ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.822 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    chrispapazoglou
    24.03.2015, 23:21

    Απόψε,  Ριζικό, Home Υπάνθρωπος, Ιθάκη (χωρίς  να βλέπω  κάποια  ομοιότητα  με Αλκίνοο, ούτε στο ύφος  ούτε στην ενορχήστρωση{#emotions_dlg.walkman}...ειδικά με το "με τόσα  ψέμματα ")., όπως μου άρεσε πολύ και η ζάλη...

    Ακουστικά  και πίσω στη μελέτη...


    fontasgreece
    24.03.2015, 23:34
    Πιστεύω ότι στο δεύτερο γκρουπ τα ενδιαφέροντα τραγούδια είναι λιγότερα σε σύγκριση με το πρώτο
    yiannakis
    25.03.2015, 00:20
    Παιδια, το "αλφα" δεν ειναι ολοκληρο, κοβεται στη μεση... ειναι σε ολους ετσι η μονο σε εμενα;
    velenian
    25.03.2015, 00:35

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannakis στις 25.03.2015, 00:20 έγραψε...

    Παιδια, το "αλφα" δεν ειναι ολοκληρο, κοβεται στη μεση... ειναι σε ολους ετσι η μονο σε εμενα;

    Όχι, σε εμένα παίζει μια χαρά ολόκληρο.


    mariadia
    25.03.2015, 01:09
    Ξεχώρισα το "ταξίδι" και το "λιμάνι στη ζωή σου" !!
    geo321
    25.03.2015, 02:15

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannakis στις 25.03.2015, 00:20 έγραψε...

    Παιδια, το "αλφα" δεν ειναι ολοκληρο, κοβεται στη μεση... ειναι σε ολους ετσι η μονο σε εμενα;

    και σε μενα κοβεται!!


    jorge
    25.03.2015, 02:35

    Διορθώθηκε (γι' αυτό φωνάζουμε τα MP3 να έρχονται στα 128kbps, CBR). Για λόγους ίσης μεταχείρισης, μεταφέρθηκε στο group 6 και όσοι ψήφοι δόθηκαν διεγράφησαν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 25-03-2015 02:42 ]


    DONARAKONTINTINA
    25.03.2015, 08:33

    Ξεχώρισα με το πρώτο άκουσμα το ΡΙΖΙΚΟ ,,παροδοσιακό τραγούδι, κάτι που σιγά σιγά αρχίζει να χάνετε,,συγχαρητήρια παιδιά..εύχομαι τα καλύτερα ,,,ενθουσιάστικα από το Ριζικό και δεν ανέφερα ότι υπάρχουν και άλλα αξιόλογα τραγούδια που με το δίκιο τους είναι ψηλά ,,,


    -----------------

           Ο χαρακτήρας του ανθρώπου δημιουργεί την μοίρα του
           -Ηράκλειτος-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DONARAKONTINTINA, 25-03-2015 13:10 ]


    tallos
    25.03.2015, 11:46
    ΧΑΜΕΝΟΣ ΝΙΚΙΤΗΣ κοματαρα που πρεπει να αφησει εποχη.Να παιζεται στα ραδιοφωνα μερα νυχτα.ΠΑΡΑΠΟΝΟ,δεν ηξερα ότι η ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ πηρε μερος στον διαγωνισμο.ΟΝΕΙΡΑ ξεκίνημα αλα Dire Straits και μετα κιθαρες σαν JUDAS PRIEST από σεβεντις.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΚΟΜΑ,Power Metal υμνος.ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ είναι ακριβως ένα ταξιδι,δεν χρειαζετε να πιεις τιποτα,σε στελνει.ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ μου θυμιζουν Πυξ Λαξ.ΜΕΓΑΛΕ ΕΡΩΤΑ ΜΟΥ με εκανε να ανοιξω μπουκαλι ουίσκι.
    jamaicani
    25.03.2015, 12:12
    Εμένα μου άρεσε πολύ το "Λιμάνι στη ζωή σου".. όμορφο ολοκληρομένο τραγούδι... Και επίσης το Ριζικο...
    buddhas11
    25.03.2015, 12:20
    "Το Λιμάνι στη Ζωή σου" Είναι Φορές που η ψυχή γίνεται στίχος και ο στίχος Ζωή. Σε αυτό το κομμάτι έχουμε και τα δυο. Μακάρι να συναντούσαμε πιο συχνά τέτοιες δημιουργίες και όχι ρηχές που κατακλύζουν την σημερινή μουσική σκηνή.
    stet
    25.03.2015, 12:43

    "Πάψε πιά να κλαίς και να φοβάσαι, ενα πράγμα μόνο να θυμάσαι, ένα και μοναδικό κανόνα, Τίποτα δεν τέλειωσε ακόμα."

