. Δεν φαίνεται να είναι και το πιο δυνατό γκρουπάκι..αλλά έχει τα διαμαντάκια του.

    Το πρώτο λοιπόν διαμαντάκι που ξεχώρισα από το πρώτο άκουσμα ήταν το "ΜΟΙΡΟΛΟΓΙ"( Εξαιρετικό κομμάτι..πάντρεμα παραδοσιακού στίχου- ροκ στοιχείου..και ειδικά προς το τέλος τα "σπάει"- πρωτότυπο πάνω απ'όλα..τραγούδι χωρίς συγκεκριμένο ρεφρέν κι αυτό!!σπάω το κεφάλι μου για τη φωνή που κάτι μου λέει.. μελαγχολική και όμορφη..).

    Το δεύτερο που ξεχώρισα ήταν το "ΜΑΣΤΙΧΑ- ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΡΩΙΝΟ"( Χαμογελώ ακόμα μ'αυτό το κομμάτι - μού'φτιαξε τη διάθεση!τι όμορφο μουσικό χιούμορ!!! Αυτή είναι η μουσική φίλες και φίλοι!!!).

    Το τρίτο και τυχερό είναι "ΟΙ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ"( βρήκα εξαιρετικό το στίχο στο συγκεκριμένο κομμάτι και πολύ ευαίσθητη την ερμηνεία..μου φάνηκε σαν να τραγουδάει ένα 16αχρονο κορίτσι.. πάρα πολύ όμορφο..).

    Αυτά είναι τα 5άστερά μου στο τελευταίο γκρουπ. Έδωσα και κάποια τετράστερα όπως στο "ΤΑΞΙ ΔΙΠΛΗ ΤΑΡΙΦΑ" και στο "ΠΕΘΥΜΗΣΑ"(σαν πολύ FB όμως βλέπω στην ανάλυση..και δε μου αρέσει αυτό..{#emotions_dlg.confused1})

     Λοιπόν καλή συνέχεια στους επιτυχόντες ή μη και ..καλό τελικό πλέον!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 24-05-2015 13:29 ]


    Jimmynio
    24.05.2015, 14:08

    Απίθανος διαγωνισμός και φοβερός 7ος όμιλος με συνεχείς εναλλαγές θέσεων!

    Τα τραγούδια που ξεχώρισα ήταν Με μια κιθάρα τα όνειρά του, Σαλαμύκονος, Βρέχει, Κοιτάζοντας πίσω, Κράτησε με και Απολογία.

    Το Φάνκυ Κότες έχει θέμα τις λέξεις, πόσο σημαντικές είναι, ένας πλούτος για τη δημιουργία, την έκφραση και την επικοινωνία.

    Συγχαρητήρια σε όλους τους καλλιτέχνες που συμμετέχουν και τους συντελεστές της Music Heaven για την ευκαιρία ανάδυσης νέων έργων!

    Καλή επιτυχία στον 8ο όμιλο και στα τραγούδια του τελικού, εξαιρετικές δημιουργίες!


    KRISTHESS
    24.05.2015, 14:57

    Συγχαρητηρια για τις φανκυ κοτες.Το βρηκα πανεξυπνο! Αλλα θα ηθελα ενα ακομα κουπλε{#emotions_dlg.biggrin}


    kamelia8
    25.05.2015, 15:49

    Τα καλύτερα κατ' εμέ του 8ου γκρουπ είναι:

    Μια πτώση

    Μαστίχα

    Ταξί διπλή ταρίφα

    Ταξίδι σε φόντο μπλε

    Μαγικός βυθός

    Αφιέρωση

    Πεθύμησα

    Φυλακισμένες ελπίδες


    jorge
    25.05.2015, 16:41
    Πολύ ωραία τραγούδια σε αυτό το group, χαίρομαι που τα ανακαλύπτω...
    tallos
    25.05.2015, 19:10
    Εδωσα από 5 αστερια στα.ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ,ΑΙΜΟΡΑΓΩ,ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ,ΖΩΗ,ΕΝΑ ΜΠΛΟΥΖ,ΕΝΤΑΞΕΙ.
    reteos
    25.05.2015, 22:45

    Ολοκλήρωσα την ακρόαση των τραγουδιών του 8ου γκρούπ και ψήφισα τα παρακάτω τραγούδια:

    Μοιρολόγι, πάρε με μακριά, φονικό, τα μεγάλα λόγια =5,

    Τα όρια, έκανα στροφή =4,

    μην ξεχνάς, χαμένη πυξιδα , το πρωί, ψεύτρα =3

    αλήτης στην ψυχή =2,


    mary_omikron
    25.05.2015, 23:39

    Φονικό

    Δωμάτιο σκοτεινό

    Μην ξεχνάς

    Εχω ψυχή

    Είναι λίγο χαμηλά στις προτιμήσεις, αλλά είναι όμορφα και πήραν τα αστεράκια τους από μένα, μαζί με το Ταξί διπλή ταρίφα και την Μαστίχα που ανέβηκαν πάνω απ΄την μπάρα {#emotions_dlg.biggrin}


    atreu73
    26.05.2015, 13:09
    To καλύτερο τραγούδι αυτού του κύκλου (αν και με ξένισε λίγο η ερμηνεία, τα εφέ, δεν ξέρω τι) είναι το Μια Πτώση.
    atrakada
    26.05.2015, 21:09

    Εγώ ξεχώρισα τα:

    Πάρε με μακριά

    Μοιρολόγι

    Φυλακισμένες ελπίδες

    Φονικό


    medolover
    27.05.2015, 19:44
    τελικα αυτος ο διαγωνισμός θα αναδειξει πολλα νεα ταλεντα...!!! ενα απο αυτα που σιγουρα θα ξεχωρίσει ανηκει στο 8 group και το τραγούδι λεγεται ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ....
    Chrysanna
    27.05.2015, 22:09

    1. Χαλαρό 5αράκι στην Ζωή!

    2. Αν οι Δύο Ξένοι είναι Ποπ Μπαλάντα, εγώ είμαι η Ζιζέλ.

    Συνεχίζουμε...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 27-05-2015 22:16 ]