    Το 12αρι μου πήγε στο "Τίποτα δεν τέλειωσε ακόμα." Με τον Δυναμικό και όμορφο ρυθμό του καλεί να μην εγκαταλείπουμε την προσπάθεια "γιατί τώρα αρχιζουν όλα."

    Eπίσης ξεχώρισα και ψήφισα τα "Γέλα μου," "Αγάπη της βροχής", "Πάντα μαζί." Συμπάθησα και ψήφισα το  "Έρημο πουλί" επειδή λόγω του έρωτά του για εσένα είναι "εγκλωβισμένος μέσα στη ψυχή σου, (γιατί) αυτή είναι του έρωτα η ποινή". 



    [ τροποποιήθηκε από τον/την stet, 28-03-2015 19:01 ]


    Kalliopiliopoulou
    25.03.2015, 13:04
    Φτάσαμε και στο 2ο γκρουπ! Ενθουσιασμένη από τα διάφορα είδη αυτού του γκρουπ... Οι top δικές μου επιλογές είναι οι εξής: Ριζικό, Έρημο πουλί, Το ταξίδι, Όνειρα (A.F), Λιμάνι στην ζωή σου, Απόψε (και το Άλφα το οποίο θα περιμένω να ακούσω ολοκληρωμένο στο 6ο γκρουπ). Όμορφες καλημεροκαλησπέρες σε όλους!!!!!!
    aitherovamonas
    25.03.2015, 13:12

    Χαμένος Νικητής               5

    Απόψε                   4

    Πάντα Μαζί             4

    Βόλτα ως τα αστέρια                  3

    Χρώματα της αγάπης                  3

    Αγάπη της βροχής            3

    Ονειρα (A.F.)                   2

    Να 'σαι εκεί!            2

    Το ταξίδι                1

    Και Δεν Υπάρχω                1

    {#emotions_dlg.rockon}   .... καλή τύχη σε όλους / ες ......


    fanisd
    25.03.2015, 13:28
    Καλησπέρα και από εμένα !! Εγώ ξεχώρισα τα: -Βόλτα ως τα αστέρια -Λιμάνι στη ζωή σου -Και δεν υπάρχω Καλή επιτυχία σε όλους :D :D :D
    KRISTHESS
    25.03.2015, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος stet στις 25.03.2015, 12:43 έγραψε...
    Ξεχώρισα αρνητικά  το "Ριζικό" γιατί στην σύγχρονη εποχή που ζούμε πιστεύω ότι δεν πρέπει να αφήνονται περιθώρια δράσης σε "δεσίματα-λυσίματα" από "μάγια", σε χαρτορίχτρες, σε "μάγισσες", σε ξόρκια, σε "ασήμωσε με μαργαριτάρια-δηλαδή με πολλά χρήματα- για να σου λέω" και σε συναφή κυκλώματα που δρούν εδώ αλλά και στην Ινδία, στην οποία γίνεται και αναφορά στο συγκεκριμένο τραγούδι.

    Εκφράζω την αμφιβολία μου για το αν πρέπει έστω και μέσα από τραγούδια, (διότι τα τραγούδια έχουν την δύναμη να επηρεάζουν) να δίνεται μιά κάπως "ρομαντική και αθώα" υφή σε τέτοιες δράσεις επιτήδειων, οι οποίοι προφανώς εκμεταλεύονται συναισθηματικά και οικονομικά ανθρώπινες ανάγκες και αφελείς και ευάλωτους συναισθηματικά ανθρώπους. 

    Νομίζω ότι κρίνοντας ένα τραγούδι, κρίνουμε όχι μόνο την μουσική του αλλά και το περιεχόμενο των στίχων του, όπως έγινε και στην προηγούμενη ψηφοφορία, όπου ενός τραγουδιού η αρχικά υψηλή βαθμολογία προκάλεσε αντιδράσεις από μέλη του m/f και όπως έγραψε ένα μέλος, η βαθμολογία του ίσως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν επιβράβευση στην βωμολοχία.

    Κατά αναλογία, μία υψηλή βαθμολογία σε ένα τέτοιο περιεχόμενο τραγουδιού, ίσως θα μπορούσε να έχει την δύναμη να "αθωώσει" στα μάτια των ευάλωτων ανθρώπων αυτές τις πρακτικές, καθώς επίσης θα μπορούσε κατά την γνώμη μου, να χαρακτηριστεί η υψηλή του βαθμολογία ακόμη και σαν επιβράβευση αυτών των πρακτικών των επιτήδειων

    Όλα αυτά μέσα από ένα τραγούδι που μιλάει για μάγισσες και χαρτορίχτρες?? Smile Μήπως.. έχει κάνει συμφωνία και με το.. Διάβολο για την πρώτη θέση?{#emotions_dlg.biggrin} Δηλαδή αμφισβητείται το γεγονός να είναι όντως το καλύτερο στον 'Ομιλό του... Γλυκερία τ'ακούς αυτά? Ντροπή και σε σένα!! {#emotions_dlg.tt2} Stet  μου με όλη μου την αγάπη.. σαν πολύ σοβαρά να το πήρες το έργο..Υπάρχει και η "ποιητική αδεία".. όπως και ο .. Χάρρυ Πότερ{#emotions_dlg.biggrin} ..Και επειδή αυτή που μίλησε για πιθανή επιβράβευση στη βωμολοχία ήμουν εγώ... σου λέω.. "έτερον..εκάτερον"!


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-03-2015 14:20 ]


    stet
    25.03.2015, 17:46

     Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους είτε τους ψήφισα είτε όχι.


    [ τροποποιήθηκε από τον/την stet, 25-03-2015 19:25 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stet, 28-03-2015 19:02 ]


    mary_omikron
    25.03.2015, 19:46

    @ Stet

    Συνήθως γράφω τις προτιμήσεις μου όταν κλείνει το κάθε γκρουπ, αλλά τώρα ενοιωσα την ανάγκη να υπερασπιστώ το τραγούδι Ριζικό.

    Εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ από την διαφορετικότητα των απόψεων και των γούστων μεταξύ ακροατή και ακροατή, γιατί αυτό που εσύ ξορκίζεις στους στίχους σαν κακό και -πιθανή- επιρροή σε ποταπές πράξεις κλπ κλπ κλπ ακριβώς αυτο εμένα μου άρεσε, με παρέπεμψε σε αλλοτινές εποχές, με έστειλε σε ατμόσφαιρα μυστηριακή και γενικά με ταξίδεψε ευχάριστα παρέα με την μουσική του που την βρήκα υπέροχη {#emotions_dlg.biggrin}

    Λέξεις όπως παλιος μικρασιατης, καλομάνα, κλήδονας, ριζικό, μάγια, μαργαριτάρια, φυλαχτά, μάτια πλάνα, είναι στολίδια του λόγου και τα συναντάμε σε άπειρα παραδοσιακά μας τραγούδια -άλλωστε και το Ριζικό εκεί κινείται- αλλά και σε νεώτερα πιο σύγχρονα, πού είναι το κακό λοιπόν? Ρητορική η ερώτηση, γιατι δική σου είναι η άποψη και δεν προτίθεμαι να μπω σε διάλογο με σκοπό να την αλλάξω.

    Σε πλήρη αντίθεση για μένα το Ριζικό θα είναι το στάνταρ 12αρι μου απ΄αυτό το γκρουπ.

    ΥΓ. Και το "Μάγισσες φέρτε βότανα" με Τζουανάκο και το "Θα πάω εκει στην Αραπιά που μ΄έχουνε μιλήσει για μια μεγάλη μάγισσα τα μάγια να μου λύσει" Τσιτσάνης/Παγιουμτζής... στην πυρά? {#emotions_dlg.biggrin} 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 25-03-2015 20:48 ]


    TRAVELOGUE
    26.03.2015, 09:13

    Από το 2ο group τραγουδιών, ψηφίζοντας πάντα με τη λογική της βαθμολόγησης κάθε τραγουδιού ξεχωριστά, κρατάω τα εξής: "Ιθάκη", "Δανεικά", "Τίποτα δεν τέλειωσε ακόμα". 

    Καλημέρα ! Smile


    kamelia8
    26.03.2015, 14:06

    Στο δεύτερο γκτουπ βρήκα πολύ λιγότερα ωραία τραγούδια σε σύγκριση με το πρώτο γκρουπ. Έδωσα πολλά μηδενικά και πολλούς άσους.


    Τα μοναδικά που έσπασαν τη μονοτονία ήταν τα:

    Βόλτα ως τα αστέρια

    Αγάπη μόνο

    Χαμένος νικητής